Sedmo vanredno zasedanje, 01.08.2014.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Sedmo vanredno zasedanje

01 Broj 06-2/211-14

4. dan rada

01.08.2014

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 10:05 do 20:05

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospođo Đoković.
Reč ima narodna poslanica Marija Obradović. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marija Obradović

Srpska napredna stranka
Hvala.
Ja ću se pridružiti komentarima ministra Tasovca da zaista ne treba plašiti ni zaposlene u medijima, ni urednike redakcija, niti ljude koji na bilo koji način sada su finansirani iz državnog budžeta, da će po usvajanju ovog zakona apsolutno ostati bez posla, da će biti ugašeni svi regionalni i lokalni mediji, da više ne postoji mogućnost da se čuje informacija onog trena kada bude izglasan ovaj zakon.
To je apsolutno pogrešno zbunjivanje, obmanjivanje građana, jer svako ko se ozbiljno bavi medijima, obradovao se trenutku kada može da se finansira na pravičan način uz komisije, uz propisane procedure, ono što on želi da plasira gledaocu i zna da će biti pronađen novac za to.
Jer, kada zaista ponudite dobar proizvod koji interesuje gledaoce, konzumente usluga vašeg medija nema razloga da brinete. Znam mnoge kreativne urednike novinare koji su bili zarobljeni u gradskim državnim redakcijama, da tako laički nazovem, jer nisu imali razumevanje urednici, niti je bilo dovoljno novca u okviru onoga što je predviđeno tim državnim ili opštinskim budžetom, da oni urade i realizuju određeni projekat.
Posebno kako se menja i ambijent u našoj državi i privredni ambijenti i kako usvajamo mnoge evropske vrednosti, neophodno je da se menjaju naši programi, da upoznajemo građane sa tim novim vrednostima i zbog toga je neophodno da se pronađu i drugi načini finansiranja.
Ako uvek budemo u okviru onoga i budemo tako ležerni da određena količina novca stiže svakog meseca ili nakon određenog perioda na naše račune, tu teško da će biti kreativnosti, teško da ćemo moći da sprovedemo tržišnu utakmicu, a tržišna utakmica je izlazak na otvoreno tržište gde zaista samo kvalitet, upornost, posvećenosti i rad pobeđuju.
To je nešto što može da da rezultat u Srbiji. Na tome treba da insistiram. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem, gospođo Obradović.
Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik dr Blagoje Bradić.
Vlada i Odbor za kulturu i informisanje nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Dragan Šutanovac i Goran Ćirić.
Vlada i Odbor za kulturu i informisanje nisu prihvatili amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima narodni poslanik Goran Ćirić. Izvolite.
...
Demokratska stranka

Goran Ćirić

Demokratska stranka
Poštovani gospodine ministre, poštovani predsedavajući, poštovane koleginice i kolege, naš amandman u članu 17. kojim se dodaje novi stav 2. koji glasi - jedinice lokalne samouprave, opštine i gradovi obezbeđuju za ostvarivanje ciljeva iz stava 1. ovog člana, iznos od najmanje 2% budžeta. Izuzetno za gradove veće od 300.000 stanovnika taj procenat ne sme biti manji od 1%.
Povlačenje države iz vlasništva u medijima i promena načina finansiranja obezbeđuje i obavezuje vlasti na republičkom, pokrajinskom i lokalnom nivou da obezbede deo sredstava iz budžeta za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja i da sredstva raspoređuju na osnovu sprovedenih javnih konkursa.
Mi smo od premijera juče čuli mnoge optužbe na račun nekih poslanika da su pozivali ljude da ne plaćaju električnu energiju i struju, a ja ne mogu drugačije da shvatim njegovo obećanje da ne treba plaćati tv pretplatu, nego kao direktan poziv da je i ne treba plaćati.
Obećao je da će ukinuti tv pretplatu i zbog toga je svakako smanjen procenat finansiranja javnog servisa u Republici Srbiji. Mislim da je važno kada govorimo o toj analizi trenutnih procesa u državi, a jasno je da lokalne samouprave sa sve manje para raspolažu, jasno je da imamo veliki problem u javnom finansiranju i da to vodi ka jednom procesu centralizacije, jer lokalne samouprave imaju sve manje tog prostora.
Govorim o pravu jednog dela teritorije Republike Srbije da ima svoj javni servis. Želim da kažem da je pokrivanje ovim delom budžeta, obaveznim taksama koje su uvedene ovim zakonom, jedino na teritoriji grada Beograda i Vojvodine, dok na ostalom delu teritorije Srbije to nemamo. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Na član 17. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Stošić.
Vlada i Odbor za kulturu i informisanje nisu prihvatili ovaj amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Reč ima narodni poslanik Milorad Stošić.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Milorad Stošić

