ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 28.12.2011.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Šeste sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2011. godini.
Na osnovu službene evidencije konstatujem da sednici prisustvuje 76 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika, koji stavljaju svoje identifikacione kartice u elektronski sistem za poslaničkih jedinica, molim vas da to učinite da bi utvrdili koliko je poslaničkih jedinica prisutno u elektronskom sistemu za glasanje. Izvolite.
Konstatujem da je u elektronskom sistemu prisutno 86 poslaničkih kartica, to znači da su ostvareni Poslovnikom utvrđeni uslovi za početak rada, kao i da još jedan broj narodnih poslanika prisutan u sali.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Obaveštavam vas da je sprečena da sednici prisustvuje narodna poslanica Aleksandra Janković.
Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam, pored predstavnika predlagača doktora Mirka Cvetkovića, predsednika Vlade i ministra finansija i Dušana Petrovića, ministra poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede, pozvala da prisustvuju današnjoj sednici i Dušan Nikezić, državni sekretar u Ministarstvu finansija, Ružica Stoiljković, pomoćnik ministra finansije i Nada Mirković, načelnik u Ministarstvu finansija.
Nastavljamo sa radom i prelazimo na pretres u pojedinostima 1. tačke dnevnog reda – PREDLOGA ZAKONA O BUDžETU REPUBLIKE SRBIJE ZA 2012. GODINU
Primili ste amandmane koji su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Dragan Šormaz, Dragan Stevanović, Dušanka Plećević, Vjerica Radeta, Gordana Pop-Lazić, Aleksandar Martinović, Jadranko Vuković, Esad Džudžević, Bajram Omeragić, Riza Halimi, Branimir Đokić, Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga, Radovan Radovanović, Marko Milenković, Srboljub Živanović, Nikola Žutić, Dragan Todorović, Momčilo Duvnjak, Nemanja Šarović, Milan Avramović, Boris Aleksić, Dušan Marić, Tomislav Ljubenović, Ljubomir Kragović, Filip Stojanović, Slađan Mijaljević, Momir Marinković, Dragan Živkov, Zoran Popović, Milan Škrbić, Zoran Kasalović, Nada Kolundžija, Nikola Savić, Goran Mihajlović, Bojan Mladenović, Zoran Krasić, Milorad Buha, Božidar Delić, Petar Jojić, Miroslav Markićević, Nataša Jovanović,
Dejan Mirović, Vladan Jeremić, Radoslav Mojsilović, Đorđe Milićević, Laslo Varga,
Balint Pastor, Elvira Kovač, Arpad Fremond, Paja Momčilov, Gordana Paunović-Milosavljević, Mladen Grujić, Srđan Spasojević, Zlata Đerić, Lidija Dimitrijević, Milorad Krstin, Dragan Aćimović, Dobrislav Prelić, Sreto Perić, Vitomir Plužarević, Milovan Radovanović, Radica Jocić, Radiša Ilić, Mirko Munjić, Marina Toman, Velimir Ilić, Sulejman Spaho, Vesna Marić, Slobodan Vuković, Lidija Vukićević, Milan Veselinović, Milan M. Nikolić, Vlada Milojković, Ljubiša Petković, Ognjen Mihajlović i Nenad Konstantinović, kao i Vlada i Odbor za finansije.
Pisanim putem amandmane su povukli narodni poslanici: zajedno Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga i Radovan Radovanović na član 7. koji su podneli 26. decembra 2011. godine, Riza Halimi na član 7. Razde 3. Glava 3. tačka 14 (Kancelarija za održivi razvoj nedovoljno razvijenih područja), Kenan Hajdarević na član 7. razdele 17. i 20. i na član 7. razdele 53. i 54. i Judita Popović na član 7. (Antidoping agencija i Fond za mlade talente).
Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman koji je podnet na član 1. na određen način je podnet i u znak protesta prema predlagaču budžeta zato što imamo jednu situaciju da svaki put kada se radi budžet, član 1. odnosno prihodna strana budžeta Republike Srbije, posebno u opštem delu ima uvek izmenjenu metodologiju prikazivanja prihoda i rashoda.
