PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.03.2011.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

10. dan rada

23.03.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 14:40

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Ljajić ima reč. Izvolite.

Rasim Ljajić

Želim samo da pojasnim onaj deo o zapošljavanju u centrima za socijalni rad i sprovedenim konkursima. Ja sam na konkretno pitanje o izboru direktora Inspektorata rada govorio o celom postupku koji je sproveden, da se taj postupak sprovodi u okviru konkursne komisije Vlade, da ona raspisuje i sam konkurs, a da na kraju ministar samo potpisuje rešenje o izboru ili eventualno neizboru kandidata.
Što se tiče direktora centara za socijalni rad, ceo postupak se sprovodi na nivou lokalne samouprave. Dakle, takođe se biraju na konkursu. Ministarstvo samo na kraju daje saglasnost da li je sprovedena procedura shodno zakonu.
Što se tiče izbora radnika u centrima za socijalni rad, i da hoćemo da zapošljavamo mi to ne možemo, jer to radi direktor kao ovlašćeno lice, koje takođe sprovodi ceo postupak konkursa. Naše je samo da utvrdimo okvire da li imaju pravo u skladu sa planom i finansijskim mogućnostima.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vjerica Radeta ima reč.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Nije nam bila namera da ulazimo u taj deo, jer to nije bila naša primedba, ali, evo, kada ste nam lepo objasnili moram da vam kažem da je Srpska radikalna stranka donedavno bila deo vlasti u opštini Čačak i da smo tada tamo imali problem jer nije bilo moguće da se promeni, na inicijativu lokalne samouprave, direktor Centra za socijalni rad, kojim cela koalicija nije bila zadovoljna, a unutarkoalicioni dogovor je bio da na mesto direktora dođe neko iz Srpske radikalne stranke. Problem je bio što nikako iz Ministarstva nismo dobili saglasnost da se raspiše konkurs i da se po tom konkursu uradi sve tako lepo, po zakonu, kako ste vi to fino ispričali. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 52. amandman, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanici Nataša Jovanović i zajedno narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović, Milan Dimitrijević i Nikola Lazić.
Potpredsednica Nataša Jovanović najpre ima reč. Vašoj poslaničkoj grupi ostalo je još pet minuta.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Hvala vam, gospođo predsedniče. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, ovaj amandman se odnosi na takozvani domski smeštaj i na korisnike domskog smeštaja. Mi smo kao poslanička grupa amandmanom tražili da se deca do tri godine obavezno prihvataju u domski smeštaj. Vi ste odgovorili neprihvatanjem amandmana, da je to moguće samo u izuzetnim slučajevima, kada zdravstveni i drugi razlozi to nalažu, tako da je taj amandman odbijen.
Mislim da ne možemo prava dece koja nemaju roditeljsko staranje, gospodine Ljajiću, a složiće se i predsednica sa mnom, pošto je na čelu Radne grupe za prava deteta, da regulišemo potpuno ovim zakonom. Mi moramo tu oblast da uredimo i da je pravno regulišemo, takozvane hraniteljske porodice i smeštaj te dece u budućnosti, posebnim zakonom. Kako ćemo da ga nazovemo i koji će on okvir sve da obuhvata, videćemo, verujem, u toku ove godine, kada budemo intenzivno radili na setu tih zakona koji se tiču prava dece.
Ono što ja danas u ovom zaista kratkom vremenu hoću da otvorim kao temu jesu upravo hraniteljske porodice. Po onoj evidenciji, odnosno po podacima koje sam našla, u ovom trenutku preko 4.000 mališana u Srbiji je bez roditeljskog staranja, a možda ih sada ima i više, a samo u Beogradu dom za nezbrinutu decu može da primi oko 300 mališana.
Sada se tu postavlja pitanje zašto država ne reaguje? Zašto, pre svega, predstavnici medija ne posvećuju pažnju ovom problemu koji je izuzetan u našoj zemlji? Jer, sami znate i vidite po novinskim naslovima da se to dešava ne samo zbog nasilja u porodici, zbog nebrige roditelja, nego su tu razni socijalni i drugi faktori, da ne ulazim u ono što je struka gospođe Đukić Dejanović, zbog čega ta deca više ne mogu da ostanu u porodici i jednostavno se zovu deca bez roditeljskog staranja.
Moram danas da pomenem jednu od akcija koje su bile vredne pažnje u Srbiji prošle godine, koju je pokrenuo naš proslavljeni plivač Milorad Čavić; on je organizovao akciju za decu bez roditeljskog staranja pod sloganom „Veruj u sebe“.
Međutim, ni ona nije imala neki veći odjek u javnosti, u pozitivnom smislu, zato što se niti vlast, a pre svega ni mediji u dovoljnoj meri ne interesuju za taj problem. Više možete da nađete, gospodine Ljajiću, po takozvanim društvenim mrežama, Fejsbuku i Tviteru, razna udruženja koja apeluju za pomoć deci bez roditeljskog staranja, nego što ćete to da vidite, kao ministar i kao građanin Srbije, u nekom mediju, zato što to nije stvar koja je komercijalnog karaktera, nego jedan ozbiljan problem u našem društvu, koji su mnoge druge države koje teže tom modelu države blagostanja na izuzetan način rešile.
