Deseto vanredno zasedanje, 24.06.2015.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Deseto vanredno zasedanje

01 Broj: 06-2/273-15

2. dan rada

24.06.2015

Beograd

Sednicu je otvorila: Maja Gojković

Sednica je trajala od 11:05 do 18:30

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Borislav Stefanović.
...
Stranka slobode i pravde

Borko Stefanović

Samostalni poslanici
Gospođo predsednice, hvala.
Dakle, i ovaj amandman, kao i ostali koje smo podneli, ima za jasan cilj da pokušamo da zaustavimo Vladu u onome što i prethodni govornik govorio, a to je dodatno opterećenje građana Srbije kroz povećanje cene električne energije, u ovom slučaju konkretno kroz akcize.
Ne vidimo, i nismo dobili bilo kakva uveravanja, gde će konkretno taj novac da ode, sem što će naravno otići u budžet, kao i druge stvari koje su otišle u budžet, pa nemamo nikakav dokaz gde su na kraju završile, a da je to bilo u korist građana Srbije, razvoja EPS-a, razvoja tržišne privreda i svega onoga što ste govorili prethodnih dana. Ne vidim konkretizaciju ovog, osim da će se smanjivati budžetski deficit i da će uopšte suštinski naš budžet biti u boljoj situaciji nego pre godinu dana, u smislu brojeva knjigovodstva i onoga na šta svodite građane Srbije, a to su brojevi. Za vas su građani Srbije brojevi.
Nije vama bitno sada uopšte kako će oni ovo da plate. Ne mogu da plate, sve cene su povećane u Srbiji, plate su male, nikakve. Imamo armiju nezaposlenog sveta. Zašto pre ovoga niste napravili socijalne karte? Zašto niste uradili nešto, pa da možemo da kažemo - sada kad je 70 hiljada građana Srbije zaštićeno od ove mere, hajde da razgovaramo o akcizama. Nego to nije urađeno, prosto i jednostavno.
Šta me još više uverava u to da smo u pravu? Kažete, kad branite ovaj potpis, to je potpuni apsurd, kažete - vi ste birali, mi smo birali Vladu koja je povećavala cenu električne energije, ne znam, 10 puta. Pa, vi to isto radite, još gore. Kakva vam je to odbrana? Stvarno ne razumem. Shvatam da morate nešto da kažete, ali bar razmislite šta kažete. Dakle, vi niste birali Vladu koja povećava cenu električne energije? Pa, evo dokaza da ste birali.
Građani Srbije, imaćete povećanje od 12,4% cene električne energije na vaše mizerne plate, na mizerne penzije, na sve ono što su vam ovi loši učenici evropskih neoliberala uradili. Zašto ste neoliberali? Pa, niste vi za vas, vi ste za sebe etapisti, vi koristite sve državne pogodnosti za vas i vaše prijatelje, ali narod jeste, na njima primenjujete te eksperimente. Prihvatio bih da ste u pravu, sada da ustanete i kažete – evo, mi ovo nećemo uraditi, reformisaćemo EPS, izbacićemo partijske ljude, zaustavićemo endemsku korupciju, zaustavićemo činjenicu da direktor „Kolubare“ ima preko dva miliona dinara za potrošnju u restoranima, evo, to zaustavite, zaustavićemo činjenicu i da je „Eletkrovojvodina“ sponzorisala fudbalske klubove i koncerte. Pa, što o tome ne pričate? Nećete, ne odgovara vam, nego pričate o tome, kažete, što mi je vrhunac cinizma – mi radimo ono što Grke pritiskaju, a nas niko ne pritiska, a mi baš hoćemo to da uradimo. Ljudi, time se ne hvali. Žrtve su građani. Voleli bi to što ja pričam ili ne, to su činjenice. Njih pritiskaju, oni se bore za svoje građane i nadam se da će uspeti u toj borbi. Gde se vi borite? Vi bez pritiska radite ono što je neko rekao da treba da se radi, a oni koji su smislili tu filozofiju i ideologiju sami je se danas odriču, samo ne Vlada Srbije. O tome se radi.
Pokušavam da vam ukažem na to da ova mera, uz niz drugih stvari koje radite, neće dovesti do boljitka građana Srbije, dovešće do punjenja budžeta, do knjigovodstvenog salda koji je pozitivan za Vladu, ali, ponavljam, knjigovodstveni budžetski saldo može biti i plus, može biti fenomenalan, ali šta vredi kada niko ništa ne plaća u Srbiji, kada se ništa ne troši za građane, za infrastrukturu, za razvoj.
Znate li koja je cena poljoprivrednih proizvoda danas? Nema ničega. Svi će se iseliti iz Srbije, ljudi. Vi povećavate cenu struje i pravdate evropskim potezima. Kako, samo recite šta konkretno će to doneti građanima Srbije, recite im zašto će platiti toliku cenu? Prvi ću da vam čestitam ako ima grama argumenta istine, verujte u to, samo ne vidim još uvek, osim onoga što je ministar pričao, što prihvatam, što jeste budžetski finansijski objašnjeno, ali ja vas pitam životno, objasnite mi šta će to građanima doneti. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik dr Aleksandra Tomić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandra Tomić

