Na sednici održanoj 23. februara, Odbor je razmatrao pitanje aktuelnog stanja u zbrinjavanju tražilaca azila – migranata.
Sednici su prisustvovali Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Milanka Milošević, predstavnica Kancelarije za azil pri Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ljubomir Miladinović, predstavnik Crvenog krsta Srbije, Miloš Janković, zamenik Zaštitnika građana, Džon Endru Jang, predstavnik Visokog komesarijata UN za izbeglice u Beogradu (UNHCR) i Mišel Sen Lot, šef kancelarije UNICEF, kao i predstavnici civilnog društva.
Predsednica Odbora dr Vesna Rakonjac obavestila je prisutne na početku sednice da je 20. i 21. februara održana sednica Odbora van sedišta u Subotici, na kojoj je bilo reči o aktuelnoj situaciji po pitanju migrantske krize u Srbiji. Kako je istakla, članovi Odbora obišli su Prihvatni centar za migrante u Subotici i tom prilikom konstatovali da su smeštajni kapaciteti oko 200 mesta, sa tri obroka dnevno i da su uslovi boravka zadovoljavajući. Što se bezbednosne situacije tiče, Rakonjac je dodala da nije bilo incidenata u kojima su učestvovali migranti, kao i da postoje timovi ljudi koji su zaduženi za pružanje psihološke pomoći smeštenim licima. Ono na šta je skrenula pažnju su deca migranti bez pratnje, u smislu spajanja sa porodicom i obrazovanja.
Državni sekretar Nenad Ivanišević istakao je da trenutno u Republici Srbiji boravi između 6 i 8 hiljada migranata. Dodao je da su preduzete mere i po pitanju dislociranja grupa migranata sa područja oko Železničke stanice u Beogradu, te da je otvoren novi prihvatni centar u Obrenovcu, u kome boravi 600 migranata. Ivanišević je najavio i potpisivanje sporazuma sa Evropskom unijom, kojim će Unija obezbediti Srbiji 6 miliona evra za sprovođenje postupka dobrovoljnog povratka lica u zemlje porekla, pri čemu je već njih 70 iz prihvatnog centra u Preševu izrazilo nameru o tome. Ivanišević je posebno naglasio da Republika Srbija apsolutno poštuje sva međunarodno zagarantovana prava migranata koji borave u Srbiji i da je Srbija jedina zemlja koja nije primenjivala silu prema ovim licima.
Milanka Milošević iz Kancelarije za azil iznela je podatak da je u periodu od 1. januara, zaključno sa 22. februarom ove godine, od 1359 migranta njih 999 izrazilo nameru da zatraži azil u Srbiji, dok je svega 69 lica zaista i podnelo zahtev. Obavestila je prisutne da je Kancelarija izvršila profilisanje lica iz prihvatnih centara i centara za azil o zainteresovanosti da uđu u postupak za dobijanje azila. Kako je rekla, 99 odsto tih lica nema nameru da ostane trajno u Srbiji. Milošević je dodala da su predstavnici Kancelarije obišli i centar za azil u Sjenici i da je uz podršku prevodilaca UNHCR podneto 30 zahteva za azil. Što se tiče povećanja kapaciteta same Kancelarije, u toku je postupak za upošljavanje 14 inspektora koji će voditi sam postupak azila. Na kraju je dodala i da je Nacrt zakon o azilu i privremenoj zaštiti završen, da je usvojen i od strane Evropske komisije i da je spreman za skupštinsku proceduru.
Miloš Janković, zamenik Zaštitnika građana naglasio je da je saradnja ovog nezavisnog državnog organa i svih relevantnih državnih institucija značajno unapređena po ovom pitanju. Pohvalio je to što je Srbija jedna od retkih zemalja koja migrante ne lišava slobode, ali i ukazao na potrebu povećanja bezbednosti migranata unutar samih prihvatnih centara.
Džon Endru Jang iz UNHCR-a je rekao da je impresioniran načinom postupanja Srbije prema migrantima. Ukazao je na pitanje integracije lica koja će ostati u Srbiji i dodao da će UNHCR nastaviti da pruža podršku Srbiji po svim pitanjima.
Mišel Sen Lot, direktor UNICEF-a istakao je da je od izuzetnog značaja obrazovanje dece migranata kojih ima oko 2000, školskog uzrasta. Naglasio je da zahvaljujući naporima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja koje je usvojilo model inkluzije ove dece u školski sistem Srbije, 50-oro dece migranata počelo je da pohađa škole u Beogradu. Što se tiče socijalne zaštite, Sen Lot je pohvalio Ministarstvo zdravlja koje je omogućilo pet poseta patronažnih sestara majkama i novorođenčadima, kao i pravo na vakcinaciju dece, u skladu sa kalendarom imunizacije u Republici Srbiji.
Ljubomir Miladinović, ispred Crvenog krsta Srbije, između ostalog je istakao da u okviru Crvenog krsta Srbije funkcioniše „Služba za traženje“ kroz koju se omogućava migrantima pronalaženje i komunikacija sa članovima porodice i prijateljima. Miladinović je istakao da je bilo 49 slučaja pronalaženja u Srbiji, dok su 24 slučaja bila prekogranična.
Predstavnici civilnog društava ukazali su na dobru saradnju sa državnim institucijama i relevantnim međunarodnim organizacijama u cilju rešavanja migrantske krize u Srbiji. Sonja Tošković iz Beogradskog centra za ljudska prava istakla je potrebu detaljnije identifikacije pravnog statusa svih lica koja borave na teritoriji Republike Srbije i dodala da će u tom smislu Centar i u 2017. godini nastaviti da pruža besplatnu pravnu pomoć ovim licima, dok je Donka Banović iz udruženja „Pomoć deci“ dodala da bi u narednom periodu trebalo raditi na obuci prosvetnih radnika kako bi na najadekvatniji način bila sprovedena integracija dece migranata u društvo.
Na kraju sednice, članovi i učesnici su se složili u oceni da su redovni sastanci i izveštaji na mesečnom nivou dobra praksa koja će se i u narednom periodu nastaviti istom dinamikom.
Sednici je predsedavala predsednica Odbora dr Vesna Rakonjac, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora: Dragan Savkić, Prim. dr Branimir Rančić, Gorica Gajić, dr Svetlana Nikolić Pavlović, Jelena Vujić Obradović, Bojan Torbica, Milena Bićanin, Prim. dr Vlado Babić, Milena Ćorilić i narodni poslanik Srbislav Filipović.