Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, na osnovu člana 35. Zakona o Državnom veću tužilaca Državno veće tužilaca, na sednici održanoj dana 24. marta ove godine, jednoglasno je donelo odluku. Predlaže se Narodnoj skupštini Republike Srbije da za izborne članove Državnog veća tužilaca iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca izabere sledeće kandidate: iz Republičkog javnog tužilaštva Zoricu Stojšić, zamenika republičkog javnog tužioca; iz apelacionih javnih tužilaštava, Tužilaštva za organizovani kriminal i Tužilaštva za ratne zločine Miljka Radisavljevića, tužioca za organizovani kriminal; sa teritorija autonomnih pokrajina Dragoljuba Barjamovića, zamenika javnog tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Novom Sadu.
Posle uspešno sprovedenih i organizovanih izbora za kandidate za izborne članove stalnog sastava Državnog veća tužilaca iz reda osnovnih i viših javnih tužilaštava u periodu od 20. januara do 3. marta ove godine, kojom prilikom su javni tužioci i njihovi zamenici na demokratski organizovanim i sprovedenim izborima odlučili koje će kandidate predložiti Narodnoj skupštini Republike Srbije, o kojem izboru je Narodna skupština obaveštena prilikom predlaganja tih kandidata, 17. marta ove godine, Državno veće tužilaca je nastavilo sa izbornim aktivnostima radi omogućavanja što hitnijeg formiranja punog sastava izbornih članova ovog veoma važnog tužilačkog i državnog organa koji potiču iz javnih tužilaštava, tj. iz same tužilačke struke.
Imajući navedeno u vidu, Izborna komisija Državnog veća tužilaca je donela rešenje o utvrđivanju konačne liste kandidata za izborne članove Državnog veća tužilaca iz reda zamenika Republičkog javnog tužilaštva, apelacionih javnih tužilaštava, Tužilaštva za organizovani kriminal, Tužilaštva za ratne zločine, kao i Tužilaštva sa teritorija autonomnih pokrajina, to je bilo dana 10. marta 2011. godine, a nakon rešenja o ukidanju prethodno utvrđenih lista kandidata, kao i rešenja o ukidanju kandidatura 23. februara ove godine, koja su usledila posle povlačenja kandidature od strane samih javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca koji su se nalazili na tim listama.
Iskoristila bih ovu priliku da naglasim da je do povlačenja navedenih kandidatura ova tri kandidata došlo isključivo zbog želje samih kandidata da i pored zakonom predviđene mogućnosti da istaknu svoju kandidaturu iste ne budu predmet eventualnih polemika ili prigovora sa bilo čije strane i da time jedna časna i profesionalna želja da svojim iskustvom i znanjem doprinesu radu Državnog veća tužilaca u narednom periodu ne postane suprotnost sama sebi.
Tako su dana 23. marta ove godine bili izbori i javni tužioci i zamenici javnih tužilaca iz redova Republičkog javnog tužilaštva, apelacionih javnih tužilaštava, Tužilaštva za organizovani kriminal, Tužilaštva za ratne zločine, kao i tužilaštva autonomnih pokrajina imali su mogućnost da svojim glasom izaberu svoje predstavnike u Državnom veću tužilaca. To je velika većina njih i učinila, izlaznost je bila 95,37%. Svojim glasanjem su pokazali da smatraju da izabrani, a sada predloženi, kandidati uživaju njihovo veliko poverenje, da su stručni, dostojni, kao i da njihovi rezultati rada opravdavaju ovakav ishod glasanja.
S posebnim zadovoljstvom naglašavam da su izbori za kandidate za izborne članove stalnog sastava Državnog veća tužilaca, kako oni od 3. marta tako i ovi koji su danas tema predlaganja Narodnoj skupštini, organizovani u skladu sa zakonskim i podzakonskim aktima, te da su bili na najvišem nivou poštovanja demokratskih prava birača tj. javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, kao i poštovanja demokratske procedure, tajnosti glasanja, koje je sprovedeno na praktično istom nivou kao što je predviđeno za izbore za narodne poslanike Skupštine, što i u uporednom pravu razvijenih demokratskih država i društava nije tako čest slučaj kada su tužilaštva u pitanju.
