Gospodine Antiću, vi ste poželeli ovakvu raspravu i kako ste govorili, takav je bio i odgovor. Dakle, ja nikada neću dozvoliti da vređate niti Narodnu skupštinu, niti bilo koju drugu instituciju, a posebno ne bilo koga iz poslaničke grupe SRS.
Druga stvar, ukoliko želite da govorimo jezikom činjenica, evo, ja bih voleo, pre svega, da nam date neki zvaničan dokument na osnovu koga ste vi govorili i na osnovu koga je gospodin Siniša Mali izrekao te divne prognoze za Srbiju. On je rekao, vi ste rekli da ste pažljivo pratili tu čitavu diskusiju, kako je veliko povećanje uvoza u Srbiju i rast tog deficita trgovinskog, posledica toga što uvozimo ogromnu količinu opreme, dakle, očekujemo bum u narednim godinama, i uvozimo veliku količinu sirovina za preradu. To znači da ako smo ove godine uvezli ogromnu količinu opreme i ogromnu količinu sirovina, da će naredne godine u Srbiji biti bum izvoza, da će biti ogromna ekspanzija proizvodnje. Ali, to je priča. Voleo bih, dakle, da mi date zvaničan dokument, bilo koji, koji se odnosi na ovu godinu koji to potvrđuje. Dokument Vlade Republike Srbije, Ministarstva finansija, bilo koga.
Druga stvar, ako već govorimo jezikom činjenica, recite saradnici da vam ne dobacuje, da sačeka da završim.
Dakle, da li je tačno, gospodine Antiću, da naš rast od 4%, kojim se vi hvalite, evo, ja sam odvojio malo vremena i da to izračunam, na godišnjem nivou iznosi 288 dolara? Vi ste, kažete, evropski prvaci. U Nemačkoj rast od 2% BDP iznosi 1.035 dolara. Duplo manji rast, a četiri puta više u apsolutnom iznosu. To je suština. Ako pričate o suštini, ovo je suština. To pokazuje kakav je život građana Republike Srbije u odnosu na život građana Nemačke. To je suština. Suština je kupovna moć.
Hoćete da pričamo o ceni struje? Nije nikakav problem. Vi pričate o ovoj osnovnoj ceni, bez akciza i bez PDV-a i još druga, možda i najveća prevara, pa nije to cena, jer građani ne plaćaju samo tu cenu, građani plaćaju crvenu tarifu. Crvena tarifa, gospodine Antiću, jedan kilovat je 17,52 dinara. Kada se doda akciza 18,83, kada se doda PDV 22,6 dinara. E, to je već u rangu Finske, a uporedite prihod građana Finske ili Belgije ili Nemačke ili bilo koje druge evropske države sa građanima Srbije.
Na kraju da izvučemo zaključak i suštinu – kupovna moć, dajte da vidimo koliko tih kilovata mogu mesečno od prosečne plate sebi da priušte građani Srbije, a koliko iz zemalja u okruženju. Zemljama u okruženju, evo, završavam u još jednoj rečenici, nema crvene tarife. Koliko potrošite, toliko platite. Da li je to tržišna privreda da kažnjavate građane Srbije koji potroše više struje tako što će plaćati tri puta skuplje? Jel to tržišna privreda? Što više proizvoda potrošiš, to skuplje platiš, pa gde to ima?