Da li je to u želji da se narodni poslanici zbune ili da se sakrije od javnosti nešto što očigledno odstupa od zvanične politike koju vodi Vlada Republike Srbije, ta metodologija se neprestano menja. Idete čak dotle da kada radite i rebalans budžeta, metodologija koja se primenjuje u članu 1. drugačije na osnovni zakon o budžetu.
Sada, nije nama želja da se ovde nadmudrujemo sa predlagačem, da pravimo neki novi budžet da bi njemu možda olakšali određen posao, nego nam je želja da ukažemo na neke nelogičnosti koje se nalaze u samom ovom budžetu, a to je kada se pogleda i prihodna strana budžeta vidi se da jeste na računici kada neko uzme papir, olovku i digitron ovo se slaže potpuno i u to nećemo da ulazimo, ali papir, olovka i digitron su malo drugačiji od života. Ovde je prva strana zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2011. godinu i tu su poreski prihodi u iznosu od 707.345.000.000. U budžetu za 2012. godinu iznos je 750 milijardi, veći za 43 milijardi.
Neka mi neko objasni kako misli da ta sredstva prihoduje kada smo primenom Zakona o finansiranju lokalne samouprave tu prihodnu stranu umanjili. Već u rebalansu postoji prihod koji je ostvaren a koji u 2012. godini više nemamo.
Da li je moguće da u Srbiji, ovakva kakva jeste, sa ekonomijom ovakvom kakvu imamo, recimo, porez na dodatu vrednost u zemlji bude veći za 6 milijardi ili za 6% a planira se rast bruto proizvoda od 1,5% ili da porez na dodatu vrednost iz uvoza bude veći za 15 milijardi i to je opet negde oko 8% sa planiranim rastom privrede od 1,5%.
To da niste u stanju da ostvarite ovo vidimo i po Zakonu o rebalansu budžeta, zato što po tom istom zakonu imate rezervna sredstva u iznosu od 87 milijardi 541 milion dinara i ta sredstva prebacujete u 2012. godinu u iznosu od 50 milijardi.
Gospodine predsedniče Vlade, dugujete objašnjenje Skupštini da li je utrošeno 37 milijardi dinara rezervnih sredstava i ako jesu, priznajte bar pred Narodnom skupštinom da ste morali da ih utrošite zbog pogrešne projekcije prihodne strane budžeta Republike Srbije.
Ako je jedan od razloga i taj da dobijete sredstva MMF, i to možemo da razumemo, ali nemojte da nam se desi da zadužujemo zemlju da bismo vodili izbornu kampanju, zato što te dugove ne vraća više samo Vlada, vraćaju građani i prema njima imamo odgovornost. I svi neuspesi koji se zasnivaju na svakom delu politike, da li u političkom, da li u bilo kom drugom, pa čak i kada je u pitanju KiM i EU, jesu zasnovani na privredi i ekonomiji u kojoj građani žive. Ako su oni zadovoljni, mnogo vam je lakše da vodite spoljnu politiku koja je bitna za zemlju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 1. amandman je podnela Vlada.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Stevanović, koji želi reč. Izvolite.

Dragan Stevanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine Cvetkoviću, ovim amandmanom je Srpska radikalna stranka tražila da se dve milijarde dinara sa pozicije  Nacionalnog investicionog plana premeste na poziciju subvencija u poljoprivredu. Ne bih sada da ulazim u ovo obrazloženje, ono je po difoltu pisano, kao i za veliku većinu amandmana, kao i za svako obrazloženje Vlade vezano za amandmane koje je predlagala Srpska radikalna stranka i vi ste na jedan neprimeren način priveli kraju načelnu diskusiju, kada ste vi pozvali Srpsku radikalnu stranku da podrži nešto što još niko nije znao, a navodno je Vlada uradila, pa je tako Vlada ukinula neke kredite "Srbijagasu", odnosno konačno je odustala od kupovine aviona, a Srpska radikalna stranka vam to predlaže već treći ili peti put kroz sve zakone i izmene i dopune Zakona o budžetu. Vama nije palo na pamet da nijednom to prihvatite. Onda ste vi nas pozvali da podržimo to što ste se vi konačno setili da to ipak može da se uradi.
