Želim pre svega da kažem da je gospodin Saša Dragin uradio veliki broj veoma dobrih stvari za vreme dok je bio ministar u Vladi Republike Srbije. Mislim da je za ono što predstavlja strateški cilj Vlade, za koji sam siguran da i stranka u kojoj se vi nalazite, LDP, to stavlja kao centralnu temu i najvažnije pitanje, a to je približavanje zemlje EU, što brže učlanjenje u EU, ministar Dragin napravio izuzetno dobre stvari.
Ovaj parlament je doneo veliki broj zakona, Ministarstvo je donelo veliki broj podzakonskih akata, i Vlada Republike Srbije, neke vrlo važne institucije, kao što je Uprava za agrarna plaćanja, Nacionalna referentna laboratorija, koja bi, doduše, tek trebalo da se faktički otpremi, kako fizički, tako i s ljudstvom, ali sve te jako važne stvari su urađene za vreme ministrovanja gospodina Dragina i ja želim da mu odam priznanje i ovom prilikom.
Mi ćemo imati pre Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu, i to hoću sada u ovom visokom domu da kažem i da saopštim javnosti Republike Srbije, jedan potpuno zaokružen sistem mera agrarne politike. Naravno, doći ću i do vašeg pitanja i do malina.
Mi imamo jedan strukturni, veliki problem u našoj poljoprivredi, a to je da je stočarska proizvodnja, nažalost, u ukupnom obimu produkcije i našeg društvenog proizvoda u poljoprivredi i prehrambenoj industriji, koji je prošle godine bio četiri milijarde evra, samo 28,3%. Srbija mora da ima 60% proizvodnje u stočarstvu, a 40% u biljnoj proizvodnji i menjanje te strukture će biti glavni cilj agrarne politike u 2011. godini. Zbog toga će glavni instrument biti subvencionisani krediti i poljoprivrednici će imati veoma povoljne kredite na raspolaganju.
Ali i to hoću ovde da kažem – mera razvoja poljoprivrede u Srbiji jeste mera efikasnosti i razvoja prehrambene industrije i nacionalni interes ove zemlje jeste da prehrambena industrija bude što efikasnija i što bolja.
Jer, na kraju, ukoliko se čovek bavi poljoprivredom, bilo ratarstvom ili stočarstvom, ukoliko ne proda ono što proizvede onima koji se bave prerađivanjem, i to industrijskom preradom, to može ili da upotrebi za sopstvenu ishranu ili najviše što može da uradi jeste da to iznese na pijac ili da proda nekim svojim prijateljima i onima koji se nalaze u njegovom okruženju, što svakako nije način da u 21. veku u ovoj zemlji možemo to da posmatramo kao održivi sistem.
Što se tiče voćarstva, Srbija je zemlja, i tu ste potpuno u pravu, koja iz godine u godinu povećava i proizvodnju i prodaju voća. Imali smo nešto malo manje od pola milijarde evra prošle godine u produkciji, u realizaciji. Jako je povećan izvoz, jer se, pored tradicionalnih kupaca naše robe, a pre svega iz EU i zemalja koje se nalaze u našem okruženju, dakle iz Cefte, pojavila vrlo značajna tražnja iz Rusije. Mnogo smo izvezli voća u Rusku Federaciju prošle godine.
Prošle godine je malina imala izuzetno visoku cenu. Dakle, imala je dobru cenu za ljude koji se bave proizvodnjom malina i oni su ostvarili jako dobru zaradu. Svi moramo da budemo svesni, a proizvođači malina to i jesu, da Srbija nije jedina zemlja u kojoj se malina proizvodi. Mi veoma mnogo zavisimo od toga kakva je produkcija maline u Poljskoj, kakva je produkcija u Čileu. Ove godine će biti, to je već sada očigledno, dosta visok rod pre svega u Poljskoj. Mi svi zajedno vrlo pažljivo pratimo šta će se desiti s cenom maline kada za mesec, odnosno mesec i po dana, uđemo u berbu.
Budite potpuno sigurni, to želim našim građanima da saopštim, da ćemo u Vladi Republike Srbije i Ministarstvu poljoprivrede preduzeti sve što je u našoj moći da bismo na najbolji mogući način zaštitili interese proizvođača maline, kao što ćemo to činiti i s proizvođačima drugog voća, a isto tako i s prerađivačima. Neki sastanci su već održani.
U proteklih 15 dana smo ušli u jedan vrlo ozbiljan proces. Kao što sam maločas rekao, doneo sam pravilnik o utvrđivanju kvaliteta. Želim da kažem svim proizvođačima da će biti potpuno zaštićeni, da će imati potpuno lak način da obaveste sve nadležne inspekcije i Ministarstvo o svim problemima koje budu imali.
Isto tako želim da kažem da radimo na tome da svi zajedno otklonimo ono što se otkloniti da, a to je loš način na koji se jedan deo poslovanja u ovom poslu odvija. Dakle, bilo bi veoma dobro da izađemo s jednim regularnim načinom plaćanja u ovoj oblasti.
Pozvaćemo, evo sad i pozivam sve proizvođače, prvo maline, pa onda i drugih vrsta voća, da budu potpuno sigurni da neće imati nikakve druge posledice kada je država u pitanju ukoliko sa svojim komitentima, s onima kojima prodaju malinu, uđu u bezgotovinske načine plaćanja. Pozivam ih da, ako to ne čine, otvore žiro račune, biće bezbedni, moći će potpuno da se zaštite, država će im pomoći u tome i to neće predstavljati nikakav povećan teret za njih. To hoću da im kažem. Na taj način svi ćemo zajedno biti u prilici da izbegnemo odliv jedne sume novca na nezakonite postupke u ovoj vrsti posla.
To je jedan skup činjenica koje u ovom trenutku mogu da vam kažem. Još jednom ću podvući, učiniću sve što je moguće da se učini da bismo zaštitili interese proizvođača. A svi moramo da budemo potpuno svesni da postoje različite godine …
(Predsedavajuća: Ministre, molim vas da završite izlaganje.)
… Završavam, izvinjavam se ... Postoje različite godine, u nekima prođete bolje, u nekima lošije, a mi ćemo pomoći koliko možemo da se, ako godina ne bude baš perfektna, njene posledice što manje osete.