PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.03.2011.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

10. dan rada

23.03.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 14:40

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Nikola Krpić.

Nikola Krpić

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Poštovana predsednice, uvaženi ministre Ljajiću, donošenjem Predloga zakona o socijalnoj zaštiti i prihvatanjem mnogih amandmana Partija ujedinjenih penzionera Srbije, čiji sam ja član, podržava unapređenje socijalnog položaja najugroženijeg i, po pravilu, najsiromašnijeg dela stanovništva. Bolje rečeno, mi iz PUPS-a mislimo da prema onima kojima je potrebna socijalna pomoć treba socijalnu politiku sprovoditi onako kako se danas sprovodi jedino u gradu Beogradu. Naš zamenik gradonačelnika, gospodin Milan Krkobabić, sa gradonačelnikom Beograda gospodinom Đilasom, uz punu podršku koalicionih partnera, predstavlja izvrstan model nove socijalne politike u Srbiji. Onako kako radi danas Beograd na polju socijalne politike ili, bolje rečeno, ono što radimo danas u Beogradu, treba sutra pripremiti u Srbiji. Trenutno boljeg primera od Beograda nema.
Beograd daje jednokratnu pomoć penzionerima i u toku prošle godine je podelio milijardu i osamdeset hiljada penzionerima, odnosno onima čija je penzija bila manja od 15.133 dinara. Beograd daje trudnicama i porodiljama; prošle godine je dao puno, a ove godine je predviđeno 114.025.000 dinara. Beograd daje majkama koje su rodile trojke, četvorke i blizance; ukupno im je prošle godine dao 11.204.000 dinara socijalne pomoći. Beograd je uveo, gospodine ministre, geronto-domaćice i u Beogradu ih ima 667, dok ih u Srbiji nema. Beograd daje, odnosno izdržava 90.000 izbeglica i interno raseljenih lica. To vam je sigurno poznato. Ali, 10% nije živelo na njegovoj teritoriji, a koristi ovu socijalnu pomoć.
Ovo što su prethodni govornici pomenuli, da Srbija na rubovima ostaje bez svog stanovništva i da se demografske prilike i te kako menjaju, jedan je od razloga zbog čega se gradovi povećavaju, a to su ovakva primanja. Mi u PUPS-u mislimo da bi trebalo usaglasiti ovakve stvari koje Beograd daje, da se omoguće i drugim građanima, odnosno u drugim mestima na našoj teritoriji. Tako bismo smanjili pojavu da trudnice dolaze samo zbog porođaja u Beograd, da drugi siromašni slojevi koji imaju niska primanja dolaze u Beograd. Tako država daje, pa daje.
Ovo nisu ničija sredstva, ovo su naša sredstva, i u Beogradu, i u Kraljevu i u Babušnici. Prema tome, u ovom našem ili vašem zakonu, koji vi donosite, poslanici će biti na ovoj strani i glasaćemo za ovakav predlog zakona. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Replika gospodinu Milivojeviću, narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Gospođo Đukić, samo da ispravim neke podatke, pošto ideja o porezu na dodatu vrednost nije nastala 2001. godine. Još 1992 - 1993. godine se razmišljalo o tome. Gospođo Đukić, još su ministar finansija Zebić, pa Vlatković, pa Bora Milačić, vlade su razmišljale o tome, bilo je nekoliko predloga zakona, ali jednostavno nisu postojale okolnosti da se takav zakon usvoji, da se donese. Jednostavno, nije bio takav ambijent, nije moglo da se radi. U to vreme se razvijao sistem registra, kase i fiskalnog računa. Sve je to napravljeno bilo, bilo je gotovo i nasleđeno 2001. godine, tako da ideja o smanjenju stope poreza na dodatu vrednost nije rezultat pukih želja. U nekim zemljama je ta stopa mnogo niža.