Prema tome, danas ne mogu da nađem nikoga od narodnih poslanika u sali, ako se nisu posebno interesovali za ovaj problem, ko će da navede ime jedne žene ili bračnog para iz Srbije koji su odgajali i prihvatili u zagrljaj, u svoje krilo tu decu koja nemaju roditeljsko staranje, a verujte da u Srbiji ima mnogo primera. Neću sada ovom prilikom, nemam vremena, da apostrofiram mnoge porodice koje su se prihvatile tog humanog posla. Međutim, oni jednostavno nisu, ponavljam, regulisani u pravnom sistemu zemlje. S druge strane, oni nemaju mogućnost da ostvare starateljstvo nad tom decom, što u mnogim drugim državama postoji kao mogućnost posle izvesnog perioda kada se vidi da njima ta porodica odgovara, da su se socijalizovali, da prihvataju to okruženje, da imaju normalno odrastanje i normalno školovanje.
Ali, verujem da ćemo u ovoj godini, u narednom periodu, bar što se Srpske radikalne stranke tiče, to je deo našeg programa, kada su u pitanju deca i njihova socijalna i zdravstvena zaštita, ozbiljno posvetiti punu pažnju ovom problemu, koji je veliki problem u Srbiji uopšte. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodna poslanica Milica Vojić Marković ima reč.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospođo predsednice. Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, član 52. se odnosi na korisnike domskog smeštaja. U stavu 2. kažete: „Detetu mlađem od tri godine ne obezbeđuje se domski smeštaj“. Stav 3, ono na šta smo mi intervenisali, kaže: „Detetu iz stava 2. ovog člana izuzetno se može obezbediti domski smeštaj ako za to postoje naročito opravdani razlozi, s tim što na smeštaju ne može provesti duže od dva meseca, osim na osnovu saglasnosti ministarstva nadležnog za socijalnu zaštitu“.
Verujte da smo se jako dvoumili da li ćemo brisati ceo član ili ćemo brisati samo ovaj deo: „osim na osnovu saglasnosti ministarstva nadležnog za socijalnu zaštitu“. Zaista smo dugo razmišljali i prelomili smo da treba izbrisati ceo stav 3, upravo zbog toga što ako bude ostalo ovako kako je ovde napisano – dete ne može ostati u instituciji duže od dva meseca, osim na osnovu saglasnosti ministra – to ostavlja prostor... Verujte da smo obilazeći pojedine domove zaista videli slučajeve gde deca ostaju mnogo duže od dva meseca, a neka trajno ostaju tamo. Stvarno se plašim tih presedana, prosto zato što se događa da se pojavi zaboravljeni slučaj, koji svakog od nas šokira kada se tamo nađemo.
S druge strane, čini mi se da je dobro zakonom urediti sve toliko precizno da jednostavno nemamo presedane, jer su presedani opasni dvostruko – i za Ministarstvo i za onog ko je korisnik te usluge.
Otvorilo se i pitanje hraniteljskih porodica i bioloških porodica. Moram da kažem nekoliko rečenica na tu temu. Mislim da je hraniteljstvo sjajan projekat i da taj projekat treba da podržimo svi mi narodni poslanici, zato što je četiri hiljade mališana našlo utočište u najmanje restriktivnom prostoru kao što je porodica, što im je dalo šansu da se na najbezbolniji i najbrži mogući način uključe u život realnog i normalnog društva.
Ali, ono što u ovom zakonu nedostaje jeste veća pomoć, pre svega materijalna, biološkoj porodici. Zaista mislim da ne treba da stavljamo u ravan te dve stvari, da ne treba da merimo materijalnom pomoći hraniteljstvo s jedne strane i biološku porodicu s druge strane, ali bojim se da će svaki korisnik i svaki građanin koji bude rekao – da, ovi su dobili toliko i toliko novca, meriti te dve stvari upravo materijalnom pomoći Ministarstva, odnosno države.
Zbog toga bih volela da ministar i Ministarstvo pronađu način da pomognu i biološkoj porodici. Velika je stvar što je stavljena u zakon, to je pomak, velika stvar, ali i biološka porodica mora da dobije veću pomoć Ministarstva.
Inače, upoređivati te dve stvari je dvostruko opasno; ne treba na takav način da reagujemo, ali se bojim da će, ako ostane ovako, u materijalnom iznosu jedna i druga strana, svako ko bude imao ovaj zakon reći da Ministarstvo forsira jednu na uštrb druge porodice, što ne treba da bude slučaj, niti je slučaj. Svako ko razume šta je hraniteljstvo zna zbog čega Ministarstvo ide u pomoć na ovaj način. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 54. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić Marković, Donka Banović, Milan Dimitrijević i Nikola Lazić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 55. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Paunović Milosavljević. Da li neko želi reč? (Da.) Izvolite.

