Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 14.10.2009.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja

6. dan rada

14.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:10 do 17:50

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Za evropsku Srbiju
Poštovana gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, usled nekih jezičkih nedoumica imam potrebu samo da se kratko obratim ovom uzvišenom domu.
Samo kratko podsećanje. Godine 1914, nakon herojske pobede srpske vojske na Ceru, general Živojin Mišić je proizveden u čin vojvode. Sedmog decembra 1941. godine Dragoljub Mihajlović je proizveden u čin brigadnog generala, a nešto kasnije je proizveden u čin divizijskog generala, i to stoji u ukazima koji su srpski vojnici i oficiri dobijali. Godine 1914. na Ceru, posle bitke na Tekerišu, više od 150 srpskih vojnika proizvedeno je u čin podnarednika, među njima i moj deda. Ponosan sam na to da je srpska vojska proizvodila podnarednike, proizvodila oficire u vreme kada nije postojao NATO pakt. Hvala. (Aplauz.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Aleksandra Janković, pravo na repliku ministru Šutanovcu.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Niste me pažljivo slušali. Nisam rekla da mrzite narod. Rekla sam – prezir prema sopstvenom narodu. To ipak nije ista kategorija. Verujem da vi mešate neke pojmove.

Meni samo nije jasno, ako je to stari srpski termin, što mi nismo ovde bili proizvedeni u poslanike? Što vi niste proizvedeni u ministra? Baš vi odgovarate opisu nekoga ko bi mogao da bude proizveden u ministra. Ne bi bilo loše da je ostao termin „pitomac“. Za mnoge od vas dobro bi bilo da vas je neko pripitomio, naučio kako se komunicira u Parlamentu, kako se komunicira u Vladi i kako se komunicira sa narodom.

Što se zahvalnosti tiče, ovo nisam htela da pročitam, ali ću pročitati deo gde neko ko vrlo dobro poznaje vojnu istoriju i sa kojim sam razgovarala o tome, o našoj vojnoj tradiciji, i saznala za tu 1837. godinu, kaže sledeće:

„Posebno mi se svideo govor gospodina Velimira Ilića, deo u kome je govorio da je za vreme agresije NATO odlazio u kuće nesrećnih roditelja, koji su izgubili decu na Kosovu i Metohiji od šiptarskih terorista i avijacije NATO-a. Nažalost, i moj vojnik S.M. iz Čačka je poginuo u sastavu moje PVO jedinice u Đakovici.“ (Namerno ne govorim ovo zbog zaštite podataka o ličnosti.)

„Kada sam nakon godinu dana došao u Čačak, sa namerom da lično upoznam roditelje i posetim grob mog ratnog druga, vojnika S.M, njegovi roditelji su mi pričali da se gospodin Velimir Ilić lično založio i naredio da se obezbedi mesto u groblju koje je najbliže nesrećnim roditeljima. Ispričali su mi da su mu na tome neizmerno zahvalni. I ja sam mu na tome zahvalan“.

Velimir Ilić nikada nije tražio zahvalnost, a vi se pripitomite i učite od njega.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč u raspravi po amandmanu na član 32? (Ne.)
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Nikola Savić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 37. amandman je podneo narodni poslanik Vlada Milojković.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 38. amandman je podneo narodni poslanik Momčilo Duvnjak.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi da završnu reč?
Da li ministar želi da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O VOJNOJ, RADNOJ I MATERIJALNOJ OBAVEZI (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Konstantin Arsenović, zajedno narodni poslanici Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oton Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić, zatim, narodni poslanik Vlatko Ratković, Vladan Batić, Zoran Antić, Nataša Jovanović, Srđan Spasojević, Miroslav Markićević, Milorad Buha, Gordana Pop-Lazić, Slađan Mijaljević, Nikola Savić, Momir Marković, Vjerica Radeta, Ljubiša Petković, Milan Škrbić, Aleksandar Martinović, Sreto Perić, Dušan Marić, Milan Avramović, Mirko Munjić, Zoran Krasić i zajedno narodni poslanici Dragan Šormaz, Jovan Palalić, Miroslav Petković, Miloš Aligrudić, Aleksandar Pejčić i Zoran Nikolić.
Pisanim putem amandmane su povukli narodni poslanici: Konstantin Arsenović na čl. 4, 8, 24, 32, 42, amandman kojim je predložio dodavanje novog člana 46a. i na čl. 49, 51. i 75, zajedno Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić, na član 54, da se član 55. briše i na čl. 56, 69. i 70, zatim Dušan Marić na član 4. stav 1. i Zoran Antić na čl. 27. i 33. Predloga zakona.
Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković.
Ministar je na sto predsedavajućeg dodao Odluku Vlade o prihvatanju i kada amandman bude na dnevnom redu, onda će biti i usmene izjave o prihvatanju.
Zahvaljujem, ministre.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković.
Da li neko želi reč?
Reč ima narodni poslanik Ljubiša Petković.

