PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 08.10.2010.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. dan rada

08.10.2010

Sednicu je otvorio: Nikola Novaković

Sednica je trajala od 11:15 do 19:05

OBRAĆANJA

Radiša Ilić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman da se naslov iznad člana 25. Predloga zakona o vazdušnom saobraćaju menja i glasi: "Letovi stranih državnih vazduhoplova i stranih vazduhoplova u vanrednom avio-prevozu".
Kada je ovaj amandman u pitanju, dovoljno je pročitati član 25. i uvideti da je potpuno ispravno da naslov iznad člana 25. glasi upravo kako je amandmanom i predloženo.
U članu 25. stav 1. se jasno vidi da se ovo odnosi ne na bilo koji let stranog vazduhoplova, već na strani državni vazduhoplov kome se od strane Ministarstva spoljnih poslova izdaje diplomatsko odobrenje i koji prolazi kroz poseban vid kontrole i odobrenja za let.
U drugom stavu ovog istog člana pominju se samo strani vazduhoplovi koji obavljaju vanredni avio-prevoz. Ovde nije reč o redovnim ustaljenim letovima stranih državnih vazduhoplova, već o vanrednim, kao i o stranim državnim vazduhoplovima.
S druge strane gledano, od 5. oktobra naovamo, Srbija je već izgubila svoje nebo. Njime već odavno krstare fantomi, avaksi, nevidljivi stelt, tako da se sve ovo i svodi na neku, rekao bih, formalnost da mi odlučujemo o nečemu i da mi kao nekome zabranjujemo let preko srpskog vazdušnog prostora.
Pravi gospodari našeg neba su u Pentagonu i u Briselu, i konvencije, aneksi i direktive koje vi, ne samo ovim zakonom, već i mnogim drugim zakonima poslušno, rekao bih, kalemite na srpsku zakonodavnu tradiciju takođe su se pisali i još uvek se pišu u ova dva mesta koja sam maločas pomenuo, a koja su inače po zlu čuvena, kada je u pitanju srpski narod.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 25. amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić. Izvolite.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
        Gospodine ministre, da vas podsetim, ovo je amandman na član 25. stav 1. Međutim, hteo bih samo da se vratim na par sekundi na član 15. predloga ovog zakona, gde ste vi u stavu 3. ovog člana 15. predvideli da strategiju bezbednosti, dakle, srpsku nacionalnu strategiju u vazduhoplovstvu donosi Vlada, na predlog ministra saobraćaja.
Sada pazite, ovde u članu 25. kod plana letenja stranog državnog vazduhoplova vaše ministarstvo jednostavno sebe izostavlja iz ovoga. Pitam vas, gospodine ministre – kako ćete vi doneti, odnosno kako ćete vi Vladi predložiti dobru strategiju bezbednosti ako vi, kao ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja, ne znate kada nadleće, po kojim koordinatama nadleće ili leti, do koje destinacije leti i ostale parametre taj strani državni vazduhoplov.
Tačno je, gospodine ministre, da plan leta stranog državnog vazduhoplova treba da odobri Ministarstvo odbrane i Ministarstvo spoljnih poslova. Međutim, gde ste tu vi? Gde je vaše ministarstvo? Gde je Ministarstvo nadležno za poslove saobraćaja? Naposletku, gde je ministarstvo koje predlaže nacionalnu strategiju?
Gospodine ministre, vi predlažete nacionalnu strategiju. Postavlja se jedno logično pitanje - da li će strani državni vazduhoplovi biti bezbedniji ako za njihov plan leta ništa ne zna ministarstvo ili ministar nadležan za poslove saobraćaja?
Drugo pitanje, gospodine ministre – ima li sličnog rešenja u svetu? Evo, pitaću vas nešto drugo – ako vi, kao državni funkcioner, na primer, treba da sletite na aerodrom u Njujorku, nadam se da vi to možete sad, da vam je ukinut onaj embargo, da možete tamo.
Sad pazite, ako vi, recimo, treba da sletite tamo, pored toga što će plan vašeg leta, kao državnog funkcionera, sa državnim vazduhoplovom Srbije, odobriti Ministarstvo spoljnih poslova Amerike i Ministarstvo odbrane Amerike, prvo, gospodine ministre, o tome će biti upoznat onaj aerodrom u saveznoj državi. Prvo on mora da zna da ćete vi sleteti na taj aerodrom. Kod nas to nije slučaj. Vi ste naše ministarstvo izostavili iz ovoga, dakle, izolovali ga.
Međutim, ako vi kao ministarstvo ili vi kao ministar nadležan za poslove saobraćaja ne znate ko je ovde sleteo, ni kada je sleteo, ni na kojoj ruti, na koju destinaciju ide i kako je aterirao ovde, kako ćete vi predložiti dobru strategiju bezbednosti našeg neba iznad našeg prostora? Mislim da ovu nedoslednost treba promeniti i trebalo bi da prihvatite ovaj amandman.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Minut i 40 sekundi vremena poslaničke grupe.
Na član 26. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Krstin. Izvolite, gospodine Krstin.

