Druga sednica Drugog redovnog zasedanja , 07.10.2019.

4. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, ministre Antiću.

Pošto smo završili pretres o svim amandmanima, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.

Prelazimo na drugu tačku dnevnog reda - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O BUDžETSKOM SISTEMU.

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Marijan Rističević, Nataša Sp. Jovanović, Ružica Nikolić, Nemanja Šarović, Aleksandar Šešelj, Milorad Mirčić, Aleksandra Belačić, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Miljan Damjanović, Filip Stojanović, Tomislav Ljubenović, Zoran Despotović, Nikola Savić, Petar Jojić i Dubravko Bojić.

Primili ste izveštaj Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.

Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 157. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 1. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Sp. Jovanović.

Izvolite, gospođo Jovanović.

...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Kad kažemo - budžetski sistem, da znaju građani o čemu se tu radi. Dakle, ovo je zakon koji se odnosi na način i mogućnost trošenja para od svih koji se finansiraju iz budžeta, bilo republičkog, bilo lokalnog. Dakle, to su sva ministarstva, javna preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija u lokalnim samoupravama, dakle, opštine, gradovi i sva javna preduzeća koja je osnovao neki grad.

Sad se postavlja pitanje kako ćemo mi sa ovako nakaradnim zakonom o budžetskom sistemu da kontrolišemo sva ta javna preduzeća? Mi smo pre tri meseca imali izveštaj DRI i Fiskalnog saveta i upravo su oni, dakle, ti nezavisni organi, u svojim izveštajima, najviše primedbi stavili na način trošenja para od bahatih direktora u javnim preduzećima.

Zamislite za period koji je praćen, u njihovim izveštajima to je bilo još ranije, 2015-2017. godine, gospodine Antiću, preko 70% sredstava koja su dobili od budžeta lokalnih samouprava ili republičkih budžeta na šta su trošili direktori tih javnih preduzeća - na plate, na zaostale poreze i doprinose, na razne druge stvari, na troškove reprezentacije, itd.

I kada ćete jednom da nam podnesete izveštaj, vi kao Vlada, o poslovanju javnih preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija? Vi tamo imate ljude koje držite u "vd" stanju u pojedinim tim preduzećima godinama, direktor šest godina, "vd". Na šta to liči? Kako mi da znamo? Menjate budžet i kažete - tu su uštede. A gde su vam onda izveštaji kako oni troše pare, ko je i koliko uzeo, za šta je potrošio?

Moraju građani Srbije da znaju, vi radite po izmenjenom i dopunjenom Zakonu o budžetskom sistemu koji je doneo Božidar Đelić 2001. godine u Narodnu skupštinu. Tu su veoma bitne dve pozicije - usluge po ugovoru i specijalizovane usluge. Na osnovu ta dva konta u budžetu možete da radite šta god hoćete. A mnogi to zloupotrebljavaju i tu je najveći odliv novca.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, gospođo Jovanović.

Na član 1. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Nemanja Šarović.

Izvolite, gospodine Šaroviću.

...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine Antiću, ja kad sam vas video, pomislio sam da niste možda preko noći postali ministar finansija? Ne bih vam bilo prvi put da preko noći menjate resore. Vi ste izgleda jedan od onih stručnjaka opšte prakse, poput Rasima Ljajića.

Nego bih vas zamolio jednu drugu stvar, da se ne bih javljao po Poslovniku i da ne bih ukazivao na povredu dostojanstva Narodne skupštine. Kada se obraćate narodnim poslanicima, imajte na umu da su to ozbiljni ljudi i da se većina bavi politikom, ne samo duže od nekoliko godina, nego i duže od 2012. godine. Pa, kada govorite o tim zlikovcima koji su vodili Srbiju pre 2012. godine, o tim štetočinama, a tim koji su povećavali penzije iz marketinških predizbornih razloga, ti koji su doveli Srbiju do prosjačkog štapa, na ivicu bankrota, itd, onda, gospodine Antiću, nemojte govoriti o nekim tamo ljudima, nego recite - mi, kada smo to, to i to uradili, pa, evo, sada se kajemo, pa smo dobili nekako drugu šansu. Dakle, bitno je da se vidi kontinuitet u vašoj politici, ili eventualno diskontinuitet. Vi izaberite.

Dakle, možete reći - stidimo se tog perioda, možete reći - ponosni smo na taj period, ali ono što ne možete da kažete, ne možete da kažete da vi u tome niste učestvovali, da ste vi sad neki novi, neki oprani, umiveni, ne znam ni ja kakvi i sad, bože moj, vi se iznenađujete šta su sve ovi nevaljalci pre vas radili.