Ovo što ste napisali u obrazloženju, da ne sadrži konkretan predlog povećanja, odnosno smanjenja, gospodine Cvetkoviću, to možete da uradite Uredbom Vlade, evo prihvatite predlog Srpske radikalne stranke, pa ćemo jednim podzakonskim aktom, ako ste saglasni, da napravimo kako da se sredstva koja smo predložili da prebacite iz jednog promašenog koncepta koji se zove Nacionalni investicioni plan, prebacite na poziciju subvencija u poljoprivredu.
Ali, ono što izaziva zaista nezadovoljstvo, jeste što se vi iz Vlade pozivate na Zakon o budžetskom sistemu i kažete da ovaj amandman nije u skladu ili suprotan je Zakonu o budžetskom sistemu, a prvi vi, kao premijer, kao predlagač ovog budžeta, ne poštujete Zakon o budžetskom sistemu, odnosno suprotno Zakonu o budžetskom sistemu i budžetskom kalendaru usvajate danas, odnosno raspravljamo danas o ovom budžetu.
Ne zbog vas, ovo ću pročitati zbog javnosti, zašto je to tako gospodine Cvetkoviću, slušajte šta vaši saradnici u Ministarstvu kažu – kada jedan činovnik u Vladi, vaš član Kabineta, ovako nešto kaže on zaslužuje, ako ne da podnese ostavku, onda da ga vi smenite ili razrešite. Čini mi se da se radi o nekom Đokoviću. Pazite sada ovo - kad je MMF, tu to je jače od našeg zakona, ne može se budžet sastaviti bez njih, pa moramo da im se prilagodimo. I sada vi popljujete svoj zakon, a meni ili Srpskoj radikalnoj stranci stavljate na teret da ne poštujemo Zakon o budžetskom sistemu, jer nismo u našem predlogu rekli šta je plan i program trošenja, smanjenja, odnosno povećanja određenih pozicija.
Za Srpsku radikalnu stranku poljoprivreda u ovoj državi mnogo veći značaj ima od gomile onih projekata koji su se pokazali i kao besmisleni, a koje ste vi gospodine Cvetkoviću zbog ucena iz koalicije morali da finansirate o trošku građana Republike Srbije.
Što se tiče NIP, gde god da se okrenete i gde god da vidite, gotovo da rezultata nije bilo. To je jedna stvar. Kako su se trošile pare, to je druga stvar. Ali, s obzirom da ste sada dali 40 milijardi dinara lokalnim samoupravama više, postavlja se pitanje šta će ovolika sredstva na poziciji NIP? To je jedna stvar.
Druga stvar, gospodine Cvetkoviću, rekli ste da je budžetski deficit od 140 milijardi u načelnoj raspravi namenjen kapitalnim investicijama, 140 tih milijardi, hajde, skinite ovih 5,6 iz NIP-a, koje te opredelili i 40 milijardi posvećenih lokalnim samoupravama, bogami za skoro 200 milijardi dinara u narednoj godini osećam da će kapitalne investicije u Srbiji da cvetaju.
Za razliku od vas i vaše evropske politike, mi smatramo da bi poljoprivreda mnogo veći značaj trebala da dobije, jer ove države koje su mnogo moćnije u tom smislu od nas i sa čijom robom ne možemo da budemo konkurentni na međunarodnim tržištima, nisu jake i moćne i superiorne u odnosu na Srbiju zato što imaju kvalitetniju zemlju ili mogu da kupe i nabave nešto što mi ne možemo, nego zato što, gospodine Cvetkoviću, vi to vrlo dobro znate kao doktor ekonomskih nauka, zato što njihove države kroz subvencije u poljoprivredi mnogo adekvatnije stoje iza njih i dok to i mi ne uradimo, a sa vama na čelu to se neće desiti, jer vi donosite budžete iz kompromisa, a ne zato što bi trebali da budu u funkciji razvoja ove države.
Gospodine Cvetkoviću, ovaj budžet je pokazao da nijedan budžet koji ste izneli pred Narodnu skupštinu nije izraz znanja i posvećenosti državi, nego kompromisa, jer da su budžeti pre ovoga bili adekvatni, vi biste danas na eksterne izazove odgovarali mnogo kvalitetnije nego što to radite. Ovo je nužda i oni koji vas kritikuju, a glasali su i predlagali ovaj budžet su potpuno u pravu. Ovo je jedan tehnički dokument do kog ni vama lično, ni vama politički, ni stranački uopšte nije stalo.
