ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.12.2010.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Imate još minut. Gospođo Malović, izvolite.
...
Socijaldemokratska stranka

Snežana Malović

Da najzad razjasnimo pitanje usvajanja zakona i davanja mišljenja od strane Venecijanske komisije. Taj Predlog zakona, u stvari radna verzija zakona je poslata još 2008. godine i u njoj je zaista stajalo da status kandidata za Visoki savet sudstva se može steći ukoliko takvog kandidata podrže svojim potpisom 10 sudija.
Radi pravilnog informisanja javnosti Srbije sada ću pročitati mišljenje Venecijanske komisije u tom pogledu. Kaže ovako – izbori u kojima je nekom licu omogućeno da bude kandidat na osnovu samo 10 potpisa predlagača potencijalno bi mogli dovesti do toga da se pojavi veoma mali broj kandidata, pa bi bilo moguće da neko dobije najveći broj glasova, a da taj broj glasova u suštini ne odražava naročito visok procenat ukupnog broja glasova.
To nas je opredelilo da u Zakonu o Visokom savetu sudstva bude predloženo samo na osnovu sednice kolegijuma. Uvažavamo sadašnje mišljenje Evropske komisije. Verovatno će taj broj biti veći, ne 10 sudija, nego veći broj. Kao što sam rekla, vodimo razgovore. Nismo dali blanko papir Evropskoj komisiji da nam napiše svoje uslove, već diskutujemo o tome i narednih dana će se ti zakoni naći pred parlamentom.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme. Gospodine Aligrudiću, niste se prijavili? Dobro. Gospodin Tomislav Nikolić.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Danas smo saznali da gospođa Nata Mesarović nije uopšte kriva za ovu reformu pravosuđa, znači da nije ni zaslužna, da je to gospođa Snežana Malović koju smo pažljivo slušali. Mislim da bi jedan poligraf danas poludeo da je neko od predstavnika Vlade nakačen na njega.
Interesuje me, zašto nisu pozvani predstavnici Društva sudija Srbije i Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, već samo zadovoljna strana pravosuđa?
Interesuje me kako ste doneli neustavni zaključak o tome da sve neizabrane sudije pod određenim uslovima, jedan uslov je da su se žalili Ustavnom sudu, imaju pravo na produžena primanja sve dok se ne reši pred Ustavnim sudom njihova žalba, iako vrlo dobro znate da svako od zaposlenih u državi od države ima pravo samo na šest meseci po prestanku funkcije, odnosno još šest ako u to vreme stiče pravo na penziju?
Interesuje me zašto ste opteretili građane Srbije naknadnim troškovima za isplate plata sudijama i tužiocima koji nisu izabrani, ako ste sve uradili u skladu sa zakonom i propisima? Onaj ko uradi posao u skladu sa zakonom, pa neko zbog toga ostane bez posla, taj mu da otkaz, a pred sudom se ostvaruje pravo onoga, pa eventualno može da ostvari neku naknadu, a vi odmah unapred isplaćujete te naknade svesni toga da ste učinili veliku brljotinu?
Interesuje me zašto ste sakrili pismo gospodina Štefana Filea i Vivijan Reding, vicepremijerke Evropske komisije za pravdu, osnovna prava i državljanstvo, od 16. marta 2010. godine? Da li zbog toga što su rekli da su Evropska komisija i Venecijanska komisija pratile proces, davale preporuke, izrazile ozbiljne zabrinutosti u pogledu pravnog okvira pravosudne reforme, a naročito u pogledu postupka izbora.
Uprkos ovim jasno izraženim zabrinutostima nisu prihvaćene važne preporuke u pogledu postupka pre izbora sastava Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca, potrebe za transparentnošću i za jasnim i merljivim kriterijumima za odabir sudija i tužilaca?
Da li zato što su vam zamerili da su članovi VSS imenovani u skladu sa prelaznim odredbama, a uglavnom od strane prethodnog Visokog saveta pravosuđa? Da li zato što je vremenski okvir postupka od oko tri meseca i kapaciteti Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca bili ograničeni, da su morali da razmotre oko 5.000 prijava za 2.483 položaja Visoki savet sudstva, i oko 1.400 prijava za 543 tužilačkih položaja?
Pravilno vrednovanje bilo je praktično nemoguće u takvom roku. To pišu oni za koje kažete da su vas ubedili da je potrebna reforma pravosuđa.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme. Bili ste jasni.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Nastaviću.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Imate još dva minuta kasnije. Izvolite, ko želi? Gospođa Malović.
...
Socijaldemokratska stranka

