PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 27.03.2001.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

1. dan rada

27.03.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:25 do 19:35

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Prvu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.

Pre nego što pređemo na rad, molim vas da se zajedno podsetimo da su se u periodu između prethodne i ove sednice dogodili tragični događaji:

- u saobraćajnoj nesreći život je izgubila naša koleginica, narodni poslanik Maja Maršićević-Tasić, šef Kabineta ministra inostranih poslova i član Predsedništva Građanskog saveza Srbije;

- posle teške bolesti preminuo je naš kolega, narodni poslanik Kosta Nikolić, član Demokratske stranke Srbije;

- u događajima na jugu Srbije albanski teroristi ubili su tri pripadnika Vojske Jugoslavije: Vukajla Lazarevića, vodnika prve klase, Dejana Pavlovića, vojnika po ugovoru i Mileta Dženadia, civilno lice na službi u Vojsci Jugoslavije, kao i jednog pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, Stanka Miladinovića.

Posle toga, podsetićemo se, nesrećnim slučajem u okolini Preševa stradala su dva vojnika - Bojan Živanović iz Inđije i Žarko Ostojić iz Kosjerića.

Pozivam vas da minutom ćutanja odamo poštu preminulim narodnim poslanicima i pripadnicima Vojske Jugoslavije i Ministarstva unutrašnjih poslova.

Neka im je večna slava i hvala!

Slava im!

Obaveštavam vas da prema službenoj evidenciji današnjoj sednici prisustvuju 133 narodna poslanika.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.

Konstatujem da imamo kvorum, potreban za rad Narodne skupštine.

Obaveštavam vas o odsutnosti narodnih poslanika.

Odobrio sam odsustvo sledećim narodnim poslanicima: Draganu Šutanovcu, Marku Đurišiću, Srđi Popoviću, Draganu Pavloviću, Vladanu Jovičiću, Slavoljubu Matiću, Radomiru Naumovu, Muji Mukoviću, Nebojši Lekoviću, Leili Ruždić-Trifunović, Dušanu Cvetkoviću, Borislavu Novakoviću, Predragu Stojanoviću, Mirku Rosiću, Vlastimiru Budimiroviću, Draganu Milentijeviću.

Poslednja četiri narodna poslanika prijavila su odsustvo delimično, do 15 časova.

Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri, sekretar Vlade Republike Srbije, kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.

Pre nego što pređemo na usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica, hteo bih da vas podsetim da je po Poslovniku predviđeno da Skupština radi do 19,30 sati. Planiramo pauzu oko 14 časova i nastavak rada sutra u 10 časova (glasovi - praznik je).

Branislav Ivković

Poštovani gospodine predsedavajući, dame i gospodo poslanici, izuzetno je dobar običaj, koji se danas uvodi, da jasno znamo do kada radimo. Dobro je što na početku sednice znamo da radimo do 19,30 i što konačno znamo da će pauza biti u 14 časova, jer sve poslaničke grupe treba da obave odgovarajuće konsultacije i koordinacije.

