Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi građani Srbije, evo u ove kasne sate bavimo se problematikom koja je vrlo značajna i moramo vam uputiti primedbu, ovo je najvažniji akt države, evo, posle deset časova ozbiljne rasprave po drugim pitanjima raspravljala ono što je od vitalnog značaja za interes i interese građana Srbije.
Amandman se odnosi na razdeo 10. kod Ministarstva spoljnih poslova i razdeo 16. Ministarstva pravde. Radi se o ekonomskoj klasifikaciji 421. Ono što SRS već godinama prilikom i rebalansa i prilikom usvajanja budžeta uvek traži štednju, uvek traži ozbiljan pristup državnih organa u smislu smanjenja troškova, a ovo baš kod ovih stalnih troškova, kod ugovora o delu i drugih stavki koje se mogu smanjivati u ozbiljne programe štednje.
Međutim, ova vlast ne želi da štedi i najbolji primer je to što se vidi i ovde. Začuđujuće je sledeće, da je u obrazloženju Vlade u odgovoru Vlade na ovaj amandman potpuno pogrešno određenje. Ovde spominjete naknade za građevinsko zemljište grada Beograda itd, ne znam otkuda vam ovo?
Gospođo Dragutinović, verovatno je to neko od vaše službe radio, ne znam otkud se to našlo tu kad se moj amandman odnosi na razdeo 10. i razdeo 16. Ministarstvo spoljnih poslova i Ministarstvo pravde ali da sada ostavimo, to nije prvi put, to se u pravilu dešava. mi postavljamo amandmanski određenu sugestiju na jedno, dobijamo odgovore na drugo ili su prazni odgovori ili odgovori nemaju suštinu itd, to je već uobičajeno.
Šta je suština? Suština je da se smanji tamo gde ima prostora i u Ministarstvo spoljnih poslova, da sada ne ulazim u sve afere koje su izašle iz ovog ministarstva u poslednje godine. O Ministarstvu pravde i o tzv. reformi pravosuđa ne možemo govoriti. Šta je suština ovog amandmana?
Suština je da se štednjom, ono što ceo svet u ovim uslovima radi, to je ozbiljna kriza, ozbiljni program, program mera u smislu smanjenja svih mogućih troškova, suština je da sve ono što uštedimo usmerimo tamo gde imamo dobre prirodne resurse, imamo dobre uslove za razvoj, a to je poljoprivreda. Zašto?
Možemo i od vas dobiti tu informaciju da jedina privredna grana koja u kontinuitetu ima suficit to je poljoprivreda sa gotovo najmanjim procentom izdvajanja u subvencije jer naš procenat je za prošlu godinu bio 2,4 a ove godine je 3,2, nekih 17 milijardi. Zašto to ne poduplamo? Ono što traže poljoprivrednici, ono što traže strukovna udruženja, ono što traži Privredna komora, ono što je suština života je bitisanje. Uvažimo tamo gde imamo prirodne preduslove. U poljoprivredi imamo prirodne preduslove i u poljoprivredu se mora ulagati.
Ovih dana smo mogli zbog problema u nestašici mleka, možemo pročitati u sredstvima informisanja šta se to dešava u stočarstvu, posebno kod muznih krava. Evo jedan podatak. Godine 1999. Srbija je imala 938.000 krava. Godine 2000. 817.000. Koliko ima 2010. godine – 468.000. Kaže se – u toku ove godine 80.000 krava je zaklano, a 30.000 krava je otišlo na prinudno klanje i otišlo je u izvoz i to u zemlje regiona, jer one koriste ono što je trebalo da bude u intenzivnom uzgoju i iskorišćavanju. Nažalost, to nema.
Kada poslanici iz vladajuće koalicije obrazlažu razloge zašto nemamo mleka, onda pominju samo dva uslova. To je monopolizacija tržišta, koja je evidentan i koja je uočena, ona je naša stvarnost i drugo je smanjenje broja muznih krava. Postoji na desetine razloga. Ja ću samo spomenuti nekoliko razloga, ono što je stav SRS, ono što smo uočili u toj delatnosti koji su to razlozi.
