TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.04.2011.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

10. dan rada

28.04.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 16:10 do 19:05

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Slobodan Samardžić, dodatna tri minuta.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine Đeliću, o mnogo čemu ste govorili, samo ne o mom pitanju. Niste mi odgovorili na pitanje. Dakle, napravili ste zamenu teza. Ja nisam govorio o potrebi uspostavljanja odnosa između dve države, Srbije i Turske, ili o saradnji u svetu ili o tim krasotama i lepotama. To je jako dobro i važno za ovu državu. Samo sam postavio pitanje, s obzirom na ovo saopštenje, šta ono znači za državu.
Naime, ako je tako kako vi govorite, verovatno je bilo najpametnije da se u ovom saopštenju izostavi ova rečenica gde sve tri zemlje podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet. Ovde je reč konkretno o odnosu Turske prema toj rečenici, jer ona dolazi u goste Srbiji, u Karađorđevo. Pričamo o regionalnoj saradnji i o svemu tome. Ima u saopštenju i drugih stvari, koje meni uopšte ne smetaju, ali stoji i ova rečenica. Bitno mi je da neko iz Vlade protumači tu rečenicu, a ne da široko priča o potrebi da države danas u svetu sarađuju. Hvala vam na tome, eto čuo sam to još jednom, ali to nije to što ja pitam.
Naime, ako to saopštenje potpisuje država koja je priznala deo teritorije kao nezavisnu državu, onda ona ne podržava suverenitet i teritorijalni integritet. Mislim da sam jasan. To je moj zaključak. Ili pak, ako država koja smatra da je suverena i teritorijalno integrisana, kao što je Srbija, to zaista smatram, ne može s onim koji priznaje povredu teritorijalnog integriteta da potpisuje ovakvu rečenicu. Eto to je moje pitanje. Molim da se koncentrišete, ništa više i ništa drugo.
Što se tiče BiH, to je sasvim jasno, Srbija je jedan od potpisnika i garanata Dejtonskog sporazuma. Tamo je reč o nečem drugom – Ustav BiH, koji je deo Dejtonskog sporazuma, Aneks II, on je ugrožen danas inicijativama iz EU i SAD da se menja i da se država decentralizuje, da se menja državno uređenje. O tome je reč. Ali što se tiče teritorijalnog integriteta BiH, on nikako nije ugrožen, a najmanje od Srbije.
Prema tome, bilo je nepotrebno da predsednik Tadić sada garantuje teritorijalni integritet tako što će reći da nećemo podržati nijedan referendum koji će ga ugroziti. Taj referendum koji je raspisan neće ugroziti teritorijalni integritet, on samo traži da se Dejtonski sporazum, tj. Ustav BiH poštuje, i ništa više. On je prekršen delovanjem međunarodnog predstavnika, kao što vam je poznato. To samo uzgred, na ovo što ste rekli na kraju. Ali, molim vas, odgovorite mi, ako možete, na ovo pitanje krajnje jednostavno i kratko.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima Božidar Đelić.