Milorad Krstin

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 26. Naslov glasi – terorističke pretnje iz vazdušnog prostora. Kaže: ''Terorističkom pretnjom iz vazdušnog prostora Republike Srbije smatraće se svaka pretnja, aktivnost ili nezakonita radnja koja može ugroziti vazduhoplov, putnike i ljudske i materijalne resurse Republike Srbije.''
U svom obrazloženju ministru sam namerno u poslednjoj rečenici ubacio nešto što ćete vi morati ovog puta da mi odgovorite. Moje obrazloženje ovako glasi – pojam terorizma, prema međunarodnim definicijama, kao osnovne elemente ima: nasilje, širenje straha i panike, izazivanje reakcije državnih organa i politički cilj. Pojedine aktivnosti ili nezakonite radnje koje mogu ugroziti vazdušnu plovidbu ne moraju nužno biti terorističke: tako, gospodine ministre, letenje bez odobrenja, lansiranje raketa i drugih letećih objekata na takav način da ugrožava bezbednost.
S obzirom da sam član Odbora za poljoprivredu, nažalost, vi dobro znate da i nad prostorom države Srbije postoje vremenske neprilike koje su u obliku grada, ugrožavaju poljoprivrednu proizvodnju, i kada na Odboru za poljoprivredu pitam zašto nije ispaljena raketa iz protivgradnih stanica u toj i toj opštini ili u tom i tom okrugu, kažu – zbog toga što bismo ugrozili vazduhoplove koji su tada u tom momentu nadleteli na tom koridoru, a ta opština ili taj okrug je i pretrpeo ogromne štete.
Pitam vas – da li je to tačno da kada vazduhoplov preleće iznad vremenskih neprilika, recimo, nad Srednjobanatskim okrugom, da li tada stvarno protivgradne stanice ne smeju da budu aktivirane i da upute projektile, tj. protivgradne rakete? Ako baš može neko od pomoćnika vaših koji sede pored vas da mi na to odgovori.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Pola minuta vremena poslaničke grupe.
Na član 27. amandman je podneo narodni poslanik Milan Škrbić. Da li neko želi reč? Ne.
Na član 27. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo. Reč ima Saša Maksimović.
...
Srpska napredna stranka

