Dan za odgovaranje na poslanička, pitanja u vezi sa aktuelnom temom, 30.05.2013.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Dan za odgovaranje na poslanička, pitanja u vezi sa aktuelnom temom

30.05.2013

Sednicu je otvorio: Nebojša Stefanović

Sednica je trajala od 10:25 do 15:20

OBRAĆANJA

...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Molim vas, prijavite se, gospodine ministre.

Velimir Ilić

Prvo pitanje je bilo kako zaposliti građevinare i putare u Srbiji. Vi znate šta je problem. Problem su dugovanja iz prethodnog perioda i vi znate da smo ovde u parlamentu raspravljali o nekim prethodnim vladama, o dugovanjima putarima. Svi oni koji su kritikovali to, ponovo su zadužili putare i dug je skoro identičan kao i dug koji je bio pre toga.
Zašto? Preinvestiralo se u određenim sredinama i nije se platilo. Prema tome, kada uzmete spiskove dugovanja Razvojni fond Vojvodine duguje milijardu, lokalna uprava milijardu i 900 miliona i da ne nabrajam šta ko koliko duguje i na održavanju puteva morao je restriktivno da se smanji budžet što je ugrozilo putare, jer nisu mogli da izdrže, jer oni dobijaju naloge od policije, određenih institucija i moraju da izvedu radove u najkraćem roku, ali nema para da se to na vreme plati i ti se dugovi gomilaju.
Grad Beograd duguje putarima dve milijarde, duguje se "Beograd putu", duguje se MB "Miljković". To je bilo ono ugovaranje bez pokrića. Zašto? Neke opštine, posebno u Vojvodini su stradale, jer je Razvojni fond Vojvodine davao rešenja da mogu da se zaduže i podignu kredite, a oni će to da im plate.
Međutim, nisu im platili, oni su sada u sudskim sporovima izgubili i moraju da plate iz svog budžeta, a znate u kakvoj je situaciji Razvojni fond koji to ne može da isfinansira.
Građevinari moraju da izađu napolje, a mi smo prethodnih godina samo u Iraku izveli za 19 milijardi evra posla, a sada su svi došli u Srbiju.
Malo je tržište, malo se gradi, stanova nema. Finansijska kupovna moć stanovništva nije u toj meri, moramo da izađemo napolje i mora da radimo napolju.
Drugo, mnoge firme su uvedene u stečaj, kao što su putarske firme. Ako je gazda uhapšen, imovina i mašine su stavljene pod nadzor organizovanog kriminala. I sad vi ne možete da radite, imate radnike, imate mašine, ali ne možete da radite. To je veliki problem što mora to da se razreši.
Pitanje stečaja mora da se reši i to građevinari ovih dana traže. Oni traže da bi bili sposobni da izađu na tržišta, da bi se pokrenuli, da im se plate dugovi koji su nagomilani na raznorazne načine. Ali, oni nisu krivi, oni su izveli radove, i moraće to da se reguliše.
Sada je veliki problem što imamo ogromne investicije u Srbiji, ali nemamo naše ljude koji mogu da rade. Strane kompanije preuzimaju naše radnike, a ostaje u firmama samo administracija, i to je danas veliki problem građevinskih i putarskih firmi. Oni traže da se stimuliše građevinska firma raznim beneficijama, kao što imaju druge grane privrede, da bi se pokrenuli.
Sada je problem, vi znate da je prethodna Vlada ugovorila mnoge poslove, pomoć građevini. U tom fondu trenutno ima para. Da li vi verujete, gospodo narodni poslanici, ja dva meseca nisam dobio ni jednu situaciju, a imam novac? Ne mogu da im platim. Ne rade. Otišli su u stečaj.
Da li verujete za socijalne stanove? Mi smo u 24 opštine podelili sredstva krajem prošle godine. Ni jedan stan se ne gradi. Zašto? Zato što nema ko da gradi.
Žalosno je, ja sam pre neki dan bio u Zrenjaninu i Kikindi, tamo nema ni jedna građevinska firma koja može da se pojavi na tenderu. Znate koliko to povećava cenu ako dođe firma sa strane jer to koriste sada strane kompanije, dolaze i uzimaju poslove? Mora im se pomoći da stanu na noge, da se otčepi, ovo kroz stečajeve, da im se vrati imovina koju imaju, sredstva za rad, itd, da bi mogli da konkurišu da rade. Žalosno je što stoji na računima stotine miliona, a oni nemaju posla, a pare stoje, a ne mogu da grade.
Ovo što se dogodilo sada u poslednje vreme, da se obaraju tenderi zbog svake sitnice. Na primer, mi tender, evo konkretno u Nišu, ne mogu da počnu da grade zgradu, imaju pare, imaju sve, ali neka tamo firma obara tender za svaku sitnicu, ima dobre advokate, pravnike, i ne može da počne posao. To se događa u mnogim gradovima.
(Predsedavajući: Vreme, gospodine Iliću.)
Mi sad, molimo putare, građevinare, da jedni druge ne uništavaju, već da te poslove polako počnu da rade.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Gospodin ministre Kneževiću, daću vam reč, ali pošto je proceduralno moram da ispoštujem da narodni poslanik postavi eventualno dodatno pitanje, pa ću onda vama dati reč.
Izvolite, molim vas prijavite se.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Milorad Mijatović