Božidar Đelić

Poštovani narodni poslaniče, mislim da je dobro da se i vi koncentrišete na ono što je napisano, a ne na nešto što mislite da bi trebalo da bude napisano. Dvoje od troje onih koji su to izjavili, i Srbija i BiH, ne priznaju Kosovo. Nažalost, Turska je priznala tzv. Kosovo. Mi imamo tu veliku razliku s tom zemljom, ali ono o čemu je bilo priče i ono što je rečeno nije se ticalo tog pitanja, za koje veoma dobro znamo da imamo razliku.
Vodeći ovu politiku, želimo ne samo da imamo čvršće saveze s onima koji dele naše gledište oko ovog bitnog pitanja, nego i da one zemlje koje su nažalost krenule ka tom putu, kroz jednu mirnodopsku razumnu politiku, silom prava, argumenata, realnosti na terenu, približimo našim pozicijama. To je nešto što je mnogo izvesnije uraditi ukoliko imate aktivnu diplomatiju, politiku i kontakte o raznim pitanjima, nego da kažemo da zbog toga što imamo razlike oko tog pitanja obustavljamo bilo kakav kontakt oko bilo čega drugog.
Mislim da je to, ako hoćemo i vi i ja da se koncentrišemo, pravi način, mudar način da se vodi naša država i naša politika. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Slobodan Samardžić, dva minuta.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Evo ovako glasi ta rečenica u saopštenju: ''Na sastanku smo otvoreno tretirali razna pitanja od zajedničke važnosti u prijateljskoj atmosferi, tragajući za zajedničkim rešenjima, te podržavajući suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja''. Znači, ponovo hoću da se koncentrišemo zajedno, ako vi ne možete, onda bar poslanici ovde, oko tog pitanja.
Vi možete pričati mnogo štošta o toj saradnji, koja je važna, koja će postići mnoge rezultate itd., ali ako država na ovaj način prizna da ona ne kontroliše svoju teritoriju, ni pravno ni faktički, i prizna da jedna država koja prihvata otcepljenje teritorije zajedno sa Srbijom ide u svetlu budućnost, onda svi ovi rezultati o kojima ste govorili padaju u vodu. Zato što se tu krnji osnovni princip te države, njenog postojanja i međusobnih odnosa svih država, a to je suverenitet i teritorijalni integritet.
Znači, samo hoću da kažem, da potvrdim ono što sam već jednom rekao – ovo saopštenje ima problem ove rečenice, gde se može tumačiti da se Srbija odriče suvereniteta i teritorijalnog integriteta na Kosovu. To je krajnje legitimno tumačenje. Ja sam ga izveo, a vi ste prosto izbegli da se o tome izjasnite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Moje pitanje je sledeće. Zanima me, evo gospodin Ćirić je tu, nadležan je – da li se može dobiti spisak svih privatizacija i stečajeva od osnivanja Agencije za privatizaciju, uz preciziranje koji je direktor Agencije za privatizaciju bio u vreme određenih prodaja preduzeća ili pak stečajeva?
Da li može da se dobije spisak poništenih privatizacija, izlistano po periodu i imenu u vreme prodaje aktuelnog direktora Agencije za privatizaciju? Dakle, koji direktor je imao i koliko poništenih privatizacija, odnosno stečajeva za vreme svoje, uslovno rečeno, vladavine?
Treće pitanje, koje je sklop ova prva dva, jeste – gde su sada zaposleni direktori Agencije za privatizaciju, načelnici centara za kontrolu, kao i Centra za stečajeve, i da li je Poreska uprava u stanju da ukrsti podatke između onog što su neuspešne privatizacije i prodaja preduzeća i imovinske karte tih direktora koji su se istakli poništenim privatizacijama?
Znate, sva priča o borbi protiv korupcije u društvu, o sistemskoj korupciji, pada u vodu ako mi imamo dvostruke aršine za poništavanje privatizacija koje su u toku izvršavanja. Neke se ponište čim se ne plati jedna rata ili se duguje radnicima primanje od mesec dana, a mnoge od privatizacija se ne ponište i kada se ne uplati nekoliko rata ili se one prolongiraju.
Kako je, inače, moguće objasniti da neko ko ni u jednoj, a kupio je na primer mnogo firmi, nije ostvario dobit, ima milionske gubitke, sve su to javni podaci, ne podnosi poreske prijave za velike prihode, može da plati ratu u iznosu od npr. pet stotina hiljada evra? To su pitanja koja zanimaju građane Srbije, radnike koji su ostali bez posla i očekujem da dobijem odgovor na ova pitanja.
I, u sklopu s ovim pitanjem, želim da jučerašnju dilemu gospodina Cvetkovića, mnogih građana Srbije i moju, ako je moguće razjasnimo. Kako je moguće da od mnogo zainteresovanih potencijalnih kupaca za privatizaciju "Telekoma" stigne jedna jedina ponuda, i to na izuzetno nisku cenu koja je objavljena za prodaju 51% kapitala?
Da li je možda…?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Tri minuta. Zahvaljujem.
Nebojša Ćirić ima reč. Izvolite.