Međutim, sutrašnji dan je dan državnosti Republike Srbije i bar mi narodni poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srbije sigurno bi trebalo da taj praznik poštujemo. Nema problema da se radi, ali predlažem da se ipak ispoštuje sa ove strane sutrašnji dan kao praznik Republike Srbije.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Naravno da svi narodni poslanici poštuju važeće zakone i praznike, sve dok se ti zakoni i praznici ne izmene u skladu sa Ustavom i zakonom. Ali, takođe svi dobro znamo da se na dane državnih praznika može raditi i to stvara samo određene finansijske obaveze, dodatne eventualne naknade za zaposlene. Ako sam vas dobro shvatio, ipak da se o tome izjasnimo da li ćemo sutra, na dan važećeg državnog praznika, raditi.
Molim da i to utvrdimo glasanjem. Molim vas da se o tome i izjasnite, da glasamo o tome da li ćemo sutra zasedati (poslanici su pristupili glasanju).
Za 127, protiv 26, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 14 narodnih poslanika, ukupno je 167 prisutno.
Konstatujem da smo doneli odluku da ćemo sutra raditi i da će sednica biti nastavljena sa početkom sutra u 10 časova.
Prelazimo na usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica.
Dostavljen vam je zapisnik sa sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 12, 13. i 14. februara 2001. godine.
Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)
Pošto nema primedbi na zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.
Stavljam na glasanje zapisnik sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 12, 13. i 14 februara 2001. godine.
Za 154, protiv niko, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 16, ukupno je prisutno 170 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština jednoglasno i bez primedbi usvojila zapisnik sednice Trećeg vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije održane 12, 13. i 14. februara 2001. godine.
Dostavljen vam je zapisnik sednice Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 15. februara 2001. godine.
Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)
Pošto nema, stavljam na glasanje zapisnik sednice Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 15. februara 2001. godine.
Imamo kvorum.
Konstatujem da je za glasalo 137, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 11. Ukupno je prisutno 148 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Četvrtog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 15. februara 2001. godine, bez primedbi.
Dostavljen vam je zapisnik sednice Petog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 27. i 28. februara 2001. godine.
Da li ima primedbi na zapisnik? (Nema.)
Pošto nema primedbi na zapisnik, prelazimo na odlučivanje o zapisniku u celini.
Stavljam na glasanje zapisnik sednice Petog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 27. i 28. februara 2001. godine.
Imamo kvorum.
Konstatujem da je za glasalo 158, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 8. Ukupno je prisutno 166 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila zapisnik sednice Petog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini, održane 27. i 28. februara 2001. godine, bez primedbi.
Ovim smo usvojili zapisnike sa prethodnih sednica.
Obaveštavam vas o prestanku mandata narodnih poslanika.
Primili ste pismo predsednika Poslaničke grupe Demokratske opozicije Srbije Čedomira Jovanovića, kojim obaveštava Narodnu skupštinu da su poslanici Maja Maršićević-Tasić i Kosta Nikolić, izabrani sa izborne liste Demokratska opozicija Srbije, preminuli i da Narodna skupština treba da konstatuje prestanak njihovih mandata.
Takođe, primili ste izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja ovog obaveštenja, sa predlogom da Narodna skupština, na osnovu člana 88. stav 1. tačka 8. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje prestanak mandata narodnih poslanika Maje Maršićević-Tasić i Koste Nikolića.
Saglasno članu 88. stav 1. tačka 8. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat, pre isteka vremena na koje su izabrani, narodnim poslanicima Maji Maršićević-Tasić i Kosti Nikoliću, izabranim sa izborne liste Demokratska opozicija Srbije - dr Vojislav Koštunica, danom smrti.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika izvršiće se popunjavanje upražnjenih poslaničkih mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Primili ste ostavku Aleksandre Sajkov na funkciju narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije i izveštaj Administrativnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije povodom razmatranja ove ostavke, sa predlogom da Narodna skupština, na osnovu člana 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje prestanak mandata narodnog poslanika Aleksandre Sajkov, danom podnošenja ostavke.
Saglasno članu 88. stav 1. tačka 2. i stav 2. i 3. Zakona o izboru narodnih poslanika, Narodna skupština, na predlog Administrativnog odbora, konstatuje da je prestao mandat, pre isteka vremena na koje je izabrana, narodnom poslaniku Aleksandri Sajkov, izabranoj sa izborne liste Demokratska opozicija Srbije - dr Vojislav Koštunica, danom podnošenja ostavke.
Saglasno Zakonu o izboru narodnih poslanika izvršiće se popunjavanje upražnjenog poslaničkog mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Dame i gospodo narodni poslanici, prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda.
Pre prelaska na utvrđivanje dnevnog reda sednice, podsećam vas da je Vlada Republike Srbije, 15. marta 2001. godine, podnela Narodnoj skupštini 24 predloga zakona koji su dostavljeni narodnim poslanicima.
Vlada je, pismom od 20. marta 2001. godine, koje vam je takođe dostavljeno, predložila da predsednik Narodne skupštine što pre sazove sednicu Narodne skupštine na kojoj bi se razmotrio jedan broj tih predloga zakona po hitnom postupku.
Uvažavajući razloge sadržane u pismu Vlade, sazvao sam Prvu sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno odredbama Poslovnika, potrebno je da odlučimo o predlozima za donošenje akata po hitnom postupku i o predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda sednice.
Prelazimo na donošenje odluka po hitnom postupku.
1. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu.
