DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.10.2009.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.  
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 120 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u elektronski sistem za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 88 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika i da imamo uslove za rad, saglasno članu 88. stav 2.
Traženje obaveštenja na osnovu člana 235. Poslovnika Narodne skupštine.
Utorkom i četvrtkom, na osnovu odredaba Poslovnika Narodne skupštine, nakon otvaranja sednice i utvrđivanja broja narodnih poslanika koji prisustvuju sednici, a pre prelaska na dalju raspravu, u primeni je član 235. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odnosno pravo narodnih poslanika da traže obaveštenja i objašnjenja.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje, u skladu sa članom 235. Poslovnika? (Da)
Reč ima narodni poslanik Dragan Šormaz.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Šormaz

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo predsedavajuća, imam pitanje za predsednika Vlade, gospodina Cvetkovića.
Pitanje će se odnositi na nešto što je dosta vezano za još uvek aktuelnu posetu turskog predsednika Srbiji.
Vidimo da će danas biti neki forum o ekonomskoj perspektivi Sandžaka. Ne znam zašto se ne kaže, recimo, Raške oblasti. Nemam ništa protiv ni da se kaže i Sandžaka, ali ako već govorimo o regionalizaciji Srbije i svega ostalog, zašto ne o ekonomskoj saradnji sa Suboticom, nego, konkretno, samo s tom oblašću?
U poslednje vreme, poslednjih par meseci, učestale su posete, evo, sada i turskog predsednika. Pre mesec dana je bio turski ministar inostranih poslova, koji je, inače, u jednoj izjavi nedavno rekao da će Turska raditi na tome da se napravi neka vrsta povezivanja, čak i državnog jedinstva. Nazvao je to novom otomanskom državom, bukvalno tim rečima, od Turske do Bosne, a, kažem, u poslednje vreme je čest gost naše države.
Takođe, česti su gosti naše države turski predstavnici vojske, načelnik generalštaba, a i naš ministar odbrane je nedavno bio u Turskoj kao gost ministra odbrane i turske armije.
Dešava se nešto veoma čudno. U vreme kada NIS donosi odluku da, zajedno s jednom američkom kompanijom, napravi potpuno novu rafineriju u Srbiji od 450 miliona evra, koja bi zadovoljila potrebe cele bivše Jugoslavije, pa i šire, koja će zadovoljiti potrebe za derivatima celog ovog regiona, uporno se nameće, mada realizacija toga još nije došla u grad Smederevo, jer su se građani Smedereva pobunili, da se napravi rafinerija od strane jedne kompanije koja nije nikada šraf proizvela u svojoj istoriji, koja ima 150 dolara osnivačkog kapitala, a zove se "Komiko oil".
Ta bi rafinerija trebalo da se napravi za nekih 200 miliona dolara, bez postojanja luke, i da se nekim cevima sa Dunava istovara sirova nafta, zamislite, iz Nigerije, da se onda kod nas prerađuju derivati. Ne zna se ni kapacitet, ni za šta bi ta rafinerija služila. Takve rafinerije, obaveštavam vas, koje koštaju 200 miliona dolara, montažne su i postoje tri takve u Avganistanu.
Uveliko se priča da je to, u stvari, rafinerija za potrebe američke vojske na KiM-u. Dolazim na svoje pitanje, na koje očekujem odgovor od predsednika Vlade, od potpredsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova. Od 16. septembra čekam pisani dokument, protokol, o saradnji naše policije s Euleksom i do dana današnjeg ga u originalnom tekstu nisam dobio. Tražiću to i na Odboru za odbranu i bezbednost. Tražiću, ako treba, i preko poverenika, gospodina Šabića. Nadam se da ću na ovo pitanje dobiti odgovor.
Postoji informacija da se, posle odustajanja SAD-a od raketnog štita u Poljskoj i Češkoj, planira pravljenje raketnog štita na teritoriji KiM-a i Turske, upotrebom našeg radarskog sistema na Kopaoniku, koji se, čak, ne nalazi na onoj teritoriji gde je administrativna linija sa KiM-om, uz neke dorade koje bi oni odradili na tom sistemu.