Nebojša Ćirić

Uvažena gospođo Tabaković, da pokušam da odgovorim na neka od vaših pitanja. Ponoviću, pa me vi ispravite ako nisam stigao da zapišem. Prvo pitanje je da li možete da dobijete spisak preduzeća koja su otišla u stečaj i da se na to nadoveže spisak preduzeća koja su privatizovana. Pretpostavljam da se pitanje odnosi na prodaju pravnog lica ili imovine iz stečaja. Ne vidim problem, evo tretiraćemo to kao poslaničko pitanje, lično ću vam dostaviti taj spisak.
Broj dva je spisak poništenih privatizacija. To takođe možete da dobijete s moje strane. Ako treba to da uvežemo s tim kad je ko bio direktor Agencije za privatizaciju, lično ću vam reći, nije problem – nije ih bilo tako puno. Ako ne grešim, bilo ih je negde oko 5-6.
Što se tiče trećeg pitanja, koje se odnosi na to gde su bivši direktori Agencije za privatizaciju i direktori sektora trenutno zaposleni, na to pitanje, uz dužno poštovanje, ne moram da vam odgovorim. Odgovor na to ćete da zatražite od nekog drugog.
Da li Poreska uprava može da ukrsti podatke, vezano za poništene, odnosno neuspešne privatizacije, i da li se neko od bivših direktora Agencije za privatizaciju javljao kao kupac u privatizaciji – molim vas da to pojasnite, taj deo pitanja nisam razumeo.
Što se tiče poništavanja, odnosno prekida privatizacije, nemam konkretne podatke kod sebe. Ako ne grešim, u poslednje dve godine je najveći broj poništenih privatizacija jednim delom zbog svetske ekonomske krize, ali moram da kažem i zbog izuzetno pooštrene kontrole Agencije za privatizaciju, s primarnim fokusom na poštovanju odredaba kupoprodajnih ugovora koji se odnose na poštovanje socijalnog programa – na isplatu zarada, odnosno na redovnost isplate zarada, poreza i doprinosa.
To kako neko može da plati ratu od 500.000 evra, mislim da takođe nije pitanje za mene. Odgovoriću na svako pitanje koje mi postavite, ali je ovo pitanje za Upravu za sprečavanje pranja novca, Upravu za borbu protiv organizovanog kriminala i ostale državne institucije. Mislim da nije pitanje za Ministarstvo ekonomije i mene kao ministra ekonomije.
Što se tiče Telekoma, mislim da ste juče imali priliku da budete detaljno informisani od strane predsednika Vlade o tom procesu. Zašto je od pet zainteresovanih na kraju samo jedan podneo ponudu, to je više pitanje za te investitore, ne za mene. Ono što ću vam reći je moj lični i profesionalni stav, ali to je stav i čitave vlade – da Telekom neće biti privatizovan, odnosno prodat za ispod 1,4 milijarde evra.
Da li postoji zakonsko utemeljenje, odnosno legitimno pravo radne grupe, odnosno Vlade da dozvoli, odnosno zatraži i da dodatni rok za poboljšanje ponude, mislim da sam pre mesec dana, kada su predstavnici Vlade takođe bili ovde, i ja sam bio ovde, odgovorio da je, u principu, u svakoj privatizaciji svaka ponuda uslovna. Treba da se dobije odobrenje Antimonopolske komisije, odnosno Komisije za zaštitu konkurencije itd.
Ako ste prodavac, vi imate legitimno pravo da tražite od zainteresovanog, potencijalnog kupca povećanje. Da li ćete ga dobiti, ne mora da znači. Ne vidim šta je loše u tome što je radna grupa rekla – molim vas, ponuda od 950 miliona za 51% kapitala nije prihvatljiva, povećajte ponudu na 1,4 milijardi.
Znam da ste vi, odnosno da je vaša stranka podnela krivične prijave, između ostalih, i protiv mene, na čemu vam zahvaljujem. U radu radne grupe ne učestvujem 3-4 meseca, ali za sve što sam radio, uključujući i participaciju u radnoj grupi prošle godine, apsolutno snosim i profesionalnu i ličnu odgovornost. Spreman sam da se suočim sa svim što ste rekli, ali kažem – zašto je neko dao nižu ponudu, a nije dao veću, to je pitanje za te kupce, a na nama je, kao državi, ako tako mogu da kažem, da donesemo odluku da li ćemo ga prodati ukoliko taj kupac podigne cenu.