DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 09.11.2009.

8. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

8. dan rada

09.11.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:15 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Izvolite, gospodine ministre.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Gospodine Šami, pogledao sam vaše amandmane. Moram odmah reći, što se tiče kazni, da je ispravan amandman i svakako ćemo ga prihvatiti, ali druge stvari su mi neprihvatljive. Nije mi prihvatljivo da političke stranke dobiju tu evidenciju. Smatram da je Ustav u tom pogledu potpuno jasan; evidencija koju prikuplja državni organ može da se upotrebljava samo u onu svrhu u koju je ta evidencija prikupljena, a ovde je prikupljena radi ostvarivanja aktivnog ili pasivnog biračkog prava tih lica.
Iskreno, znamo se od pre 2000. godine, kada bi se evidencija podelila strankama, ona bi služila, po mom uverenju, za vođenje kampanje. Mislim da ja prvi, kao građanin, ne bih voleo da svaka stranka ima te moje podatke.
Naravno, ja sam ministar, logično je da imate, ali govorim kao građanin. To je moje mišljenje. Zbog toga taj amandman neću prihvatiti, a voleo bih da prihvatite moje uveravanje da glasanje prema mestu boravišta neće izazvati nikakve probleme.
Imamo veliki broj studenata. Studira se po centrima – Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš. Mnogi ljudi radi van mesta svog prebivališta, imaju mesto boravišta i po sto, 200, 500 kilometara van mesta svog prebivališta. Ukoliko on prijavi da će na izborima koji su zakazani dana tog i tog glasati po mestu boravišta, to se upisuje u evidenciju u lokalnoj samoupravi. Imajući u vidu da je evidencija jedinstvena, da je to direktno preslikavanje podataka na bazu koju imamo u Beogradu, te da se izvodi iz biračkih spiskova štampaju samo iz te baze beogradske, nemoguće je da dođe do bilo kakvih problema da se njemu, recimo, odslika na drugom mestu.
Kao što ste videli, predvideli smo da se ti podaci upisuju kao i za inostranstvo, da se upisuju i da se nakon sprovedenih izbora brišu do sledećih izbora. Svako od nas može da se zatekne negde van mesta prebivališta i da kaže – želim da glasam na izborima, evo, dozvolite mi da glasam ovde. Dakle, to je stvar čiste tehnike, informatičari.
Ja sam pravnik, vi ste matematičar, vama bi trebalo da je to bliže, ali to je definitivno nešto što, kako je meni objašnjeno, nije nimalo komplikovan inženjerski zahvat i to će svakom građaninu biti omogućeno. Ne zaboravite, takvo pravo imaju svi naši građani koji su u inostranstvu. Oni već sada imaju to pravo. Oni kažu – glasaću, boraviću tog i tog datuma tu i tu. Pa čak i oni koji putuju službeno, kažu – glasaću tu i tu.
U prošloj vladi se sećam da mi je neko od saradnika iz drugog ministarstva rekao – kada budu izbori, ne znam gde ću biti i glasaću tamo i tamo; on može da glasa tamo gde je trenutno. Kada mogu oni tako, zašto ne bismo mogli i mi unutar granice države da uredimo tako jednostavan proces kao što je glasanje prema mestu boravišta?
Opet kažem, voleo bih da uvažite ovu argumentaciju. Imajte na umu koliko hiljada studenata, u krajnjem slučaju, da bi ispunilo svoju obavezu glasanja, mora da sedne u voz, pa ide vozom negde, putuje, ili autobusima, da bi tog vikenda glasao, pa se ponovo vraća u mesto boravišta.
Moram još nešto da kažem. Zaista su svi ovde bili na vlasti. Svako je imao priliku da ovaj zakon donese i žao mi je što to niko ranije nije učinio. Mislim da će sada ova vladajuća većina doneti zakon i siguran sam, sada vam najiskrenije kažem, da ga neće nijedna druga menjati još dugi niz godina, bar ne u ovim suštinskim odredbama koje bi mogle biti predmet kritika. Jedna od tih jeste da se našim sugrađanima da mogućnost da glasaju prema mestu boravišta.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, gospodine ministre.
Gospodin Zoran Šami, replika.

