Prva sednica, drugog redovnog zasedanja, 06.10.2009.

1. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,  otvaram Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.  
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 183 narodnih poslanika.
Podsećam vas da je, članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici prisutno najmanje 126 poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Molim vas da proverite kako ste postavili kartice u poslaničke jedinice. Zahvaljujem.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema, utvrđeno da je u sali prisutno 128 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od 126 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika?
Molim vas, prijavite se ako neko želi reč.
Gospodin dr Slobodan Samardžić, zatim gospodin Markićević.
Morate ponovo da se prijavite, gospodine Samardžiću, molim vas. Izvolite.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani narodni poslanici, 11. septembra ove godine potpisan je Protokol o političkoj saradnji između MUP -a Srbije i Euleksa. Ovaj protokol je potpisan u velikoj tajnosti, daleko od očiju javnosti. Javnost do danas nije obaveštena o sadržaju toga protokola, sem preko jednih dnevnih novina, koja je svojim kanalima došla do ovog protokola.
Ovde, u sadržaju, u najmanju ruku uznemiravaju dve stvari. Jedna je pominjanje prekogranične saradnje i granične kontrole, gde Protokol dopušta da se pojam ''granice'' podrazumeva i razume u međunarodno pravnom smislu. Dakle, kao granica dve države.
Drugi problem je taj, što protokol utvrđuje, da dve strane razmenjuju svoje informacije o odgovarajućim zakonima, zakonima iz oblasti bezbednosti. Prema tome, Protokol priznaje zakone Kosova kao nezavisne države.
Moje pitanje jeste – da li će ova skupština imati prilike da se izjasni i da razgovara o ovom problemu? Ovo je jedan veliki presedan u unutrašnjim odnosima. Kosovo je faktički, a sada se i formalno, preko Protokola, priznaje kao nezavisna država, Skupština se o tome ne izjašnjava. Marginalno se u javnosti čuje po koja reč o tome, ali Srbija kao da ćuti i kao da ne primećuje ovaj problem. Pitanje je, dakle, za predsednicu Skupštine i za ministra unutrašnjih poslova, da li će i kada će Skupština o ovome raspravljati?
Drugo pitanje, koje hoću da postavim, vezano je za inicijativu DSS-a za predlog dat ovoj skupštini da se razmotri Zakon o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine. Ovaj predlog zakona DSS je podnela 18. aprila, 11. maja na Odboru za ustavna pitanja imali smo priliku da razgovaramo sa predsednicom Skupštine koja nam je rekla da, do tada, nije došao predlog na dnevni red Skupštine zato što ga razmatra Vlada.
Prošli su svi poslovnički rokovi, iz članova 140. i 141. Poslovnika Narodne skupštine, da Vlada ovo razmotri i davno, još krajem juna i početkom jula meseca, trebalo je da se na Skupštini nađe ovaj predlog zakona DSS -a .
Nas u ovom trenutku ne zanimaju razmirice unutar DS oko statuta Vojvodine. Dakle, te svađe na relaciji Beograd – Novi Sad, različita tumačenja, zbunjivanja javnosti u vezi sa tim pitanjem, najavljivanja da će statut biti donesen u drugoj polovini oktobra ili u prvoj polovini novembra. To sve nas u ovom trenutku ne zanima. Nas zanima naše pravo da damo predlog zakona i da se taj predlog tolerantno i u skladu sa Poslovnikom uvrsti u raspravu Skupštine. To je ono na šta imamo pravo, na čemu insistiramo.
Znači, ovaj predlog zakona se mora naći na sednici Skupštine.
Pitanje za gospođu predsednicu Skupštine je – kada će on biti stavljen na sednicu ove skupštine?
Hvala lepo. (Aplauz.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Samardžiću, u odgovarajućoj proceduri svako pitanje, naravno, može se naći na dnevnom redu. Ona pitanja za koja smo zainteresovani da imamo stav Vlade, ne mogu biti razmatrana dok nemamo taj stav, posebno, kada se radi o pitanjima od velikog značaja za državnu i nacionalnu politiku naše zemlje.
