PETO VANREDNO ZASEDANJE, 01.07.2011.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PETO VANREDNO ZASEDANJE

5. dan rada

01.07.2011

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:10 do 17:05

OBRAĆANJA

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala gospođo predsedavajuća. Gospođo ministar, dame i gospodo narodni poslanici, u članu 11. stav 1. glasi – strategija se donosi na period od šest godina. Smatramo da ovaj period treba produžiti na deset godina. Zbog čega smatramo da treba da se produži? S obzirom da smatramo da je strategija vrlo važan dokument koji se donosi tako što ide jedna veoma široka javna rasprava koja verovatno dovodi do toga da se postigne neki društveni konsenzus, jer se ovde radi o nekim vrlo važnim temama, poput položaja mladih, popravljanja mladih, dalje navodi ciljeve, mere, resurse, mehanizme. Ti ciljevi su kratkoročni ako ih stavljate na period od dve, tri, četiri godine. Shvatam vašu formulaciju od šest godina, prosto da nadživi jednu Vladu, ali držim da ipak hoćemo da napravimo demokratsku državu koja treba da sprovodi jednu politiku prema određenoj starosnoj kategoriji, u ovom slučaju mladih, tako da smatramo da stvarno treba uvesti ovde period od 10 godina, da se strategije donose na period od 10 godina. Pogotovo što su neki prvi koraci napravljeni, nema razloga da sada stvari usitnjavamo. Mislim da treba da napravimo dugoročnije projekte i sve ostalo. To je ideja zbog koje smo podneli ovaj amandman.
Samo još jednu stvar da kažem, oko izveštaja koji podnosite, podnose i ostala ministarstva, nije to samo stvar toga da nas cenite, hvala na tome što ste rekli, ima mnogo onih koji to ne rade, ali prosto naša poslovnička obaveza je usvajanje izveštaja ministarstava. Znači, ministri, ministarstva su dužna da na odborima podnesu izveštaj o radu ministarstva. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima ministarka omladine i sporta, Snežana Samardžić-Marković.

Snežana Samardžić Marković

Hvala gospođo predsedavajuća. Prvo, rekla bih, ovo što je gospođa poslanica rekla sasvim je istina. To je obaveza i mi tu obavezu sa zadovoljstvom ispunjavamo, a naročito zato što smatramo da i oblast omladine i oblast sporta nije samo oblast jednog ministarstva ili Vlade, već celog društva, pa shodno tome delimo i informacije i sugestije koje dobijamo iz parlamenta, sa ovom uvaženom kućom.

