Poštovani predsedavajući, cenjena potpredsednice Vlade sa saradnicima, poštovane koleginice i kolege narodni poslanici, u članu 3. stav 1. Predloga zakona dodaje se tačka 15. koja glasi – investicijama u stanogradnju obezbeđuje se sveukupni razvoj Republike Srbije, sa posebnim osvrtom na razvoj medicinskih centara. Amandmanom se dodatno definišu pojmovi predloga ovog zakona. Danas bi rekao par reči o VMC Novi Sad, koji je najstarija aktivna bolnica u Evropi, prošle godine je proslavio 231 godinu od postojanja.
Ministarstvo odbrane će nabaviti svu opremu za njen razvoj, a na proslavi jubileja rečeno je da će svi vojni osiguranici biti zbrinuti, neće oskudevati u lekovima i da će sistem vojnog zdravstva biti unapređen.
Što se tiče zaposlenih u sistemu vojnog zdravstva kroz buduća zakonska rešenja, pre svega o Zakonu o vojsci, koji je pre par dana i usvojen, status će im biti poboljšan u svakom smislu. U sistemu vojnog zdravstva 3800 zdravstvenih radnika u toku jedne godine zbrine oko 115.000 vojnih osiguranika i oko 300.000 hiljada civilnih. U ovom trenutku 60 naših lekara se nalaze u mirovnim snagama u čitavom svetu, vode računa i brinu o zdravlju mnogih. Tako i zaposleni u VMC požrtvovano daju svoje vreme, negu i znanje, bilo da je u pitanju vojni osiguranik ili civil.
Vojna bolnica VMC Novi Sad je od 1886. godine je vojna, što je ostalo i danas, a značajna je po tome jer jedina stacionarna ustanova u Vojvodini, nikada nije prekidala sa radom i shodno tome, prva je bila uvek u odbrambenim linijama. Prvi su zbrinjavali ranjenike, podjednako se brinula o zarobljenicima, kao i o svojim ratnicima. Takođe, su prvi organizovali izolator za oboljenja od ptičijeg gripa za vreme održavanja Egzita. Prihvatili su hirurške pacijente za vreme poplava u Sremu. Već šestu godinu VMC je u mreži zdravstvenih ustanova AP Vojvodine, a od 1. januara 2018. godine, menja i zvanično nosi naziv Vojna bolnica Novi Sad, a takođe postaje nastavna baza Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.
Ona inače pokriva sekundarni nivo zdravstvene zaštite, jer Novi Sad nema gradsku bolnicu. U priličnoj meri rasterećuje Klinički centar Vojvodine i Institut u Sremskoj Kamenici i od velikog je značaja za zaštitu celog okruga, pa i cele Vojvodine.
No, i zdravstvene radnike koji rade u VMC brinu nerešena stambena pitanja i oni su zainteresovani za kupovinu stanova u projektu izgradnje stanova za pripadnike snaga bezbednosti, jer je predviđeno da se u Novom Sadu izgradu 400 takvih stanova. Hvala.