Konstatujem da je za glasalo 165, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 11. Ukupno je prisutno 176 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština jednoglasno prihvatila ovaj predlog.
2. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o akcizama, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o akcizama.
Konstatujem da je za glasalo 173, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 7. Ukupno je prisutno 180 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
3. Vlada Republike Srbije preložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o porezu na promet, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o porezu na promet.
Za 167, niko protiv, niko uzdržan, 12 nije glasalo, ukupno je prisutno 179 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
4. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta u 2001. godini, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta u 2001. godini.
Za 167, niko protiv, niko uzdržan, 13 nije glasalo, ukupno je prisutno 180 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
5. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim prihodima i javnim rashodima, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim prihodima i javnim rashodima.
Za 170, niko protiv, niko uzdržan, 12 nije glasalo, ukupno prisutna 182 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
6. Vlada Republike Srbije predložila je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Vlade Republike Srbije da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini.
Za 161, protiv jedan, niko uzdržan, 22 nije glasalo, ukupno su prisutna 184 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
7. Narodni poslanik Lazar Marjanski predložio je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji je podneo Narodnoj skupštini 12. februara 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Lazara Marjanskog da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
Za 57, protiv 120, četiri uzdržana, 18 nije glasalo, ukupno je prisustvovalo 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
8. Narodni poslanik Milan Marković predložio je da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prekršajima, koji je podneo Narodnoj skupštini 21. februara 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Milana Markovića da se po hitnom postupku razmotri Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prekršajima.
Za 15, protiv 128, 30 uzdržanih, 22 nije glasalo, ukupno prisustvovalo 195 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
9. Administrativni odbor je predložio da se po hitnom postupku razmotri Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 23. marta 2001. godine.
Stavljam na glasanje predlog Administrativnog odbora da se po hitnom postupku razmotri Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Za 175, niko protiv, niko uzdržan, 19 nije glasalo, ukupno su prisutna 194 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Prelazimo na odlučivanje o predlozima za proširenje dnevnog reda.
Primili ste Predlog odluke o izmeni Odluke o izboru članova Odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je Narodnoj skupštini podneo gospodin Branislav Ivković, predsednik Poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije, 21. februara 2001. godine.
Tim povodom podsećam vas da je članom 143. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije predviđeno da Narodna skupština odlučuje o razrešenju i izboru novog člana odbora na prvoj narednoj sednici posle dostavljanja predloga poslaničke grupe.
Pošto navedeni predlog odluke nije sadržan u Predlogu dnevnog reda ove sednice, potrebno je da se, poštujući odredbu Poslovnika, dnevni red sednice dopuni ovom tačkom.
Zato stavljam na glasanje moj predlog da se dnevni red sednice dopuni Predlogom odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koju je podneo gospodin Branislav Ivković, predsednik Poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije.
Za 159, protiv 9, uzdržanih 7, nije glasalo 19, ukupno su prisutna 194 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Imamo i neke predloge za objedinjavanje dnevnog reda.
Narodni poslanik Zoran Mićović, na osnovu čl. 84. i 133. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o predlozima zakona koje je podnela Vlada Republike Srbije, i to: Predlogu zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu, Predlogu zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta u 2001. godini, Predlogu zakona o akcizama, Predlogu zakona o porezu na promet, Predlogu zakona o javnim prihodima i javnim rashodima i Predlogu zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini.
Da li narodni poslanik Zoran Mićović želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Zorana Mićovića da se obavi zajednički načelni pretres o predlozima zakona koje je podnela Vlada Republike Srbije, i to: Predlogu zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu, Predlogu zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta u 2001. godini, Predlogu zakona o akcizama, Predlogu zakona o porezu na promet, Predlogu zakona o javnim prihodima i javnim rashodima i Predlogu zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini.
Za 120, protiv 55, uzdržan jedan, nije glasalo 17, ukupno su prisutna 193 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Imamo i predlog za promenu redosleda pojedinih tačaka dnevnog reda.
Narodni poslanik Zoran Mićović predložio je da se Predlog zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta u 2001. godini, koji je podnela Vlada Republike Srbije, razmotri kao druga tačka dnevnog reda, nakon razmatranja Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu, zbog njihove međusobne povezanosti.
Da li narodni poslanik Zoran Mićović želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Zorana Mićovića da se Predlog zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta u 2001. godini, koji je podnela Vlada Republike Srbije, razmotri kao druga tačka dnevnog reda, nakon razmatranja Predloga zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu.
Za 142, protiv 21, uzdržanih sedam, nisu glasala 23, a ukupno su prisutna 193 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Kako nemamo više predloga, a vi znate Poslovnik i znate rokove za predlaganje...
(Božidar Vučurović, sa mesta: Poslanička pitanja)
Mislio sam da je u vezi dnevnog reda. Izvolite.

