TREĆE VANREDNO ZASEDANJE, 21.06.2011.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANJE

2. dan rada

21.06.2011

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 19:50

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik gospodin Saša Milenić.

Saša Milenić

Ima na jednom značajnom mestu u literaturi citat izvesnog opata Terasa na koji kaže da bi "mnoga knjiga bila veća da je umela biti manja". Povodom diskusije predlagača amandmana može se, čini mi se, primeniti isti princip i moja bi se  pažnja na slušanju argumentacije predlagača zadržala duže da je diskusija u prilog predloga amandmana umela biti kraća.
Na početku mi se učinilo da predlogom amandmana SRS govori o fiskalnoj politici i o problematici organizacije finansiranja budžeta lokalnih samouprava. Moja pažnja je, tom pogrešnom pretpostavkom s početka, uočila sledeće probleme.
Poslanička grupa URS, kao predlagač izmena i dopuna, insistira na transferu i ustupljenim prihodima lokalne samouprave i to u onom delu ustupljenih prihoda koji ide iz poreza na zarade građana. To je tema, sadržina kojom prilog zakonodavstvu u smeru decentralizacije daje predlagač. Vi ste skrenuli pažnju i na problematiku izvornih prihoda lokalne samouprave za koju smo u startu, ako ste slušali obrazloženje, rekli da očekujemo da će povećanje na ovoj strani stvoriti motive kod lokalnih samouprava da podsticajno deluju na privredni razvoj u lokalnom okruženju, između ostalog i jednom odgovornijom poreskom politikom na domenu izvornih prihoda, tu jedino može nekakav oblik poreske politike da demonstrira lokalna samouprava. Uzeli ste usko temu firmarine, što me je strašno začudilo, jer to je jedan neobično mali deo budžetskih prihoda lokalnih samouprava, izuzetno mali, koji ni izbliza ne zavređuje tako velike reči i žestoku raspravu u nacionalnom parlamentu.
Na primeru grada Kragujevca ako govorimo, svega 2% budžeta grada Kragujevca dolazi iz tog izvora i to, kako zapravo izgledaju ti iznosi, nešto je i gospodin Dinkić pomenuo, u gradu Kragujevcu, time se nadmeću lokalne samouprave, sposobnošću da donose kvalitetne, distingovane, podsticajne po privrednu delatnost odluke na tom području. Grad Kragujevac ne samo da u svojoj odluci razlikuje delatnost i da od vrste delatnosti zavisi oporezivanje po tom osnovu firmarine, nego ona uvažava i kriterijum zoniranja za radnje iste delatnosti. Ne može biti isti porez po tom osnovu, u zavisnosti od toga u kom se delu grada nalazi takva radnja.
Ono što treba da znate,za proizvodne delatnosti to ispadne dve do tri hiljade dinara mesečno, što nije tako značajan prihod.
Naravno, u ekstra zoni gradskoj za uslužne delatnosti industrije, zabave uslovno rečeno, barovi, ekskluzivni lokali gde je promet mnogo veći, gde su prihodi mnogo veći, tu ide i do stotinak hiljada na godišnjem nivou, ali opet uz uslove plaćeno u 12 mesečnih rata i sve to podrazumeva pogodnosti koje treba da deluju podsticajno na ukupan razvoj delatnosti. Ali, zaista tek kasnije sam shvatio, ono što kaže Josip Pejaković kao "ja vidim oni mene tuku", u stavi da ovaj amandman nema nikakav smisao u ambiciji da se poboljša tekst predmetnog zakona, nego da se otvori jedna politička arena i šorka po osnovama koje, kao što smo videli, teško da imaju veze sa firmarinom i izvornim prihodima lokalne samouprave.
U tom smislu onda sa osećanjem viteštva koje mi ne dozvoljava da posebno teške udarce zadajem SRS, sećate da sam to nekad rado činio, ali mislim da posle toliko udaraca koje je istrpela, ne želim tome da pridodajem ništa novo, ali ovo moram da kažem. Nije smisao u poslu decentralizacije koji pokreću URS, za koje vi lepo primećujete da smo tu malo isprednjačili u odnosu na tzv. demokratski blok i Vladinu koaliciju, niti naša ambicija da kao što biste vi želeli obaramo Vladu. To javnosti treba reći, to je razlog opozicione kritike predloga ovoga zakona, što se vidi da je jedna provladina poslanička grupa isprednjačila i opozicija u tome traži šansu da je ubedi da zajedno sa njom ide na obaranje Vlade.