Što se tiče vašeg prvog pitanja, proceduralno, ako se steknu uslovi i pokrene se pitanje u skladu sa procedurom predviđenom Poslovniku, apsolutno je prihvatljivo da svaka tačka dođe na dnevni red.
Reč ima, gospodin Miroslav Markićević.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana predsednice, poštovane kolege narodni poslanici, poštovani građani Srbije, Poslanička grupa Nove Srbije traži obaveštenja od sledećih državnih funkcionera: od vas, gospođo predsednice, gospodina predsednika Vlade, gospodina ministra unutrašnjih poslova, gospodina ministra za kulturu i informisanje, Odbora za rešavanje sukoba interesa, Saveta za borbu protiv korupcije i Agencije za borbu protiv korupcije, koja će, nadam se, startovati sa radom 1. januara.
O čemu se radi? Dakle, od svih ovih navedenih funkcionera i funkcionerki tražim obaveštenje šta će oni da preduzmu posle ovoga što budem u ova četiri minuta izgovorio.
Dakle, Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije je 22.9.2009. godine, na konferenciji za novinare, prezentovao javnosti podatke godišnjih finansijskih izveštaja za period od 2005. do 2008. godine za sledeća preduzeća: „Multikom grup“, „Mekejn Erikson“, „Univerzal Mekejn“ i „Nova komunikejšns“.
Izvor svih podataka je sajt Agencije za privredne registre. Agencija za privredne registre je državni organ. Gotovo da niko od medija nije objavio ove informacije. Neki su nam se izvinjavali da su pod pritiskom, da imaju decu, da imaju zaposlene i da ne smeju da objave ove informacije.
Dakle, „Univerzal Mekejn“ i „Mekejn Erikson“, vlasnik oba ova preduzeća je Srđan Šaper, član predsedništva DS. Poslovni prihod „Univerzal Mekejn“ je 2005. godine iznosio samo 3.585.000, a za period od 2005. do 2008. godine celih 3.280.618.000 dinara. To znači da je u 2008. godini poslovni prihod ove kompanije bio uvećan za 52.000%. Broj zaposlenih u „Univerzal Mekejnu“ u 2008. godine bio je samo 26, a u „Mekejn Eriksonu“ 93.
„Nova komunikejšns“, vlasnik ovog preduzeća je Nebojša Krstić, savetnik predsednika Republike Srbije Borisa Tadića i, zajedno sa Srđanom Šaperom, bivši član muzičke grupe „Idoli“. Broj zaposlenih u ovoj firmi je 2007. godine bio 1313, a 2008. samo 11. Ponavljam, ovo su podaci sa sajta Agencije za privredne registre.
Preduzeće „Multikom grup“, vlasnici 50% ovog preduzeća su Dragan Đilas – 25% i Milica Delević-Đilas – 25%. Dragan Đilas je 2005. i 2006. godine obavljao funkciju direktora Narodne kancelarije predsednika Republike Srbije, 2007. godine je bio ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije, a 2008. stupio na dužnost gradonačelnika. Milica Delević-Đilas je direktor Vladine Kancelarije za pridruživanje EU. Poslovni prihod firme „Multikom grup“ je u 2008. godini bio uvećan za 231.000%.
Da bih stigao u ovih pet minuta sve da kažem, trebalo bi da bude za pohvalu da neko tako uspešno sa 11 radnika toliki novac zaradi. Da ga predložimo za Nobelovu nagradu u ovoj ekonomskoj krizi. Šta je problem što se tiče Nove Srbije? „Nova komunikejšns“ i „Mekejn Erikson“ su tvrdile da nemaju monopol nad državnim klijentima i da je jedini takav klijent „Telekom Srbija“. Nama se gospodin Radujko već javio i pričao o nekim tenderima za koje on nije kriv. Međutim, na zvaničnom sajtu „Mekejn Erikson“ kao klijenti su navedeni: ''Klinički centar Srbije'', čiji je direktor Đorđe Bajec, predsednik Odbora za zdravstvo DS; KBC ''Bežanijska kosa''; JKP ''Parking servis''.