Što se tiče SRS, smatramo da biste ove dve milijarde dinara mogli da potrošite kroz subvencije uredbom Vlade, pošto vam uredbe nisu strane, naročito ova vezana za KiM, recimo na području juga Srbije i da ova sredstva utrošite u subvencionisanje voćarstva, povrtarstva i stočarstva, naravno.
Zašto to kaže SRS, gospodine Cvetkoviću? U jednoj analizi spoljnotrgovinskih odnosa, za koju sam ubeđen da znate, jedino je poljoprivreda pravila suficit. Ali, kakva je struktura tog suficita, sada ću da vam kažem. Najveći deficit u ukupnoj spoljnotrgovinskoj razmeni pravi grad Beograd kao region, posle njega Vojvodina, ali su, gospodine Cvetkoviću, najmanji obim razmene ostvarili južni i istočni deo Srbije, ali u toj svojoj bedi jedino su oni ostvarili suficit. Koliko god da je malo, jedino su jug i istok Srbije, upravo zbog poljoprivrede, ostvarili suficit.
Mi smatramo da bi se i u Jablanički i u Pčinjski, i u Toplički, i u Nišavski i u Pirotski okrug mnogo više sredstava trebali da date ili izdvojite za poljoprivredu. Nije dve milijarde puno, ali za sirotinju koja vlada na jugu Srbije to bi zaista bilo dosta. Da se na području Jablaničkog, Niškog i Topličkog okruga afirmiše proizvodnja voća i povrća, a delimično u Pčinjskom i Pirotskom okrugu da afirmišete proizvodnju mesa, odnosno stočarstvo, zato što postoje svi preduslovi i postoje resursi da se dole tako nešto uradi. Narod od Vlade očekuje za tako nešto podršku.
Mi takođe smatramo da bi prerađivačka industrija dobila zamajac na jedan način, s tim da bi ukupan rast na tom dole području počeo polako da se ostvaruje i da bi to bio motiv, razlog po mišljenju SRS ljudima da ostaju dole na tom području, da bi sutra imali argumente da to područje dole branimo, gospodine Cvetkoviću, jer nas napadaju i sa juga i sa istoka.
Umesto što se bavite šinama u krugu dvojke, trebali biste da se bavite ekonomskom nesrećom ljudi na tom području koji vam očigledno služe samo za ostvarivanje prihodne strane budžeta. Kako ste je isprojektovali, to samo možemo da zamislimo, kada ćete da je ostvarite.
Zbog vas ću i zbog javnosti samo da vam kažem, gospodine Cvetkoviću, da ste do kraja 11 meseca ove godine, na prihodnoj strani, ostvarili gotovo 80 milijardi dinara kroz poreske prihode manje. Ako nas ubedite u SRS da ćete do kraja godine, u decembru mesecu, 80 milijardi prihoda da ostvarite kroz poreze, onda smo mi zaista, ne mogu da se izražavam pred javnosti šta i ko, a onda ste, ni manje ni više nego 6% uvećali poreske prihode u 2012. godini.
Vi se igrate sa budžetom, vi se igrate sa narodom, vi se igrate sa ovom državom. Vi, gospodine Cvetkoviću, i svi vaši politički partneri i saradnici, po mišljenju SRS ne zaslužujete da sedite tu gde sedite. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Dejan Mirović ima reč.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Koristiću vreme kao ovlašćeni predstavnik. Želeo bih samo još nekoliko rečenica da kažem uz ovaj brilijantni amandman gospodina Stevanovića. Osnovna primedba SRS je u tome što se ne zna ko je radio ovaj budžet, da li MMF ili Vlada Republike Srbije? Da li gospodin Mark Alen ili vi, mislim, kao premijer? Prosto je neverovatno.
Imamo tu skandaloznu izjavu gospodina Đokovića i stvarno mislim ako je tako nešto izjavljeno, a jeste, kao što kaže gospodin Stevanović, radi se o direktnom kršenju Ustava i direktom kršenju Zakona o budžetskom sistemu. Molim vas da obratite pažnju na to. To je stvarno nedopustivo. Em je budžet je kasnio 45 dana, em ga radi neko iz MMF, ili gospodin Mark Alen, koji je upropastio Mađarsku i Poljsku, koje sada imaju zajedno dug od 600 milijardi dolara. To je katastrofa.
