Peta posebna sednica, 10.12.2015.

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Molim vas, gospodine Đurišiću, niste dobili pravo na repliku da bi sada govorili van dnevnog reda.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Tako je, bila je država tada u bankrotu i neko drugi je izvlačio 12 godina vrlo teških… (Isključen mikrofon)
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima ministar, dr Zlatibor Lončar.
...
Srpska napredna stranka

Zlatibor Lončar

Mislim da je mnogo bitnije ovde da građane interesuje šta ćemo i kako ćemo sa ovim budžetom da radimo, ali mislim da smo došli na jednu dobru stvar i da je gospodin Pavićević se pozvao na MMF, ako sam dobro čuo. Jel tako?
Mislim, da mi više stvarno nemamo nikakav problem. Konačno, smo našli parametar i onoga koga citiramo i onome kome verujemo. Prema tome, ne treba da verujete ni nama, ni gospodinu Pavićeviću, MMF je rekao svoje, ovaj budžet je usaglašen sa MMF, sa Svetskom bankom i sve ostalo bi bilo suvišno ako su to ljudi, ako ih svi citiramo, onda je ovde sve jasno. Ovo je dogovoreno sa njima.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem se gospodine Lončar.
(Vladimir Pavićević: Replika.)
Nemate pravo na repliku gospodine Pavićeviću. Gospodin Lončar je pomenuo vaše ime i prezime, ali ne u negativnom kontekstu i rekao - ne treba da se veruje ni meni, ni nama, ni gospodinu Pavićeviću, tako da nemate prava na repliku. Zahvaljujem se.
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Marko Đurišić, Aleksandar Senić, Biljana Hasanović Korać, magistar dr Blagoje Bradić, Ivan Karić, akademik Ninoslav Stojadinović, Goran Bogdanović, Slobodan Homen, Branka Karavidić, Dušan Petrović i Miroslav Marinković.
Reč ima narodni poslanik Marko Đurišić. Izvolite.
...
Socijaldemokratska stranka

Marko Đurišić

Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije
Hvala predsedavajući.
Poštovani ministri, kolege poslanici, mi smo našim amandmanom tražili da se izbriše deo koji govori o davanju garancija Republike Srbije za kredite u iznosu u 2016. godini, za 360 miliona evra.
Nešto sam o tome govorio u načelnoj raspravi, obrazlagao sam da ne mogu da prihvatim da država Srbija naplaćuje dobit preduzeća kojima onda daje garancije za kredite. Znači, 2016. predviđeno je da se Elektro mreži Srbije da garancija za kredit od 15 miliona evra, a čuli smo da je stotine miliona evra EMS uplatio u budžet Republike Srbije.
Ovde se daje kredit za Elektroprivredu Srbije, dva kredita, jedan od 80, u stvari tri, jedan od 80, jedan od 45 miliona evra, a to javno preduzeće je uplatilo dobit. Ako ima dobiti, ja mislim da je bolje da tu dobit reinvestira, nego da se uzimaju krediti, jer svaki kredit je trošak. Bez obzira koliko je povoljan.
Posebno nam je ne prihvatljivo da ministar je u odgovoru rekao – dajemo kredite tamo gde se grade neki infrastrukturni objekti, govorili ste. Ali, prvi kredit od 200 miliona evra je zajam za finansijsko restrukturiranje EPS-a. Nikakvo ulaganje u imovinu, u neke objekte, nego za finansijsko restrukturiranje. Zato smatramo da ako javna preduzeća, po rečima njihovih direktora i ministara, tako dobro funkcionišu dajte onda tu dobit, investirajte u ove projekte.
I poslednja stvar, ovi krediti, ove garancije se provlače, oni su bili i prošle godine u budžetu i ovaj od 200 miliona i ovaj od 45 miliona za TENT i ovaj Srbijagasa od 20 miliona. Zašto nije to realizovano ove godine? Hvala.
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima ministar Aleksandar Antić.

Aleksandar Antić

Pre svega, treba istaći da kada su u pitanju ove kreditne linije iza kojih Republika Srbija je stala izdajući državne garancije, reč je o kreditnim linijama koje će biti vraćene od strane korisnika tih kredita, znači, EPS, EMS, i Srbijagasa. Ove državne garancije ne idu u bilo kakvo dalje zaduživanje Republike Srbije, niti će kao takve biti deo našeg deficita. Pre svega, mora se uzeti u obzir da su te državne garancije neophodne da bi se ostvarile kreditne linije kod međunarodnih finansijskih institucija.
Dakle, mi kao država svojim garancijama stajemo iza javnih preduzeća kako bi povukli kredite od, pre svega, Evropske banke za obnovu i razvoj, KFV-a i ostvarile povoljne kreditne linije. Ovo nisu komercijalni krediti, naša preduzeća mogu komercijalno da se zadužuju i za to im nisu potrebne državne garancije, međutim, za ovako povoljne kreditne linije ove državne garancije su neophodne.
Dobar deo ovih kreditnih linije jeste za razvojne projekte, pre svega tu mislim na projekta vezan za EMS, oko efikasnosti u prenosnom sistemu, zatim veliki razvojni projekat na kome radimo i koji pripremamo, u pravu ste, on jeste bio deo državne garancije prošle godine vezano za obnovljive izvore energije u EPS i Kostolcu. Projekat Aleksandrovac – Brus, odnosno Kopaonik – Raška – Novi Pazar – Tutin je jedan značajan magistralni gasovod. Konačno, projekat koji je, odnosno kreditna linija vezano za EPS, to je nešto što je realizovano u decembru ove godine, reč je o restrukturiranju, vraćanju loših kreditnih linija koja su povlačene ranijih godina i nešto što će bez ikakve dileme se pozitivno odraziti na finansijsku stabilnost EPS i što je najvažnije ovo je deo aranžmana koji imamo sa MMF:
...
Srpska napredna stranka

Igor Bečić

Srpska napredna stranka | Predsedava
Zahvaljujem.
Reč ima narodni poslanik Zoran Babić. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Babić

Srpska napredna stranka
Zahvaljujem se gospodine predsedavajući.
Mogao bih ovde, imam ovde analizu i sve ono šta je predlagač amandmana govorio o budžetu za 2015. godinu i kakvih katastrofičnih namera je najavljivao i šta je sve najavio da će se desiti. Naravno, da se ništa od svega toga nije desilo. Evo, sada ponovo kaže da nema investicionih aktivnosti.
Evo, podsetio bih i vas gospodine Bečiću, da upoznate i predlagača amandmana da je EMS trafostanicu Beograd 20 koja se gradila više decenija. Koliko gospodine Antiću?

Whoops, looks like something went wrong.