Eksplicitno smo vam rekli da mi kroz ovo postupanje demonstriramo visok osećaj političke odgovornosti. Želimo da u okviru jedne reformske teme, kao što je nesumnjivo tema decentralizacije, jeste da krenemo kroz narodnu inicijativu zajedno sa građanima i svim političkim subjektima, u proces učenja koji emancipacija reforme, razvoj i napredovanje sigurno jesu. Mi demonstriramo maksimalnu odgovornost i zato ka tim egzibicijama dnevno političkog nadgornjavanja naša misao uopšte i ne luta. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Zahvaljujem.
Gospodine Krasiću imate reč.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Da li mogu, gospodine Novakoviću, od vremena predstavnika poslaničke grupe? Mnogo vam hvala.
Vrlo je jednostavno odgovoriti na ove stvari. Da niste tražili promenu člana 15, ne bi ni bilo amandmana SRS, tako da ovo sve što ste pričali, džabe ste krečili. To je jedna stvar.
Druga stvar, meni je žao u ovoj sali samo jednog čoveka. Čovek predaje studentima lokalnu samoupravu, ne znam kako će da glasa za vaš predlog zakona, gospodine Dinkiću. Verovatno ima da se preznojava, da se muči, itd. Ne znam ni jednog stručnjaka u ovoj zemlji koji se bavi lokalnom samoupravom koji bi vam rekao išta dobro povodom ne samo zakona, nego i ovih vaših promena, među nama rečeno.
Drugo, najbolji zakon o lokalnoj samoupravi je donet kada je Gordana Pop-Lazić bila ministar za lokalnu samoupravu, a Žarko Obradović njen zamenik. Ako ne verujete meni, pročitajte knjige, pa pitajte profesore koji predaju lokalnu samoupravu. Samo bih vam skrenuo pažnju na izuzetno lepe odredbe koje se tiču lokalne samouprave na teritoriji KiM. To je druga stvar.
Treća stvar, gospodine Dinkiću, ne možete vi u Skupštini da demonstrirate situaciju da ne razgovarate sa Dačićem. Vi ste tri i po godine sa Dačićem u prisnim koalicionim odnosima. Sednete lepo i dogovorite se šta je bilo 1991. godine. Nemojte mene da terate da ja sad branim Slobodana Miloševića i ove druge. Vi ste pokazali visoku dozu da se ne gadite prema toj politici iz 1991. godine, ne znam zašto sada pokazujete. Doduše, vi uvek pokazujete kad treba da izađete iz Vlade da bi oborili Vladu.
Gospodine Dinkuću, mi tražimo da se pokrene pitanje razrešenja, odnosno da se glasa da se smeni ova Vlada Republike Srbije. Mi imamo 56 potpisa. Bilo bi dobro da nam vi date četiri potpisa još i da skinemo ovu vladu. Zašto? Evo, da vas samo podsetim, kada Boris Tadić ode u inostranstvo, on se samo izvinjava javno. Ko zna šta je radio dok je bio mlad u inostranstvu. Vi ste 2011. godinu, gospodine Dinkiću, započeli sve izvinjenjima. "Izvinite građani, prevario sam vas za akcije, izvinite građani, prevario sam vas za Zakon o finansiranju lokalne samouprave, izvinite građani, ja vam nisam davao pare za lokalnu samoupravu iz budžeta tokom 2009, 2010, 2011. godine, izvinite građani, ja sam naterao da se Zaječar i Valjevo posvađaju zbog navodno investicije "Gorenja", a "Gorenje" ne daje ni dinar, nego daje država Republika Srbija za svako otvoreno mesto po 10.000 evra". Vi se danas praktično samo izvinjavate.
Na pitanje ko će da dobije - svi dobijaju. Kako mogu svi da dobijaju, ako se samo deli 1,7% BDP-a? Kako će svi da dobiju? Svi će da dobiju mnogo više. Onda to ima da pređe preko 1,7% BDP-a. Onaj deo nenamenskih transfera, naravno, na to mislim, ne mislim na izvorne prihode. Znate, cela priča je neverovatna. Gospodin Dinkić izvadi neki čaršav, to se zove čaršav, veliki papir i opštine i onda rubrike, rubrike, rubrike, rubrike i onda, šta kaže, ekspertski tim G17 Plus, na čelu sa Bojanom Krištom je izvršio dubinsku analizu i došao do zaključka - ova promena povećava sa 40 na 90 miliona, a ovde ćete umesto ovoliko dobiti 180 miliona, to u zbiru daje toliko i toliko. To je isto bilo za besplatne akcije.