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
Podnela sam amandman na član 55. stav 1. Član 55. govori o smeštaju u prihvatilišta. Ovim amandmanom sam htela da preciziram da se smeštaj u prihvatilišta korisnika obezbeđuje i da bude privremeni smeštaj, a ne kako je predloženo zakonom – kratkotrajan. Nigde u ovom predlogu zakona niste definisali pojmove, npr. kao što je kratkotrajan. Koji je to period, da li tri meseca, šest meseci ili tri godine? Na ovo nas upućuju iskustva iz prihvatilišta, mnoge osobe tamo borave mnogo duže nego što je potrebno, borave i po nekoliko godina. Zbog toga smatramo da službe socijalne zaštite nisu efikasne i da ne zbrinjavaju na adekvatan način korisnike koji se nalaze u ovim ustanovama.
Niste prihvatili ovaj amandman i obrazložili ste to činjenicom da se predloženim amandmanom ne postiže svrha data u obrazloženju amandmana. Sada sam vam rekla koja je bila svrha ovog amandmana. Međutim, nije mi jasno zbog čega niste prihvatili ovaj amandman sa ovakvim obrazloženjem.
Ono što se nameće kao jedino racionalno mišljenje jeste da ni jasnost ni preciznost ne karakterišu ovaj predlog zakona. Moram da istaknem da se poslanička grupa zalaže za to da se u svim predlozima zakona koristi jasan i precizan jezik.
Smatramo da su usluge u prihvatilištima slabog kvaliteta, da ima vrlo malo prihvatilišta, da je jedno od najvećih prihvatilišta ono u Kumodraškoj, u Beogradu, a u lokalnim sredinama tu i tamo postoje. Usluge koje se pružaju korisnicima u ustanovama nisu u dovoljnoj meri u funkciji aktiviranja njihovih potencijala, njihovog osposobljavanja za samostalan život, odnosno unapređenja kvaliteta života. Kvalitet nege opada i usled činjenice da pojedine ustanove primaju mnogo veći broj korisnika od predviđenog normativima. Tako je i u ovom prihvatilištu u Kumodraškoj. To sam govorila u načelnoj raspravi. Tamo je kapacitet oko 132 postelje.
Međutim, uvek ima više od 150 ljudi i u sobama od 30 kvadratnih metara spava po 25 korisnika. O proširenju ovog kapaciteta se priča godinama. Nažalost, radila sam vrlo često sa ovim korisnicima, oni žive u jako lošim i nedostojanstvenim uslovima i, što je jako važno, borave tamo po pet, šest godina. To i vi, gospodine ministre, sigurno znate.
Zato smo ovim amandmanom hteli da ovo sprečimo i da ubuduće ove osobe, koje su bolesne, nemoćne, stare, budu smeštene adekvatno u drugu ustanovu socijalne zaštite, koja može da im pruži bolje socijalne usluge. Hvala.