Srpska napredna stranka
Koristiću vreme poslaničke grupe.

Uvažena predsedavajuća, poštovani ministre, kolege poslanici, za informaciju onih koji podržavaju gospodina Siriza, dao je predlog svojoj Vladi i poslanicima da prihvate plan reformi i dogovora sa EU. Prema tome, tako se ponašate u trenucima kada imate zemlju koja je dovedena do kolapsa. Onda morate da pristanete na sve uslove koje vam neko postavlja.

Srpska napredna stranka od kada vodi ovu Vladu i pre toga, kada je imala prvog potpredsednika Vlade, uopšte nije htela da dozvoli da dođemo u takvu situaciju. Šta radimo konkretno za građane? Samo restrukturiranje EPS-a i ukidanje šest direktora i stavljanje sedam izvršnih direktora jednog velikog sistema koji se naziva EPS je velika stvar. S druge strane, od 1. jula, za sve one koji ne znaju, postojaće samo jedan žiro-račun EPS-a. Neće biti žiro-računa termoelektrana, neće biti žiro-računa „ćerki firmi“, neće biti žiro-računa uslužnih firmi koje su u okviru EPS, postojaće samo EPS koji će biti definisan u tri sektora – proizvodnja, distribucija i EPS snabdevanje.

Prema tome, takav vid restrukturiranja će mnogo toga doprineti, da mi, pre svega, dovedemo EPS na jedan nivo u kome će zaista poslovati na održiv način. To znači da ovakav vid poskupljenja neće više biti praksa, kao što je bila praksa od 2000. godine, pa do danas.

Moj kolega Babić je želeo da govori isključivo o periodu od 2008. godine, ali ako govorimo o periodu i ranije onda vidite da su ta povećanja električne energije diskontinualno bila na nepredvidiv način. Bila su ad hok upravo zbog toga što je mnogo žiro-računa bilo u okviru EPS-a, što se mnogo trošilo bez kontrole, što su mnoge javne nabavke rađene da čak ni ministri energetike, ni premijeri nisu znali na šta se sve troše određena sredstva, da su remonti takođe rađeni ad hok. Zbog toga je ovo jedini način u kome suštinski vi možete da definišete restrukturiranje EPS-a, ali sa druge strane i da finansijski dovedete u red jedan ceo sektor koji se zove energetika.