Vi ste učestvovali skoro u svakoj vlasti od 1945. godine, evo, kaže gospodin Neđo, do danas, čak i u prelaznoj Vladi ste učestvovali posle 5. oktobra, a ni to vam nije bilo mrsko, uprkos svemu što su radili protiv vas. Niste učestovali u Vladi Zorana Đinđića i Živkovića, a posle toga, od manjinske podrške Koštunici, pa otvorene podrške DS, učestvovali ste vi lepo u svemu.

Dakle, nemojte da mislite da građani Srbije to ne pamte. Oni to pamte, a posebno je uvredljivo kada nas u Narodnoj skupštini pokušavate da ubedite u te stvari koje apsolutno nisu tačne.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala gospodine Šaroviću.
Reč ima ministar Antić. Izvolite.

Aleksandar Antić

Hvala na komplimentu gospodine Šaroviću. Cenim da dosta dobro izgledam i sveže, za čoveka koji je u vlasti od '45 godine. Dobro se držim, hvala, daću vam recept za tako nešto, ako ste ozbiljni.
Pošto znam da niste, onda imam prava i ja da se šalim i mislim da mi to nijedan poslanik ne zabranjuje. Kada su narodni poslanici šaljivi, onda i ministri mogu na sličan način da odgovore.
Zaista želim da budemo na prvom mestu ipak ozbiljni i nijednog trenutka nisam ovde koristio te reči koje ste mi vi imputirali, niti sam pominjao zločinačke vlade, niti neprijateljske vlade, protiv Srbije i tome slično. To je vaš slobodan prevod i to je ono kako vi funkcionišete.
Kako ja funkcionišem? Ja, niti se umivam, niti se šminkam u tom smislu političkom, već pokušavam da sa stanovišta funkcije koju obavljam, posmatrajući dobra i loša iskustva, biram one staze koje su za Srbiju dobre. Apsolutno sam samouveren da bilo kakav rast penzija, plata u javnom sektoru, mora biti baziran na rezultatima. Potpuno je irelevantno da li je to bilo u vreme kada je SPS bila u opoziciji, davala podršku nekoj manjinskoj Vladi, bila u Vladi sa drugima ili vama, bilo da su tada te nerealne ekonomske performanse bile zasnovane na političkim odlukama ili političkim nametima, bilo da su vezane bile za poreze na luksuz ili bilo koji drugi izvor prihoda, ja posmatram ono što je suština, a suština je dajte rezultat. Kada imate rezultat, onda to da podelimo. Sve što je drugačije je loše, bilo da je moja ili vaša stranka učestovala u tome.
Ponavljam, nemojte da se stalno vraćamo u prošlost da bi se međusobno udarali ispod stola, nego dajte iz prošlosti da izvlačimo samo loša iskustva i da ih ne ponavljamo. Ja izvlačim loša iskustva, nikoga politički ne karakterišem, nikoga politički ne osuđujem, već samo pominjem to da te greške ne bi ponovo činili i mislim da bi takvu politiku trebali da imamo svi. Ako je budemo imali svi onda će i Srbiji biti bolje.
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Antiću.

Da, pravo na repliku, Nemanja Šarović.

Izvolite.

...
Srpska radikalna stranka

Nemanja Šarović

Poslanička grupa Srpska radikalna stranka
Gospodine Antiću, vi ste poželeli ovakvu raspravu i kako ste govorili, takav je bio i odgovor. Dakle, ja nikada neću dozvoliti da vređate niti Narodnu skupštinu, niti bilo koju drugu instituciju, a posebno ne bilo koga iz poslaničke grupe SRS.

Druga stvar, ukoliko želite da govorimo jezikom činjenica, evo, ja bih voleo, pre svega, da nam date neki zvaničan dokument na osnovu koga ste vi govorili i na osnovu koga je gospodin Siniša Mali izrekao te divne prognoze za Srbiju. On je rekao, vi ste rekli da ste pažljivo pratili tu čitavu diskusiju, kako je veliko povećanje uvoza u Srbiju i rast tog deficita trgovinskog, posledica toga što uvozimo ogromnu količinu opreme, dakle, očekujemo bum u narednim godinama, i uvozimo veliku količinu sirovina za preradu. To znači da ako smo ove godine uvezli ogromnu količinu opreme i ogromnu količinu sirovina, da će naredne godine u Srbiji biti bum izvoza, da će biti ogromna ekspanzija proizvodnje. Ali, to je priča. Voleo bih, dakle, da mi date zvaničan dokument, bilo koji, koji se odnosi na ovu godinu koji to potvrđuje. Dokument Vlade Republike Srbije, Ministarstva finansija, bilo koga.

Druga stvar, ako već govorimo jezikom činjenica, recite saradnici da vam ne dobacuje, da sačeka da završim.