Znači, pored monopolizacije tržišta koja je evidentna, smanjenja broja muznih krava, postoji katastrofalan odnos Vlade prema poljoprivredi, a posebno prema ovoj oblasti i odsustvo strategije. Država koja ima te prirodne preduslove koje imamo, koja ima radnu snagu koja je obučena, to je 100 godina rada u poljoprivredi, vezano za poljoprivredu i prehrambenu industriju, edukovana radna snaga.
Pa, dajte uložite, stvorite uslove da pomognemo poljoprivredi. Nemamo strategiju. Evo sada Ministarstvo poljoprivrede izlazi sa određenim informacijama, evo napokon rađa se strategija. Zašto je nismo imali do sada, pre tri, pet godina itd.
Koji su dalji razlozi ovako lošeg stanja u poljoprivredi? Vrlo male subvencije. Imamo najmanju subvenciju ovog trenutka u regionu, verovatno i u Evropi, jedan i po dinar, evo sada će to sa ovim sredstvima ići nešto više itd. Ali, ste vi iz Vlade bili svesni toga. Ministar poljoprivrede morao ja vas gospođo Dragutinović da slomi u smislu pomoći. Morate dići premije. Morate dići premiju, i to je uslov svih uslova opstanka ovoga broja muznih krava, povećanja i stvaranja uslova za razvoj.
Dalje, odsustvo ozbiljne politike podsticanja nabavke junica i kvalitetnih muznih krava, zatim, odsustvo selekcije u uzgoju, dalje, odsustvo ozbiljne kreditne politike. Naša kreditna politika. Gledajte mi smo seljaka pretvorili u tražioca kreditnih uslova, kao što smo i onoga iz oblasti privrede, kao što smo i ovoga iz državnih institucija, itd. Isti su uslovi, kreditni uslovi.
Da li taj seljak, i da li oni koji odlaze u banke sa sela, koji su se tradicionalno bavili poslovima oko uzgoja krava i muže, mogu biti isti takmaci i isti tražioci kao što su svi drugi na tržištu? Ne mogu. Bez aktivne politike, kreditne politike u oblasti poljoprivrede nema uzgoja i nećemo imati sigurno adekvatnu količinu mleka koja će zadovoljiti potrebe tržišta Srbije.
Dalje, što se tiče modernizacije uzgojnih objekata i opreme za mužu, takođe zaostajemo daleko i najverovatnije smo u regionu na samom dnu.
Dalje, državna nebriga oko zaštite stada i organizovane veterinarske zaštite, takođe nemamo adekvatnu veterinarsku zaštitu, koja bi bila u funkcija sela i poljoprivrede. Evo vidite, to su određeni pokazatelji o onome kakva nam je praksa.
Gospođo Dragutinović, ne možete dok ne ubacite adekvatna sredstva u sistem subvencija. Dok to ne povećamo za nekoliko puta, možemo pričati o razvoju ovome i onome. Znam šta to znači sa aspekta bilansnih pozicija ovoga trenutka, ali nema ove države, nema opstanka seljaštva, nema opstanka svih onih koji su u toj branši. To je uslov. Srpska radikalna stranka godinama vam ukazuje na to.
Kroz finansijski sistem Republike Srbije prošlo je na milione i milijarde evra u poslednjih desetak godina po raznim osnovama. Bilo je prostora i morali ste stvoriti preduslove, 2008, 2009. pa i ova godina su malo teže, ali za 2010. godinu vidite ovih dana na koji način se bore Privredna komora i neke druge institucije, strukovne institucije koje traže i zahtevaju povećanje subvencija. Ako ne napravite iskorak, a iskorak znači da poduplate ovoliko koliko je bilo u toku 2010. godine, nemamo poljoprivredu, nemamo mleka, bićemo uvoznici. Tako je i kod svinjskog mesa, tako je i kod goveđeg mesa, itd. itd. Hvala.