Deseto vanredno zasedanje , 27.09.2012.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deseto vanredno zasedanje

3. dan rada

27.09.2012

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:10 do 19:40

OBRAĆANJA

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Narodni poslanik Miljenko Dereta. Izvolite.

Miljenko Dereta

Liberalno demokratska partija
Hvala.
Dakle, ako postoji ovde nesporazum, on je vrlo jednostavno razrešiv. Naime, do sada, dok ne bude registrovana od strane države, konferencija jeste formalno nezavisna ustanova, koja predstavlja studente. Onog trenutka kada bude registrovana u ovaj registar, ona prestaje to da bude i vi možete reći da svi predstavljaju slobodno u okviru statusa koji vi date, ali formalno ona menja svoj karakter. Ona postaje osnovana od strane države. Molio bih vas da tu razliku ozbiljno shvatite.
Dakle, to je posledica koja se neće odmah videti, ali će se vremenom sve više, uveren sam, pokazivati kao vrlo važan element za izbor predstavnika koji će predstavljati studente u okviru konferencije. To je jedno.
Drugo, naravno, postavićemo pitanje i postaviće omladina pre svega LDP, pitanje drugih predstavnika studentskih organizacija, koji takođe treba da se mimo konferencije koja sada postaje državna, ponavljam, postaje državna institucija, biti u mogućnosti da komuniciraju na slobodan način sa državom i sa Ministarstvom koje se bavi prosvetom.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Ministar Obradović ima reč.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Hvala, gospodine Dereta
Ovo drugo pitanje je pitanje koje će sada stići na dnevni red. Postoji, da kažem, stav studentske konferencije sada parlamenata Srbije da sve studentske organizacije učestvuju u pisanju zakona o studentskom organizovanju, da bi se upravo izbegla ta zamka legitimnog predstavnika studenata po pojedinim fakultetima, odnosno univerzitetima. Pozvali smo i kolege koje su učestvovale u "Tempus" programu, da vidimo kakva su iskustva u drugim zemljama Evrope i da se onda zajednički napravi jedan zakon o studentskom organizovanju, gde bi se dala mogućnost, odnosno da se nađe bukvalno mehanizam da svi studenti koji to žele na svim univerzitetima u Srbiji učestvuju u izboru svojih predstavnika, da bi onaj koji bude stvarno, da kažem, prosuo to rešeto, bio legitimni predstavnik studenata i onda da bi se izbegle moguće ocene, od kojih možda i neke danas ovde izričemo. Hvala vam.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč povodom ovog amandmana? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Ivan Karić.
Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smata da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč?
Narodni poslanik Ivan Karić. Izvolite.
...
Zeleni Srbije

Ivan Karić

Demokratska stranka
Zahvaljujem.
Uvažena predsedavajuća, gospodine ministre, koleginice i kolege, malo smo sad oko ovog prvog amandmana otišli daleko i široko. Studirao sam u 90-im godinama i to je uvek bila politička organizacija, kada govorimo o Savezu studenata. Koliko znam iz priča svojih kolega koje su bile starije i pre 1990. godine je to bila apsolutno politička organizacija i one priče do 2002. i 2003. godine, znam da je to i tad bila politička organizacija. Možda danas to nije tako, ali morate da razumete našu bojazan i ne možete da nam objašnjavate time da ste vi razgovarali sa studentima. Dozvolite, imamo i mi neke studente u svojim partijama i mi smo organizovali neke forume i konsultovali se sa nekim studentima. Nismo sasvim napamet davali ove predloge.
Ne slažem se u potpunosti sa svojim prethodnim kolegama, naravno, ali je intencija da to što su konferencije univerziteta i Konferencija akademija strukovnih studija registrovane u sudskom registru nije opravdanje da ova može ili ne može biti registrovana u Udruženju građana ili u APR. Mi ovde smatramo i ja smatram da ove dve organizacije, koje ste naveli kao opravdanje, nisu dobro registrovane i da je sudski registar prilično krut okvir za studente, iako ja govorim u ime svoje političke organizacije "Zelenih" je veoma krut za jedno naše liberalno viđenje savremenog društva. Ne mora da znači da smo u pravu. Vi ste odbili taj naš amandman i to nije sporno. Ne bih ulazio u to oko polne i rodne ravnopravnosti, ali i mi ovde smo izabrani po nekom principu. Možda bi bili svi muškarci ili bi bile sve žene da je neko glasao kako je hteo. Mora da postoji minimum, kao što postoji i u ovoj skupštini minimum. U tom smislu, i dalje smatram da je suviše kruto da budu u sudskom registru. Ako nije valjalo, onda hajde da promenimo one prethodne dve registracije, a ne da ovu pravimo kako ne valja. Zahvaljujem se. Naravno, uz najbolju nameru su sve sugestije.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su u istovetnom tekstu podneli narodni poslanik Ivan Karić i zajedno narodni poslanici Svetislava Bulajić, Radmila Gerov, Žarko Korać i Miljenko Dereta.
Vlada i Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom.
Da li neko želi reč?
Narodna poslanica Svetislava Bulajić. Izvolite.