Nemojte da pričamo o prošlosti, jer to negde boli sve i to nazivamo hroničarima Srbije, ali treba reći da se mnogo pre vremena, deset godina pre nego što je trebalo, otvorila pokrivka u „Kolubari“ i eksploatisani su prirodni resursi da bi se budžet punio na određeni način, iz koga su se trošila, na neadekvatan način, finansijska sredstva kroz različite vidove javnih nabavki EPS-a. Nećemo da pričamo o tome da je postajao veliki broj vozila, veliki broj zaposlenih, veliki broj direktora, 600 direktora, pa nisu oni nastali preko noći. Neko je vodio državnu politiku na takav način. Sada je ta politika jednostavno došla do kraja, dovela državu do toga da u trenutku 2012. godine je budžet imao svega 15 dana do isplate svih davanja i onda je jednostavno morala da se donese određena politika konsolidacije javnih finansija, da ne bi došli u situaciju kao što je Grčka, da pregovaramo pod silom i da dajemo svom narodu na silu da nešto što se zove smanjivanje plata 50%, 40% otpuštanja. To jedna odgovorna politika ne sme da dozvoli.

Poslednje dve godine pokazali smo da se odgovorno ponašamo prema svojim građanima, a odgovornost kako će građani i na koji način moći da podnesu povećanje ovih akciza se ogleda u tome što šest miliona evra iz budžeta će biti dato za podršku socijalnim kategorijama, to su te socijalne karte.

Napravljen je popis stanovništva u kome od 120 do 250 kilovat časa godišnje će imati praktično neki vid besplatne potrošnje električne energije. To jedan vid podrške socijalno ugroženim kategorijama. Prema tome, nije istina da ova Vlada ne misli na građane Srbije i na one koji ne mogu da plate svoje račune.

S druge strane, građani Srbije, ali to nije samo negde u načinu života u Srbiji, nego je to i u regionu, nisu imali do 2012. godine naviku da izmiruju svoje račune. Tu je negde na određeni način zaista i ova Vlada dala mogućnosti da se refinansiraju dugovanja koja su građani imali prema EPS-u, da se ta dugovanja daju na rate i samim tim da se pokaže da možete održivo da poslujete kada je u pitanju uopšte sistem energetike.

Ono što i prethodne vlade nisu uradile, nisu uradile ništa na polju razvoja obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti. To je započeto takođe posle 2012. godine. Ovaj parlament je na tadašnji predlog Ministarstva energetike usvojio nove zakone koji se odnose na energetsku efikasnost i to je ono o čemu smo zaista razmišljali.

Prema tome, odgovornost stoji na nama, na onima koji sada donose ove odluke. Te odluke jesu teške, ali pre svega su dobre za sve nas, za ozdravljenje privrede i pokazuju na koji način će u budućnosti poslovati budžet, a to znači da onoliko koliko prihodujete možete i da rashodujete. To je jedini mogući način na koji država može da funkcioniše.

Gospodine ministre, zahvaljujem vam se uopšte što dolazite ovde i pokušavate da razgovarate i pokažete i onima koji ne mogu da shvate zbog čega se donose uopšte mere fiskalne konsolidacije i zašto je to važno za sve nas. Mnogima to jednostavno ne predstavlja veliki problem, jer im nije uopšte bitno da li će moći da plate te račune, s obzirom da su proteklih godina zaista imali veliku ušteđevinu na kontu toga što su sedeli na određenim političkim funkcijama.

Prema tome, svima nama je ovde jasno zbog čega mnogi predlagači ovde pokušavaju da na krajnje zlonameran način napadaju nešto za šta suštinski žele da prikriju svoju prošlost, u kojoj su mnogo toga poslovali na krajnje neodgovoran način i na trošenje budžetskih sredstava na nenamenske svrhe. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Vučeta Tošković. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Vučeta Tošković