Socijaldemokratska partija Srbije
Hvala, gospodine ministre, dodaću još jedno pitanje.
Naime, mi smo ovih dana u SDP imali razgovore sa sindikatima. Svi su insistirali na razvoju socijalnog dijaloga. Premijer je rekao da je on predsednik Socijalno-ekonomskog saveta, ja bih molio samo da se sa reči pređe na dela, da se stvarno sedne, da se sa sindikatima razgovara i molio bih ministre da primaju predstavnike sindikata.
Druga stvar, mnogo se govori o IT tehnologijama. Predlažem, nema ministra obrazovanja, da se investira u matematiku. Zašto u matematiku? Pa, ako hoćemo da imamo stručnjake u IT tehnologijama, tada moramo investirati u matematiku, u nauku u širem kontekstu, jer intelektualni kapital je nešto što mora da bude budućnost. Mi možemo dovesti koliko god hoćete firmi, ali mi više nemamo kvalitetnih stručnjaka. Prema tome, ja vas molim, investirajte više u matematiku, u nauku, u tehničke nauke, tada će ova zemlja izaći iz krize. Hvala.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Hvala.
Reč ima ministar Knežević. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Goran Knežević

Pa evo, da vam odgovorim da smo prešli sa reči na dela, pre nego što krenem na PIK "Bečej", da u principu, bar u ovom sektoru poljoprivrede, a znam to i za ostale kolege iz drugih sektora, da razgovaramo. Razgovaramo sa poslovodstvima, razgovaramo sa sindikatima, i pokušavamo da dođemo do najboljeg mogućeg rešenja, što se evo odnosi sigurno i na PIK "Bečej".
PIK "Bečej" je u stečaju već jedno duže vreme. Tri hiljade hektara sopstvenog zemljišta, pet hiljada hektara obrađuju državnog zemljišta, stočarska proizvodnja, povrtarska proizvodnja, proizvodnja šaranske ribe, jedan izuzetan potencijal koji sada u stečaju radi pozitivno. Znači, što je prosto, neverovatno onda vratiti se unazad pa reći da takva jedna firma, s takvim potencijalima može da propadne.
Ono što je najveći problem, da kažem, to je 1400 zaposlenih. Mi, osim ovog ekonomskog momenta, moramo uzeti u obzir i taj socijalni momenat i voditi računa o 1400 zaposlenih, u jednoj tako maloj opštini, gde bez tog PIK "Bečej", praktično sva kompletna privredna aktivnost bila umrtvljena.
Ono što smo mi uradili u prethodnom periodu, jeste da smo imenovali i novi Odbor poverilaca, na čijem čelu je predstavnik Ministarstva poljoprivrede, da su prišli ozbiljnim analizama, odložili smo plan reorganizacije za naredna dva meseca, negde do 15. jula i očekujemo da do 15. jula dogovorimo sa strateškim partnerima, kojih ima dosta, koji su zainteresovani. Naravno, vrlo je važan i ovaj državni deo koji ima negde učešće oko 22%. Kao što sam rekao, taj problem radne snage koji je jedan kamen o vratu i moramo iznaći mogućnost da većina tih ljudi ostane i da radi, a da PIK "Bečej" u narednom periodu bude restruktuiran, da bude prodat strateškom partneru, koji su vrlo ozbiljni koji će sigurno znati kako da tu proizvodnju nastave i da je još uzdignu u narednom periodu.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Čedomir Jovanović. Izvolite.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Liberalno demokratska partija