Znači, moje pitanje glasi, zbog toga što su indikativne silne posete turskih predstavnika Srbiji, i tražim od predsednika da mi odgovori – da li ima informacije bilo od američkog ambasadora, BIA-e, VBA, o tome da li zaista SAD planiraju da deo raketnog štita instaliraju na našoj teritoriji, tj. na KiM-u?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Slobodan Maraš.

Slobodan Maraš

Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, imam dva pitanja.
Prvo pitanje bih uputio predsedniku države, gospodinu Borisu Tadiću, premijeru Mirku Cvetkoviću, gospodinu ministru energetike Škundriću, gospodinu infrastrukture Mrkonjiću, direktoru "Srbijagasa", gospodinu Bajatoviću, i potpredsedniku Vlade, gospodinu Ivici Dačiću, pa ko hoće od njih da odgovori.
Do 2000. godine, dok je SPS bio na vlasti, Srbija je od Rusije kupovala gas tako što je mogla da ostane dužna. Plaćali smo kada stignemo. Ostao je dug od 187 miliona dolara. Godine 2003, gospodin Đelić, vraćajući se iz Moskve, na aerodromu je održao konferenciju za štampu i rekao – rešili smo ruski dug. Međutim, Ruska država nikada nije ratifikovala taj dogovor, odnosno sporazum, i taj dug se i dalje vodi i u knjigama u srpskoj firmi, a i Rusi i dalje potražuju stari dug za gas.
Postavljam pitanje svima koji su učestvovali u ovim razgovorima koje sam pomenuo – da li ste tokom te jednodnevne ''veličanstvene'' posete, tog poklonjenja velikoj sili, da li predsedniku Medvedevu, da li njegovim saradnicima i svima koji su bili u pratnji, postavili pitanje – šta je sa starim ruskim dugom?
Zbog čega ovo govorim? Vrednost ''Srbijagasa'' procenjena je na 160 miliona evra, ili dolara. Naš stari dug za gas prema Rusima je veći. Šta će se desiti ako ruski partner, koji je 51% vlasnik u NIS-u, koji već jeste 51% zajednički vlasnik u preduzeću koje će jednog dana biti formirano, bude poželeo da kupi ''Srbijagas''? Ne zaboravite, ''Srbijagas'' je počela da kupuje firme po Srbiji: Azotaru, Fabriku stakla, ''Beogradsku informatiku''.
Postavljam pitanje – da li je neko postavio pitanje ruskoj strani šta je sa starim dugom koji Srbija ima prema Rusiji? Na koji način će se to, kako je rekao gospodin Đelić, rešiti, a on je tada govorio da je to rešeno?
Drugo pitanje postavljam direktno predsedniku Borisu Tadiću – ko ga je obmanuo, ko ga je prevario, a samim tim prevario i građane Srbije, ugrozio javni interes?
U ovoj sali ima puno onih koji su govorili o tome. Najviše smo o tome slušali od jedne partije koja je sada koalicioni partner DS-a i od jedne partije koja je pre toga bila koalicioni partner – da će Srbija zarađivati od taksa na tranzit gasa kroz Južni tok 200 miliona evra godišnje.
To je laž. U memorandumu koji je Srbija potpisala sa Rusijom jasno stoji da je to komercijalni ugovor između dve firme – ''Srbijagasa'' i ''Gasproma'', gde 49% učešća ima ''Srbijagas'', a 51% ''Gasprom''. Kada kupujemo, kada nam gas dolazi iz Mađarske, mi ne plaćamo tranzit mađarskoj državi, nego mađarskom MOL-u. Tako će biti isto, jer neće biti tranzitnih taksa, što se jasno vidi iz ovog memoranduma.
Ko je obmanjivao predsednika Tadića, samim tim i javnost Srbije, da ćemo zarađivati tolike pare kada bude izgrađen Južni tok? Komercijalni ugovor koji je potpisan jasno daje onome ko sto posto upravlja zajedničkim preduzećem, koje će formirati ''Srbijagas'' – Južni tok – i ''Gasprom'', da prikazuje samo dobit.
Kako se upravlja javnim preduzećima u ovoj državi, svi građani vide, pa se tako 130 miliona dinara dalo za trubače pre neki dan.
(Dragan Todorović, s mesta: Šta fali trubačima?)
Fali trošku, gospodine Todoroviću.
