DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.11.2009.

5. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.  
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 87 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 86 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine narodnih poslanika i da imamo uslove za rad Narodne skupštine.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži objašnjenje ili obaveštenje u skladu sa članom 235. Poslovnika? (Da.)
Gospodin Markićević Miroslav ima reč. Izvolite.
...
Nova Srbija

Miroslav Markićević

Nova Srbija
Poštovana predsednice, poštovani narodni poslanici, poštovani građani Srbije koji gledate ovaj direktan prenos, pre svega želim da zatražim objašnjenje od vas, gospođo predsednice. Danas je tačno 30 dana od kada sam postavio jedno pitanje određenim ministrima, vama i određenim državnim organima. Do dana današnjeg, evo 30 dana, nisam dobio odgovor na svoja pitanja i objašnjenja koja sam zatražio.
Pre neki dan ovde je bio gospodin Mirko Cvetković, predsednik naše vlade, i za jedno od pitanja koje sam usput postavio on je rekao da zna odgovor, ali neće da kaže.
Prošli put kada smo imali problem vezan za ta pitanja, radilo se o onom čuvenom igralištu za invalide, gospođa ministarka Marković je rekla da ona nije čak ni dobila to pitanje. Pitam vas da li ste vi gospodinu Mirku Cvetkoviću, ministru policije, ministru pravde, svim državnim organima, agencijama i organima koji se bore ili koji bi trebalo da se bore protiv korupcije prosledili pitanje koje sam ja vama postavio?
Da vas podsetim, pitanje za vas je bilo, pošto ste vi u najavi jesenjeg zasedanja apostrofirali nadzornu ulogu Narodne skupštine Republike Srbije, gde ste vi, moramo to priznati, najodgovorniji, u sprovođenju zakona, šta ste vi uradili po tom pitanju i da li su ova pitanja prosleđena ministarstvima od kojih sam tražio odgovor?
Ovo radim zbog građana Srbije, zato što elektronski mediji, pre svega, bojkotuju ovo pitanje i to u meni izaziva dodatnu sumnju. Od svih kojima sam uputio pitanja dobio sam odgovor od Saveta za borbu protiv korupcije, Agencije za borbu protiv korupcije i Odbora za sprečavanje sukoba interesa. Ti su odgovori nemušti, narodski rečeno, prave se ludi, ali ja, kao što znate, gospođo predsednice, ne odustajem od ovog pitanja, pogotovo što se radi o visokim državnim funkcionerima iz okruženja ili iz kabineta predsednika Tadića.
Da podsetim građane Srbije da su oni od 2004. godine (sve mi se nekako čini, dolaskom predsednika Tadića na vlast) pazarili, kako narod kaže, 520.000.000 evra. Gospodinu Ljajiću, ministru za socijalna pitanja, skrećem pažnju na ovo, pošto se on susreće sa gladnim građanima i rešava njihove probleme. Kako ih rešava – tako što je taj broj gladnih u poslednjih godinu i po dana povećan, po svim analizama. Dakle, govorim o Nebojši Krstiću, o Srđanu Šaperu, o njemu posebno. Dragi poslanici, taj čovek je stavljen na listu 102 najveća Srbina u istoriji, da narod glasa! Govorim i o gospodinu Draganu Đilasu, gradonačelniku Beograda, govorim o Milici Delević-Đilas, koja je, zamislite, direktor vladine Kancelarije za pridruživanje EU.
Ne bi bilo sporno to što oni imaju privatna preduzeća da ona ne posluju sa javnim preduzećima, a najviše sa Telekomom Srbije. To je ono javno preduzeće, drage kolege narodni poslanici i poštovani građani Srbije, koje je prošle godine u ovo vreme povećalo cene usluga građanima 63%. Povećane su cene usluga, 63%, koje Telekom daje u ime svih nas, jer je to državno, narodno preduzeće, vlasništvo građana. Imam osnovane sumnje da su u ova privatna preduzeća neka sredstva preko tih javnih preduzeća prelivena. Na tom spisku su i „Bežanijska kosa“, tu vam je ovo preduzeće gde su hapšeni neki direktori, tu vam je i ovo preduzeće…
Znam da to nije preduzeće, nego zdravstvena ustanova, u kojoj sinoć pokazuju da imaju samo tri kreveta za obolele od gripa.
