Hvala, gospođo predsednice. Dame i gospodo narodni poslanici, u policijskoj stanici u Preševu prošle nedelje, 31. maja, saslušan je predsednik Odbora za ljudska prava Belzim Kamberi. On je tom prilikom ispitivan na temu postavljanja bilborda, tokom uredno prijavljenog protestnog skupa, u vezi poznatog problema nepriznavanja diploma Prištinskog univerziteta. Ovaj informativni razgovor u policiji obavljen je na osnovu pokrenutog postupka za krivično delo povrede ugleda, zbog rasne, verske, nacionalne i druge pripadnosti, od strane Osnovnog tužilaštva u Vranju.
Upravo, zbog tog famoznog bilborda, u kojem je pisalo da je –na Pravnom fakultetu Univerziteta „5. oktobar” u Beogradu, student Milan Marković dobio opštu ocenu 10 za nepoštovanje ljudskih prava građana Preševa, Bujanovca i Medveđe.
(Predsednik: Dame i gospodo narodni poslanici, uopšte ne čujemo gospodina Halimija. Ja vas molim, da…)
Nakon medijske aktuelizacije ovog slučaja, ministar Marković je izjavio da ga ta rečenica ne vređa i da ne želi da se ovaj postupak vodi. Onda se s pravom postavlja pitanje – ako ministar nije uvređen, što se uostalom potvrđuje i činjenicom da krivični postupak nije pokrenut njegovom privatnom tužbom, ko je onda zadužen, u okviru tužilaštva i po kom zakonskom osnovu, da procenjuje navodnu povredu ugleda javne ličnosti, u ovom slučaju ministra za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu?
Takođe, postavlja se pitanje – po kom osnovu se smatra kao povreda ugleda javna kritika upućena ministru Markoviću, koji je ujedno i predsednik Koordinacionog tela, zbog nerešavanja pomenutog veoma osetljivog problema diploma, koje ima za posledicu uskraćivanje prava na rad mladim Albancima ovog područja? Ako se pokreće krivični postupak protiv predsednika Odbora za ljudska prava, koji, kao prva nevladina organizacija, već 12 godina uspešno radi u ovoj oblasti i za taj rad ima niz domaćih i međunarodnih priznanja, onda je to veoma jasna poruka drugima da ne smeju da kritikuju državne institucije, pa ni Koordinaciono telo, koje je Vladin organ za Preševo, Bujanovac i Medveđu, pa čak i kada se Koordinaciono telo neovlašćeno drastično meša u zakonske kompetencije lokalnih vlasti, pa i Nacionalnog saveta Albanaca.
Zapravo, ova drastična inkriminacija ukazuje na diskriminaciju, koja, nažalost, još uvek postoji u ovoj državi, jeste samo vrhunac prakse koja se čitavo vreme odvija preko prakse Osnovnog i Višeg tužilaštva u Vranju.
Naime, već sam preko poslaničkih pitanja tražio objašnjenja, prvo, za pokrenut krivični postupak protiv novinara TV „Bujanovac”, zbog izveštavanja sa jednog manifestacionog skupa u Bujanovcu, a zatim, drugo, i za krivični postupak protiv lekara „Doma zdravlja” u Bujanovcu, zbog optužbi da su vakcinisali decu za koju je navodno neizvesno da li su rođena u kućnim uslovima ili u porodilištima Kosova.
Bujanovački lekari su optuženi da su oštetili državu za iznos koji je primalo nekoliko porodica iz Bujanovca preko dečijeg dodatka za njihovu rođenu decu.
Ostvarivanje dečijeg dodatka, vakcinacija odojčadi, sloboda izražavanja i informisanja, kao i osnovano pravo na rad, zbog čega je i održan protestni skup, na kojem je istaknut diskriminisani bilbord, pripadaju korpusu osnovnih ljudskih prava, koji se, nažalost, još uvek ne ostvaruju na ovom području. Rešenje ovih problema sigurno se ne može postići preko navedenih krivičnih procedura Tužilaštva u Vranju.
(Predsednik: Vreme.)
Zapravo, ova životna pitanja mogu se rešiti samo kroz demokratski postupak.
(Predsednik: Gospodine Halimi, vreme.)
Zato postavljam pitanje, da li će neko da preduzme odgovarajuće mere da se spreči dalja destruktivna aktivnost Tužilaštva u Vranju? (Čuje se jedan aplauz)