Gospodine potpredsedniče, poštovano predsedništvo, dame i gospodo ministri, poslanici, mislim da svako ko prisustvuje ovoj sednici ili svako ko može da nas prati zapravo vidi uzroke stanja koje ste vi, gospodine Dinkiću, kao ministar finansija, opisali onom rečenicom pre nekoliko dana i konstatacija da se više ne može cediti drenovina.
Gde je predsednik Vlade? Prvog potpredsednika nisu pozvali iz DS, inače on se pojavljuje samo onda kada ga pozovu demokrate, u drugim situacijama ga nema. Gde su svi drugi ministri? Šta ćemo da radimo sa PIO fondom, sa Fondom zdravstva? Poštujem vas koji ste tu došli, ali ni vi jadni ne znate, gospodine Kneževiću, šta da kažete za taj PIK "Bečej", da li je tako?
(Goran Knežević, s mesta: Rekao sam.)
Znam, u tome je problem. Mene interesuje, eto vi predstavljate Vladu, znate kakav je naš stav o vama kao opozicione stranke, smatramo da jedini posao koji je vaša vladajuća koalicija mogla da uradi, da ga je uradila. To je taj Sporazum sa Prištinom, Briselski dogovori koji su postignuti. Formiran je odbor za implementaciju, to ide ka nekom svom logičnom raspletu, godine su izgubljene, životi uništeni i to je to.
Vas, gospodine Dinkiću, vređa Krkobabić. Iz druge stranke vređaju nekog drugog stranačkog lidera, vaši odgovaraju. Ima li neko pitanje koje može da postavi poslanik ovako, pa da onda vi na to odgovorite i mi smo rešili ekonomsku situaciju u zemlji? Pitam vas zajedno, kada će, da li postoji mogućnost da prvo sednete jedni sa drugima, da prihvatite ono što se mora prihvatiti?
O kakvoj reindustrijalizaciji govorimo kada nam je investicioni kredit pod kamatom od 12%, a profitna stopa tri-četiri? Koliki je negativni obrtni kapital u zemlji? Vi to znate, gospodine Dinkiću, sami to vrlo dobro znate, naši razvojni potencijali, Elektroprivreda i poljoprivreda. Znate li na kom nivou su ti naši potencijali, koliko tu nedostaje ciljeva, planova, kadrova? Ko god da dođe u taj EPS, šta da radi sa njim, ministarko? Koliko je tamo potrebno stručnih ljudi, u šta se sve to pretvorilo?
Vi ste ministar za finansije i privredu. Da li ima u okviru vašeg ministarstva sposobnosti da se prvo u okviru Vlade postavi konsenzus o onome što je potrebno uraditi? Ne govorim o panici i ne mislim da je situacija beznadežna, ali vi vodite ovu zemlju. Vi je vodite. Da li imate sposobnost za taj dogovor ili ne?
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS | Predsedava
Dužan sam da odgovorim u ime predsedavajućeg.
Što se tiče prisustva ministara i članova Vlade, tačno su pozvana sva ona lica koja je DS, kao predlagač ove teme, predložila.
Uglavnom su svi prisutni, osim dvoje koji su opravdano odsutno. Znači, nije prisutan potpredsednik Krkobabić i Verica Kalanović, opravdano. Ostali su u Skupštini. Nažalost, zauzeti su i doći će u međuvremenu. To samo radi informacije.
Reč ima ministar Dinkić. Izvolite.