Prema tome, predsednice, na vama je velika odgovornost, i velika su očekivanja građana, da upozorite ove državne organe i ministre da odgovore na ova pitanja. Ponavljam, bez obzira na pretnje koje imam, to govorim drugi put, gospodin premijer je rekao da ću ja biti zaštićen, ne znam šta ćete vi da kažete, sigurno neću odustati od ovih pitanja sve dok ne budem dobio odgovor. Koristiću i sve rasprave u načelu, po svim zakonima po kojima se budem javio, dok ne dobijem odgovor na ova pitanja. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodine Markićeviću, u raspravi u načelu ćemo se držati dnevnog reda, a što se vaših pitanja tiče, ona su prosleđena. Ažurirano je zato što u roku nije stigao odgovor i to ćemo danas ponovo učiniti.
Reč ima narodni poslanik gospodin Radojko Obradović.

Radojko Obradović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem, gospođo predsednice. Gospođo predsednice, kolege potpredsednici, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine Ljajiću, ministre, malo je pitanja po kojima ćemo se složiti u ovoj skupštini i po kojima ćemo se složiti u Srbiji.
Primera radi, pre tri godine je donet Ustav Republike Srbije, a u članu 15. Ustavnog zakona kaže se da je krajnji rok za donošenje svih zakona i za usklađivanje svih zakona sa Ustavom 31. 12. 2008. godine. Član 110. Ustava takođe kaže da postoji obaveza da se donese zakon o Narodnoj skupštini. Onda čujemo tumačenje vladajuće većine da to važi samo za zakone koji postoje, odnosno da taj rok ne važi za zakone koji nisu doneti. Drugim rečima, zakoni koji nisu doneti teoretski ne moraju nikada da budu doneti.
Drugi primer: Zakonom o budžetu Republike Srbije, odnosno Zakonom o izmenama i dopunama Zakona iz aprila ove godine definisan je maksimalni budžetski deficit i on ne sme da bude veći od 70 milijardi dinara. Pre više od mesec dana taj budžetski deficit je, prema zvaničnim podacima na sajtu Ministarstva finansija i na sajtu Vlade Republike Srbije, bio 74 milijarde, a sada je sigurno preko 80. Ministarka finansija je pre nekoliko dana rekla da, u stvari, taj maksimalni deficit i ne mora da bude ispoštovan u svakom trenutku.
Građani Srbije, probajte da u svojoj banci, kada imate dozvoljeni minus, taj minus probijete u nekom trenutku...
(Predsednik: Gospodo poslanici, molim vas, malo tiše, zaista ne čujem govornika.)
... ili probajte da u datom roku ne platite račun koji vam je stigao, pa ćete videti šta će vam se desiti. Očigledno je da se u Srbiji isti zakoni, isti propisi, čitaju na različite načine.
Da li postoji išta oko čega se možemo složiti? Da li postoje bar neke stvari oko kojih se možemo složiti? Siguran sam da postoje. Evo, mi u Skupštini ćemo se sigurno složiti da je danas utorak, 3. novembar 2009. godine. Mislim da za tu stvar nije potrebno 126 glasova. Da li se slažemo oko toga? Mislim da se slažemo. Da li taj datum važi za sve u Republici Srbiji? Ne. Taj datum ne važi za Vladu Republike Srbije.
Zakon o budžetskom sistemu, o kome često govorimo, koji je ministarka finansija prošle nedelje posebno isticala, poseban novi zakon, donet je u julu mesecu ove godine, zakon koji će omogućiti da se ovih 130 milijardi mnogo bolje kontroliše i da se efikasnije kontrolišu javni prihodi i javni rashodi. Taj zakon ne važi za Vladu Republike Srbije. Naime, već danas je trebalo da imamo budžet Republike Srbije za narednu godinu u Skupštini Srbije da bismo mogli da se pripremimo za njegovo usvajanje, da analiziramo svaku pojedinačnu stavku, da se ne bi desilo da onih 130 milijardi, ili nekih novih 130 milijardi, protiče mimo skupštinske kontrole.
Imam jedno pitanje za predsednika Vlade gospodina Cvetkovića: gospodine predsedniče Vlade, kada će Vlada Republike Srbije početi da poštuje zakone koji važe u Republici Srbiji? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Gospodin Tomislav Nikolić ima reč. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Znam da je za vas i predstavnike vlasti i vladajuću većinu ovo samo jedan deo predstave, ova naša pitanja, ali moram da se obratim sada i vama, pošto sve moje pokušaje da utičem na vas da očuvate dostojanstvo ove skupštine tumačite kao pokušaj da vršim nadzor nad vašim radom.
