DRUGO VANREDNO ZASEDANJE, 29.02.2012.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Dejan Mirović.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Uvažena predsednice, iskreno, razmišljao sam da li da uopšte učestvuje u ovoj raspravi jer je bilo mnogo populizma i netačnih ekonomskih i pravnih tvrdnji, ali zbog stava SRS povodom ovih amandmana mislim i smatramo da smo dužni da iznesemo nekoliko činjenica.
Prvo, dug 2000. godine je bio 10 milijardi dolara, a sada je preko 30 milijardi dolara. To je činjenica. Možemo da koristimo razne metode za izračunavanje BDP, ali činjenica je da je dug porastao sa 10 milijardi na 30 milijardi dolara. To se ne može osporiti.
Druga je stvar što koristite statistiku koja pokazuje prenaduvan BDP, što se ne koriste stalne cene nego tekuće, ali nećemo zamarati naše građane time. Uglavnom, činjenica je da je dug porastao za tri puta.
Takođe, što se tiče gospodina iz DS koji nam je ovde govorio o društvenom proizvodu, to ne postoji, postoji samo bruto domaći, bruto nacionalni proizvod. Molim vas, kada govorimo o nekim ekonomskim stvarima, dajte da se koriste termini koji su prihvaćeni od strane UN, tog MMF i svih ostalih ekonomskih organizacija. Dakle, prosto treba govoriti o činjenicama i baviti se ekonomskom metodologijom, a ne populizmom i nagađanjem.
Treća stvar koju hoću da napomenem ispred SRS, jasno je da je kandidatura otvaranje tržišta Republike Srbije, jasno je da je kandidatura neoliberalni koncept, to je rekao gospodin Mirko Cvetković u pismu Evropskom savetu povodom dobijanja kandidature pre dve godine i rekao je, citiram, da jednostavno Republika Srbija traži u trenutku kada sve zemlje sveta uvode novi protekcionizam, traži i jednu vrstu druge ekonomske politike ili primenu jednostranog prelaznog trgovinskog sporazuma, te gubimo upravo zbog liberalne politike 300 miliona dolara godišnje. To su činjenice.
Možemo sada da govorimo o 90-tim godinama, možemo da govorimo šta je bilo pre 100 godina, ali ovde se radi o našoj budućnosti, da li ćemo da živimo kao Bugari, Rumuni, Mađari, Grci ili ćemo da napravimo jednu normalnu zemlju koja neće propadati zbog fraze da EU nema alternativu. To je činjenica i tražimo to našim amandmanima, stop daljem zaduživanju i stop besmislenoj politici da EU nema alternativu. O tome se radi. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Srđan Milivojević.
...
Demokratska stranka

Srđan Milivojević

Za evropsku Srbiju
Nisam hteo da koristim pravo na repliku, poštovana gospođo predsednice, ali čisto zbog dve insinuacije. Prva je, ja nisam čuo da su raspisani predsednički izbori niti da neko najavljuje predsedničke izbore. Znam, otkad smo ušli u ovu salu da su se na svakih 20 dana opoziciji predviđali parlamentarni izbori - biće izbori u maju, čim donesu ovaj zakon biće izbori, ovo je uvertira za raspisivanje izbora.
Pokazali smo da umemo da očuvamo stabilnost ove zemlje i političku i ekonomsku i ispunili smo pun mandat ne da bismo terali inat ili prkosili, već zato što imamo čvrste veze unutar koalicije, čvrsta programska opredelenja koja nas objedinjuju u naporima i namerama da ono što smo obećali i ostvarimo i da to što smo ostvarili ne natovarimo na leđa pa negde nosimo, nego to da ostane iza nas, na uslugu svim građanima ove zemlje.
Kada govorimo o budućim koalicijama, nemojte vi nama tražiti koalicione partnere u SNS. Mi smo, baš kao i oni, to više puta demantovali. Razlike su jako velike među nama, tako da mi imamo opredeljenje da na ove izbore izađemo onako kako ćemo izaći. Želimo i vama svu sreću, baš kao što želimo svi učesnicima koji su bili sada sa nama u Vladi i želimo da na tim izborima napravio što bolji rezultat ne da bismo tražili nove partnere, ne da bismo građanima Srbije nametali neke nove koalicije, već da bismo ovaj posao koji sada radimo i završili jer status kandidata je samo prva stepenica. Treba nam datum početka pregovora i treba nam završetak tog posla.
Mi smo opredeljeni da taj posao završimo do kraja, ali kažem, ne vidim nikakvu mogućnost da tu koaliciju pravimo sa SNS, niti da ovoga trenutka licitramo o budućim koalicijama. Izbori su na pragu. Građani će pokazati kako koga ocenjuju i kako koga vrednuju i oni su tu koji će biti sudija svima. Do tada, na nama je da ovaj posao koji smo započeli privedemo kraju, ali kažem, nemojte da vam se priviđaju prevremeni predsednički izbori i nemojte da vam se priviđaju neke fantastične koalicije i da na osnovu tih koalicija, nekih nemogućih koalicija koje najavljujete, pokušavate da napravite bolji rejting za sebe i svoju političku opciju. Demokratska stranka je jasno kazala s kim želi da gradi evropsku Srbiju, s kim ne. Vama smo pružili ruku, odmah da vam kažem. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Narodni poslanik Bojan Đurić.
Imate još minut i 30 sekundi.
...
Liberalno demokratska partija