Znači, ko je obmanuo predsednika Tadića kada mu je rekao da ćemo zarađivati od taksa, zato što nećemo zarađivati od taksa, nego će zarađivati zajedničko preduzeće, koje će na kraju godine iskazivati dobit, a tu dobit može da prikaže ili ne – to smo videli kada je u pitanju završni račun NIS-a za 2008. godinu, čas smo u plusu, čas smo u minusu, zavisno kako odgovara onima koji vladaju. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem. Reč ima narodni poslanik Dragan Todorović. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, žao mi je što tu nije ministar pravde, pošto bi prvo pitanje trebalo da bude upućeno baš ministru pravde, pa neka se to uradi pismeno.
Postavljam pitanje – kako je moguće da u kancelariji državnog sekretara Slobodana Homena, pored zastave Srbije, bude istaknuta i zastava EU?
Time se direktno krši član 30. stav 4. Zakona o državnim obeležjima, gde se kaže: „Zastava Republike Srbije nalazi se na desnoj strani, spreda, gledano od zastave strane države ili međunarodne organizacije, ako se ta zastava ističe u Republici Srbiji, prilikom zvanične posete ovlašćenog predstavnika strane države ili međunarodne organizacije“. Jedino ako Slobodan Homen nije i strani državljanin.
To je, prosto, neverovatno i zapanjujuće je na kakav način se ponašaju naši zvanični državni činovnici. Ako ste mogli da tužite, da podnesete optužbu ili prekršajnu prijavu, šta ste već uradili, zbog toga što je Boris Tadić bio na stadionu, mislim da Slobodan Homen ne bi trebalo da uživa veću zaštitu od Borisa Tadića. Trebalo bi da se pokrene postupak. Pre svega, zato da se ovo nikada više ne desi, a drugo, zato što je prekršio Zakon.
Drugo pitanje postavljam Ministarstvu inostranih poslova – šta će preduzeti i kako će reagovati na izjave ministra inostranih poslova Turske Ahmeta Davutoglua u Sarajevu?
Kada pogledate šta je on rekao i ono što priča Boris Tadić, prosto čovek ne može da poveruje – ili je Boris Tadić apsolutno neinformisan, ili prelazi preko nekih stvari preko kojih se ne može preći.
Kako može da se pređe, kada ministar inostranih poslova Turske kaže da je cilj turske politike uspon otomanskog Balkana?
Da li je Boris Tadić obavešten o ovoj izjavi ministra inostranih poslova? Kaže: „Turska je odgovorna za BiH. Napravićemo Balkan Kavkaz, Srednji istok, zajedno sa Turskom.“ Takođe je rekao da su istorija, sudbina i budućnost Turske i BiH zajednički, kao što je i teritorijalni integritet BiH za Tursku jednako važan kao i teritorijalni integritet Turske.
Da li to on upozorava da će Turska reagovati kao da neko napada njenu teritoriju? Šta je sa Republikom Srpskom? Da li Turska podrazumeva da je i Republika Srpska deo otomanskog Balkana i da bi u skladu s tim Turska trebalo da vodi spoljnu politiku, jer on to i ne krije? Turski ministar inostranih poslova kaže: „Mi želimo novi balkanski region, utemeljen na političkim vrednostima, ekonomskoj međuzavisnosti, saradnji i kulturnoj harmoniji – to bi bio otomanski Balkan. Mi ćemo obnoviti ovaj Balkan. Otomanska stoleća Balkana su uspešna priča, pa je sada treba obnoviti.“
Ali, postoji jedna stvar koju mi znamo. Možda ministar Turske ne zna. Za vreme njihove uspešne priče mi smo bili u ropstvu skoro pet vekova. Oslobodili smo se tog ropstva. Da li nama Turska nagoveštava da bi moglo da se ponovi to stanje? Kako je moguće da nam takva zemlja bude strateški partner? Ima li neko normalan u ovoj državi ko vodi ovu državu?
Recite mi šta bi se desilo kada bismo mi uputili pitanje turskom predsedniku – kako oni rešavaju pitanje Kurda u Turskoj? Da li bi to bilo mešanje u unutrašnje stvari Turske ili ne, ili da po istom receptu Srbija ima isto pravo da rešava pitanja unutrašnjih stvari, kao što to rešava Turska?