Srpska napredna stranka
Poštovana predsednice, poštovani ministre, dame i gospodo narodni poslanici, ova opozicija koja je bila u jednom momentu kompletna, a sada se razvrstala u nekih 10 stranaka, nikako ne može da prihvati ono što su radili od 80-ih godina pa do 2012. godine. Dakle, ovo su sada posledice njihovog nerada. Dakle, uništavanje kompletne privrede, nezaposlenost, sve se to dešavalo u njihovo vreme. Ne može se ni čarobnim štapićem rešiti ni za pet godina. Ono što se rušilo 12 godina ne može se za četiri godine popraviti.
Hajte malo da utišamo ove buntovnike tamo.
Tako da, nikako ne mogu da prihvatim njihova obrazloženja da je poskupljenje struje neki namet koji je nerealan. Realan je samo zato što su ga oni naterali da bude realan. Dakle, nemamo priliva u budžetu, a hoćemo reforme koje je nagovestio Aleksandar Vučić, premijer Srbije, koji je nagovestio da će biti teških rezova. To su prihvatili naši građani koji su glasali za te reforme i ne možemo ni na kakva način prihvatiti pritisak ove opozicije koja je raslojena u više stranaka, da oni nama sada drže lekciju kako mi nešto ne radimo kako treba.
Dakle, ovo je prinuđeno, nešto što se mora uraditi. Budžet je prazan, nema redovnih priliva i mora se odnekud naći. Ta sredstva će se opet vratiti na neki način ili u socijalnu politiku ili tamo gde je mnogo bitno, tako da neće propasti ta akciza što je na struji nametnuta. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Aleksandar Jovičić, po Poslovniku. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Jovičić

Srpska napredna stranka
Uvažena predsedavajuća, mislim da je povređen član 107. Duboko vas poštujem, ali bih vas zamolio da gospodinu Šutanovcu samo skrenete pažnju da ne okreće ovako nepristojno leđa narodnim poslanicima dok pričaju o veoma važnim temama za građane Republike Srbije i, ako je predstavnicima DS do konverzacije, da izađe u hol, pa nek se ispričaju, jer ovo je stvarno vređanje dostojanstva Narodne skupštine i poslanika u istoj. Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Hvala, poslaniče.
Neću komentarisati zato što poslanici inače pričaju dok drugi diskutuju, okreću se, ustaju, unose piće, hranu itd. Zaista mislim da moja uloga nije takva. Ako hoćete, mi ćemo glasati, ali ne vidim zaista svoju krivicu u tome.
Reč ima ministar Vujović. Dve minute imate za diskusiju. Izvolite.

Dušan Vujović

Hvala lepo.
Zbog građana Srbije moram da ispravim neke stvari koje je rekao poslanik Stefanović. Možda je tačno da je vaša namera da zaustavite Vladu Srbije, ali ne u tome da povredi građane, nego u racionalnom planu ekonomskog zaokreta sprovođenja reformi koje decenijama odlažemo.
Prema tome, ne može retorika da izmeni suštinu ovde. Suština je da želimo da sprovedemo teške reforme i zato ne radimo nešto samoubilački, nego znamo da teške reforme zahtevaju i trošak i vreme da bi se sprovele. Zato imamo trogodišnji program koji je podržao Fond. Zato imamo program koji je u svim delovima podržao i Fond i sve meritorne institucije u celom svetu, uključujući i zemlje koje imaju slične probleme ili zemlje koje su daleko bolje od nas. Rezultati koje smo već ostvarili na osnovu tekućih mera štednje su konkretni rezultati. Oni su materijalni, mada ovo što želimo da uradimo traži da oni budu i održivi na duži rok. Želimo da bude sve transparentno i održivo.
Ovde ste diskutovali u ovom parlamentu do poslednjeg detalja budžet i mi ne menjamo nijedan element tog budžeta. Prekjuče smo odgovarali na pitanje - zašto nemamo rebalans? Zato što su nam svi troškovi manji. Zato što smo uštedeli ukupno 75 milijardi otprilike, od toga preko 40 milijardi na strani, da budem precizan, prihoda, skoro 14 milijardi veći porezi, skoro 29 milijardi veći neporeski prihodi, na strani rashoda 34 milijarde manji rashodi, a od toga, slažem se, 8,5 milijardi manja je potrošnja za investicione projekte zbog raznoraznih faktora, ali ne i ukupno, samo centralne države, tj. samo u republičkom budžetu. Republički budžet je nadležnost ovog parlamenta.