Druga sednica Prvog redovnog zasedanja , 27.04.2023.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Druga sednica Prvog redovnog zasedanja

01 Broj 06-2/99-23

3. dan rada

27.04.2023

Beograd

Sednicu je otvorio: Vladimir Orlić

Sednica je trajala od 10:05 do 02:45

OBRAĆANJA

...
Narodni pokret Srbije

Danijela Nestorović

MORAMO - ZAJEDNO
Poštovani predsedavajući, poštovane kolege, kao što svi vrlo dobro znamo, a upoznati smo sa tim iz medija, najčešće, u Srbiji je od početka ove godine ubijeno više od 10 žena i to je ono što je alarmantno. Mediji pišu o tome, organizacije prebacuju nadležnost jedna na druge, a niko ne priča o odgovornosti.

U tom smislu sam imala nameru da zatražim objašnjenje i obaveštenje, a to je pitanje upućeno Ministarstvu pravde, odnosno ministarki Maji Popović – zašto još uvek nije uspostavljena centralna evidencija žrtava nasilja u porodici u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici? Tu evidenciju je prema propisima trebalo da vodi Republičko javno tužilaštvo, kao i kada će biti uspostavljena centralna evidencija?

Sledeće pitanje, takođe za Ministarstvo pravde, je kada će femicid biti uveden kao posebno krivično delo, tj. da li će se revidirati opšti protokol o postupanju i saradnji ustanova i organizacija u situacijama nasilja nad ženama u porodici i partnerskim odnosima iz 2011. godine?

Pitanje za Ministarstvo unutrašnjih poslova, odnosno ministra Bratislava Gašića je na koji način se u praksi osigurava adekvatno primena i praćenje mera koje su izrečene u skladu sa Zakonom o zaštiti nasilja u porodici, s obzirom da smo svedoci da se svakodnevno te izrečene mere ne poštuju od strane nasilnika, a upravo jedan od razloga je i taj što ne postoji instrument, odnosno mehanizam za praćenje primene te mere?

Takođe, pitanje za ministra Bratislava Gašića je da li i na koji način se radi procena rizika od femicida?

Pitanje za Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ministru Nikoli Selakoviću, naime, Strategija za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici za period od 2021. do 2025. godine usvojena je 2021. godine. Dve godine kasnije mi još uvek nemamo akcioni plan za sprovođenje ove strategije. Tim akcionim planom bi trebalo da se predvide aktivnosti, rokovi, odgovornost institucija i budžetska sredstva. Znači, pitanje visi u vazduhu – zašto još uvek nema tog akcionog plana?

Takođe, pitanje za Ministarstvo zdravlja, ministarku Danicu Grujičić, da li će ministarstvo podržati i kako zdravstvene ustanove i druge aktere u pružanju podrške žrtvama seksualnog nasilja i silovanja?

Za premijerku Vlade Anu Brnabić i Maju Gojković, potpredsednicu Vlade, kako će biti usvojeni kontrolni mehanizmi za praćenje slučajeva femicida u Srbiji u skladu sa Strategijom o sprečavanju i borbi protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici, preporukama specijalne izvestiteljke UN za nasilje prema ženama i potreba u Srbiji?

Samo u toku ove godine, kao što sam napomenula malopre, desilo se najmanje 12 femicida, a u periodu od 2020. godine do danas najmanje 94 femicida, od toga prema četiri žrtve su bile maloletne.

To je ono što su moja ključna pitanja. Smatram da je zaista trenutak da se preseče sa ovakvom situacijom i da se ovo uvrsti kao posebna vrsta krivičnog dela. Hvala.