Treća sednica Drugog redovnog zasedanja , 20.11.2017.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Treća sednica Drugog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/236-17

4. dan rada

20.11.2017

Beograd

Sednicu je otvorio: Đorđe Milićević

Sednica je trajala od 10:05 do 19:25

OBRAĆANJA

...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Reč ima narodni poslanik Dušan Milisavljević. Izvolite, doktore.
...
Demokratska stranka

Dušan Milisavljević

Poslanička grupa Demokratska stranka
Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, koleginice i kolege narodni poslanici, član 12. i 13. ovog zakona, tretiraju jednu važnu oblast za koju medicinska struka ima razumevanje.

Sada govorim stvarno kao lekar i ono što mene interesuje to je bezbednost naših pacijenata, naših građana koji dođu u jednom trenutku u zdravstveni sistem Srbije, kada imaju neki problem i kada treba da budu, ili dijagnostifikovani od neke bolesti, ili da budu operisani, ili nakon toga da se radi rehabilitacija.

Jako je važno da se uradi standardizacija sa evropskim zakonodavstvom i sa kvalitetom proizvoda koji važi u evropskim zemljama. To je nešto što, meni kao lekaru, uopšte nije problema da kažem da je nešto dobro kada je dobro, zato što je dobro za naše pacijente i dobro je za zdravstvene radnike koji rade sa tim proizvodima.

Svedok sam 1990-ih godina, kada sam radio kao mlad lekar, da sam se susretao sa materijalom koji nije uopšte ispunjavao ovakve standarde, niti je imao sigurnost za primenu na našim pacijentima, od hirurških konaca do nekih antibiotika, do samih nekih medicinskih aparata koji su bili korišćeni u tom trenutku.

Ono što ja kao lekar želim da pošaljem Ministarstvu poruku, to je da u vremenu kada nemamo dovoljno para, da svi gledaju nekako restrikcijama i štednjom da pribave malo više novca u svom budžetu, da što se tiče zdravlja novac ne sme da bude praktično, merilo da li će se neki aparat ili neko medicinsko sredstvo kupiti, kao što je bilo u nekim godinama ranije, nego da se kupuje kvalitet, a ne da uđemo u kupovinu određenih medicinskih sredstava koja bi samo zadovoljile da ih imamo na broju, a da ne zadovoljavaju bezbednost za primenu na našim pacijentima.

Upravo zato kažem kao lekar, naglašavam važnost člana 12. i 13. ovog zakona, koji obavezuje uvoznike da imaju standardizovano, praktično standardizacijski sertifikat po standardima EU. Znači, da taj kvalitet bude vrednovan i da taj kvalitet, praktično tog proizvoda, ili medicinskog sredstva može da bude plasiran u Srbiji, kao što je plasiran i u evropskim zemljama. Tim predlozima, praktično, naši građani imaju bezbednost kao građani, pacijenti u evropskim zemljama, što je meni kao lekaru, jako važno.

Poruka je da se cena ne stavlja u prvi plan kada se trebuju medicinska sredstva i medicinski preparati, nego da bude kvalitet. Ovim članovima zakona se upravo odbacuje jedna praksa koja je bila u godinama ranije, a nameće jedno drugo pravilo, a to je da se najkvalitetnije, praktično, proizvodi će se uzimati. Ja sam, barem, tako razumeo ovaj član zakona, zato sam ga i pohvalio. Ne znam da li je to tako. Hvala puno.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Na član 13. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandar Marković, Jelena Žarić Kovačević, Studenka Kovačević i Aleksandra Majkić.
Vlada i Odbor za zdravlje i porodicu prihvatili su amandman.
Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo smatra da je amandman u skladu sa Ustavom i pravnim sistemom Republike Srbije.
Konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima Jelena Žarić Kovačević, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Jelena Žarić Kovačević

Poslanička grupa Srpska napredna stranka
Zahvaljujem, poštovani predsedavajući.

Poštovani ministre, predstavnici Ministarstva, dame i gospodo narodni poslanici, iz samog amandman vidi se da se radi o ispravljanju greške koja se odnosi na to umesto da se reč u jednini, upotrebi ista ta reč u množini, što je i logično kada se pogleda kontekst rečenice.

Iskoristiću priliku da se ministru samo zahvalim što je Vlada dala mišljenje da se ovaj amandman prihvati. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Na naziv člana 14. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Branka Stamenković, Tatjana Macura i LJupka Mihajlovska.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Marijan Rističević.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima Marijan Rističević, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Marijan Rističević

Poslanička grupa Pokret socijalista - Narodna seljačka stranka - Ujedinjena seljačka stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani predsedavajući, gospodine ministre, cenjeni gosti, dakle, radi se o članu 14, koji uređuje tehničke zahteve i proizvode i ocenjivanje usaglašenosti propisa donetih za njegovo sprovođenje. Kako su to Pajtić i Ješić ocenjivali, to je pravo čudo.