Zoran Šami

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem.
Samo još nekoliko rečenica, prosto da dam gospodinu ministru mogućnost da još jednom pročita naš amandman.
Što se tiče davanja podataka učesnicima izbora u elektronskoj formi, ne može to biti zloupotrebljeno za kampanju, jer nismo tražili ni ime, ni prezime, ni adresu, tražili smo isključivo spisak matičnih brojeva i to ne može da se zloupotrebi u kampanji. Znam na šta vi mislite, zato smo to tako i napravili da nema imena i prezimena i adrese, ima samo matičnih brojeva i mesto odakle je. Ne verujem da to može da se zloupotrebi u kampanji, ali može da bude dragoceno za kontrolu da li ima duplih, da li ima izmišljenih, da vas sada ne učim nešto što vi savršeno dobro znate. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin ministar ima reč. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Razumeo sam i dobro sam pratio i pratim još odonda kada ste bili vrlo simpatični kad smo govorili o brojevima i ciframa, tako da pratim vaše amandmane.
Matični broj je najvažniji u celom tom sklopu podataka. Matični broj u Srbiji je, nažalost, ''govoreći'' i mislim da vam je to poznato. Imamo broj od 13 cifara i on je ''govoreći'' broj. To je jedna od zamerki koja nam se stavlja i mi ćemo verovatno u neko skorije vreme, pretpostavljam, MUP, izaći s novim zakonom. Znači, naš matični broj u standardima koji važe u EU prelazi za jednu cifru, ali to nije njegov najveći problem. Njegov najveći problem je što je ''govoreći'' broj.
Nisam siguran da li bih mogao da upotrebim svih 13 cifara, ali, kao i svako u ovoj sali, znam dobro šta znači prvih, ako se ne varam, 11, ili barem prvih devet, to znaju svi. To je neka moja bojazan. Ne vidim da je to mnogo važno, a više se plašim mogućnosti, iskreno da vam kažem, zloupotrebe.
Imajte na umu, ne učestvuju samo ove velike stranke ne izborima, znate i sami, pojave se tu uvek različiti ljudi. Nisam za to da se matični brojevi daju, bez obzira na to što pored toga ne stoji ime i prezime lica čiji je to matični broj, barem ne kad imamo ''govoreće'' matične brojeve. Da su to ''negovoreći'' matični brojevi, pa i nekako, ali mi imamo ''govoreće'' matične brojeve.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Gospodin Ranđelović ima reč. Izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Nebojša Ranđelović

Liberalno demokratska partija
Poštovana gospođo predsednice, poštovani gospodine ministre, predstavnici Vlade, uvažene koleginice i kolege, pred sobom imamo vrlo važan zakon. Rekao bih, od svih zakona koje je dotično ministarstvo predložilo, ovo je jedini koji je krajnje neophodan.
O važnosti jedinstvenog biračkog spiska je mnogo toga rečeno ovde i ne bih da ponavljam. Znamo kakve je probleme nedostatak potpunog jedinstvenog biračkog spiska pravio tokom izbora čitavih 90-ih godina, tokom izbora koji su se vrlo skoro dešavali, a kao neko ko predaje istoriju prava znam i kakve je to probleme stvaralo u istoriji srpske države uopšte.
Na primer, prilikom izbora koji su se održavali pod Ustavom iz 1869. godine, ili u vreme rada Ustavotvornog odbora 1878. godine, setimo se govora radikala Ranka Tajsića, koji je upravo iznosio probleme ostvarivanja biračkog prava, one probleme koji su nas pratili kroz istoriju, sve do današnjeg dana.
O važnosti razloga za donošenje ovoga zakona, takođe, ne bih govorio previše. Dati su dovoljno jasno u obrazloženju. Svima nama je poznato koliko su bitni ti razlozi i koliko je važno da se donese jedan ovakav zakon.
Takođe, ne bih ponavljao ono što su već naveli uvaženi prethodnici, ali bih, shodno ovome što sada nameravam da iznesem, postavio neka pitanja vezana za ono što je rečeno i u samom tekstu zakona i u obrazloženju koji sledi iza teksta zakona.
Naravno da je veoma važno da se uspostavi ta unutrašnja kontrola i da se centralizovanjem te kontrole eventualne zloupotrebe jedinstvenog biračkog spiska svedu na minimum, ali to uslovljava i neka vrlo konkretna pitanja, za koja bih voleo da čujem odgovor, bar su meni neka pitanja otvorila neke nejasnoće.
Najpre, moje pitanje se tiče tehnike funkcionisanja svega ovoga o čemu je govorio gospodin ministar. Naime, dobro je rešenje da se svim građanima omogući ostvarivanje biračkog prava uz minimalne napore, te da mogu da glasaju u svom boravištu, ali mi nije najjasnija tehnologija sprečavanja zloupotreba.
Takođe bih postavio pitanje – šta ako se do narednih izbora ne uspostavi tehnološka mogućnost za primenu ovoga što stoji u ovom zakonu, te se ne može bez zloupotreba glasati u mestu boravišta, a, na drugoj strani, uskraćuje se biraču pravo koje je dato ovim zakonom? Kako će se takvi slučajevi rešavati?
Postavio bih pitanje vezano za ostvarivanje biračkog prava dijaspore. Često nam se dešavalo da u dijaspori ima više članova biračkog odbora nego onih koji su izašli na biralište. Takođe bih postavio pitanje – kako će se rešavati svi tehnički problemi koji su se do sada javljali prilikom glasanja u dijaspori?
Na kraju, zamolio bih ministra da da pojašnjenje u vezi s načinom obezbeđenja potrebnih finansijskih sredstava za ostvarivanje ovog zakona. To nisu tako mala sredstva, znamo i sami da je tehnološki veoma komplikovano da se sve to što stoji u ovom zakonu ostvari, da je tehnološki veoma komplikovano i skupo da se to dovede do nivoa kada se mogu sprečiti sve zloupotrebe.
Ovde su date nekakve cifre za prvu, drugu i treću godinu funkcionisanja ovog zakona. Objašnjeno je da potrebna sredstva ne obuhvataju uspostavljanje rezervne lokacije i troškove komunikacione infrastrukture, da će se obezbediti sredstva iz drugih izvora, iz budžeta jedinica lokalne samouprave i Nacionalnog investicionog plana. Po mom mišljenju, to nije dato na najjasniji način i voleo bih da Narodna skupština dobije objašnjenje kako će se ostvariti finansiranje svega onoga što je potrebno za realizaciju ovog zakona. Zahvaljujem na pažnji.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Velimir Ilić.
Gospodin Milan Marković, ministar. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Milan Marković