Vi nam niste odgovorili u načelnoj raspravi zašto je to tako? Da li je moguće da nam MMF vodi ekonomsku politiku? Prosto, zapanjeni smo ako je tako.
Da je tako kao što kaže gospodin Stevanović i kao što kaže SRS, pokazuje i obrazac izjave usklađenosti propisa sa propisima EU koji prati zakon o budžetu, gde doslovno piše – da su predložena rešenja rezultat pregovora sa MMF-om. To je skandal. Ako nam MMF uređuje budžet, onda je budžet nešto što se može opisati kao negativno i loše za naše penzionere, zaposlene, prosvetare i sve one koje tzv. mere MMF pogađaju. Taj budžet će biti dobar za Fiat, za strane banke i za sve one lihvare koji rade na teritoriji Republike Srbije. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 2. amandman je podnela Vlada.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Veroljub Arsić.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, nemam dilemu ko je napisao ovaj budžet, ovo smo samo mi mogli da napišemo. Mislim, ne mi, nego ova vlada. Niko više. Znači, MMF određuje uslove pod kojima možemo da dobijemo određena sredstva, a onda, zahvaljujući lažnim projekcijama, zahvaljujući prihodnoj strani koja je nerealna, mi navodno ispunjavamo odredbe MMF.
Ovde nije poenta o MMF-u, već o nesposobnoj vladi koja mora da se zadužuje u inostranstvu. U članu 2, st. 5. i 6, pročitaću ih. Inače, amandman je odbijen, zato što moraju da obezbede sigurne prihode za finansiranje budžeta i pokrivanje nelikvidnosti. Ali, kaže se – za finansiranje budžetskog deficita i otplate glavnice duga, mogu se tokom 2012. godine koristiti sredstva sa konsolidovanog računa Trezora Republike Srbije do iznosa koji ne ugrožava likvidnost tog računa. U stavu 6. tog člana se kaže – ukoliko na kraju 2012. godine bude postojala pozajmica sa konsolidovanog računa Trezora, u zavisnosti od uslova na finansijskom tržištu, može se preneti u narednu godinu.
Da je to sve uređeno kako treba i da imamo neka dobra iskustva sa ovom vladom, ovo bi moglo da stoji u zakonu o budžetu. Samo ću da pročitam stav 2. člana 2. ovog zakona. Kaže – planirana primanja po osnovu zaduživanja su manja od sredstava potrebnih za finansiranje deficita, otplatu duga i nabavku finansijske imovine u iznosu od 50 milijardi i 85 miliona dinara.
Gospodine predsedniče, vi ste ove godine za pokrivanje dnevne likvidnosti računa emitovali evroobveznice u iznosu od 87.541.486.481 dinar. Nedostaje vam 37 milijardi. Onda tražite da možete još. Znači, bez znanja, bez odobrenja Narodne skupštine, bez znanja javnosti, nekuda je nestalo 37 milijardi. Onda tražite da možete da koristite sredstva i sa konsolidovanog računa Trezora, pa još, i da ne morate da ih vratite ukoliko ne ugrožavate likvidnost. Po kom to kriterijumu se ugrožava ili ne ugrožava likvidnost? U tome i jeste problem.
Ako za prihodnu stranu budžeta, njenu realnost, odgovorna je uvek samo Vlada, niko više. Vlada je ta koja stvara ekonomske uslove da se obavlja neka privredna delatnost na teritoriji Republike Srbije. Sve što ne možete da naplatite ili ste nesposobni, vi hoćete da nadoknadite kreditima. Kada vam se pogleda rashodna strana koja tek nije u srazmeri sa prihodnom, samo da pogledate da postoji nekakva kancelarija za saradnju sa civilnim društvom, u budžetu za 2011. godinu – dva miliona, u budžetu za 2012. godinu – 37 miliona. Koliko je to posto za dva, tri, četiri mangupa koji sede u nekoj kancelariji, primaju platu i ništa ne rade? Onda pričate kako imate problema sa agencijama, ali o tome ćemo kasnije. Zato mi treba da se zadužujemo, zato što neko mora da primi platu i neko mora da vodi kampanju 2012. godine.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno vreme od vremena poslaničke grupe je četiri minuta.
Narodni poslanik Dejan Mirović ima reč, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe SRS.