Mlađan Dinkić

Ujedinjeni regioni Srbije
Da bi bilo koja vlada uspešno funkcionisala, konsenzus se podrazumeva. Ako nema konsenzusa, nema  uspešnog funkcionisanja ma koje vlade.
Za našu situaciju, koja je teška, potreban je ne samo konsenzus u Vladi, za koji verujem da ćemo ga postiću, već konsenzus u čitavom društvu.
Neko je pominjao razgovore sa sindikatima, sa Udruženjem malih i srednjih preduzeća, sa privrednicima. Neophodan je zaista konsenzus, jer pitanje borbe protiv ekonomske krize nije pitanje samo budžeta. Budžet se odnosi na javni sektor. To nije ključ izlaska iz krize.
Ključno je kako podstaći privredni sektor da jača, da bi imao odakle da se hrani taj javni sektor, a da u međuvremenu mora da se zna da privatni sektor ne može da ima stege, nego mora da se podstakne, a da ako neko treba da štedi, to jeste javni sektor i oko toga mora da se postigne konsenzus, pa ma kako nepopularne mere bile.
Što se mene tiče kao ministra finansija, svoje predloge ću dati mojim partnerima. Mi ćemo o tome razgovarati i to sam najavio u narednim danima.
Nadam se da ćemo imati konsenzus oko mera. Neću ja biti jedini koji će predlagati. Predlagaće i drugi, ne samo politički partneri, nego i privrednici i sindikati i moramo da napravimo konsenzus, jer ovo nije pitanje jedne vlade, ovo je pitanje šta će biti sutra.
Sigurno neću biti ministar finansija koji će govoriti neistinu i reći da ako ništa ne promenimo, možemo da izbegnemo grčki scenario. Grčki scenario je nastao tako što su oni koji su vodili finansije u Grčkoj pre pet-šest godina lagali narod i nisu govorili kolike su stvarne dubioze, koliki je stvarni deficit, koliko je stvarno učešće fondova plata i penzija u bruto domaćem proizvodu i nakon toga su se probudili jednog dana i zatekli deficit od 12% bruto domaćeg proizvoda. Nikada neću dozvoliti da se to dogodi u Srbiji. Ubeđen sam da ni pojedini partneri to neće dozvoliti.
Imajući u vidu da smo preuzeli vođenje i ekonomije i čitave Vlade u izuzetno teškim okolnostima, najpre, potpuno ste u pravu, mi ćemo međusobno postići konsenzus o neophodnim merama, a onda ćemo zatražiti i vašu podršku, i vas koji ste u opoziciji i onih koji nisu uopšte u politici, jer ovakva kriza zahteva jedinstvo.
Da li ćemo uspeti u tome, zavisiće od svega ovoga. Uveren sam da postoje rešenja i predložićemo rešenja koja će nam pomoći. Kada kažem pomoći, pomoći našim građanima i našoj privredi.
Mogu da potvrdim da je neophodan konsenzus i neće sve mere biti lake i neće sve mere biti usmerene na budžet.
Spomenuo je prethodno gospodin da, nisam se javio zato što nije bilo vremena za odgovor, ne može se tolerisati da neko ko nema proizvodnju za tržište može da opstane, pa makar trenutno fiktivno zapošljavao neke ljude. Tim ljudima moramo da nađemo neki posao koji je održiv, a ne da ih zavaravamo i dalje da mogu da rade nešto što niko neće da kupi na tržištu.
Dakle, naš cilj je da pogledamo istini u oči, da dobijemo podršku za to i da onda sprovedemo mere koje su dobre za većinu u ovom društvu.
Naravno da će datum za početak pregovora sa EU dosta doprineti poboljšanju imidža Srbije, ali mi moramo unutra, u kući da uradimo ozbiljne promene i da, pored podsticajnih mera u različitim sektorima, sprovedemo odgovarajuću štednju u javnom sektoru. Pominjem, javni sektor nije isto što i privatni. Javni sektor, doduše, zapošljava čak 500.000 ljudi, a u privatnom, uključujući poljoprivredu, radi 1.700.000. Jednostavno, moramo da napravimo konsenzus u ciljevima i, ukoliko vi tome doprinesete vašim konstruktivnim predlozima, siguran sam da će to biti dobro i za sve građane Srbije.