I kada je donošen Zakon o porezu na dodatu vrednost Srpska radikalna stranka je podnosila amandmane i tražila je da na 15% svedemo porez na dodatu vrednost, onu višu stopu, pa ukoliko se u praksi pokaže da treba povećavati, da povećavamo. Mi smatramo da sad treba ići na smanjenje te stope, jer, i to moram da vam kažem, to ekonomisti znaju, to je opravdanje za ovu situaciju, u uslovima kada se zadužujete da biste pokrili deficit ili da biste aktivirali neke javne radove itd. mera koja prati zaduživanje jeste smanjivanje svih poreskih stopa. Te dve mere su trideset i neke godine izvukle svet iz svetske krize. Čuveni profesor Kejnz je to izmislio. Tako da nema ovde improvizacije, ovde mora da dominira, pre svega, nauka, ako neko prepoznaje, ja nisam zadužen za te stvari.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Milica Vojić Marković ima reč.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospođo predsednice. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, koristiću vreme poslaničke grupe, jer moram da reagujem na ovo što je kolega Krpić rekao. Priznajem pravo svakog narodnog poslanika da govori o svojoj partiji najbolje što može i da pohvali ono što je najbolje što je uradila njegova partija na nekom mestu, ali to što je on rekao je upravo primer da nam novi zakon iz oblasti socijalne zaštite uopšte ne treba. Očigledno je da stari zakon, plus mnogo, mnogo novca iz gradskog budžeta, koji je samo za nekoliko procenata manji nego što je republički, daje i te kako velike mogućnosti da date pomoć, da date socijalna davanja ugroženim kategorijama, penzionerima, porodiljama itd. Mislim da u ovoj sali nema nikog, uključujući i ljude iz predsedništva, ministra i njegove pomoćnice, ko sa toliko mnogo novca ne bi pomogao na pravi način i ne bi socijalnu službu podigao na najveći mogući nivo.
Ono što jeste naš problem jeste nedostatak novca i kako da sa tim novcem koji imamo u republičkom budžetu ispunimo sve potrebe i govorimo o ispunjavanju svih prava naših građana, koji i te kako imaju problem, i te kako su siromašni, zaista su u stanju socijalne potrebe, kako se to kaže jezikom ovog zakona.
To je ono na šta reagujem, prosto zato što mislim da nije najbolji primer za ovo o čemu danas pričamo, a zapravo je najbolji primer za to što se ovog trenutka govori da lokalne samouprave nisu uvek u stanju da pomognu svojim građanima, pre svega zbog svojih budžeta, ne zbog toga što to ne žele, nemaju nameru ili su im centri za socijalni rad loši. Prosto se radi o tome koliko novca imamo, kako ćemo ga rasporediti, da sa što manje novca nahranimo što više usta.
Znači, ono o čemu bih govorila, i apelovala bih da se kao narodni poslanici vratimo na to, jeste novi zakon, jesu amandmani koji se ovde nalaze, a priču o tome kako je najlakše potrošiti novac u predizbornoj kampanji možemo da vidimo kad god su neki novi lokalni izbori, kad se deli đubrivo, šporeti, paketi, ovo i ono, ali to nije priča o socijalnoj pomoći, to je priča o nečemu drugom. Hajde da se vratimo na zakon.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li još neko želi po ovom amandmanu?
Na član 23. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nikola Lazić i Milan Dimitrijević.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 23. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Aleksandra Ilić i Srđan Spasojević. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 23. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković i Donka Banović. Gospođo Vojić Marković, izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Smatrali smo da evidencija iz člana 23. stav 2. treba da se vodi u elektronskom obliku, a da može i u papirnom obliku. Smatrali smo da je to poželjno staviti na prvo mesto, zato što je to dugotrajnija evidencija, savremena evidencija i, na kraju, odgovara nekim drugim standardima Vlade koja govori o tome da je proevropska vlada i da hoće da nas vodi u Evropu.
Odgovor koji sam dobila jeste me začudio, ali delimično; amandman se ne prihvata jer se tako stvaraju obaveze koje u ovom trenutku, imajući u vidu tehničku opremljenost ustanova socijalne zaštite, nije moguće primeniti. Dakle, opet se radi o tome da je novac to što je presudno da ne idemo napred.
Apelujem i na ministra i na njegove pomoćnice, ostavite mogućnost da postoje centri za socijalni rad koji mogu to da izvedu, ostavite mogućnost da to rade, zato što mislim da u gradovima ima centara za socijalni rad, mogu i da ih navedem, koji mogu da povedu priču napred, a da ostali prate od onog trenutka kada se stvore mogućnosti za to. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ministre, izvolite, imate reč.

Rasim Ljajić

Prihvatam ovaj amandman.