Poštovani narodni poslanici, predsedničke Skupštine, jutros u osam sati stupio je na snagu Sporazum o privremenom režimu carina na novouspostavljenom graničnom prelazu.
Taj sporazum, koji je par dana ranije dogovoren u Briselu, kaže da se za određeno vreme do 10. ili do 17. januara, neće naplaćivati carine za robu koja ide iz centralnog dela Srbije na Kosovo, da se neće naplaćivati ni akcize, ali da će akcizna roba moći da se prevozi u kamionima do tri i po tone.
Ja ću, najpre nešto načelno reći o tome, a onda i nešto konkretno i u vezi sa time postaviti pitanje i zahtev za objašnjenjem. Prvo, načelno govoreći, ovi dogovori u Briselu sa Prištinom, nikada nisu jasni. Najmanje su jasni Srbima na Kosovu. Naša Vlada uvek ima jednu vrstu saopštenja o tome, šta je rezultat dogovora, da bi se posle tri, četiri dana uvek, po pravilu, ispostavilo da nije to dogovor nego je nešto drugo. Onda, Euleks to tumači na svoj način, a Priština na svoj način.
Podsetiću vas da je posle sastanka 7. decembra, gde je navodno sve to bilo dogovoreno, došlo do velikih problema na graničnom prelazu, zato što su Euleksovi carinski službenici i prištinski carinski službenici tražili da se roba naplaćuje. Onda je Vlada delovala preko jednog dokumenta, koji je prosledila predstavnicima Srba sa Kosova, celu tu priču dobro znate.
Podsetiću vas da je tada, iz saopštenja Ketrin Ešton, se zapravo videlo da je 7. decembra o svemu razgovarano, ali ne o carinama i ne onome što je premijer nama saopštio da je bilo predmet tih razgovora. Znači, u najmanju ruku, imamo protivrečnije informacije, ali pre svega protivrečno ponašanje, na osnovu tzv. "sporazuma" raznih službenika na tom graničnom prelazu. To je, dakle, jedan opšti problem tih razgovora i pregovora, koji se mora rešiti, mislim, pre svega, boljim informisanjem.
Vlada mora tačno da kaže o čemu je reči bilo u Briselskim razgovorima, pa makar ti dogovori bili i nepovoljni, jer ono što je nepovoljno, ne može se sakriti, barem ne pred kosovskim Srbima, koji su predmet primene tih razgovora i dogovora i koji, razume se, uvek trpe i pate na osnovu njihovih rezultata.
Druga stvar, koja se tiče ovoga što je dogovorene, a pre par dana, a primenjuje se od danas, jeste zapravo pitanje šta se događa sa određenom akciznom robom, koja ne može da se prevozi u kamionima do tri i po tone, bar u ovom periodu, za koji važi ovaj privremeni sporazum?
Poznato je da sve cisterne imaju kapacitet veći od tri i po tone. One prevoze akciznu robu, nafta i benzin. Te cisterne očigledno neće moći da prevoze naftu i benzin do 10. i 17. januara, kada bude, kako oni kažu, nastupio konačni dogovor o carinama, gde se uplaćuju koji porezi, itd.
Znači, da li će za ove dve, tri nedelje Srbi, tj. ljudi koji prevoze i trguju tom akciznom robom, prestati to da čine, jer ne postoje manje cisterne kao što znate, ili će oni plaćati akciza na graničnom prelazu, nema trećeg. Znači, ostaje jedno otvoreno pitanje i od ovog prekjučerašnjeg dogovora, koji će se, videćete, za dan – dva pokazati kao veliki problem na graničnom prelazu i Srbi će opet protestvovati, jer neće za to vreme imati naftu i benzin. Opet imamo jedno nerešeno pitanje, koje odlažemo za kasnije, a žrtve toga su ljudi, koji koriste određene vrste roba.
Hteo bih da vam skrenem pažnju na to da u planu Martija Ahtisarija, koji je merodavan i osobni plan, po kome Vlada deluje, dakle, ne samo ova nego i ona prethodna, koja je napravila dogovore, a ova Vlada ih sprovodi. Kada je reč o carinama i akcizama, izričito se kaže, da će se one naplaćivati i preko centralnih carinskih službi u Prištini. Pogledajte taj plan, to je ono po čemu se ravnaju Priština i Brisel. Ne kažem da će to naši poštovati, oni će se verovatno boriti da to ne bude tako, ali ako ste vi primenili najmanje sedam – osam odredbi tog plana, Martija Ahtisarija, u drugim stvarima, uz postavljenje granice, tablice, lična dokumenta, itd, bojim se da će stvari ići tako i nadalje.
To je jedno upozorenje, koje je jako važno za ovaj momenat. U svakom slučaju, ova pitanja, i opšta i pojedinačna oko ovog dogovora su jako važna, pre svega za Srbe na Kosovu i trebalo bi, ne mi da dobijamo odgovor, manje više za to, nego Srbi na Kosovu da dobiju jasan odgovor na ta otvorena pitanja.