Snežana Malović

Zahvaljujem se na pitanju, ali moram da kažem da me je pitanje podsetilo na nešto što nas je moj uvaženi profesor Oliver Antić, koji je član vaše stranke, učio još dok smo bili na studijama, kada ne znate kako da protumačite, onda pribegnite ciljanom tumačenju. Tako da ste vi pribegli tome da je reforma pravosuđa bila neuspešna i da smo uradili veliku brljotinu i shodno tome ste i prilagodili vaše pitanje.
Nismo sakrili pismo od komesara Filea i Reding, upućeno vlastima. To pismo se našlo u javnosti tako što je Ministarstvo pravde, prema zahtevu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pismo dalo zainteresovanim strankama. Prema tome, pismo se nikako nije volšebno našlo u javnosti, kako su određeni mediji pokušali da predstave, već na osnovu poteza Ministarstva pravde.
Ovog puta još jednom ponavljam da se pismo našlo u javnosti tako što ga je Ministarstvo pravde dalo. Da smo hteli da ga sakrijemo ne bi ga ni davali.
Zašto ranije to nije urađeno? Upravo zbog toga što je bilo ukazano od strane Evropske komisije da razgovori teku, da su u toku i da treba da sačekamo ishod tih razgovora, a onda da javnost obavestimo o tome.
Međutim, radi pravilnog informisanja javnosti, ja ću i ovom prilikom reći, iako smo oba pisma dostavili, i jedno i drugo, da postoji pismo koje je upućeno 27. jula 2010. godine. Pa kao što ste i vi učinili i ja ću citirati to pismo, gde se u jednom delu kaže ovako – dozvolite mi da naglasim da cilj Evropske komisije nije da ugrozi do sada postignute rezultate u procesu reforme pravosuđa.
Naprotiv, Komisija je želela da u svojim budućim izveštajima potvrdi napredak važne reforme, ukoliko ona bude sledila do sada utvrđene smernice. Štaviše, predstavljala bi primer koji bi trebalo slediti u regionu.
Prema tome, mi ćemo otići ka ovome i budući potezi koje budemo učinili biće usmereni na otklanjanje svih nedostataka koji su percipirani u procesu reforme pravosuđa, ali da bi građanima Srbije obezbedili pravo na pravično suđenje i pravo na fer suđenje.
Što se tiče vašeg pitanja vezano za zaključak Vlade, koji je donet u pogledu neizabranih sudija, potpuno je tačno da je u zakonima ustanovljeno da oni imaju pravo na isplatu plate u visini od šest meseci. Međutim, razgovori koje smo imali u okviru radne grupe sa Evropskom komisijom, rekla sam malopre ko su bili predstavnici u toj radnoj grupi, jedan od zaključaka je bio da je potrebno da se njima isplaćuje nadoknada dok traje postupak pred Ustavnim sudom.
U zakonima koji će se, nadam se, kao što sam rekla, uskoro naći pred vama, mi ćemo pokušati da ih napišemo tako da se vidi da Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca ne beže od odgovornosti. Naprotiv, preuzimaju odgovornost na sebe pošto za ovih godinu dana Ustavni sud nije uspeo da reši te predmete i naravno da su celokupna javnost Srbije i građani Srbije opterećeni time, i kao što sam rekla, da preuzmemo odgovornost i da to pitanje privedemo kraju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Još minut i po. Izvolite, gospođo Mesarović.

Nata Mesarović

Govorim kao predstavnik i predsednik Visokog saveta sudstva. Gospodo poslanici, svaku izmenu zakona koju budete učinili u ovom domu, Visoki savet sudstva će sprovesti, pa će tako i preuzeti odgovornost za one koji su godinu dana tvrdili da je ustavna žalba, žalba Ustavnom sudu, da je Ustavni sud drugostepeni organ, iako to ne može biti, jer ni protiv jednog sudije Ustavni sud ne može doneti odluku i preinačiti je i reći – ti se, gospodine ili gospođo sudija, vraćaš na posao.
Postupak je takav da Ustavni sud može samo da konstatuje povredu i da vrati Visokom savetu sudstva. To što je neko želeo da odlučuje umesto Visokog saveta sudstva i to što je Nata Mesarović personifikacija Visokog saveta sudstva i godine dana meta za ono što tvrdi da ne može biti pojedinačno obrazloženje, jer nije predviđeno zakonom, da nismo vodili razrešenje, a Ustavni sud je nama naložio na osnovu stavova, iako je rekao da je poštovao evropske standarde, pa ih je promenio, kao da ih nije znao u julu 2009, slažem se da VSS može preispitati svaku pojedinačnu donetu odluku. Razlozi su napisani. (Predsednik: Vreme.)
Moj utisak je da su se plašili da neće biti razloga za svakog pojedinačnog sudiju, a bilo ih je.