Četvrta sednica Odbora za zaštitu životne sredine

28.02.2017.

Sednica broj: 4

Predsedavajuci: Branislav Blažić

Odbor: Odbor za zaštitu životne sredine

Na sednici Odbora za zaštitu životne sredine, održanoj 28. februara, članovi Odbora razmotrili su Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o Evropskom šumarskom institutu i Predlog zakona o potvrđivanju Doha Amandmana na Kjoto protokol uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime, koje je podnela Vlada.

Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o Evropskom šumarskom institutu, članovima Odbora obrazložio je Saša Stamatović, direktor Uprave za šume, iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Razlog za donošenje ovog zakona jeste ratifikovanje Konvencije kako bi Republika Srbija postala punopravni član Evropskog šumarskog instituta, sa kojim je sporazum o pristupanju potpisala još 2003. godine. Evropski šumarski institut je 2004. godine, postao sveevropska institucija, utemeljena na osnovu Konvencije, a do 2013. godine Konvenciju je ratifikovalo 25 evropskih zemalja, koje su ujedno postale i članice Instituta. Na sednici je rečeno da se izvršavanjem Konvencije o Evropskom šumarskom institutu ne stvaraju finansijske obaveze za Republiku Srbiju, te da za izvršenje nije potrebno izdvojiti sredstva iz budžeta Republike Srbije. Nakon obrazloženja članovi Odbora su odlučili da predlože Narodnoj skupštini da prihvati Predlog zakona, a izvestilac Odbora na sednici Narodne skupštine biće predsednik Odbora za zaštitu životne sredine.

Predlog zakona o potvrđivanju Doha Amandmana na Kjoto protokol uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime, obrazložila je Danijela Božanić, šef Odseka za klimatske promene iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine. Na sednici je obrazloženo da je osnovni cilj Doha Amandmana potvrđivanje drugog obavezujućeg perioda Kjoto Protokola u trajanju od 1. januara 2013. do 31. decembra 2020. godine, kojim bi se nastavila borba protiv klimatskih promena na međunarodnom i globalnom nivou. Doha Amandman sadrži i nove obaveze smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte, a koje se odnose na zemlje aneksa I Kjoto Protokola, kojim su kvantifikovane obaveze smanjivanja emisije gasova za 38 industrijski razvijenih zemalja. Zemljama u razvoju, među kojima se nalazi u Republika Srbija, Kjoto protokolom nisu uvedene kvantifikovane obaveze smanjenja emisije gasova. Izvršavanjem zakona o potvrđivanju Doha Amandmana na Kjoto protokol uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime, ne stvaraju se finansijske obaveze za Republiku Srbiju. Nakon obrazloženja, Odbor je odlučio da predloži Narodnoj skupštini da prihvati Predlog zakona o potvrđivanju Doha Amandmana na Kjoto protokol uz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih nacija o promeni klime, a za izvestioca Odbora na sednici Narodne skupštine izabran je predsednik Odbora za zaštitu životne sredine, dr Branislav Blažić.

U nastavku sednice predsednik Odbora Branislav Blažić, članovima je obrazložio Informaciju o sastanku predsednika Odbora sa predstavnicima Odbora Skupštine AP Vojvodina za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu životne sredine. Članovi Odbora usaglasili su se sa predlogom predsednika da se jedna od sledećih sednica održi u Novom Sadu, na kojoj bi se razmenila iskustva dvaju odbora i dogovaralo o zajedničkom delovanju u oblasti zaštite životne sredine.

Sednici je predsedavao predsednik Odbora dr Branislav Blažić, a prisustvovali su članovi i zamenici članova Odbora Ivan Karić, Ivana Nikolić, Radoslav Cokić, Nenad Milić, mr Goran Čabradi, Dejan Nikolić, Borka Grubor, prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković, Ivana Stojiljković, Borisav Kovačević, Jasmina Karanac, Vladimir Petković i Sonja Vlahović. Sednici su prisustvovali i predstavnici nevladinih organizacija na „Zelenoj stolici“, mehanizmu kroz koji deluju civilna društva.

Prisutni članovi

...

Branislav Blažić

Srpska napredna stranka
...

Ivan Karić

Zeleni Srbije
...

Ivana Nikolić

Srpska napredna stranka
...

Radoslav Cokić

Srpska napredna stranka
...

Nenad Milić

Demokratska stranka Liberalno demokratska partija
...

Goran Čabradi

Zelena stranka
...

Dejan Nikolić

Demokratska stranka
...

Borka Grubor

Srpska napredna stranka
...

Snežana Bogosavljević-Bošković

Socijalistička partija Srbije
...

Ivana Stojiljković

Srpska napredna stranka
...

Borisav Kovačević

Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda
...

Jasmina Karanac

Socijaldemokratska partija Srbije
...

Vladimir Petković

Srpska napredna stranka
...

Sonja Vlahović

Srpska napredna stranka
Poslednji put ažurirano: 28.02.2017, 13:28