Poštovani predsedavajući, uvaženi ministre, u sklopu ovog zakona sam podneo više amandmana, kao i amandman na član 10. za koji nisam dobio reč. Sada ću po amandmanu na član 17.
Predložio sam da se stav 2. menja i glasi – za pojedinačna davanja može se opredeliti najviše 5% sredstava od ukupno opredeljenih sredstava za ostvarivanje javnog interesa putem javnih konkursa. Jedinica lokalne samouprave obezbeđuje iz budžeta najmanje 2% za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja. Deo prikupljenih sredstava u iznosu od 60% je namenjen za finansiranje regionalnih javnih servisa, a ostatak od 40% projektnom finansiranju komercijalnih medija. Javni servisi nemaju pravo konkurisanja za dobijanje sredstava putem projekata, koje raspisuju republika, autonomna pokrajina i jedinice lokalne samouprave.
Ovo sam predložio da bi ispoštovali jedan viši akt koji je donet pre nekoliko godina, a to je Strategija o razvoju sistema javnog informisanja koja svojim jednim delom planira i formiranje tih regionalnih javnih servisa.
Na ovaj način kroz dozvoljavanje da jedinice lokalne samouprave opredeljuju određena sredstva za javne servise, daje mogućnost lokalnim samoupravama da one sagledavaju interese lokalnog stanovništva, lokalnih građana. Na neki način da imaju pravovremenu i pravu informaciju.
Kada ovo govorim, ne govorim samo o jugoistočnoj Srbiji, govorim i o severozapadnoj Srbiji, o Šumadiji, jer smo kroz raspravu u prošlom sazivu imali veoma jake i široke argumente za osnivanje ovih regionalnih javnih servisa.
Samo ću napomenuti još jednom činjenicu koju sam kroz načelnu raspravu govorio, to je da je 36.000 Nišlija potpisalo inicijativu za ostankom niške televizije kao regionalnog javnog servisa. Odlukama Skupštine grada Niša u dva saziva da niška televizija bude javni regionalni servis.
Kada govorimo u interesu građana, kada govorimo o volji građana moramo na neki način poštovati tu volju građana, jer 36.000 Nišlija nije dalo svoj glas radi reda, već su dali glas radi želje da imaju svoje javno glasilo koje će ih informisati o lokalnim problemima, o problemima grada, regiona. Tako da na ovaj način samo pružamo mogućnost lokalnoj samoupravi da ona opredeli sredstva i da finansira na neki način te lokalne medije.
Još jednom pozivam i ministra i sve nas da razmislimo i da imamo jednu situaciju, ravnopravnu u celoj Srbiji, da ne dozvolimo da država bude suvlasnik ili vlasnik samo dva javna servisa RTS i RTV, već da damo mogućnost da ako Strategija predviđa, da imamo i te regionalne servise i da jednostavno budemo svi i pravovremeno i objektivno informisani o onome što interesuje građane, a ne o nekim pitanjima koja ne interesuju lokalne građane. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Mirko Čikiriz.
...
Srpski pokret obnove