Isto je bilo za besplatne akcije. Jedini argument – papir, lepa osećanja, lepe želje, itd. Naravno, i Nada, Nada je verovala u to. Ja nemam ništa protiv da ljudi veruju u te vaše priče. Nemam nikakvih problema. Pet miliona vam je verovalo za akcije, svi pojurili jadnici da upišu, da dobiju po 1.000 evra. Računaju, nit luk jeo, nit luk mirisao, Mlađa daje 1.000 evra, glasam za njega. Znate? Kao i oni u "Boru". Rekli ovako – baš nas briga, Mlađin čovek vodi RTB "Bor", ako glasamo za njih, iz Republike ima da dolaze pare u "Bor", "Bor" i ovako ne može da zaradi ni za vodu, ni za struju, svima lepo, drp sistem na delu. Ali, znate šta, ljudi, uvek se stavi ona crta, pa se podvuče, pa se vidi – plus, plus, plus, minus, minus, minus, da vidimo gde smo.
Gospodin Dinkić je video da u slučaju neke dalje kampanje može i ova vlast da kaže – molim vas, to je Koštuničin zakon iz 2006. godine. Nema to veze sa DS. Ko je bio glavni protagonista? Gde je smeo Koštunica kod Mlađe da kaže – to ne bih. Postoji stalna konferencija gradova, ali stalna konferencija gradova, zapamtite, 151 predsednik opština, dve godine vrište, kukaju protiv republičke vlasti, demokrate protiv demokrata, G17 protiv G17, a oni kažu – kriza. Onda ovi iz stalne konferencije kažu – dobro ako je kriza, ali zašto da teret krize padne samo na lokalnu samoupravu. "Ništa, samo se vi zadužujte. Imamo do 45% BDP-a, još prostora, možemo da se zadužujemo". Oni su se lepo zaduživali, pa lepo mažnjavali pare, pa ste lepo te transfere pretvorili u dopunske kampanje, pa Pajkić asfaltira, pa idu građevinske mašine.
Vi nas prozivate, kukate ovde, nama se jadate kako je nemoguće da u lokalnoj samoupravi iz tri-četiri izvora se finansiraju neki poslovi. NIP finansira u lokalne samouprave. Ko je napravio NIP? NIP ste vi napravili, niko drugi nije napravio NIP. Mislili ste tamo ćete celog života da budete, pa vam jedno malo vreme ušao Đilas, pa kad je trebalo da se raspodele pare, hajde malo ovamo, hajde malo onamo, pa onda Kalanovićka lepu priču sa krokodilskim suzama o 40 nerazvijenih opština, pa će ona tamo da interveniše, itd.
Ko je izmislio Ministarstvo za kapitalne investicije? Zoran Krasić? Nije Zoran Krasić izmislio, nego ste vi izmislili. Kad je to postojalo da u Srbiji to ministarstvo bude glavni finansijer za sve moguće stvari? Pa i oni finansiraju. Naravno, i ta stranka želi da se dodvori biračima. Ona stranka koja drži, niti ona hoće da se dodvori biračima. Gde su namenski i funkcionalni transferi preko nekih ministarstva? Naravno da hoće i obrazovanje, naravno da hoće i zdravstvo i svuda afera za aferom. Afera za aferom. Gde god ste uradili, vaši tragovi su uvek afera. Afera do afere.
Uvek je neko drugi kriv. Gospodin Stevanov su vam rekli, vi ste išli sa jednim predlogom zakona, skupili 500.000 potpisa. Sad kažete – to je isti taj, samo malo promenjen. Pa, nije baš isti, niti je tako malo promenjeno, nego ste samo zamaskirali situaciju koja će da nastane. Beograd će i dalje da uzima velika sredstva, ali ste postigli neverovatno čudo, i Beograd je zadužen. Nema koja sednica Skupštine Grada da se ne donosi odluka o ovom mostu, te 20 miliona, te 50 miliona, te ovoliko miliona, te onoliko miliona. Vi mislite sa pričom da onaj iz Babušnice treba da mrzi Beograd. Završavate posao i vi se pojavljujete tu kao spasioci, Robin Hud.