Dakle, ja, Bojan Pajtić, kao predsednik Vlade, predložim Dragana Draškovića, koji počne da ocenjuje, usaglašava tako što u komisiju stavi politički podobne ljude, a onda dozvolim svojim internim propisom da farmaceuti mogu da plaćaju po 800 evra članovima komisije, koje je on imenovao, mesečno i time legalizuje korupciju. Bojan Pajtić predloži Dragana Draškovića, koji je ovo činio, a onda Dragan Drašković, nešto mi zvuči poznato, predloži Vesnu Pajtić Bolidovski, bez obzira što nije imala akademsko zvanje koje je bilo potrebno, da bude direktor Urgentnog centra. Onda se, radi usaglašenosti, pojavi Aca Dijagonala, koji je radio radove, tzv. Aca Dijagonala, radove koji su, mesto 15 miliona, na kraju završili sa 40 miliona u Kliničkom centru i Urgentnom centru.

Onda, radi usaglašavanja, kapija na Urgentnom centru je bila istovetna kao na kući Dragana Draškovića, o kome sam već govorio, koga je postavio Bojan Pajtić i kome je republički tužilac Zagorka Dolovac tetka. Tako su završili tu usaglašenost i taj krug, i nikom ništa za 108 javnih nabavki i nikom ništa koje su suprotni zakonu i nikom ništa za dve protraćene milijarde. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Na član 14. amandman su zajedno podneli narodni poslanici dr Dragan Vesović, mr Ivan Kostić, Zoran Radojičić i prof. dr Milan Ševarlić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik dr Dragan Vesović. Izvolite.
...
Srpski pokret Dveri

Dragan Vesović

Poslanička grupa Dveri
Hvala, gospodine predsedavajući.

Sutra je sveti Arhangel Mihajil, jedna od najvećih slava srpskog roda, pa pozivam sve one koji svesno ili nesvesno vrše opstrukciju parlamenta da to prestanu, da bi mogli i mnogi od narodnih poslanika da slavu sutra na miru proslave.

S druge strane, malo pre smo dobili jasan znak kada je jedan od predlagača amandmana obrazlagao amandman kada je pao sistem. Svojedobno, kada je „Zabranjeno pušenje“ sviralo negde u Puli, crkao je maršal, mislim na ozvučenje, a danas je pao sistem kao jasan znak da amandmane valja povući. Hvala.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Sistem je pao na veoma kratak period kada je koleginica Nataša Jovanović došla.
Na naziv člana 15. i član 15. amandman su zajedno podnele narodni poslanici Branka Stamenković, Tatjana Macura i LJupka Mihajlovska.
Reč ima Branka Stamenković.

Branka Stamenković

Poslanička grupa Dosta je bilo
Hvala.

Član 15. je najbrljavije napisan član u ovom Predlogu zakona. Da objasnimo zašto. U stavu 12. pominje se ispunjavanje uslova ovlašćenog tela iz stava 8, ali u stavu 8. nema apsolutno nikakvih uslova ovlašćenog tela, već se isti član bavi obavezama proizvođača. Šta više, u celom ovom članu ne postoji ni jedan jedini stav koji nabraja uslove koji treba da se ispune. Takođe, stav 12. propisuje ukidanje rešenja iz stava 9, ali u stavu 9. se ne pominje apsolutno nikakvo rešenje. U stavovima 13. do 15. spominje se rešenje iz stava 10, a u stavu 10. nema nikakvog rešenja.

Znači, ovde se vidi s kojom pažnjom i koncentracijom je predlagač zakona pisao ovaj zakon. Vidi se, ono što ja sumnjam, a to je da pravnici ovo nisu pogledali nakon što je prevedeno sa nekog engleskog jezika ili nakon što su doktori tu izvršili neke korekcije nakon prvog nacrta. Očigledno je da je postojao prvi nacrt, u kome su postojale sve ove stvari kako je trebalo, pa je onda neko došao i nešto menjao, ali je zaboravio da izmeni apsolutno sve, što je, na kraju krajeva, i trebalo u poslednjem pregledu teksta neko da pogleda. Zamislite, da je otišao i da smo usvojili zakon sa ovim, koju količinu haosa bi ovo u praksi izazvalo. Ovo je samo jedna vrsta problema od kojih pati ovaj član 15.

Takođe, u stavu 6. imamo engleske reči - common specifications, a u stavu 4. imamo englesku skraćenicu EEA, što je skraćenicu za European economic area. Sasvim je neshvatljivo da prevodilac, pre svega, ovo nije preveo na EEZ – Evropska ekonomska zona, jer mi apsolutno imamo ustaljenu skraćenicu za EEA.

Pored toga, naravno, imamo i usklađivanje sa jedinstvenim metodološkim pravilima za izradu propisa. Tako da, ja sam na ovo skrenula pažnju i na odboru i predložila da odborskim amandmanom nekako ovo ispravimo. Ne znamo šta je pisac hteo da kaže, tako da ne znamo kako da napišemo amandman, u kome smeru. Da li treba da ima rešenje ili ne treba da ima rešenje? Ja se nadam iskreno da je to urađeno ili da je neko od kolega koji su iz struke, koji su kolege narodni poslanici, podneli neki amandman koji može da ispravi ovu veliku brljotinu oko rasporeda ovih stavova unutar člana. Hvala.