Božidar Vučurović

Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine predsedniče, ne mislim da ste namerno to ispustili, ali mislim da bi trebalo u dnevni red po starom skupštinskom običaju uvrstiti tačku - Poslanička pitanja, koja se po pravilu raspravljaju, odnosno podnose na kraju rasprave po svim tačkama dnevnog reda. To je do sada uvek bilo, ne vidim zašto ne bismo i sada to uvrstili u dnevni red. Mislim na poslanička pitanja.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Dobro, u dnevnom redu za sada nemamo, ali imaćemo prilike za postavljanje poslaničkih pitanja. U dnevnom redu nemamo to upisano kao tačku dnevnog reda. Mislim da smo se u vezi sa tim složili i dogovorili, na kraju sednice.
Molim vas da pređemo na utvrđivanje dnevnog reda sednice u celini.
Saglasno odredbama Poslovnika Narodne skupštine, sve tačke prihvaćene po hitnom postupku, kao i po osnovu predloga za izmene i dopune dnevnog reda, uvršćuju se u dnevni red sednice po redosledu njihovog predlaganja, odnosno prihvatanja.
O predlozima akata prihvaćenih kao nove tačke dnevnog reda, nadležni odbori, odnosno Vlada Republike Srbije, ukoliko to već nisu učinili, podneće svoje izveštaje, odnosno mišljenja u toku trajanja sednice.
Pošto smo se izjasnili o svim predlozima za izmene i dopune predloženog dnevnog reda, a da bi bilo jasnije, da ja to još jednom pročitam. Dakle, mi smo zapravo odlučili i onda stavljamo u celini izjašnjavanje da tačke glase ovako:
D n e v n i r e d:
1. Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2001. godinu,
2. Predlog zakona o korišćenju sredstava Agrarnog budžeta za 2001. godinu,
3. Predlog zakona o akcizama,
4. Predlog zakona o porezu na promet,
5. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnim prihodima i javnim rashodima,
6. Predlog zakona o obimu sredstava i učešću opština i gradova u porezu na promet u 2001. godini,
7. Predlog odluke o narodnim poslanicima na stalnom radu Narodne skupštine Republike Srbije,
8. Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova Odbora Narodne skupštine Republike Srbije,
9. Poslanička pitanja.
Molim narodne poslanike da se izjasne o dnevnom redu sednice u celini.
Konstatujem da je za glasalo 182, protiv nije bilo, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 17, a ukupno je prisutno 199 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Prve sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godine u celini.
Molim Službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i uruči ga narodnim poslanicima.
Izvolite.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Poštovani predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, članovi Vlade, pred nama je obiman dnevni red, ali obaveza je da ovaj posao završimo u naredna tri dana, kako bi lokalna samouprava u skladu sa budžetom i pravima koja će iz njega proisteći, mogla usvojiti svoje budžete za opštine i gradove. Imajući to u vidu, a u skladu sa članom 88. Poslovnika koji smo usvojili na prethodnoj sednici, predlažem da se ograniči diskusija na pet minuta.