Svi će da dobiju, svi će duplo više da dobiju. Kako je moguće da se dobije duplo više? Odakle će da se uzme? Gde god da uzmete, pravite ne bunar, nego crnu rupu, ponor. Čitali smo mi u novinama da ste vi najbolji ministar finansija na svetu. Neki tabloid, žuta novina napisala. Svašta smo mi pročitali ovde, ali došlo je vreme da se podvuče linija.
Znači, gospodine Dinkiću, Dačića pod hitno da uhvatite za ruke i da ga pitate kakva je ta centralizacija 1991. godine? Što se mene lično tiče, jesam za centralizaciju i za visok stepen lokalne samouprave koja je garantovana od strane Ustava i od strane zakona, ali koja se poštuje. Ali, vi ne. Vi da malo muljate, ako možete u crno. Hajde malo prevara ovde, hajde malo prevara onde. Gledajte kako smešne situacije. Sada Ćirić otvara pogone, a pozadina mu je Mlađan Dinkić. Još ste zašarenili sa onim šlemovima tamo, itd. Što se slikate? Pa, kako vam nije ispod časti da vam bude šef vaš učenik?
Ne, ne može operacija izlazim iz Vlade – Rušim Vladu, nego da podignem sebi popularnost kako bih uhvatio priključak da i dalje budem u Vladi, jer možda ćemo da dobijemo 2020. godine taj potpis, a Mlađan Dinkić voli tamo gde su pare, voli. Šta beše sa vakcinama? Šta beše sa privatizacijama? Da li ćemo da otvorimo pitanje koga ste sve postavili u raskinutim privatizacijama i u tim preduzećima zastupnik je državnog kapitala? Da li ćemo napokon da zatvorimo priču sa Aerodromom, sa Bojanom Krišnom, sa državnom lutrijom, sa "mobi 63", sa Kiprom? Došlo vreme da se podvuče crta, došlo vreme, nema više odlaganja. Na vlasti ste 11 godina, osim onih čest meseci kad ste bili u sukobu sa Zoranom Đinđićem, kad je Laki bio malo nervozan, kako rekoste. Ne smeta vam Boško Ničić sada, a 2002. godine šta vam je radio Boško Ničić? Sada vam je zlatan Boško Ničić. Šta je taj lepak koji miri krvne neprijatelje?
Šta je to oko čega se skupljaju, pro evropejci? Pare, samo pare. Ko ima pare, ima i moć, taj ima vlast. Vi ćete da rasteretite javna preduzeća i državnu službu od politike? Vi to nas ubeđujete, vi ubeđujete! Kažite, ljudi, za proteklih pet-šest godina da li je mogao u zdravstvu da se zaposli čovek ako nije član G17 ili slučajno DS? Zbog čega ste bili u svađi oko zdravstva? Sad ste izmislili neku novu temu. Svi dobijamo, znate to najbolje u Srbiji kada krenete sa parolom, svi dobijamo, svi zarađujemo, a niko ne zna ko će da izgubi.
Naš centralni problem je mali bruto društveni proizvod. Naš centralni problem je što nema sredstava na svim nivoima vlasti. Naš centralni problem je što se ne znaju prioriteti i sve to pod jednom kapom, vole ljudi da kradu, ljudi šta vam je?
Otkad je donet Zakon o javnim nabavkama, kriminal se povećao 300%. Zašto? Zakon i nije donet da bi se sprečio kriminal, nego da bi se kanalisao, da tačno odlazi u određene ruke i zato svake godine 800 miliona evra nestane. Nije to izmislio Zoran Krasić, nego ovi što vas posmatraju, što vrše moritoring nad vama, vi ste kao pokusni kunići, znate u staklenom oni vas posmatranu kroz ono staklo, "a dobar je danas. Zapiši. Sutra, da vidimo mrda, dobar je, pusti malo vazduh, mrda, dobro, smanji malo vazduh" itd.
Nemam ništa protiv da se vi tako ponašate, ali nemojte da terate da cela Srbija bude pokusni kunić. Zato smo mi danas ovde, da bismo žigosali za sva vremena ovu jedanaestogodišnju politiku prema EU i NATO paktu. Zamislite, ljudi, 11. juna Vojska Srbije je poslala svoje pripadnike na poligon kod Slunja, Eugen, Kvaternik, ne znam kako se zove, pod okriljem NATO pakta, vojna vežba, učestvuju SAD, Albanija, Hrvatska, Kosovo, odnosno Makedonija i Crna Gora, kaže pripremaju se za mirovnu misiju u Avganistanu. To država Srbija finansira. Naša vojska ide na vojne vežbe na poligon Kvaternik, priprema se za Avganistan, a ovde nam se kunu ovi što su se zakleli na Ustav da mi nikad nećemo poslati naše u Avganistan itd, itd.