Bojan Đurić

Liberalno demokratska partija
Pa, nema potrebe da meni zahvaljujete što ste nama pružili ruku. Ali, evo ja ću se ispraviti. Ne radi se o koaliciji, radi se o kartelskom sporazumu i to ima veze sa "Galenikom". "Galenika" je pre nekoliko osuđena za kartelsko dogovaranje i podelu tržišta.
Govorim o tome da imate nameru da podelite tržište. Nisam rekao da ćete možda vi ući u koaliciju ili da će vaša partija formalno ući u koaliciju. Ja samo kažem o podeli moći, o scenariju u kojem će možda predsednik Republike i dalje biti Boris Tadić, a Vladu će voditi neko iz SNS, ili neko od uspešnih privrednika, kome ćete se svi pridružiti zbog toga što je Srbija u teškoj ekonomskoj situaciju. Da li je moguće?
I pri tom, ne znam šta mi se priviđa, gospodine Milivojeviću, pošto je to jedna danas od najava jednog od visokih funkcionera vaše partije?Ako ćemo već da idemo do kraja, funkcionera koji ima višu funkciju u toj partiji od vas, čini mi se, pa zbog toga ja između ostalog njegove izjave uzimam kao relevantne. Ona se danas pojavila u medijama. O tome se na nekim drugim mestima govori već nedeljama. To uopšte nije stvar priviđanja.
Dakle, sumnjam u ovom trenutku da želite da napravite nedozvoljeni kartelski sporazum u koji ćete uključiti i SNS i sve one koji su vam potrebni, kako biste ovu istu politiku, pogotovo u ekonomskoj oblasti nastavili da sprovodite i u narednih nekoliko godina. Uostalom, vi to ne krijete. Možda je došlo vreme kada zajedno spavaju miš i mačka, kako je govorio Tomislav Nikolić. Očigledno vam je u mnogo čemu bio uzor.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 3. amandman je podnela narodni poslanik Lidija Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Da.)
Gospođa Dimitrijević.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Hvala.
Dame i gospodo narodni poslanici, i ovaj amandman na član 3. poslaničkog kluba SRS se neće dopasti predstavnicima vladajuće koalicije, kao što im se nisu dopali naši amandmani koje smo podneli na ovoj sednici i kao što im se ne dopadaju činjenice koje iznosimo ovim putem.
Međutim, nama se nasuprot tome baš sviđa da ih povremeno čujemo, jer ove tri i po godine su uglavnom služili za to da pritiskaju dugmad na otvaranju i zatvaranju sednice, da se izglasa dnevni red i da se na kraju sprovede glasanje o predloženim tačaka dnevnog reda. Međutim, nama zaista jeste drago da ih čujemo, jer evo, govore oni da im se ne sviđa to što mi pričamo, govore kako predstavljamo stvarnost ovakvom ili onakvom. Ne, mi govorimo o činjenicama, a oni počnu da govore jednu stvar i na kraju, epilog svega, dobijemo priznanje da, svesni smo i mi da narod teško živi, tako reče gospodin Veselinović. Gospodin Milivojević koji izlazi, reče – ima puno toga što je dobro, ali recimo u jednoj urološkoj klinici je stanje jako loše.
Hvala na svim tim informacijama. Eto, opet ima tu jako korisnih stvari da se čuju i da dobijemo potvrdu i njihova priznanja kako se radilo svih ovih godina.
Što se tiče ovog našeg amandmana, jeste, mi smo za to da se brišu svi članovi ovog zakona o davanju garancije, kao što smo i za brisanje svih ostalih zakona o garancijama, koji se nalaze na današnjem dnevnom redu ove sednice. Radi se o ukupnom iznosu garancija od oko 580 miliona evra, govorim samo o garancijama, ne o kreditima, a konkretno ova tačka dnevnog reda, koja se odnosi na "Galeniku", radi se o iznosu od 70 miliona evra.
Bili smo takođe optuživani da iznosimo identičnu argumentaciju kao u raspravi u načelu. Mi svoju argumentaciju pronalazimo u zvaničnim dokumentima i u radu skupštinskih tela. Kada govorimo o zvaničnim dokumentima, neko je već pre mene govorio da je ova skupština u ovom sazivu osnovala Fiskalni savet. Jeste, Fiskalni savet je telo i čuli smo kako su njegovi članovi predlagani i ko su ljudi koji su izabrani.