Nakon konferencije za novinare koju je Nova Srbija održala 22.9, „Mekejn Erikson“ je sa svoje zvanične internet prezentacije uklonio spisak klijenata. Od 2005. do 2008. godine (hod ove četiri kompanije i pridruženih kompanija je 43 milijarde dinara, preko 500 miliona evra, a mi se borimo da napunimo budžet otpuštanjem radnika.
Dakle, pitam sve vas, koje sam prozvao ovde, zaboravio sam Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal da provere ove podatke koji stoje na sajtu Agencije za privredne registre i da obaveste Skupštinu, Poslaničku grupu Nova Srbija i sve građane Srbije, za koje mislim da ih ovi podaci veoma interesuju, kako je moguće da neko sa 11 radnika toliki novac zarađuje? (Aplauz.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
U vašim pitanjima ima i institucija i pojedinaca koji su obavezni da prate navode koje ste vi izrekli. To bi bio moj odgovor. Gospođa Gordana Pop-Lazić ima reč.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, Poslanička grupa SRS htela bi da postavi pitanje čitavoj Vladi, a naročito ministru prosvete i ministru finansija, a vezano za studentske proteste koje smo imali prilike da vidimo na ulicama Beograda.
Nas je naročito potreslo ono što smo mogli da vidimo u rukama tih studenata, a to su parole – „prodajem bubreg za semestar“!
Hoću da vas podsetim da smo na prošloj sednici usvojili Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Tada je ministar prosvete govorio o broju nepismenih u našoj zemlji. Iako smo svojevremeno govorili o tome da smo se sa tim izborili, nažalost, u 21. veku suočavamo se ponovo sa tim problemom, pa pitamo – da li smo zaista toliko bogata zemlja da možemo da se odreknemo svog akademskog potencijala, a sve zbog toga što od 2003. godine upozoravamo na to da nam ta „Bolonja“ neće doneti ništa novo. A, dozvolili ste da se ona tumači onako kako, već, kome odgovara – neki lutaju, neki je zloupotrebljavaju, a sve to ide po grbači naše dece i nas, roditelja, koji treba da platimo enormne školarine.
Podsetiću vas da Arhitektonski fakultet traži 240.000 dinara za semestar za master studije, da to isto, recimo, u Austriji košta 300 evra, da to u Italiji košta 700 evra, a da ne govorim o tome kakva je platežna sposobnost i standard naših građana.
Mi postavljamo konkretno pitanje: da li mi moramo svake godine u ovo doba da se suočavamo sa tim problemom ili to treba da se rešava mnogo ranije, pre nego što dođe vreme za upis, i da li je moguće da neko ko je dao sve ispite u jednoj godini ne može da promeni svoj status samofinansirajućeg studenta u budžetskog studenta? Koji su to aršini, kuda to vodi i zašto se vodi takva nakaradna politika? Dozvolićete, to je jedan od motiva tih studenata koji nisu na početku imali tu sreću da se upišu kao budžetski studenti, ali su svojim radom zaslužili da ih država podrži, recimo, na drugoj godini studija.
Dakle, zašto se svima koji polože sve ispite u roku ne omogući da drugu godinu upišu u statusu studenata finansiranih iz budžeta i moramo li da čekamo oktobar mesec, pa svake godine se dešava slično, da taj problem razrešavamo? A pošto imamo državne univerzitete onda država treba neke stvari da uzme u svoje ruke. Jer, samostalnost univerziteta se ne ogleda u tome koliko će ko kome para da uzme, to zavisi od tržišta i potrebe za određenim profilom ili uslovima rada, koji nisu baš savršeni na našim univerzitetima, ili zavisi od jedne ozbiljne politike u obrazovanju, koja treba da nam bude i te kako važna?