Ko vama sme da veruje? Veličam samo svoje legitimno pravo da vam ne verujem i svakog dana sve više dokazujem građanima da sam mnogo u pravu što vam ne verujem.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Reč ima gospodin Čedomir Jovanović.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Liberalno demokratska partija
Gospodine potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, pokušaću da od vas gospodine Dinkiću dobijem odgovore na teze koje ste izneli u prethodnoj diskusiji.
Naime, vi ste obrazlažući, suštinski nedostatak vašeg zakona, a to je ta rashodna strana koja ostaje u potpunoj magli, što je razlog za kontinuiranu kritiku i Fiskalnog saveta i MMF rekli kako će se vrlo lako pronaći sredstva na toj rashodnoj strani koju treba spustiti za 40 milijardi dinara. Kad je toliko lako, otkrijte nam kako je to, gospodine Dinkiću?
Rekli ste kako se fiskalna neutralnost ne može obezbediti ovim zakonom i to je savršeno jasno. Mi vas kritikujemo zato što se ovim zakonom ruši fiskalna, kakva takva neutralnost koja je uspostavljena Zakonom o budžetu, u kojem nema tih 40 milijardi koje vi možete pronaći samo u tako uopštenim tezama koje iznosite.
Pomenuli ste da su opštine bile zakinute u prethodne tri godine. Zašto ste ih zakinuli? Zašto ih je vaša vladajuća koalicija zakinula? Da li zbog toga što je to bio neki hir, jer su opštine bile neposlušne, ili zato što nema novca? Zato što nema novca. Potom ste naveli kako se antikrizne mere ukidaju. Gospodine Dinkiću, one se ukidaju zbog toga što smo dužni na osnovu sporazuma sa MMF, a i vi ste sa njim pregovarali, da spustimo deficit sa 4,1 na mislim, 3,2.
Praktično, mi u narednoj godini za 20% treba da smanjimo tu javnu potrošnju bez pokrića, a taj isti MMF sa kojim ste se tako nešto dogovorili, iz dana u dan od vas traži ono što traži i naša poslanička grupa. Da nas upoznate sa tom lakoćom sa kojom vi možete jedini u transferima Republike ka nekim lokalnim projektima da pronađete 40 milijardi dolara, odnosno dinara, odnosno 400 miliona evra i to u transferima koji do sada nisu bili realni, jer su ta preduzeća koja su te poslove radila po pravilu ostajala dužna.
Ali, reći ću vam da su "Putevi Srbije" jedno od najzaduženijih javnih preduzeća, isključivo zbog toga što nisu u stanju da plate za poslove u kojima su angažovali građevinsku operativu koja je rešavala neke lokalne infrastrukturne probleme.
Dakle, nema ništa od fiskalne neutralnosti i ova rasprava to dokazuje. Više je poslanika naše poslaničke grupe nego vladajuće koalicije u sali. Vi za ovaj zakon nemate većinu. Ili ćete dobiti većinu za nešto drugo – većinu za opstanak vladajuće koalicije koja će se pokazati glasanjem za zakon koji unapred toliko kompromituje ne samo vas nego i one koji su pristali na ovakvu politiku, tako da je jasno da će ovo trajati onoliko koliko traje i vladajuća koalicija. Mislim da ćemo već na zakonu o budžetu svi razgovarati o ovom zakonu, onako kako danas razgovaramo o tom famoznom zakonu o besplatnoj podeli akcija.
Kako je Konferencija gradova i opština juče promenila svoj stav? Da li vam je to poznato, gospodine Dinkiću? I sa kojom argumentacijom? Ko je morao da dođe na predsedništvo Konferencije gradova i opština i da zatraži saopštenje koje treba da bude uvod u ovu raspravu i pružanje neke vrste legitimiteta? Na šta liči amandman na koji ste pristali, amandman DS, po kojem neće moći u narednoj godini da budu finansirani projekti na nivou lokalne samouprave koji se smatraju projektima od lokalnog značaja? Kakva je to kategorija "projekat lokalnog značaja"? I koji su do sada projekti lokalnog značaja finansirani u tom obimu da mi možemo da kažemo da su državu koštali 400 miliona evra?