Ja razumem da se Turska bavi pitanjima njihove nacionalne manjine na KiM-u, koja je izuzetno ugrožena, ali nije bila nijedna jedina reč, kada je u pitanju KiM…
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, vreme koje vam je na raspolaganju je iskorišćeno. Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik, gospodin Tomislav Nikolić.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Imam pitanje za predsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova, odnosno za sve vas koji sada vodite Srbiju, zahvaljujući zbiru glasova koje imate u Skupštini Srbije.
Znam da ste prezauzeti ovih meseci da popunite budžet kreditima, pozajmicama, dodvoravanjem međunarodnim i finansijskim institucijama, rezanjem svega humanog i socijalnog što je još ostalo u tragovima od prethodnih diktatorskih režima koje ste nasledili, pa ste nam uveli ovu demokratiju.
Moram da pitam, gde to izgubiste brigu o običnom čoveku, posebno o mladim ljudima, posebno o maloletnicima, o učenicima srednjih i osnovnih škola? Znam da je vašim dolaskom na vlast poremećen sistem vrednosti u Srbiji, da je ono što je bio moral, danas skoro nemoral, ono što je bio nemoral, danas proglašavate za najviši moral, ali zaista ne može više da se izdrži.
Juče sam razgovarao s velikom grupom dece. Sedite i razgovarajte s njima, pitajte ih šta je sada ''in'', ko su ''face'', da vam kažu da su to ona deca koja voze skupe automobile ili ih roditelji dovoze u skupim automobilima, da su to oni koji se tuku na stadionima s policijom, da su to oni koji valjaju drogu, oni koji menjaju devojčice kako im se prohte, oni koji imaju jedinice u školi, da su to oni koji posle toga nikada ništa u životu ne urade i najčešće završe s one strane brave ili, nažalost, najčešće završe kao teški bolesnici, skoro uvek sa tragičnim ishodom.
Sve je to lepo, da vi od godine do godine novim zaduženjima podmirite penzionere da bi glasali za vas, podmirite razne strukture, policijske, državne, da bi glasali za vas, ali u ovoj državi uskoro neće imati ko da glasa. Vi ste zanemarili potpuno brigu o mladima u Srbiji. Vas to ne interesuje; kao leptir za jednu noć, vi letite oko sijalice.
Zato vas molim, sve vas koji ste ozbiljni, posebno vas u poslaničkim klupama, znam da među vama ima dobrih domaćina, dobrih roditelja, zabrinutih za sudbinu Srbije, razgovarajte malo na tim svojim sastancima na kojima pružate podršku Vladi i pitajte ih šta je s maloletničkom delinkvencijom. Pitajte ih zašto svako školsko dvorište nije potpuno osvetljeno, zašto nije kamerama vezano za najbližu policijsku stanicu ili za kancelariju sekretara škole? Kako je moguće da se brutalne tuče, u kojima mlada deca gube i život, dešavaju u školskim dvorištima?
Kako je moguće da se droga prodaje potpuno mirno u školskim dvorištima? Da li je tačno to što mi juče pričaju ona deca, da se policajci u srednjim školama uglavnom zabavljaju razgovorima s mladim devojkama? Razmislite malo o tome gde to vodite Srbiju.
U vezi s posetom predsednika Turske, SNS poštuje Tursku kao državu, kao zemlju koja je prosperitetna, napredna, ali je ta njena moć, taj njen novac probudio u nekima od njih nekakve starovekovne aspiracije. Srbija ne reaguje na izjave turskih zvaničnika. Pokušali ste posetom predsednika Turske da malo minimizirate odjek predsednika Ruske Federacije u Parlamentu i, naravno, nije vam uspelo. Ovde biste doživeli krah i toga ste bili potpuno svesni.
U poslednjih 15 dana nam se dešavaju dva teška problema koje treba da rešava Vlada Srbije, a ne rešava ih. Jedan je Makedonija, koja uspostavlja granice s Kosovom, s nezavisnom državom Kosovo. Negde sam saznao da je ministar uputio oštru notu.
Sramota je za državu Srbiju da upućuje oštru notu kad joj neko mimo nje crta granice. Od kako je Srbija, mi nismo dozvoljavali da neko mimo nas crta granice.