Mirko Čikiriz

Srpski pokret obnove - Demohrišćanska stranka Srbije
Gospodine ministre, vezano za ovaj amandman, mislim da je naravno vaša namera dobra i sve ono što su preporuke brisale i što je zahtev medijske scene u Srbiji treba ispoštovati.
Mislim da je prethodni kolega govorio o nečemu što je, čini nam se, po mom dubokom uverenju, nakon praćenja svih analiza, nešto što je u potpunosti opravdano i čini mi se da će danas glavna tema biti, pored regionalnih javnih servisa, finansiranje lokalnih servisa, odnosno lokalnih televizijskih i radio stanica i opravdana bojaznost narodnih poslanika da ćemo uz sve dobre efekte koje donose ovi zakoni imati i neke loše. One će prouzrokovati gašenje nekih lokalnih medija, a ono za šta smo sada sigurno, to je da nije predviđeno postojanje regionalnih javnih servisa, uz uvažavanje, naravno, i potrebu da se na medijskoj sceni Srbije otvori tržišna utakmica, pre svega u konkursima za projektno finansiranje, mislim da bi svima nama bilo lakše.
Vršio sam neke analize na osnovu odgovora ministarstava u skladu sa amandmanima koje sam i sam podneo, da vidimo sa koliko sredstava zaposleni, budžetskih sredstava iz lokalnih samouprava, iz budžeta Republike Srbije raspolažu određeni mediji i to će nam biti taj matematički deo, biće nam najbolja osnova za raspravu o budućnosti naših medija.
Predsedavajući, ako prekoračim vreme, moliću, koristiću vreme poslaničke grupe i ovlašćenog predstavnika.
Recimo, ako uzmemo kao primer RTV Kragujevac, ona iz budžeta grada Kragujevca na godišnjem nivou dobija 365.000 evra ili 42.000 evra mesečno. Za šest regionalnih javnih servisa ako bismo kao parametar uzeli troškove koje ima RTV Kragujevac, to bi značilo da bi za šest regionalnih javnih servisa trebalo izdvojiti 2.191.000 evra. Sa druge strane, mi imamo izdvajanje iz budžeta za RTS, potrebna izdvajanja, šest milijardi dinara na godišnjem nivou ili 52.173.000 evra i za RTV 1.678.000.000 ili 14.591.304 evra. To je ukupno 66.765.217 evra. Samo 3% sredstava koje izdvajamo za RTS i RTV su potrebna da funkcioniše šest regionalnih javnih servisa.
U prethodnim pitanjima koja sam kao narodni poslanik postavljao gospodinu Bratislavu Petkoviću, dok je bio ministar kulture, imam odgovore gospodina Petkovića. On je obećao u pisanim dopisima da će Ministarstvo pronaći najbolja rešenja kako bi se ostvarilo pravo građana na objektivno i pravovremeno informisanje o svim događajima značajnim za njihovu sredinu. Sa ovakvim zakonskim predlozima plašim se, pored toga što ne postoje regionalni javni servisi, a to nam je i analiza privatizacije pokazala, da mi, pored toga što nećemo imati regionalne javne servise, da ćemo izgubiti i neka lokalna značajna glasila za informisanje ljudi o specifičnim događajima vezanim za njihovu sredinu.
Naravno da je projektno finansiranje dobro zbog tržišne utakmice i mi ga kao poslanička grupa u potpunosti podržavamo, ali se naprosto tu radi o finansiranju koje možda neće moći u potpunosti da pokrije 24 sata radio ili TV programa, kao što sada rade lokalni mediji. Recimo, mi imamo tu i neki disbalans vezan za broj zaposlenih sa istim kvalitetom programa medija sa nacionalnom frekvencijom. RTV B92 ima nešto više od 350 zaposlenih, a RTS 5.200 zaposlenih. Čini mi se da mnogo manji broj ljudi radi podjednako ili sličan kvalitet programa kao RTS.
Zbog toga bih ministre molio, pošto će ovo biti tema, čini mi se, koja će dominirati ovog dana da, kada pričamo o ovome, pričamo jezikom brojki. Brojke su neumoljive. Kada iznesemo matematičke podatke, onda će nam biti lako da svi ostanemo u uverenju da smo u pravu u svojim stavovima ili da odustanemo od svojih uverenja i da kažemo da nismo u pravu. Zato bih molio da u budućnosti kod rasprave o ovim temama vi nama iznesete neke bitne podatke od kojih sam deo sada pomenuo. Hvala vam.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Za reč se javio ministar u Vladi, Ivan Tasovac. Izvolite.

Ivan Tasovac

Moram da vam skrenem pažnju da iz vašeg izlaganja se stiče utisak kao da mi u ovom trenutku ukidamo regionalne javne servise, a regionalni javni servisi ne postoje. Postoje određene gradske televizije koje se u potpunosti finansiraju iz budžeta lokalnih samouprava. Tako da, mislim da bi to bilo jako bitno da ljudi shvate.
Mi ovde govorimo o lokalnim televizijama. Opet kažem, legitimno je pravo svakoga da osporava odluku države da se povuče iz vlasničke strukture medija. Samo se tu onda slažemo oko toga.
Drugo, mi smo predvideli ono što i jeste evropska praksa, jer ne znam ni jednu evropsku zemlju koja nema svoj javni servis. Predvideli smo postojanje dva javna servisa, uvažavajući činjenicu da RTV ima programe na jezicima 11 nacionalnih manjina, zato što, između ostalog, informisanje na maternjem jeziku nacionalnih manjina je jedna od vrlo bitnih stvari za čitav ovaj set zakona.
Još jedna stvar, opet se vraćam. Propisivati lokalnim samoupravama koliko će izdvojiti iz svog budžeta zaista bi predstavljalo ugrožavanje njihovog suvereniteta.