Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo predsedavajuća, imam pitanje za predsednika Vlade, gospodina Cvetkovića.
Pitanje će se odnositi na nešto što je dosta vezano za još uvek aktuelnu posetu turskog predsednika Srbiji.
Vidimo da će danas biti neki forum o ekonomskoj perspektivi Sandžaka. Ne znam zašto se ne kaže, recimo, Raške oblasti. Nemam ništa protiv ni da se kaže i Sandžaka, ali ako već govorimo o regionalizaciji Srbije i svega ostalog, zašto ne o ekonomskoj saradnji sa Suboticom, nego, konkretno, samo s tom oblašću?
U poslednje vreme, poslednjih par meseci, učestale su posete, evo, sada i turskog predsednika. Pre mesec dana je bio turski ministar inostranih poslova, koji je, inače, u jednoj izjavi nedavno rekao da će Turska raditi na tome da se napravi neka vrsta povezivanja, čak i državnog jedinstva. Nazvao je to novom otomanskom državom, bukvalno tim rečima, od Turske do Bosne, a, kažem, u poslednje vreme je čest gost naše države.
Takođe, česti su gosti naše države turski predstavnici vojske, načelnik generalštaba, a i naš ministar odbrane je nedavno bio u Turskoj kao gost ministra odbrane i turske armije.
Dešava se nešto veoma čudno. U vreme kada NIS donosi odluku da, zajedno s jednom američkom kompanijom, napravi potpuno novu rafineriju u Srbiji od 450 miliona evra, koja bi zadovoljila potrebe cele bivše Jugoslavije, pa i šire, koja će zadovoljiti potrebe za derivatima celog ovog regiona, uporno se nameće, mada realizacija toga još nije došla u grad Smederevo, jer su se građani Smedereva pobunili, da se napravi rafinerija od strane jedne kompanije koja nije nikada šraf proizvela u svojoj istoriji, koja ima 150 dolara osnivačkog kapitala, a zove se "Komiko oil".
Ta bi rafinerija trebalo da se napravi za nekih 200 miliona dolara, bez postojanja luke, i da se nekim cevima sa Dunava istovara sirova nafta, zamislite, iz Nigerije, da se onda kod nas prerađuju derivati. Ne zna se ni kapacitet, ni za šta bi ta rafinerija služila. Takve rafinerije, obaveštavam vas, koje koštaju 200 miliona dolara, montažne su i postoje tri takve u Avganistanu.
Uveliko se priča da je to, u stvari, rafinerija za potrebe američke vojske na KiM-u. Dolazim na svoje pitanje, na koje očekujem odgovor od predsednika Vlade, od potpredsednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova. Od 16. septembra čekam pisani dokument, protokol, o saradnji naše policije s Euleksom i do dana današnjeg ga u originalnom tekstu nisam dobio. Tražiću to i na Odboru za odbranu i bezbednost. Tražiću, ako treba, i preko poverenika, gospodina Šabića. Nadam se da ću na ovo pitanje dobiti odgovor.
Postoji informacija da se, posle odustajanja SAD-a od raketnog štita u Poljskoj i Češkoj, planira pravljenje raketnog štita na teritoriji KiM-a i Turske, upotrebom našeg radarskog sistema na Kopaoniku, koji se, čak, ne nalazi na onoj teritoriji gde je administrativna linija sa KiM-om, uz neke dorade koje bi oni odradili na tom sistemu.
Znači, moje pitanje glasi, zbog toga što su indikativne silne posete turskih predstavnika Srbiji, i tražim od predsednika da mi odgovori – da li ima informacije bilo od američkog ambasadora, BIA-e, VBA, o tome da li zaista SAD planiraju da deo raketnog štita instaliraju na našoj teritoriji, tj. na KiM-u?