Kada je već osnovan Fiskalni savet, on ima obavezu da da ocenu i on je svoju ocenu dostavio Narodnoj skupštini. Njihova ocena je u Skupštini zavedena pod brojem 400-474/12 od 21. februara 2012. godine. U toj oceni Fiskalnog saveta jasno stoji da je u 2011. godini javni dug prešao zakonom definisanu granicu. Zakonom definisana granica je 45% BDP, a na kraju 2011. godine bio je 46,4%.
Međutim, ono što brine je da je u 2012. godini najverovatnije neizbežan dalji rast javnog duga zbog niskog rasta i planiranog deficita, koji je planiran u iznosu od 4,2%, pa je na osnovu svih tih podataka procena Fiskalnog saveta da će na kraju ove godine javni dug biti 51% BDP.
Međutim, njihova procena je da će do 2015. godine biti 55%. A znate kako je Zakonom o budžetskom sistemu definisano? Ne da će se povećavati, nego da treba da se smanji. Međutim, to nije jedina stvar koja opterećuje, jer zbog Zakona o restituciji ima tu još 5%, što znači 60% BDP. Jasno je da je zakon već prekršen i da se nastavlja sa kršenjem zakona.
Što se tiče još nekih kritika koje smo mi kao opozicija dobili jeste da iznosimo stvari na način na koji se to ne sviđa predstavnicima vladajuće koalicije i rečeno je u raspravi u načelu da su ova zaduženja zbog rasta, a ne zbog potrošnje. Ugovor o garanciji, koja će biti data "Galenici", nije zbog rasta, nego zbog refinansiranja postojećih kratkoročnih obaveza, kako ne bi došlo do potpune nelikvidnosti. Znači, držimo se čvrsto činjenica i držimo se argumenata koji su istiniti, a ne da ovde nešto kažemo kao tek da smo rekli.
Što se tiče svega ovoga, mi smo imali prilike da od gospodina Cvetkovića na sednici Odbora za finansije 21. februara čujemo da nisu podaci ovakvi kakvi jesu, nego je kriv način obračuna. Pogrešna je metodologija u pitanju. I prošli put sam rekla da je gospodin Cvetković kao ministar danas bio ovde, mi za sagovornika imamo ministra prosvete i nauke i sada ću iskoristiti njegovo prisustvo, znam da bi nam gospodin Cvetković opet govorio kako je kriv način obračuna, kako je pogrešna metodologija, ali s obzirom da je ministar nauke i prosvete tu, povodom informacije da neki ljudi sa 60 godina vrlo lako stiču master diplome, da je Tomislav Nikolić sa skoro 60 godina stekao master diplomu. Bez da ulazim u godine, ali po godinama je neko ko meni može da bude roditelj. On je godina mojih roditelja.
Ja sam student master studija na Ekonomskog fakulteta u Nišu. Samo bih zamolila ministra za mišljenje. Procedura upisa na master studije, najpre morate da podnesete zahtev, pa ako niste završili svoju struku, morate da polažete prijemni ispit, da odslušate predavanje, da biste izašli na ispit morate da uradite pristupne radove. Znate kako profesori to gledaju. Ukoliko ste nešto izostavili, morate da to popravite pa da izađete na ispit, pa da položite sve ispite, da uzmete temu za master rad, da to izradite i da onda postanete master.
Da li je to procedura ili postoji neka druga, pa da meni sa svojih nepunih 40 godina, mi treba jako puno vremena, a da nekome ko ima skoro 60 godina, kao Tomislav Nikolić, začas dobije diplomu Master studija. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pet minuta i 25 sekundi iskorišćeno od vremena poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Molim narodne poslanike da poštuju član 106. i da se drže teme dnevnog reda. Ako smatraju da imaju nešto jako važno da saopšte, neka to organizuju sa ministrom van teme sednice, a da se ne priklone zloupotrebi procedure i zloupotrebi Poslovnika Narodne skupštine.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Dejan Mirović. Izvolite.