Vrlo kratko, opet glasanje prema mestu boravišta. Pet dana pre zaključenja, zaključuje se mogućnost da se on prijavi da glasa prema mestu boravišta. S obzirom na to da je sistem jedinstven, svaka promena će se odslikavati u najkraćem mogućem roku i na centralnoj bazi, a izvod se štampa isključivo iz centralne baze, tako da je nemoguće. Moguće je da, možda, neko ne uspe na vreme da traži da glasa prema boravištu, ali je nemoguće da neko ostane i prema prebivalištu i prema boravištu. Prosto je nemoguće, fizički je nemoguće, jer postoji samo jedna baza koja se štampa, jedno ime, prezime i jedna rubrika. Nema šanse.
Što se tiče ovog inostranstva, tu ste potpuno u pravu. Sada je evidentirano 58 hiljada ljudi u posebnoj evidenciji, a glasalo je samo 14 hiljada, recimo, ili 18 hiljada. Zbog toga smo mi sada predvideli u zakonu da se sve te mogućnosti glasanja prema boravištu uvek brišu nakon održanih izbora. Kada su novi izbori, svako se ponovo prijavi, ja, vi, bilo ko, gde će glasati, pa se to opet upiše, a kada prođu izbori, opet se sve briše.
Sada ćemo imati potpuno realnu sliku. Na osnovu toga će RIK, nadam se da ćemo dotle imati državnu izbornu komisiju, taj centralni organ za sprovođenje izbora, moći da ima jasnu sliku gde treba da budu ta mesta za glasanje, odnosno gde će biti besmisleno, kao što je bilo i dešavalo se, da ima više ljudi na biračkom mestu nego glasača, tako da mislim da je vaš primer ispravan. Mislim da ovaj zakon rešava taj problem koji ste naveli.
Što se tiče novca, kako kažu – novac nije problem, novca nema, novac nije problem. U skladu s budžetom i mogućnostima Nacionalnog investicionog plana, videćemo kakve će biti mogućnosti. Moje iskustvo, prema izradi jedinstvene evidencije za matične knjige, govori da sredstva jesu problem, ali iskreno se nadam da će za ovakav projekat biti sredstava, što iz budžeta, što iz Nacionalnog investicionog plana, i da ćemo moći da se oslonimo na to.