Hvala predsednice.
Koleginice i kolege, moje pitanje će biti vezano za novac i pare poreskih obveznika, kao što je bilo i prethodno pitanje, jer na Kosovo oko 500 miliona evra ulažemo, a efekte ne vidimo, a u rudarsko-topioničarskom bazenu, bilo kroz državne fondove, bilo kroz garancije, skoro toliko. Juna 9. sam pitao premijera Cvetkovića – ko kontroliše poslovanje RTB Bor? Do danas nisam dobio odgovor, iako tamo postoji Skupština i upravni odbor itd.
Međutim, investicioni ciklus započet tri godine posle dve neuspešne privatizacije očigledno niko ne kontroliše. Zato se postavlja pitanje – da li Srbija ima adekvatnu kontrolu nad tolikim novcem koji se tamo sliva, ako već nema za ovaj novac koji ide na Kosovo?
Koji su argumenti? Sada ima i novih činjenica, u međuvremenu. Insistiram da mi se odgovori na pitanje – da li organi upravljanja tog preduzeća rade svoj posao ili je sve prepušteni direktoru Blagoju Spasovskom?
Kako je moguće da npr. Bor, na čijem je čelu taj gospodin, počne sa ulaganjem u rudarsku proizvodnju i otkopavanje i preradu rude na ležištu Čoka-Marin, to je jedno malo ležište kod Majdanpeka, a da još nema overene rudne rezerve za to ležište? Inače, po zakonu to je prvi papir da bi se dobili svi ostali papiri. Da li u ovoj zemlji može svako da kopa gde mu padne napamet, bez dozvole i papira? Plus, ovo je ozbiljno i ekonomsko pitanje, ali i ekološko. Ruda na tom ležištu je puna veoma štetnih materija, kao što su živa, arsen i kadmijum, ali se ipak tu kopa bez dozvole. Kako to država dopušta? Možda je gospodin Spasovski bio u istoj stranci sa aktuelnim ministrom rudarstva, ali ne bi trebalo da bude razlog. Kažem – bio.
Za rudnik bakra "Majdanpek" kupila se velika oprema, kamioni, damperi, bageri, bušilice i još nije počelo otkopavanje rude. Znači, u pitanju su očigledno bile javne nabavke.
Drugo pitanje, šta je sa tako pompezno najavljenim otkopavanjem bogate rude u Borskoj jami iz čuvenog rudnog tela TE? Čak je i predsednik Srbije bio doveden tamo i rekao da je sreća da ćemo tako bogatu rudu vaditi i mnogo para zaraditi i ulagati u Bor. Kad ono tamo, kao kašikom da kopaju. Simbolične rude se kopaju. Ništa od toga nema, a prošlo je više od dve godine. U redu je da se prave okretnice, kružni tokovi, farbaju fasade, ali ovo je veliki, ogroman novac svih građana Srbije, nije opštinski novac da bi se tako nedomaćinski njime poslovalo.
Takođe se postavlja pitanje o ishitrenoj odluci, o početku gradnje nove topionice i fabrike sumporne kiseline. Tri puta se već najavljuje početak gradnje topionice. Ovde smo dali garancije za kredite u vrednosti od 130 ili 140 miliona evra. Tri puta se otvara i najavljuje početak i uvek se kaže - 36 meseci će to trajati. Samo, ne znamo kad će i od kog trenutka će početi da se računaju tih 36 meseci? Na stranu što Studija izvodljivosti, što biznis plan za tu topionicu niko nije video, a donete su tako krupne odluke o tako velikom novcu.
Šta će biti ako, recimo, padne cena bakra, koja je sada najviša cena u istoriji? Iako je najviša cena u istoriji, a cena bakra na svetskom tržištu je oko 10.000 evra i preko 10.000 evra, RTB Bor radi sa gubitkom. Šta će biti ako Kina, zbog svog razvoja 10% ne održava i građevinska industrija ne održava toliku cenu bakra? Šta kad padne dole? Hoćemo li uludo potrošiti pare i državi ostati dugovi, a Bor otići u nekoj privatizaciji nekome? Je li Bor privatizovan, je li taj Spasovski kupio da ne znamo? To je sve ono što nas muči i što otvaramo kao pitanje, a Vlada ćuti.
Zato, još jedanput insistiram na odgovoru. Ovo su samo neka od pitanja. Kopa čovek bez dozvole, otvara kao što je nekada onaj put Feketić via Feketić otvaran u svakoj kampanji, otvara topionicu. Hoće li se stati na put samovlašću u RTB Bor? Da ne ulazim sada u druge stvari, insistiram na odgovoru na pitanje koje sam postavio 9. juna, uz još nove okolnosti koje sam postavio ovde – kako je moguće da se kopa kod Majdanpeka bez dozvola? Hvala.