Dejan Mirović

Srpska radikalna stranka
Amandman gospodina Buhe je u kontekstu svih naših amandmana čiji je cilj prestanak daljeg zaduživanja Republike Srbije pod nepovoljnim, a čak bi rekao i lihvarskim uslovima.
Kao što znate, mi smo naveli da zaduživanje od milijardu i po evra u ovom trenutku kada je spoljni dug Republike Srbije dostigao 24 milijarde evra je potpuno besmisleno, sa ekonomske i pravne i sa političke tačke gledišta, posebno kada se radi o bankama iz zapadnog dela EU, koji se pominju u ovom amandmanu. Tu pre svega mislim na "Unikredit banku", jer je opšte poznato i nemoguće je da Vlada Republike Srbije to nije znala, da upravo ta "Unikredit banka" doživljava jednu vrstu propasti i otpušta pet hiljada radnika u istočnoj Evropi, ali gle čuda, samo u Republici Srbiji ta banka ima mogućnost, da pod lihvarskim kamatama, lihvarskim uslovima, daje kredite, koji uz euribor i promenjivi euribor i fiksnu maržu dostižu ukupnu kamatu od 7%.
Mi smo protiv toga. Naravno da smo protiv toga i u principijelnom smislu i smatramo da je to loše za budućnost ove zemlje, ove ekonomije i ovih građana. Ne vidimo razloga zašto bi se sada raspravljalo o nekim događajima od pre 20, 100 i ne znam koliko godina, nego jednostavno, svi naši amandmani i ovaj amandman gospodina Buhe, usmereni su ka budućnosti. Oni su konstruktivni, argumentovani i usmereni na to da se prestane sa ovim zaduživanjem.
Takođe smatramo, a zbog toga se i briše ovaj član, da treba usmeriti ta sredstva, ne ka stranim bankama, ne ka pomaganju socijalnog mira u Austriji, Italiji i svim onim zemljama iz zapadnog dela EU odakle dolaze ove banke, koje se pominju u ovom amandmanu, nego ka našim građanima, ka socijali, ka prosveti, ka penzionerima, jer smatramo da socijalna država nije prevaziđena u ovom ekonomskom trenutku. Štaviše, smatramo da se ona ponovo pojavila kao jedan uspešan ekonomski model. Ovo što se dešava u EU, to je nešto što treba odbaciti u ekonomskom, pravnom i svakom političkom smislu i osloniti se na svoje snage i na pomoć prijatelja iz Ruske Federacije. Zahvaljujem.

Whoops, looks like something went wrong.