Druga stvar je svojatanje od strane Turske, cele Srbije ili nekih njenih delova, a posebno nekih građana Turske. Zato molim državu da se izjasni da li to što Turska svojata Rašku oblast, ili Sandžak, znači da su muslimani u Raškoj oblasti, ili u celoj Srbiji, po turskom shvatanju, Turci? Da li se to Turska zalaže za njih kao za nacionalnu manjinu? Ako je tako, ako ti ljudi prihvataju da su Turci, nemam ništa protiv. Hajde da ih zaštitimo kao tursku manjinu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
 Pet minuta. Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Velimir Ilić.

Velimir Ilić

Nova Srbija
Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, postavio bih pitanje za Vladu – da li zakoni koji se donose u ovom parlamentu, da li naše strategije, prostorni plan, vrede nečemu, da li državne komisije koje se formiraju da reše neke probleme imaju svrhe, ili će onaj ko navrati u Srbiju, u prolazu, i sretne se s predsednikom Srbije ili ministrom inostranih poslova izaći i promeniti kompletan koncept razvoja Srbije?
Ne može predsednik Turske da dođe u posetu Srbiji i da izađu naši čelnici i kažu – gradiće se autoput tuda i tuda. Tačno je da treba da se gradi autoput i tačno je da postoje dve varijante. Tačno je da je država odredila državnu komisiju koja će ispitati i argumentovano dokazati koja je varijanta bolja, ekonomski opravdanija i u prostornom planu Srbije prihvatljiva, ali ne da dođe neko sa strane i da zacrta strateški važne projekte koji će se raditi kroz Srbiju, s tim što kaže – mi ćemo pomoći tu gradnju.
Da li je tačno da most na Dunavu može da se radi bez tendera i da Đilas učestvuje u tome, da drži konferencije za novinare, a napada nas, preko raznoraznih medija, za neke sitnice koje su možda odrađene u hitnom postupku, koje su vrednosti i veličine hiljaditi deo, a da se nekome spolja dodeli tako veliki projekat, bez ikakve tenderske dokumentacije, bez idejnog projekta, bez projektne dokumentacije? Kako je moguće da neko potpiše ugovor za nešto za šta ne postoji nikakav projekat za sada, ne postoji predračun vrednosti, i da još obeća da će se to raditi, i kako će se raditi, i koliko će ko učestvovati u tom poslu itd., a nemamo uopšte papire?
Kako je moguće da sada Vlada Republike Srbije radi van zakona, jer je Zakon o budžetu prekršen i konstantno se krši do kraja godine?
Zašto Vlada ne uđe u rebalans budžeta, da vidimo, da možemo da kontrolišemo sredstva kojima se trenutno raspolaže, na koji način i po kojim projektima koji se trenutno rade?
Imam utisak da je Vlada dozvolila opštu anarhiju, opšti haos u državi, koji je potpuno razorio sistem institucija, i da se ovde sve stavilo u ruke pojedinaca.
Imam jedno veoma važno pitanje – da li je tačno da su ljudi koji vode UBOPOK pronašli malverzacije kod jednog od aktuelnih ministara, pronašli velike svote novca na njegovim računima, privatnim i raznoraznim računima, a da se to drži još uvek u tajnosti? Ljudi iz UBOPOK-a su pronašli i nenamensko trošenje sredstava iz Fonda za razvoj i pranje novca preko nekih firmi za pojedine funkcionere, najviše funkcionere države.
Da li je tačno, ili nije tačno? Ljudi iz UBOPOK-a koji su mi to rekli kažu da postoje i zapisnici o tome. Da li je to tačno i zašto se to čuva, zašto se ne obelodani, zašto se o tome ne raspravlja?
Da li je neko do te mere privilegovan da niko nema snage da stane tome na put?
Ne možemo se ponašati ovako da bismo kupovali neki mir u vladajućoj koaliciji, da bismo tolerisali određene malverzacije, da bi ova vlada pošto-poto opstajala.
Prema tome, pitanja su jasna i glasna. Kako je moguće, ponavljam, da se posao vredan desetine miliona evra dodeli bez tendera, bilo kome, na koji način, kako je određena vrednost, kako je određena početna cena? Ovde se operiše i ciframa, a nije urađen projekat, nije urađena određena prateća dokumentacija.