Vi ste nas juče zaista uvredili, gospođo Đukić-Dejanović, pa vas pitam dokle će da traje ova agonija Skupštine i njena zavisnost isključivo od Vlade i od ministara? Juče popodne ste nam rekli da je ministar Ljajić u zgradi i da očekujete da svakog časa uđe u salu; dobili ste informaciju da je ministar u zgradi i da ga očekujete svakog časa. Imam stenogram, nemojte da pokušavate da kažete da to niste rekli, onda ćemo da otvorimo u medijima tu raspravu. Onda se posle dve pauze ispostavilo da ministar Ljajić nije ušao u salu.
Neko bi možda likovao zbog toga što nema ministara, pa nema sednice, a ja pitam gospodu ministre gde je njihov obraz i gde je njihova odgovornost prema ovoj Narodnoj skupštini?
Da li je moguće da mi sedimo ovde u sali i čekamo hoće li ministar da izvoli da se pojavi u sali da brani tačku dnevnog reda za koju ga je Vlada odredila i da li iko od njih snosi neku odgovornost zbog toga što se juče nije pojavio ovde na radnom mestu i mi nismo mogli da nastavimo sednicu?
Vi jutros počinjete, a uopšte ne iznosite razloge zašto ste juče prekinuli sednicu i gde su ta gospoda ministri; trojica su bila određena da brane taj zakon, ili četvorica ili petorica, ko zna koliko. Gde su oni proveli jučerašnje popodne kad nisu bili u Narodnoj skupštini Republike Srbije? To je jedna stvar.
Druga stvar, 31. oktobra je bio poslednji rok da Skupština dobije predlog budžeta za 2010. godinu. Jeste li dobili taj predlog budžeta, gospođo Đukić? Jeste li pitali predsednika Vlade zašto ne poštuje zakon koji je donela Skupština Srbije, po kome je bio obavezan da nam taj predlog zakona o budžetu dostavi do 31. oktobra?
Ovako gledano, sporadično, iz dana u dan, jedno po jedno pitanje se gomila. Možete vi da kažete da je to sitnica, da to uopšte nije bitno, ali to je apsolutno nepoštovanje Narodne skupštine, posebno ove većine ovde.
Juče ste bili upozoreni da će hiljadu ljudi ostati bez posla, bar 10.000 ljudi bez hleba, a ovde je sedelo petoro poslanika vladajuće većine, kao da smo baš toliko bezdušni, kao da nas to uopšte ne interesuje, kao da je jučerašnji deo zasedanja trebalo da protekne u pohvalama koje ministri o sebi iznose, kako su pronašli način da Vlada radi bolje. Kada je počela rasprava i kada smo mi počeli da govorimo ono što nam je dužnost, mi iz opozicije, da nađemo šta tu ne valja, ministri su se jednostavno izgubili. Time su nas onemogućili da radimo.
Kada jednog dana napišete koliko košta sednica Narodne skupštine, pa izračunate koliko je to bilo zbog opstrukcije ili ovoga ili onoga... Zašto danas nisu brujali mediji o tome da je Vlada napravila troškove juče Narodnoj skupštini i koliko je koštao ministar Ljajić, ili ministar Obradović ili onaj ministar Dinkić; koliko su juče koštali građane Srbije zato što zbog njih nije mogla da bude održana sednica? Da nisu bili u nekoj kampanji slučajno? Da ne pripremaju slučajno izbore? Da ministar Ljajić ne pravi možda još jednu stranku?
Dakle, u ovoj Srbiji nešto mora da se reši. Vi ste vlast osvojili verovatno na izborima, iako ste obmanuli građane Srbije, pa je ta koalicija sastavljena i od onih koji nisu smeli pre izbora da kažu da će biti u toj koaliciji. Ali, sada su stvari potpuno jasne – ili vodite ovu državu, ili da idemo na izbore, ali nemojte vi da se pripremate za izbore, a da mi o tome ništa ne znamo.
Jer, ako policija uhapsi za noć 600 ljudi, a ministar policije počne da se hvali po medijima, ispada da je on najzaslužniji. Pitam ga zašto onda skida odgovornost sa sebe kada neko pogine? Zašto onda kaže – nisam ja kriv, nego direktor policije? Dakle, moramo da znamo; ako je neko zaslužan, onda je i odgovoran. Vi ste preuzeli uloge da budete isključivo zaslužni, a odgovornost da prebacite na nekog drugog.
Dakle, gospođo Đukić-Dejanović, ovo je odvojena grana vlasti. Znam da je vaša politička stranka u Vladi Republike Srbije i priznajem da bih mogao i 30 i 40% vašeg ponašanja da oprostim, da ga shvatim kao razumljivo, kao ponašanje nekoga ko predstavlja tu vlast, ali baš sto posto služenja Vladi Republike Srbije...