Svetislava Bulajić

Liberalno demokratska partija
Zahvaljujem.
Javljam se povodom odbijanja našeg amandmana. U diskusiji sam sa gospodinom ministrom, i pozdravljam, naravno, i predsedavajuće i sve kolege. Već smo raspravljali o tome i mislim da smo zajednički konstatovali da implementacija bolonjskog procesa ne ide tempom koji smo očekivali. Otuda je i ovaj amandman, kojim smo želeli da ukažemo da je smanjenje broja ispitnih rokova u ovakvim okolnostima za studente dodatno opterećenje i da je mogućnost da se to palijativno reši uvođenjem eventualno vanrednih rokova od strane pojedinačnih fakulteta nešto što će dodatno izložiti studente i njihove porodice troškovima u ovim okolnostima ekonomske krize.
Sećate se da sam ponudila, čak ako je to radikalno rešenje, da se u ovo za sada ne dira i to sam i u diskusiji u načelu rekla. Onaj predlog koleginice Banović, koji je bio donekle prelazan, da se omogući najmanje četiri a najviše šest rokova, nešto što bi u ovom trenutku možda i rešilo problem koji je imanentan.
Ono što navodite u vašem obrazloženju odbijanja amandmana, gde kažete da će se broj ispitnih rokova menjati na način kako ste vi predvideli, odnosno umanjivati, radi omogućavanja da visokoškolske ustanove težište u organizaciji izvođenja studija usmere na obezbeđivanje i povećanje kvaliteta i efikasnosti nastavnog procesa, smanjenje opterećenja studenata, kontinuiranu proveru znanja studenata, povećan broj kolokvijuma i slično, mene uverava da smo mi apsolutno prepoznali da do toga ne može doći u ovim okolnostima. Zbog toga smo i predložili da pokušate da stvar rešite, dakle, kada se pristupi opsežnijim promenama Zakona o visokom obrazovanju, a ne u ovom trenutku, kada je jasno da politika i bolonjski proces nije implementirana u potpunosti, čak i kada je implementirana, znate i sami, da je lako zaustavljiva na mnogim nivoima, a mislim da ćemo se svi složiti da je ona već zaustavljena u tom niskom procentu prohodnosti, koji smo već svi ovde zajedno i videli i prepoznali.
Ono što takođe želim da ukažem, to je da vreme nije na našoj strani. Čak i ako bismo postigli dogovor oko toga kojim će tempom da se dovršava bolonjski proces i njegova implementacija, već govorimo o trećoj deceniji ovog milenijuma, te smatramo da je potrebno da još jednom razmislite ovim povodom. Hvala.

Vesna Kovač

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Da.)
Narodni poslanik Neven Cvetićanin, izvolite.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Neven Cvetićanin

Socijaldemokratska partija Srbije
Poštovane kolege narodni poslanici, samo želim vrlo kratko da saopštim stav Socijaldemokratske partije Srbije po ovom članu koji je veoma kontroverzan, koji se tiče smanjivanja ispitnih rokova i da obrazložim zašto smo se mi suzdržali od podnošenja amandmana na ovu tačku, odnosno ovaj član predloga zakona.
Načelno smo protiv da se studentima smanje ispitni rokovi. Za to smo da im se ostavi onoliko rokova koliko im je potrebno, ali sa druge strane, uvažavamo realnost da i profesori kojima je podignuta lestvica za izboru zvanja - znači, moraju da napišu toliko naučnih radova da bi bila birani u zvanja, nemaju nekad vremena da drže ispitne rokove u onoj meri u kojoj bi možda to odgovaralo studentima. Dakle, moramo da nađemo balans u potrebi samog života između konkretnih potreba profesora i njihovog opterećenja i konkretnog opterećenja studenata.
Da zaključim, smatramo da je ovo dobar predlog zakona. Smatramo da je ovo privremeno rešenje i da ćemo, pre ili kasnije, morati da odemo ka nekom sistemskom rešenju, da ovo uradimo takvim balansom koji će biti stabilan.
Ovaj zakon je odgovor na sam život. Ukoliko se potrebe života menjaju, verovatno će se menjati i članovi zakona. Molim vas da ovo ne shvatimo kao tvrdo, betonirano rešenje koje je sada sveto pismo. Sveto pismo je sveto pismo. Ovo je samo jedan zakon koji će se prilagođavati životu i zato smo smatrali da u ovom momentu ovo treba podržati, makar dok se svi sektori države i prosveta nalaze u ovakvom stanju, da ih na neki način pokušamo podići. Zato smo mi za ovaj predlog zakona i konkretno za ovaj član. Hvala vam na pažnji.

Whoops, looks like something went wrong.