Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine predsedavajući, obzirom da sam imao malo problema sa karticom malopre i hteo da se javim na ovaj amandman, mislim da ćete mi dozvoliti samo za momenat. Vlada je prihvatila taj amandman, ali zbog građana Srbije da kažem nešto kratko. Vrlo je interesantno to što je Nova Srbija odnela jedan amandman koji je jako dobar, pa ću se vratiti na njega, pošto imamo dovoljno vremena.
Dakle, Vlada je prihvatila amandman na član 37. stav 2. koji kaže: "Lokalne vlasti se mogu zaduživati uzimanjem kredita ili emitovanjem dugoročnih hartija od vrednosti (municipalnih obveznica) na otvorenom finansijskom tržištu".
Kako je predloženim izmenama i dopunama zakona u članu 36. dodat stav 6. koji predviđa mogućnost zaduživanja jedinica teritorijalne autonomije emitovanjem dugoročnih hartija od vrednosti mišljenja smo da je neophodno ukinuti restriktivnu odredbu iz člana 37. stav 2. zakona, koja predviđa da se kao kupci ovih hartija od vrednosti mogu pojaviti isključivo Republika Srbija i finansijske institucije.
Rešenje predloženo amandmanom ide za tim da u finansiranje projekata lokalne samouprave uključi najširi krug investitora, u vidu javno-privatnog partnerstva o kome se pričalo povodom rešenja u novom Zakonu o javnoj svojini i na taj način pokuša, koliko-toliko, sprovede u život, posebno na finansijskom tržištu u Republici Srbiji, u situaciji kada je institucija, kao što je Beogradska berza, praktično, na kolenima.
Nova Srbija je jednim amandmanom, praktično, na konkretan način lokalnim samoupravama omogućila da nešto sprovedu u život. Nije dovoljno samo određene kvazipolitičke odluke da se na lokal prebacuje mnogo toga, npr. uzimanje poreza na imovinu. Ovo je jedan način da lokalnim samoupravama pružimo mogućnost šireg poslovanja. Zadovoljni smo da je Vlada prihvatila ovaj životni amandman. Mislim da će i potpredsednik Vlade Božidar Đelić da se složi sa ovim našim.
Inače, da se vratim na amandman. U članu 4. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu, koji se odnosi na član 37. stav 4. posle reči: "u roku od" reč: "deset" menja se rečju: "osam". Ovo je jedan amandman kojim smo hteli da skratimo rok sa 10 na osam dana. Možda će neko reći da su u pitanju samo dva dana. Ovo i sa ranijim predlogom i sa onim predlogom, u principu, u praksi jako slabo funkcioniše.
Obrazloženje - u pravnom životu u Republici Srbiji figuriraju dva opšta roka kada je u pitanju preuzimanje određenih pravnih procesnih gradnji ili postupak pred nadležnim organima i institucijama. To su rokovi od osam, odnosno 15 dana, bez obzira na činjenicu da postojeći Zakon u član 37. predviđa rok od 10 dana za pojedine institucije da nadležnom poreskom organu dostavi informaciju potrebnu za utvrđivanje poreske obaveze, što se inače u praksi nikako ne poštuje, kao što sam rekao. Mišljenja smo da kada je u pitanju javni beležnik kao novi organ koji se uvodi u pravni sistem Republike Srbije upravo radi overe isprava i potpisa, celishodnije je propisati rok od osam dana kako bi nadležni poreski organ na vreme utvrdio poresku obavezu i dostavio rešenje zainteresovanom licu u čijem je to krajnjem interesu.
Mislim da je Vlada imala prostora da prihvati ovaj amandman. Hvala.