Dakle, da li je tačno, gospodine Antiću, da naš rast od 4%, kojim se vi hvalite, evo, ja sam odvojio malo vremena i da to izračunam, na godišnjem nivou iznosi 288 dolara? Vi ste, kažete, evropski prvaci. U Nemačkoj rast od 2% BDP iznosi 1.035 dolara. Duplo manji rast, a četiri puta više u apsolutnom iznosu. To je suština. Ako pričate o suštini, ovo je suština. To pokazuje kakav je život građana Republike Srbije u odnosu na život građana Nemačke. To je suština. Suština je kupovna moć.

Hoćete da pričamo o ceni struje? Nije nikakav problem. Vi pričate o ovoj osnovnoj ceni, bez akciza i bez PDV-a i još druga, možda i najveća prevara, pa nije to cena, jer građani ne plaćaju samo tu cenu, građani plaćaju crvenu tarifu. Crvena tarifa, gospodine Antiću, jedan kilovat je 17,52 dinara. Kada se doda akciza 18,83, kada se doda PDV 22,6 dinara. E, to je već u rangu Finske, a uporedite prihod građana Finske ili Belgije ili Nemačke ili bilo koje druge evropske države sa građanima Srbije.

Na kraju da izvučemo zaključak i suštinu – kupovna moć, dajte da vidimo koliko tih kilovata mogu mesečno od prosečne plate sebi da priušte građani Srbije, a koliko iz zemalja u okruženju. Zemljama u okruženju, evo, završavam u još jednoj rečenici, nema crvene tarife. Koliko potrošite, toliko platite. Da li je to tržišna privreda da kažnjavate građane Srbije koji potroše više struje tako što će plaćati tri puta skuplje? Jel to tržišna privreda? Što više proizvoda potrošiš, to skuplje platiš, pa gde to ima?
...
Socijaldemokratska partija Srbije

Vladimir Marinković

Poslanička grupa Socijaldemokratska partija Srbije | Predsedava
Hvala, kolega Šaroviću.
Reč ima ministar Antić.
Izvolite.

Aleksandar Antić

Dobro, poslanici treba da budu opšte prakse i ja to zaista mislim da je izuzetno značajno, jer jedan poslanik ne može da bude samo pravnik, on mora da bude po malo u svemu ostalom svoj na svome, ali mora u ovom parlamentu kada sebi da to pravo da priča elementarno ispravno i da elementarno proveri o čemu priča i da to zna.
Nažalost, moj uvaženi prethodnik sa kojim ja zaista sarađujem i ratujem već godina i uvažavam ga kao čoveka koji zna da se spremi za raspravu, danas to nije uradio. Zato što u čitavoj EU, a uzmite podatke Eurostata i u čitavoj Evropi, cena električne energije je bazirana na podatku o prosečnoj ceni električne energije. Takvi podaci kad se uporede Srbija je, ponavljam, u regionu, EU ubedljivo sa najnižom cenom struje. Jedino Ukrajina i, čini mi se Gruzija, koje nemaju parametre da se to poredi bi, suvoparno posmatrano, mogle da kažu da imaju za nijansu nižu cenu. Međutim, i to kada se dovede u nivo ovih podataka i jednobraznog prikazivanja podataka i oni su skuplji od nas.
Ne možete da mi sada izvlačite kao podatak crvena tarifa, ne znam, u dnevnom maksimumu je toliko. Što niste rekli koliko je zelena, noćna? Ona je jedan koma nešto dinara. Zato se upravo posmatra prosečna cena električne energije i apsolutno niste u pravu da Srbija ima tu, to se zove „semafor“ tarife. To je nešto što je masovno prisutno i čak se uvodi sada i u zemljama EU. Znači, zove se „semafor“, pa, evo, da je i ja tako zovem.
Dakle, to je nešto što je opšte rasprostranjeno u čitavoj Evropi, i ponavljam, Srbija po tom osnovu ima zaista najnižu cenu električne energije. Ne može ni ona da bude jednostavno naznačena u odnosu na zarade. Naprosto, cena stvaranja energije postoji i ona mora biti ekonomski opravdana i mi zaista na minimalnom nivou držimo tu cenu električne energije i to radimo na način što EPS držimo bukvalno na minimumu neophodnih sredstava i za investicije i za održavanje, bez profita, bez zarade, zato što poštujemo socijalno ekonomsku situaciju u Srbiji. Zato možda sa malo više emocije pričam na ovu temu, zato što znam koliko je teška borba da EPS bude uspešna i da bude konkurentna sa ovim cenama u odnosu na sve ostale proizvođače električne energije. Ponavljamo, to radimo samo jedini i isključivo zbog građana Srbije.

Whoops, looks like something went wrong.