Očekivali smo da shvatite ono što su shvatili svi razumni ljudi, a to je da granice vašeg političkog interesa ne smeju preći onu razumnu crtu nakon koje se ugrožavaju mnogo značajniji interesi od interesa jedne strane ili jedne nevladine organizacije koja okuplja više stranaka. To je tema za vašeg poslanika Milenića, koji svojom tiradom ovde ne može da prikrije zapravo činjenicu da je Kragujevac, kao i još nekoliko opština u Srbiji, u toj ekskluzivnoj poziciji da može da računa na novi priliv sredstava, s obzirom da su dosadašnji praktično presušili, mislim na izvore. Setite se 2008. godine i 30 miliona evra koji su potrošeni u izbornoj kampanji u Kragujevcu i svega onog što se u međuvremenu desilo. Ako su ljudi u Kragujevcu od toga imali koristi, onda svaka čast. Ali, način na koji se ta korist ostvaruje nema nikakve veze sa njihovim interesima nego sa političkim interesima jedne koalicije koja opstaje na vlasti u tom gradu.
Dakle, otkrite nam tu lakoću s kojom ćete vi izmeniti rashodnu stranu budžeta i na njoj pronaći 40 milijardi koje vrše veliki pritisak na fiskalni sistem koji je dogovoren. Nema fiskalne neutralnosti bez tog objašnjenja. A to što ga vi ne iznosite javno, samo govori u prilog činjenice da niko iz vladajuće koalicije ne bi glasao za taj zakon kada bi shvatio da u izbornoj kampanji treba da ostane bez sredstava.
Nije to decentralizacija, prekinite da govorite besmislice. Ovo je redistribucija novca, presipanje iz šupljeg u prazno. Decentralizacija podrazumeva transfer prava sa centralnih vlasti na lokalnu samoupravu. Onih prava koja se lokalnoj samoupravi kontinuirano oduzimaju od dolaska Slobodana Miloševića na vlast, 1987. godine, kroz ustavnu reformu zemlje 1989. godine, a potom kroz čitav niz zakona koji su doneti tokom 90-ih godina, kako bi se lokalna samouprava pokorila u trenutku u kojem je vlast u njoj osvojila opozicija u zemlji. Poslednji zakon je donet 1996. godine, kada su opštinama oduzeli imovinu.
Izvolite, nađite tih 40 milijardi na rashodnoj strani i dobićete podršku LDP. Ali, bez toga, nema ništa. Neka hvala, to je lakše nego priznati da tako nešto ne postoji, pošto podršku LDP ne možete da dobijete da bi ostali na vlasti. To će vam platiti Boris Tadić. Tri meseca opstanka svoje koalicije platiće na takav način. I on, i Dačić i svi drugi koji će potom onako kako znaju objašnjavati narodu da je moguće ono što je očigledno unapred osuđeno na propast.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Recite mi samo da li je od vremena poslaničke grupe ili šefa poslaničke grupe? Znači, od vremena ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe. Hvala.
Reč ima predlagač, gospodin Mlađan Dinkić.

Mlađan Dinkić

Ujedinjeni regioni Srbije
Objasniću vam po deseti put. Pošto postavljate isto pitanje deset puta, ja ću vam deset puta odgovoriti. Ako 20 puta budete postavili, 20 puta ću vam odgovoriti na to pitanje.
Vi ste zaista odličan retoričar, nemam nikakvu primedbu na vašu retoriku, ali zašto nikada vi nešto ne predložite, vi ste praktičar? Samo kritikujete, ne date nikada nikakve predloge i opet kritikujete. Dobijete objašnjenje pa opet kritikujete. Kritikama nikada kraja. Od kritike građani koristi nemaju. Koristi građani mogu da imaju od nekih praktičnih dela. Naravno, kritika je dobrodošla, ali ako se kritika svodi samo na kritiku sebe radi, onda je kontraproduktivna.