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Prošlo je pet minuta. Gospodine Nikoliću, da ste juče bili u sali raspolagali biste činjenicama, a činjenica je da nisam pomenula gospodina Ljajića, a imala sam informaciju da je ministar u zgradi. Gospodin Dinkić se razboleo, dobio je temperaturu i zbog toga je morao da napusti ovu zgradu. I kao lekar i predsednik Skupštine, imam puno razumevanje za nekoga ko ima temperaturu, ko se razboleo. Ocenjujem da ne treba da bude...
Molim vas, nemojte dobacivati i nemojte me ometati u odgovoru koji upućujem gospodinu Nikoliću.
Što se Zakona o budžetu tiče, jeste zaista obaveza Vlade da nam dostavi ovaj zakon, ali delikatnost ekonomske situacije verovatno čini sam proces donošenja predloga zakona delikatnijim nego prethodnih godina i u prethodnim sazivima, kada je takođe, nažalost, kasnio budžet.
Mislim da to nije u redu, ali to je prosto jedna navika Vlade da procenjuje do poslednjeg momenta, dok nam ne dostavi budžet, sve mogućnosti i sve aspekte kako bi predlog ovog osnovnog zakona, koji omogućava praktično realizaciju svih drugih zakona, bio što kvalitetniji.
Što se tiče ministra policije, koji vam je očigledno kontinuirano kost u grlu, na zadovoljstvo građana Srbije, ovo ministarstvo radi svoj posao korektno.
Reč ima gospodin Vladan Batić.
Gospodine Šormaz, hoćete li, molim vas, da budete malo tiši i da ne dobacujete? Molim vas, ometate rad.
Gospodine Todoroviću, vi ste se uželeli neke sankcije izgleda.
Reč ima gospodin Batić.

Vladan Batić

Vratite mi vreme.
(Predsednik: Ne brinite, 45 sekundi duže ćete pričati.)
Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, pitanje za ministra Dačića. Pozdravljam akciju „Morava“, jer je narkomanija jedna od pošasti savremenog čovečanstva, a naravno i našeg društva, ali bi pravi znak da je zaista počela borba protiv korupcije i kriminala bio kada bi bio uhapšen neko od tajkuna u ovoj zemlji ili neko od nosilaca vlasti, a neko od njih ponekad svrati i u ovu salu. Onda bi to bila poruka čitavoj javnosti da je zaista počela borba protiv korupcije i kriminala.
Kada već spominjem narkomaniju, pitam se zašto nije tom akcijom obuhvaćen Obrenovac, jer je droga u Obrenovcu odnela puno mladih života i zavila u crno veliki broj porodica.
Takođe, kada pominjem Obrenovac, opet pitanje za ministra Dačića, jer je sada aktuelna i ova građevinska i urbanistička mafija, preprodaja stanova više puta. Evo jednog slučaja, za koji molim ministra da preko nadležnih službi i policije preduzme mere.
U Obrenovcu je, u posedu jednog čoveka koji je godinama bio emigrant u Kanadi (vratio se i zove se Branislav – Brana Jovanović, ali to nije važno), napravljena višespratnica. Ispod nje je glavni kolektor toplovoda. Znači, tempirana bomba. Onda se ljudi pitaju kako je to moguće. Moguće je, jer je to sprega ljudi iz lokalne urbanističke službe, lokalnih moćnika, ljudi koji su nosioci vlasti (bili ili su i danas), koji su u stvari suinvestitori izgradnje te zgradurine, mimo urbanističkih uslova, bez plaćenih komunalija, bez plaćenog PDV-a. Ali, zgradurina je nikla. Onda su stanovi preprodati nekoliko puta, i nikom ništa. Stoji taj „čardak ni na nebu ni na zemlji“. Tužilaštvo ćuti, jer postoji odgovornost tužilaštva. Molim ministra Dačića da ispita ovaj slučaj.
Kada pominjem ministra Dačića, evo još par pitanja. Jedno je: da li je ministru poznato da je u Srbiji registrovano preko 20.000 vozila sa volanom na desnoj strani? Zamislite da u Engleskoj vide da, recimo, čovek vozi autoputem automobil čiji je volan na levoj strani! Vodili bi ga u ludnicu. Ovde je to moguće. Nisu ti ljudi krivi, oni su kupovali ta vozila dve-tri hiljade evra jeftinije, a onda su na volšeban način ti automobili, koji su praktično ubice na putevima, registrovani.