Mi smo u okviru rasprave o zakonu o mladima i u okviru kompletnog procesa konsultacija imali tu vrstu dileme da li da se pravi na šest ili deset godina i preovladalo je mišljenje da bude na šest godina, jer to se činilo operativnim i Vlada taman kod jednog mandata zasnuje neki stav, pa može da priprema novu strategiju. Međutim, pošto je u samom ministarstvu duboko ubeđenje da bi bilo dobro da se takvi dokumenti donose dugoročno i da je ona vrsta politike nešto što je istinski i dugoročnog planiranja, mi prihvatamo vaš amandman.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem. Sada određujem pauzu i ovim završavamo pre podnevni rad. Rad ćemo nastaviti u 15,00 časova i to raspravom pretresom u pojedinostima, amandmanom na član 11. koji je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo. Hvala.
(Posle pauze.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad u popodnevnom delu, raspravom  pretresom u pojedinostima.
Na član 11. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Mićo Rogović. Izvolite.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Zahvaljujem gospođo predsedavajuća.
Mislim da nije potrebno obrazloženje, gospođo ministre, na ovo, zato što je moj uvaženi kolega Pelević već izneo princip SNS, a vezano na član 10. i na ovo poglavlje koje se bavi nacionalnom strategijom za mlade, a mi smo izmenama člana 11. hteli da ono što je gospodin Pelević rekao vezano za član 10. doživi promene i u članu 11. Vi ste to obrazložili i ne bih da posebno oduzimam vreme za situaciju koja je već obrazložena u članu 10. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević i Miroslav Markićević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 12. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Meho Omerović, Munir Poturak i Bajram Šehović.
Vlada i Odbor za omladinu i sport su prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Novi naslov i novi član 13.
Amandman kojim se dodaju novi naslov i novi član 13. zajedno su podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković i Milan Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Naslov iznad člana 13. i član 13.
Na naslov iznad člana 13. i član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zlata Đerić, Srđan Spasojević i Miroslav Markićević.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 13. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Mićo Rogović.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Zahvaljujem.
Samo da se vratim na deo današnje prepodnevne rasprave. Mi smo se predloženim amandmanima, kao što je to, verovatno, gospođa ministar i uvidela, nema razloga da zbog različitosti stavova upadamo u veliku polemiku na ovako značajno pitanje, složili oko nekih stvari, ali zbog drugih koji su povremeno uzimali reč, moram da kažem da smo neke stavove iz ove zakonske odredbe smatrali, odnosno poslanička grupa SNS smatrala je da mogu da budu obrazloženi, odnosno da budu sastavni deo nekih drugih dokumenata, a ne Zakona o mladima. Jednostavno, Zakon o mladima je mogao da ima manje tačaka.
Kada smo tražili amandmanskim rešenjima da se određene odredbe brišu, to je jednostavno moglo da stane i u statute raznih udruženja građana. Jednostavno, recimo, ako je uneto u zakonu podsticanje i podržavanja jačanja svesti, smatramo da to ne bi trebalo da bude pravno načelo, odnosno da se samim tim radi o određenim aktivnostima, koje određena udruženja građana, u ovom slučaju mladih, obuhvataju, odnosno preduzimaju i da, s obzirom da to nije pravno načelno, nije trebalo da bude smešteno u predlog ovog zakonskog akta. Iz tog razloga smatramo da su niže instance, znači, udruženja u koja ulaze mladi, mogle da obuhvate ovaj deo zakonskih predloga za koje smo tražili amandmanski da se brišu.
U daljem toku zakona, od tačke 10. koja se počinje baviti strategijom i udruženjima mladih, reagovali smo, pa i u ovom slučaju, na član 13, gde smo tražili da se stavovi 1, 2. i 5. brišu, a da se reči "ciljevi i oblast ostvarivanja ciljeva usmerenih na mlade sa ovim zakonom" zamenjuju rečima "čija je delatnost unapređenje položaja omladine u skladu sa ovim zakonom". Sve ovo sam govorio iz razloga što je, recimo, ovaj tekst mogao da odredi i dan mladosti ili dan mladih, pa bi se onda mi pitali ko će da nosi štafetu. Iz tog razloga smatramo da niže organizacije, odnosno raznorazna udruženja mogu da regulišu svojim programskim ciljevima, čak ne statutarno, ali programskim ciljevima ove odredbe koje ste vi uneli u zakon. Uostalom, zakon je potreban. Naše je mišljenje da je on mogao u manjoj meri, jer delovima svojih članova on se bavi nižim instancama i tu su različitosti u pogledu na ovaj zakon. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je 45 sekundi od vremena poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 13. amandman je podneo narodni poslanik Slađan Mijaljević.
Narodna poslanica Lidija Dimitrijević ima reč.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanički klub SRS je podneo ovaj amandman na član 13. jer je u stavu 1. napisano tako kao da se stvara obaveza da osnivaju udruženja. Mi smo predložili amandmanom drugačije definisanje, da se mogu osnivati udruženja, ali da to nije nešto što je obavezno. Nismo ni mi dirali u slobodu udruživanja, kao što ste naveli u obrazloženju za odbijanje amandmana da niste ni vi zadirali u slobodu udruživanja.
Ovde se radi o tome da je tekst zakona napisan tako da se osnivanje udruženja može shvatiti kao obavezno radi obavljanja omladinskih aktivnosti. Kada kažemo udruženje, po definiciji Zakona o udruženjima, to je isto što i nevladina organizacija. Znači, jedno te isto. SRS je protiv toga da život mladih u Srbiji u najvećoj meri kreiraju osobe koje vode te nevladine organizacije. Argumente smo već iznosili u raspravi u načelu. Zar nije dovoljan taj podatak da je, recimo, samo za izradu nacionalne strategije za mlade tzv. nevladinom sektoru otišlo 85,5 miliona dinara?
Znate, to pravih informacija je najbolje možda doći kada akteri nečega počnu da na svetlo dana sami iznose svoje prljave stvari. Juče je u jednom dnevnom listu skoro čitava strana posvećena izvesnoj svađi nevladinih organizacija zbog 3,5 miliona evra donacija od međunarodnih fondova. Tu smo mogli da vidimo da su pojedinci svoje članove porodica postavljali na direktorska mesta i obezbedili im platu od 2.800 evra mesečno. One se samo zovu nevladine, inače, veliki deo njihovih aktivnosti finansiran je iz budžeta Republike i budžeta lokalnih jedinica samouprava.