Potpuno je jasno zašto me i vi, gospodine Jovanoviću, i svi drugi koji su do sada govorili napadate. Ne zato što ovo ne valja za lokalne samouprave, svi gradonačelnici, svi predsednici opština znaju šta ovo zapravo njima donosi, nego je vama krivo zapravo što političku korist od ovoga mogu imati Ujedinjeni regioni Srbije, zato što smo mi ovo predložili. Nemam ništa protiv da ste ovo vi kao LDP predložili, ja bih za vas glasao. Ne bih vas u toj situaciji kritikovao zašto predlažete nešto što je dobro za srpske gradove i opštine, nego bih rekao – svaka čast, Jovanoviću, svaka čast što si se setio da uradiš nešto što ja nisam, dobro je što si bio ispred mene, hoću da te sledim. Ali, vi to niste uradili i nisu uradili neki drugi. Svi oni koji ovih dana ispaljuju ove kritike ne misle zapravo o gradovima i opštinama nego misle o svojim strankama.
Hajde da govorimo jezikom razumljivim. Dakle, svi koji su protiv ovog zakona nisu zabrinuti za centralni budžet, za javne finansije, nego su zabrinuti šta će biti posledica toga što gradovi i opštine dobijaju na predlog Ujedinjenih regiona Srbije. To je čista politička kritika i ja je razumem kao političar, ali suštinski ona nema upotrebnu vrednost.
Sada ću vam sa stručnoj aspekta dati odgovor kako obezbediti ovih 40 milijardi dinara. Odmah prvo da primetim, nisam zapazio u prethodne tri godine da ste vi konkretno dizali glas protiv odluka Vlade da svake godine u poslednje tri godine zakine lokalne samouprave za 50 milijardi dinara, sve do ove rasprave. Da li ste primetili da je Vlada to učinila uz blagoslov MMF? Dakle, nije Vlada to učinila bez blagoslova MMF. Dakle, kada se opštinama i gradovima Srbije oduzimalo 50 milijardi dinara uz blagoslov MMF, to je onda bilo normalno i niko se protiv toga nije bunio. Sada kada mi predlažemo da se taj novac vrati srpskim gradovima i opštinama, to je sada problem.
(Ivan Andrić, s mesta: Priča neistine.)

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Izvinite gospodine Dinkiću.
Gospodine Andriću, zabranjeno je dobacivanje ili na bilo koji način ometanje. Nemojte vikati i dovikivati se sa mnom, niti diskutovati sa mnom.
(Ivan Andrić, s mesta: Dajte mi opomenu, nemojte mi držati pridike.)
Izričem vam prvu opomenu zbog ometanja govornika, dobacivanja u toku i nepoštovanja pokušaja da vam objasnim zašto to nije dozvoljeno jer tako piše u Poslovniku.
Izvinite gospodine Dinkiću. Izvolite.

Mlađan Dinkić

Ujedinjeni regioni Srbije
Zaista ne morate da slušate ovo što govorim, jer kada vi govorite ja ćutim, ne dobacujem. Kada govore drugi poslanici, ni jednu reč ne govorim. Ukoliko vi ne možete da saslušate ono što govorim, to pokazuje vašu kulturu. Smetalo vam je kada sam bio ministar i kada sam odgovarao, govorili ste – nem može ministar tim tonom i tim načinom da odgovara. Sada vam smeta kada vam odgovaram na isti način kao što vi meni govorite. Ne znam, da sam na Mesecu, smetalo bi vam što vam sa Meseca odgovaram. Dakle, prosto to je ono što jeste činjenica, ali nećete vi mene menjati u tome kakav sam. Dakle, da vam odgovorim na ono što ste pitali u stručnom smislu po deseti put.
Tačno je da gradovi i opštine kroz duplo više novca od poreza na zarade će dobiti 40 milijardi dinara više. Ko će morati da snosi troškove decentralizacije, jer ovo jeste, gospodine Jovanoviću, fiskalna decentralizacija? Moraće republički budžet. Zašto vi žalite republički budžet? Da li vi mislite da republika sve radi racionalno, da li mislite da nema mesta da se smanje troškovi republičkog budžeta? Tvrdim vam da mogu i daću vam primere kako mogu.
Nemoguće je najpre da ovaj zakon, Zakon o finansiranju lokalne samouprave, predvidi šta će se smanjiti u republičkom budžetu time što 80% od poreza na zarade ostaje lokalu. To je predmet Zakona o budžetu koji donosi ova Skupština. Može biti i predmet Zakona o rebalansu budžeta ili budžeta za 2012. godinu.