Ovako, imamo različita gledišta na to – ko, kad i za koje pare može da upiše master studije? I, pitam isto što pitaju studenti Tehnološkog fakulteta, Arhitektonskog fakulteta – šta su oni ako ne završe master studije? Niko i ništa! A zaslužili su i imaju uslove da studiraju, ali ne mogu samo zbog toga što nemaju toliko para. Ako ćemo da se povodimo time imaćemo zaista kvaziinteligenciju, imaćemo one koji su završili fakultete samo zahvaljujući tome što su mogli da plate, a brojne talente ćemo ostaviti bez univerzitetske diplome zbog toga, što, nažalost, oni i njihovi roditelji nisu imali novca.
Srpska radikalna stranka podržava studente u njihovim naporima da se izbore za svoja prava, jer je to, pre svega, u interesu našeg društva. Zahvaljujem. (Aplauz.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima gospodin Tomislav Nikolić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, najpre vam želim srećno okupljanje. Nadam se da ste se naputovali, odmorili i da konačno možete da počnete da brinete malo i o državi. Vama hvala, gospođo Đukić-Dejanović, što nam rekoste da Vlada nije previše zainteresovana za velike državne probleme, pa tako i jedan problem od maja do danas drži nerešen, a zove se – prenošenje nadležnosti na AP Vojvodinu.
Otkako ste vi, gospodo iz DOS, došli na vlast počela je rasprodaja Srbije za podršku budžetu i ona se nastavlja i dan-danas. Građani su u panici od novih zaduživanja, a vi se hvalite kako ste uspeli da dobijete milijardu ovde, milijardu tamo, pričam, u dolarima i evrima za podršku budžetu.
Pitam gospođu ministra finansija – da li je pitala građane Srbije, da li ima njihovu saglasnost da se Srbija zadužuje za podršku budžetu, da se zadužuje a da nema izvore iz kojih će moći taj novac da vrati? Lako je obezbediti podršku 80 poslanika. Vas, baš, briga za ta zaduživanja. Svi ste se obezbedili i namirili. Ni nama iz opozicije nije loše kao što je građanima Srbije!
Pitam vas, imate li hrabrosti da izađete pred građane Srbije pa da kažete – zadužujemo vašu decu da ne bismo povećali PDV, zadužujemo vašu decu da ne bismo smanjili penzije, da li ste vi, građani Srbije, saglasni sa tim zaduživanjem ili niste?
Pretpostavljam da znate, gospođo Đukić, da se zakonima koje pripremate po hitnom postupku, koji će ući u proceduru, zadužujemo u ime naše dece i da nigde nisam video novi izvor iz koga ćemo te kredite moći da vraćamo.
Ako jedna vlada ne može u toku godine da namiri budžet koji odobrava Skupština onda ide ili u rebalans budžeta ili ta vlada odstupi ovde u ovoj skupštini, zahvali se na poverenju i kaže – dalje ne možemo zato što više i bolje ne umemo.
Situacija je izuzetno ozbiljna. Videli ste da u Rumuniji zaposleni u javnim službama jednim štrajkom parališu celu državu. Više nećete moći da otpuštate hiljade radnika a da to prođe nekažnjeno. Sada vas dobronamerno savetujem – ne ulazite u poteze kojima možete da izazovete haos na ulicama Srbije!
Niste bili u stanju da organizujete jednu svoju paradu, a mislite da možete da ostanete potpuno mirni kada nezadovoljni, gladni, goli, bosi izađu na ulice!
Pretpostavljam da je vreme da Vlada dođe u Narodnu skupštinu, da nam se ozbiljno obrati, da nas upozna sa razmerama krize, da ne čujemo od gospode ekonomista kako smo izašli iz blata i penjemo se u vis. Lako je uzeti od Rusije milijardu, od Kine milijardu, od EU danas 400 miliona, to je lako. Ko će to da vraća?!