Sledeće pitanje: da li ministar Dačić zna da 80% vozila koja prvo prođu tehnički pregled i budu registrovana u stvari nisu ni bila na tehničkom pregledu? Preko agencija se to papirološki završava, ne provera se ispravnost, čak ni kočnica ni upravljača. Želim da se tu preduzmu neke mere.
Na kraju, kako je moguće da na magistralnim putevima i putevima registrovanim za motorna vozila neprestano vidite traktore sa neosvetljenim prikolicama i, još gore, konjsku zapregu? Nigde u civilizovanom svetu toga nema, a mi, tobože, hoćemo u Evropu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Dragan Todorović ima reč. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Slavice, ja stvarno nešto želim, ali niste pogodili šta želim. Kada bih bio maliciozan kao vi pa možda pretpostavio šta vi želite, možda bi vam se čak i svidelo.
No, da se vratimo na moje pitanje, pre svega za Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, kao i pitanje Agenciji za privatizaciju.
Dobro je što ste vi, gospodine Rasime Ljajiću, tu da čujete kako se arče pare građana Srbije i države Srbije. Juče sam malo iznosio, vezano za ugovor koji je potpisan sa konzorcijumom finansijskih savetnika, vezano za privatizaciju „JAT ervejza“. Plaćena je suma od 1.250.000 dinara.
Ne znam tačno koliko ih ovde ima. Uglavnom se pojavljuju firme koje od početka privatizacije funkcionišu u Srbiji. Interesuje me koliko je Agencija za privatizaciju do sada dala para i gde su sve te firme učestovale kada je u pitanju privatizacija­?
Samo da vas podsetim, gospodine Rasime Ljajiću, recimo, Džeremi Mudi je dnevno dobijao 2424 evra, za 33 dana. Zamislite šta biste vi u vašem ministarstvu mogli da uradite sa ovolikim parama, koliko bi siromašnih moglo da se nahrani u jednom danu! Da vam ne navodim redom koliko je njih ovde dobilo samo za ovaj, jedan posao. A znate li šta se desilo sa „JAT ervejzom“? On je pred bankrotom.
Tražim da nam Agencija za privatizaciju dostavi to što su oni uradili, šta su napisali, verovatno neki akt, dokument na osnovu koga možemo da procenimo da li su oni taj svoj posao uradili dobro ili ne. Možda su oni uradili dobru studiju i predložili šta da se uradi, a možda je to neko blokirao. Otkud znamo. Tražim da mi se ovo dostavi. Znači, studija koju su oni završili, vezano za „JAT ervejz“.
Samo da vas podsetim, do sada je Agencija više od 200 puta angažovala raznorazne privatizacione savetnike. Zato insistiram na tome da nam se dostavi ko je angažovan, za koje firme tačno, i šta su uradili.
Samo da vas podsetim, „Sosijete ženeral“ je za „Ikarbus“ dobio 1,13 miliona evra. Taj posao je propao. Za Robne kuće „BDO eksel“ je dobio 360.000 evra. „Rajfajzen investment“ je naplatio za uspešan posao, za privatizaciju "Putnika", koji je takođe propao, 2,7% vrednosti. Interesuje me koliko je to? Za privatizaciju „Jugoslovenskog rečnog brodarstva“ trebalo bi da se naplati 1,35%.
Kada pogledate šta su sve ovi opljačkali od građana Srbije onda nije ni čudno gde se mi nalazimo. Za „Zastavu“ je do sada plaćeno 559.999 evra, a predviđeno je da se plati pedeset miliona evra. Aman, ljudi, dokle mislite da pljačkate Srbiju? Na šta ovo liči?
Gospodine ministre, vi ste u ministarstvu koje bi trebalo da pomogne ovim ojađenim i osiromašenim građanima. Pa, kojim parama? Zašto ne sprečite krađu u Vladi?
Zašto se ne pobrinete da nas ne pljačkaju na ovakav način? Je l' vi raspravljate o ovakvim papirima? Znate li vi uopšte o ovakvim papirima? Zbog toga se razboleo Mlađan Dinkić. Zato što bi morao da da odgovore na sva ova pitanja, jer je on taj koji drma i Agencijom za privatizaciju i Ministarstvom za ekonomiju i regionalni razvoj.
To je, kada se malo bolje prisetim, bila delatnost i sadašnjeg predsednika Vlade. I on će doći na tapet zajedno sa Dinkićem i mislim da će nositi istu uniformu.