Imajući navedeno u vidu, smatram da je moja dužnost ovlašćenog predlagača krajnje pojednostavljena i da predstavlja jednostavno prenošenje jasno iskazane volje javnotužilačke struke, koja bi trebalo da bude dovoljno jak motiv Narodnoj skupštini, dakle, vama poslanicima, da tu demokratski iskazanu volju podržite i svojim glasanjem.
Stoga Državno veće tužilaca Narodnoj skupštini Republike Srbije za izbornog člana Državnog veća tužilaca iz reda zamenika javnih tužilaca Republičkog javnog tužilaštva predlaže Zoricu Stojšić, zamenika republičkog javnog tužioca.
Kratak izvod iz biografije: rođena je u Prištini 7. juna 1961. godine. Pravni fakultet je završila u Beogradu 1986. godine. Od maja 1989. godine do 31. oktobra 1992. godine je bila pripravnik u Prvom opštinskom javnom tužilaštvu u Beogradu, kada je položila i pravosudni ispit, posle čega je sve do 31. jula 1994. godine bila zaposlena kao stručni saradnik u Okružnom javnom tužilaštvu u Beogradu, a na javnotužilačku funkciju prvi put je izabrana 1. avgusta 1994. godine, i to kao zamenik u Prvom opštinskom javnom tužilaštvu u Beogradu. Tu funkciju je vršila sve do 31. decembra 2002. godine, kada je izabrana za zamenika javnog tužioca u Okružnom javnom tužilaštvu u Beogradu.
U periodu od septembra 2007. do kraja 2009. godine bila je na mestu prvog zamenika u Okružnom javnom tužilaštvu u Beogradu. Od 1. januara 2010. godine izabrana je za zamenika republičkog javnog tužioca u Republičkom javnom tužilaštvu.
Kao drugo, Državno veće tužilaca za izbornog člana Državnog veća tužilaca iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, apelacionih javnih tužilaštava, Tužilaštva za organizovani kriminal i Tužilaštva za ratne zločine predlaže Miljka Radisavljevića, tužioca za organizovani kriminal. On je rođen 16. decembra 1959. godine u Kruševcu. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1984. godine, pripravnički staž obavio u Opštinskom sudu u Kruševcu, u periodu od 1985. do 1987. godine, a pravosudni ispit položio je u Beogradu 1987. godine.
Prvi put je izabran za zamenika opštinskog javnog tužioca 1989. godine, prvo u Varvarinu, a zatim u Opštinskom javnom tužilaštvu u Kruševcu. Na funkciju zamenika okruženog javnog tužioca u Kruševcu prvi put je izabran 1998. godine i na toj funkciji se nalazio do 31. decembra 1999. godine, da bi od 1. januara 2000. do 15. novembra 2001. godine obavljao dužnost opštinskog javnog tužioca u Kruševcu. Od 16. novembra 2001. do 13. jula 2007. godine bio je na dužnosti zamenika okružnog javnog tužioca u Kruševcu. Sa ove dužnosti upućen je 24. jula 2007. godine u Specijalno tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala, a od 1. januara 2010. godine izabran na funkciju tužioca u Tužilaštvu za organizovani kriminal i tu funkciju obavlja i danas.
Pod tri, Državno veće tužilaca Narodnoj skupštini Republike Srbije za izbornog člana Državnog veća tužilaca iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca iz tužilaštava autonomnih pokrajina predlaže Dragoljuba Barjanovića, zamenika apelacionog javnog tužioca u Novom Sadu.
On je rođen u Novom Sadu 31. marta 1951. godine, gde je završio i Pravni fakultet 1979. godine. Od avgusta 1979. do oktobra 1981. godine bio je pripravnik u Okružnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu, posle čega je položio pravosudni ispit. Na javnotužilačku funkciju prvi put je izabran 7. oktobra 1981. godine, i to u Opštinskom javnom tužilaštvu u Novom Sadu. Funkciju zamenika javnog tužioca u ovom tužilaštvu vršio je sve do 19. februara 1990. godine, kada je izabran za zamenika javnog tužioca u Okružnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu, u kome je radio na najsloženijim krivičnim predmetima. Od septembra 1999. do avgusta 2010. godine bavio se advokaturom, a od 1. januara 2010. godine izabran je za zamenika javnog tužioca u Apelacionom javnom tužilaštvu u Novom Sadu. Zahvaljujem se.