Vlada Srpske napredne stranke bogami neće. Sve ću da vas dovedem ovde, da istresete sve što imate u džepovima, sva svoja imanja, svu svoju imovinu i sve svoje fabrike, firme i da vratite ono što ste uzeli narodu!
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Nikoliću, kao i obično, niste hteli da razumete moj komentar.
Reč ima gospodin dr Vladan Batić. Izvolite.

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, u ime Demohrišćanske stranke Srbije tražim od nadležnih u Vladi, pre svega od ministra ekonomije i regionalnog razvoja, od ministra za rad i socijalnu politiku i od ministra za Kosovo i Metohiju da daju odgovor na pitanje – kada će biti rešeni problemi radnika Šumarsko industrijskog kombinata „Kopaonik“ u Kuršumliji, Konfekcije „7. jul“ u Kuršumliji i ljudi koji su bili prijavljeni sa prebivalištem u Kuršumliji a koji su radili u Podujevu, nemaju nikakav status?
Svi ljudi iz ovih ugroženih preduzeća i ugroženog statusa, jer su radili nekada na KiM, podsećaju na tužne likove iz pripovedaka Laze Lazarevića, a Vlada je obećala da će biti socijalno odgovorna, tumaraju od nemila do nedraga, obijaju razna vrata. Poput one pripovetke „Sluga Jernej i njegovo pravo“ kucaju svuda. Odgovora nigde nema. Nade i perspektive za njih nema. Budućnosti za njih nema, a Vlada je socijalno odgovorna.
Identično pitanje postavljam u odnosu na potpuno uništene firme, a ima ih desetak, u Lebanu. Nijedna privatizacija nije uspela. Ne znam da li tamo više od nekoliko stotina ljudi radi. Kada uđete u Lebane to liči na mrtav grad. Ostale su samo kulise, ali ljudi praktično više nema. Povukli su se u neku tugu i čamotinju, bez nade, bez perspektive. Tamo se cigare kupuju na komad. Tamo se jabuke kupuju na komad. Tamo se paradajz kupuje na komad. U radnjama sve ide na crtu. Niko ne plaća, pa kada dođe do neke bedne crkavice, onda nešto plati. Da li je to život čoveka, građanina Evrope u 21. veku?
Poseban su problem radnici firme „Eksport“. Nepriznavanje radnog staža, pretvaranje u građane drugog reda itd.
Konačno, još jedno pitanje za ministra Dulića, za ministarku Dragutinović i za neke druge, Termoelektrana „Nikola Tesla“ godinama uništava život građanima Obrenovca. Zagađeni su zemlja, voda, vazduh, što iz dimnjaka što sa pepelišta i to se sve skriva od očiju javnosti.
Nigde nema nijedne merne stanice, a imate enormne koncentracije teških metala, nikla, olova, žive, da ne govori o sumpordioksidu, sumporu, o enormnom zagađenju koje se manifestuje u oštećenju zdravlja građana Obrenovca. Hiljade ljudi je obolelo od bolesti disajnih organa, od bolesti respiratornih organa, od kancerogenih oboljenja. Mi iz Demohrišćanske stranke Srbije pokrenuli smo kampanju želeći da živimo u ekološki čistoj zemlji. Ako to nije moguće, a pozvaćemo i eksperte Svetske zdravstvene organizacije, onda tražimo da bar dok se to ne obezbedi građani Obrenovca plaćaju za 50% jeftinije struju jer trpe štetu, trpe te štetne emisije, jeftinije grejanje, a da seljacima bude umanjen porez na dohodak, takođe, za 50%, jer su svi enormno oštećeni. Ako Vlada nema sluha da to učini, obećavam, kada uskoro Demohrišćanska stranka Srbije u Obrenovcu dođe na vlast na to ćemo vas naterati. Hvala.