Saša Maksimović

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, podneli smo amandman na član 27, i to stav 1, kojim se reči "uređuju se posebnim ugovorima koje zaključuje ministarstvo nadležno za poslove odbrane i vazduhoplovni subjekti" u stvari zamenjuju rečima "propisom Vlade". Iz kog razloga?
Civilna vojna koordinacija i sistem komunikacije koji se odvijaju radi zaštite vazdušnog prostora Republike Srbije se ne mogu uređivati ugovorima Ministarstva i vazduhoplovnih subjekata jer su ugovori jednostavno dvostrano teretni poslovi, čije je zaključivanje dobrovoljno, a uslovi zavise od saglasnosti volje stranaka.
S druge strane, pitanje odbrane se, po Ustavu, uređuje u zakonima i propisima donetim na osnovu zakona, što znači da se ovo pitanje može urediti ili neposredno zakonom ili propisom Vlade, u skladu sa zakonom.
Što se tiče obrazloženja koje ste dali za odbijanje amandmana, vi ste praktično sve ono što sam sada rekao i što smo dali kao poslanici SNS u obrazloženju ovog amandmana koji ste vi imali na uvid potvrdili. Konkretno, zakonom je upravo predviđeno da se posebnim ugovorima koje zaključuje ministarstvo nadležno za poslove odbrane i vazduhoplovni subjekti uređuje civilno-vojna koordinacija i sistem komunikacije.
Ovim ugovorima se ne obezbeđuje zaštita vazdušnih prostora, kao što je navedeno u obrazloženju amandmana, jer je to u nadležnosti ministarstva nadležnog za poslove odbrane, već se samo uređuje već uspostavljena civilna vojna koordinacija. Postavljam pitanje – iz kog razloga Ministarstvo odbrane, a zašto ne onako kako stoji u Ustavu, kako stoji u zakonu, Vlada Republike Srbije?

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Na član 27. amandman je podneo narodni poslanik Momir Marković. Izvolite, gospodine Markoviću.

Momir Marković

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedavajući, član 27. stav 2: ''Poslove civilno-vojne koordinacije i razmene informacija  između Vojske Srbije i pružaoca usluga u vazdušnoj plovidbi koga ovlasti Vlada, o situaciji u vazdušnom prostoru Republike Srbije, obavlja jedinica za civilno-vojnu koordinaciju koju osniva ministarstvo nadležno za poslove odbrane.''
Dame i gospodo narodni poslanici, prema evropskom standardu koji se zove "Koncept fleksibilnog upravljanja vazdušnim prostorom" osnivaju se jedinice za upravljanje vazdušnim prostorom kao integrisane civilno-vojne strukture, koje pored ostalog obavljaju i poslove civilno vojne koordinacije.
S obzirom da se u obrazloženju zakona kaže da se zakon donosi u cilju kompatibilnosti sa evropskim standardima i zakonima, ovde je očigledno da se radi samo delimično radi zadovoljenja pojedinačnih, a ne sistemskih interesa, tako da ako se već insistira na poštovanju međunarodnih standarda, onda u ovom slučaju ne treba da se osniva posebna vojna jedinica za koordinaciju, već civilno-vojna jedinica za upravljanje vazdušnim prostorom i onda će i ovaj zakon biti bar u ovom članu, ukoliko usvojite amandman, stvarno evropski.
Do sada se dosta govorilo o tome da su postojali civilno-vojni sistemi, da su ti vojni delovi iz dela koji se odnosi na kontrolu leta, zahvaljujući volji jednog čoveka, prevođeni u civile ili slati u penziju, tu nije mogao jedan čovek, morao je još jedan da mu pomogne, ministar odbrane, danas nema vojnih kontrolora leta i mislim da ovo što je sad došlo tek treba da se iškoluje.
Srbija ima dosta stručnjaka. Nažalost, stručnjaci pojedincima verovatno nisu odgovarali, ali su državi Srbiji odgovarali kao visoko kvalitetni, kao stručni, kao sposobni, kao požrtvovani, ali dosta smo govorili o čoveku koji je upropastio kontrolu leta.
Smatram da ćete ovim amandmanom prići bliže evropskim standardima i ukoliko prihvatite zahvaljujem, a i ako ne prihvatite opet zahvaljujem.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Samo jedna informacija, na osnovu člana 87. produžićemo danas rad i posle 18.00 sati, ali ne duže od 19.00 časova, znači, za jedan sat, a pauza će biti u 15.00 sati.
Na član 28. amandman je podneo narodni poslanik Dobrislav Prelić, koji ima reč.