Pitali ste koji su lokalni projekti na republičkom budžetu. Imaju ih u ovom trenutku gotovo sva ministarstva, i Ministarstvo poljoprivrede i Ministarstvo ekonomije i Ministarstvo za infrastrukturu i Ministarstvo za rad i socijalnu politiku i Ministarstvo za životnu sredinu i Ministarstvo za omladinu sport i kulturu, prosvete, zdravlja i druga ministarstva, ukupno imaju na svojim razdelima oko 14 milijardi dinara rashoda koji su isključivo lokalnog karaktera. Republika danas ima rashode u budžetu lokalnog karaktera, to nisu rashodi za nacionalne projekte, za regionalne projekte, nego za različite lokalne projekte.
Preko toga republika dve milijarde dinara godišnje daje transfer lokalnim komunalnim javnim preduzećima. Nije mi jasno zašto republika daje transfer lokalnim komunalnim javnim preduzećima. U svakom slučaju, to nije bilo u doba dok sam ja bio ministar finansija. Mogu da vam kažem da dok sam bio ministar finansija republika nije davala te transfere lokalnim komunalnim javnim preduzećima. Ne znam u kojim gradovima se daju ti transferi, koja lokalna komunalna javna preduzeća, ali ono što je sigurno, kada gradovi i opštine dobiju više novca od poreza na zarade nema potrebe da republika ima tih 15 milijardi dinara rashoda koje sada ima. Ti rashodi jednostavno mogu da se skinu sa republičkog budžeta. Na taj način ukida se 15 milijardi dinara republičkih rashoda u korist lokalnih samouprava.
Javno preduzeće "Putevi Srbije" u svom programu rada tretira popravku ili izgradnju ulica u Požarevcu, Valjevu, u bilo kom gradu kao regionalni projekat. Mnogi putevi su danas klasifikovani kao regionalni iako su suštinski lokalni. Ne može ulica u Požarevcu biti regionalni put, to je lokalni put. Oko 10 milijardi dinara "Putevi Srbije" mogu prosto da ne izvode više projekte u gradovima i opštinama, jer će opštine imati novca od poreza na zarade da ih same realizuju. Na taj način dobija se još 10 milijardi dinara uštede. Dolazimo do 25 milijardi od ukupno 40.
Rekli ste sami, i ja se sa time slažem, neke mere koje su postojale tokom krize, tzv. antikrizne mere, i na predlog MMF-a i na predlog Vlade se sada ukidaju. Neke su već ukinute, više nema subvencionisanih kredita za likvidnost privrede, nema subvencionisanih kredita drugog karaktera. Ukidanjem antikriznih mera pravi se samo na razdelu Ministarstva ekonomije dodatna ušteda od 11 milijardi.
Da vam sumiram – 15 milijardi – ukidanje republičkih rashoda, 10 milijardi - "Putevi Srbije", manje rashoda za ono što ne treba oni da rade nego lokalne samouprave novcem koji će sada dobiti i 11 milijardi – ukidanje antikriznih mera samo na jednom ministarstvu, jer to znam pouzdano, Ministarstvo ekonomije neće imati te rashode u sledećoj godini, jer su to bile mere koje su bile nužne tokom krize. Sada više nema potrebe za njima. Ako su jednokratno planirane u budžetu nema potrebe da se prenose u budžet za narednu godinu. Mi imamo iznos koji je približno jednak onome koji se dobija od poreza na zarade. Ostaje četiri milijarde koje je lako naći na bilo kom ministarstvu, jer kao ministar finansija makar mogu da vam kažem za vreme tog perioda republika nije imala deficit. Vi sada iskazujete opravdani strah da li će republika imati veći budžetski deficit.
Dobar ministar finansija može da napravi republički budžet koji će napraviti da su ove mere fiskalno neutralne. Dao sam predlog, ja nisam ministar finansija, ako se ove mere koje smo predložili usvoje, a o tome ću razgovarati sa misijom MMF, ne vidim nikakav problem.
Od vas očekujem gospodine Jovanoviću, za dve godine, ne morate sada, neka prođu ovi izbori, da se izvinite kada vidite kako ovo funkcioniše u praksi, a ja ću vama da se izvinim ukoliko ovo bude dalo loše efekte. Hajde to da se dogovorimo, posle republičkih izbora kada splasnu ove strasti, kada ne bude politika u prvom planu, nego suština, idite u Novi Bečej, u Suboticu, u Zrenjanin, u bilo koji drugi grad i pitajte gradonačelnike koji god budu bili da li Dinkićev ili zakon URS je bio dobar ili loš. Ako kažu – bio je loš, izviniću vam se javno. Ako kažu – dobar je, očekujem da se vi meni javno izvinite. Hvala.