Hvala puno uvaženi predsedniče Narodne skupštine Republike Srbije.
Poštovani narodni poslanici, poštovani građani Srbije, najpre, nije to bila moja ideja, to je bila zajednička ideja svih nas poslanika iz SNS i želim mojim mlađim kolegama da zahvalim na pomoći i podršci, a mi smo samo hteli svim poslanicama jednostavno da se zahvalimo, naravno da obeležimo i Sveti Trifun, ali i da im zahvalimo i na energiji i na posvećenosti i na odgovornosti, na svim onim trenucima koje smo i zajedno proveli ovde u parlamentu, s obzirom da nam je ovo poslednja sednica u ovom sazivu i hvala puno još jedanput.
Danas je pred vama izuzetno važan zakon, zakon koji reguliše isplatu dodatne novčane pomoći svim našim mladima od 16 do 29 godina. Mi ćemo sa ovom isplatom krenuti u junu. Dakle, 1, 2, 3. juni mesec ove godine naši mladi treba da očekuju još 100 evra od države Srbije. Prijave će krenuti 16. maja i trajaće do 31. maja na isti način kao što smo to uradili i za ovih 100 evra koje su isplaćene pre samo desetak dana.
Ono što su važne izmene je da svi oni koji su se prijavili za prvih 100 evra ne treba da se prijavljuju i za ovih dodatnih 100 evra. Ukupno, da znate, milion 59 hiljada 411, verovali ili ne, preko milion naših mladih je dobilo pomoć i podršku od države Srbije od 100 evra. Dakle, oni nema potrebe po ovom novom zakonu da se prijavljuju, oni će automatski ovu pomoć dobiti, ali svi oni koji su u međuvremenu navršili 16 godina, svi oni koji su u međuvremenu dobili državljanstvu Republike Srbije imaće mogućnost i pravo da se prijave.
Prijave za novih 100 evra od 16. do 31. maja, 1, 2, 3. juna mi ćemo obećanje o isplati ispuniti i taj novac prebaciti na račune svih onih koji se budu i prijavili i onih, kažem, koji su već dobili 100 evra.
Za nas je ova pomoć izuzetno važna, videli ste reakcije mladih. Dakle, želeli smo ne samo da ublažimo negativne posledice Kovida – 19, ne samo da im pokažemo koliko su nam važni i koliko je naša briga koju pokazujemo važna za budućnost Srbije, nego smo hteli da pokažemo na ovaj način i snagu naših javnih finansija, dobro stanje u našoj kasi, da niko nije zaboravljen.
Podsetiću vas u poslednje dve godine u vreme najveće i najteže ekonomske krize koja je izazvana pandemijom Kovida – 19, naša zemlja je izdvojila 8,7 milijardi evra. Dakle, 8,7 milijardi evra, preko 18% našeg BDP da pomogne i privredi, da pomogne i građanima. Svako obećanje koje smo dali ispunili smo u dinar i u dan i pokazali koliko nam je država jaka, koliko nam je država odgovorna, koliko su nam javne finansije stabilne i to je slika potpuno jedne drugačije Srbije, Srbija koja pobeđuje u ekonomiji kao nikada do sada. Sa tim želimo i da nastavimo i ova isplata mladima je još jedna potvrda uspešne i odgovorne ekonomske politike koju sprovodimo od 2014. godine.
Da vas podsetim takođe, mi smo prošle nedelje isplatili i 20.000 dinara na račune svih naših najstarijih sugrađana. To je pojedinačno najveća pomoć koja je ikada isplaćena našim najstarijim sugrađanima. Dakle, još jedanput smo pokazali i brigu za njih uz veliku zahvalnost za podršku koju su nam dali za reforme koje smo sprovodili od 2014. godine, ali smo takođe pokazali da obećanje koje dajemo ispunjavamo u dinar i u dan i to obećanje koje smo dali penzionerima takođe smo ispunili.
Ako pogledate u poslednje dve godine, dakle, od isplata 100 evra, 2020. godine, prošle godine 30 plus 30, plus 20 evra za sve naše punoletne sugrađane, dodatnih 50 evra za sve penzionere prošle godine, za sve nezaposlene isplatili smo 60 evra, za one naše sugrađane koji žive na teritoriji Kosova i Metohije 100 evra, ukoliko su nezaposleni još dodatnih 100 evra, 3.000 dinara za sve one koji su se vakcinisali bili do 1. maja prošle godine.
Dakle, ogromna pomoć koja je upućena građanima Srbije, na to da dodamo minimalne zarade koje smo isplatili našim mikro, malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima, dakle, našoj privredi, garantne šeme koje smo definisali, moratorijume i na plaćanje kredita. Dakle, na ozbiljan način smo pristupili umanjenju negativnih posledica Kovida – 19 i zato smo danas tu gde jesmo.