Branislav Ivković

Poštovani gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, prirodna je i razumljiva želja Vlade koja predlaže budžet i zakone i skupštinske većine da se što manje stvori prilika za oponiranje predloženim stavovima.
To jeste prirodna želja sa njihovog stanovišta, ali nije sa stanovišta građana Srbije. Ovo što ste uradili razumemo. Objedinili ste raspravu za sve tačke u načelu ovog dnevnog reda. To se može razumeti, ali sada za budžet, za agrarni budžet, za zakon o porezu na promet, za zakon o javnim prihodima i rashodima predvideti samo pet minuta poslanicima da kažu, onda možemo svi komotno da idemo iz ove sale.
Mi se ovde nalazimo da bi zajedničkim radom sagledali materijal koji je predložila Vlada Republike Srbije. Već je rad u odborima dao pozitivne rezultate, već je Vlada Republike Srbije odlučila da odloži porez na usluge u komunalnim preduzećima, već su građani Srbije dobili, zahvaljujući radu poslanika u Skupštini, priliku da im se manje 20% opterete izdaci za komunalne usluge od 1. aprila. Znači, građani Srbije su profitirali. Mi se ovde nalazimo da bi zajedničkim radom, ulažući amandmane ne da se nadmudrujemo ko je pametniji, već da učinimo da budžet, agrarni budžet, zakon o porezu na promet, zakon o javnim prihodima i rashodima valjaju i valjda je svakom ovde interes da bude bolje u ovoj državi. Nije u pitanju jedan zakonski projekat. U pitanju je 6 krucijalnih zakonskih projekata, koji daju izvanrednu moć koja do sada nije bila, da jedan ministar upravlja sa 21 milijardom bez ikakvog zakonskog osnova. Predlažemo da ostavite 10 minuta.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Počinjemo da radimo na način koji zaista nije dobar. Ja sam, uvažavajući vašu funkciju predsednika Poslaničke grupe vama dao reč, ali o ovakvim pitanjima i ovakvim predlozima se ne vodi rasprava. Sada se gospodin Nikolić javlja za reč. O tim stvarima se ne vodi rasprava. Molim Vas da uvažavate sebe, mene i ovu skupštinu i da se, bez obzira na kvalitet predloga, o tome izjasnimo glasanjem, ali molim vas o ovim predlozima se ne otvara rasprava. Molim vas da uvažite činjenicu da idemo na nešto što nije dobro.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predlog da mi ovde za tri dana donesemo ovoliko sistemskih zakona zato što Vlada nije ranije dostavila predlog budžeta Skupštini je u najmanju ruku ciničan i ne mogu da prihvatim ograničenje rasprave. Danas zaista nekoliko krupnih grešaka činite, a javnost je već počela da diskutuje o vašim greškama. Ja sam oćutao rad za vreme državnog praznika, jer bi ispalo da poslanici neće da rade za praznik, a eto računam da možda i vi taj praznik nećete poštovati, a radićemo sutra. Mislio sam hoću li da izađem kada smo prekršili srpske pravoslavne običaje, pa ljudima koji su preminuli pre isteka 40 dana ovde ukinuli praktično to što su bili naše kolege, naši prijatelji i odmah čim smo saznali da su preminuli, odmah da ih razdužujemo od mandata.
Javnost je uzburkana vašim predlozima zakona. Bolje bi bilo da omogućite jedno racionalno vreme za diskusiju nego da počnu sukobi za ovom govornicom. Ako mislite da za pet minuta može da se obrazloži šest zakona od kojih je jedan budžet, grdno se varate. Ako mislite da poslanik može da vas posluša posle pet minuta i da izađe samo zato što ste se vi tako dogovorili i to se grdno varate. Mnogi od vas su bili opozicioni poslanici i znaju kako se to radi, a radite sve ono što je radila vlast koju napadate, u mnogim slučajevima s pravom.
Gospodine predsedniče, član 88. stav 1. predviđa 10 minuta i neke izuzetke. Nemojte da budžet bude izuzetak. Mislim da nema važnijeg zakona. Možda i ima važnijih zakona u toku godine, ali recimo da je ovo najvažniji, pa nemojte da na tom zakonu ograničavamo vreme. Ako ne ograničavamo vreme mi ćemo poštovati Poslovnik, a ako ograničite vreme onda to nije Poslovnik, to je vaša volja, a mi vašu volju ne smemo da poštujemo, mi smo opozicija.

Borislav Pelević

Gospodine predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani ministri, suviše su ozbiljni ovi zakoni o kojima ćemo danas razgovarati, a ne samo danas, nego i narednih dana. Ovo su zakoni koji su najvažniji u ovoj godini i koji se direktno tiču životnog standarda građana Srbije. Zato vas molim i apelujem na poslanike DOS-a da razmisle o tome da ne budu samo glasačka mašina i nemi posmatrači. Ovo su veoma važne tačke i ukoliko budemo imali samo pet minuta za 6 sistemskih zakona, od kojih je jedan budžet, šta ćemo onda da pričamo i kako ćemo onda govoriti. Kako će recimo predstavnici lokalne samouprave, kojih ovde ima dosta, govoriti u roku od tih 5 minuta. S obzirom da su zakoni jako važni, životno važni za sve građane Srbije, predlažem da se držimo Poslovnika i da imamo 10 minuta za raspravu o ovim zakonima. Hvala.