Ljubiša Petković

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem. Dame i gospodo narodni poslanici, građani Srbije, u ime Poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na član 1. i predložio da se iz teksta Predloga eliminišu suvišne i nepotrebne reči, kako bi član 1. dobio formu i polaznu osnovu kao temelj ostalih članova ovog zakona.
U najboljoj nameri, predložio sam da se tekst promeni i da se iz prve rečenice, posle reči „vojna obaveza“ brišu reči „regrutna obaveza, obaveza služenja vojnog roka; rezervni sastav“. Opšte je poznata činjenica da reči „vojna obaveza“ predstavljaju opšti pojam koji je definisan u članu 3. Predloga zakona i da u sebi podrazumeva obaveze izvršavanja, regrutne obaveze, obaveze služenja vojnog roka, kao i služenje u rezervnom sastavu Vojske Srbije.
Predlagač je, takođe, u ovaj član uneo jednu nedefinisanu kategoriju vojnih obveznika, koji bi trebalo da budu raspoređeni, takođe, u nedefinisanu formaciju bez jasnih zadataka i ciljeva.
Pojam „radna obaveza“ u jedinicama radne obaveze je jedinstven i nepoznat u vojnoj terminologiji i formaciji, a predviđen je samo za lica koja su svesno i namerno izbegavala služenje vojnog roka.
Jedinice radne obaveze nisu vojna formacija, već civilne službe, a predlagač zakona ima nameru da se ad hok formiraju prema potrebi, i to prvenstveno od lica koja su neraspoređena u rezervni sastav Vojske Srbije, odnosno lica koja bi prema vašem predlozima vojni rok zamenila civilnom službom.
Predlažem da se prihvati ovaj amandman koji sam podneo ispred Poslaničke grupe SRS, a sve u cilju jačanja Vojske, odnosno odbrambene moći Vojske Srbije. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč?        
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Ljubiša Petković.

Ljubiša Petković

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem. U ime Poslaničke grupe SRS podneo sam amandman na član 2. i predložio da se posle stava 3. doda stav 4. koji glasi – izvršenje vojne obaveze u uslovima vanrednog ili ratnog stanja odnosi se i na lica sa dvojnim državljanstvom koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.
Ovaj amandman je i te kako važan i ja očekujem da će ga ministar bez razmišljanja prihvatiti, jer je u potpunosti u skladu sa Ustavom Republike Srbije. Da bih argumentovao i potkrepio obrazloženje i potrebu za usvajanjem ovog amandmana moram da navedem činjenicu da u Republici Srbiji ima na stotine hiljade građana sa dvojnim državljanstvom koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije, a koji potiču iz drugih republika bivše Jugoslavije. Takođe, nije zanemarljiv broj građana Republike Srbije koji imaju svojstvo dvojnog državljanstva Republike Srbije i nekih uglavnom zapadnih država, a koji žive i borave u Republici Srbiji.
Predlog da se usvoji ovaj amandman ima za cilj da se spreči da se građani Republike Srbije sa prebivalištem na teritoriji Republike Srbije, sa dvojnim državljanstvom, pozivaju na državljanstvo druge države i da na taj način izbegnu obaveze iz člana 2. stav 2. Predloga zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi.
Ukoliko ne prihvatite ovaj amandman direktno biste bili odgovorni za podrivanje borbene gotovosti, slabljenje obrambene moći i sprečavanje obaveza koje po Ustavu ima Vojska Srbije. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Konstantin Arsenović.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Amandman je prihvaćen, kao i prethodni, pa molim da se konstatuje da je prihvaćen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Stenograma radi, narodni poslanik Ljubiša Petković je podneo amandman i na član 3. Pročitala sam taj amandman ili sam preko reda pročitala.
Izvinjavam se, nisam pročitala taj amandman, pročitala sam amandman na član 3. koji je podneo narodni poslanik Konstantin Arsenović, uz scenario u sinopsisima koje imaju poslanici to je na strani 7. a amandman na član 3. koji je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković je na strani 6.
Sada je on u raspravi, pa, ako želite reč imate pravo. Izvolite.

Whoops, looks like something went wrong.