Srbija je u prošloj godini i 2020. godine, dakle, dve godine kada posmatramo kumulativno, dve najteže godine kada je ekonomija u pitanju za celo čovečanstvo mi smo imali najveću, najvišu stopu rasta BDP-a u Evropi. Dakle, Srbija pobeđuje, izbegli smo one crne scenarije koje ste imali priliku da vidite i u mnogo većim i razvijenijim zemljama, masovna otpuštanja, zatvaranje fabrika, mi taj scenario nismo imali upravo zahvaljujući odgovornoj, ekonomskoj politici koju smo sprovodili od 2014. godine. Imali smo dovoljno rezervi, imali smo dovoljno prostora da reagujemo, da pomognemo našu privredu, da pomognemo naše sugrađane i da danas kažemo da smo pobednici u ekonomiji kao što nikada do sada nismo bili.
Pri tome, uprkos ovoj pomoći uvaženi narodni poslanici, poštovani građani Srbije, uprkos ovolikoj pomoći udeo javnog duga u BDP-u Republike Srbije je 52,1%, dakle daleko ispod nivoa Mastrihta, daleko ispod tog standarda EU od 60%, iako imate priliku da vidite u mnogo razvijenijim zemljama mnogo gore pokazatelje i gore parametre kada je javni dug u pitanju. Jedna Nemačka koja je sada na preko 70%, jedna Velika Britanija na preko 100%, Francuska 120%, Italija 160%, Grčka preko 220% udeo javnog duga u BDP-u. Crna Gora je već na preko 90%, Makedonija na preko 70%, a naša Republika Srbija 52,1% uprkos ogromnoj pomoći koju smo pružili i građanima i privredi. Dakle, jedan primer uspešne Srbije.
Ono što mi je posebno važno, osim stope rasta BDP-a gde smo dominirali u Evropi prošle godine, osim toga da smo zadržali stabilnost naših javnih finansija, u trećem kvartalu prošle godine stopa nezaposlenosti je 10,3%. Dakle, na nivou one pre pandemije 2019. godine. Svedoci ste da smo otvorili veliki broj fabrika uprkos pandemiji Kovida 19. Samo je predsednik Vučić u poslednjih par godina 250 fabrika otvorio u Srbiji. Grade se novi kilometri autoputeva, izgradili smo tri potpuno nove Kovid bolnice. Za par dana otvaramo potpuno novi Klinički centar Srbije, ovde u Beogradu.
Dakle, Srbija se menja u doba najveće ekonomske krize. Pokazali smo stabilnost naših javnih finansija, pokazali snagu naše ekonomije, pokazali odgovornost naše ekonomske politike. Mi u ovom trenutku procenjujemo da je prosečna plata u Srbiji oko 610 evra u januaru mesecu. Sačekaćemo još izveštaj Zavoda za statistiku, ali da vas podsetim, 2010, 2011. godine prosečna plata u Srbiji je bila 329 evra. Dakle, iz meseca u mesec nam raste iznos prosečne plate, rastu nam penzije.
Ono što znam sigurno, do kraja mandata naredne Vlade, do kraja 2026. godine prosečna plata u Srbiji biće 1.000 evra, prosečna penzija u Srbiji biće 500 evra. To je obećanje koje dajemo i za to ćemo se boriti iz dana u dan, kao što se borimo već osam godina unazad.
Hvala još jednom. Ovo je lepa tema, lep zakon. Želim da zahvalim našim mladima na tome što se ne samo odlučuju da ostanu u Srbiji, nego se i vraćaju u sve većem broju u našu zemlju. Ovaj zakon ne samo da pokazuje brigu, nije izolovana aktivnost kojom se bavimo. Podsetiću vas, mi smo od 1. januara krenuli da podržavamo sa mnogo većim iznosom i prvorođeno dete, i drugorođeno i trećerođeno. Dakle, podržavamo tu pronatalnu politiku Republike Srbije da naši mladi, osim što dobiju pomoć, osim što vide da se voze modernijim autoputevima, osim što mogu da nađu posao, takođe da vide da i država podržava pronatalnu politiku. U narednih par dana ćemo izaći i sa konkretnim kriterijumima oko pomoći svim našim mladim bračnim parovima kao što je predsednik Vučić i obećao, da pomognemo prilikom kupovine prvog stana, učešćem ili delom učešća u kreditu, kako bi još više motivisali naše mlade da se vrate u Srbiju, da ostanu u Srbiji i da svoje porodice zasnuju ovde.
Dakle, odgovorno se bavimo svim kategorijama stanovništva od penzionera preko onih koji su da kažem u najboljem dobu i traže i nalaze posao, pa do onih mladih koji predstavljaju budućnost naše zemlje. To jeste primer i odgovorne politike, ali prevashodno brige o onima pred kojima je budućnost ove zemlje.
Hvala puno. Ostajem na raspolaganju za vaša pitanja.