DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 03.05.2001.

12. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

12. dan rada

03.05.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:20 do 19:30

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2001. godini.
Obavaštavam vas da prema službenoj evidenciji današnjoj sednici prisustvuje 189 narodnih poslanika.
Molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice.
Konstatujem da imamo kvorum za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su prijavili odsustvo sledeći narodni poslanici: Ljubiša Đoković, Branimir Trajković, Slavoljub Matić, Ištvan Ipšanovič, Anita Beretić, Karolj Kermeci, Zoran Mićović, Milija Jovanović, Dragan Pavlović, Boško Ristić, Arsen Kurjački, Radomir Naumov, Vladan Jovičić, Branko Bešević, Sava Popadić, Jon Čizmaš, Zoran Novaković. Pre podne odsutni, Mihajlo Marković, po podne Boris Karaičić, a Borivoje Mijatović je najavio zakašnjenje.
Obavaštavam vas da su pozvani da sednici prisustvuju predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije kao i sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.
Prelazimo na 12. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RADNIM ODNOSIMA (pojedinosti)
Podsećam vas da smo, na sednici od 26. aprila, prekinuli rad po ovoj tački dnevnog reda u trenutku kada smo trebali da glasamo o amandmanu narodnog poslanika Gorana Cvetanovića, na član 6. stav 3.
Sada prelazimo na glasanje. Amandman narodnog poslanika Gorana Cvetanovića na član 6. stav 3. Predloga zakona.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poslovnik.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Izvolite.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovano predsedništvo, želim još jednom da skrenem pažnju pre svega predsedniku Narodne skupštine, a onda i potpredsednicima koji ga u njegovom odsustvu zamenjuju, da krše Poslovnik o radu Narodne skupštine. Spomenuću član 93. stav 3. koji kaže: "Predsednik Narodne skupštine" (a u ovom slučaju to je bio potpredsednik gospodin Šabić, koji je predsedavao u četvrtak na kraju sednice) "prekida rad Narodne skupštine i u drugim slučajevima, ako to Narodna skupština zaključi". Mi smo vas već jednom upozorili da je predsednik Skupštine samoinicijativno prekinuo rad Skupštine, onog dana kada je sa sednice isključen predsednik poslaničke grupe Srpske radikalne stranke dr Vojislav Šešelj. Gospodin Šabić je to takođe učinio u četvrtak. Upozoravam vas znači, da ubuduće tako nešto morate da stavite na glasanje, jer jedino Skupština može da odluči da prekine rad pre vremena određenog za zasedanje u toku tog dana.
Mi smo se na početku radnog dana dogovorili da ćemo raditi do pola osam, a ako je Skupština prekinula rad u 18,00 časova, onda je to uzurpacija prava odlučivanja od strane predsedavajućeg, a jedino mi kao poslanici možemo da odlučimo do kog vremena ćemo raditi, da li ćemo rad skratiti ili produžiti. Takođe, pošto predsednik obično ne zna šta hoću kada izađem za ovu govornicu, tražim da se konstatuje da je prekršen Poslovnik, nikakvo drugo objašnjenje me ne bi naravno zadovoljilo, sem priznanja.
Takođe, hoću da vam ukažem i na član 134. koji se grubo krši, jer se on odnosi na raspravu u pojedinostima, gde jasno stoji ko sve ima pravo da učestvuje u raspravi po amandmanima. Jasno je rečeno da je to predstavnik poslaničke grupe. Šta smo hteli kada smo donosili ovakav poslovnik? Hteli smo da poslanička grupa nikada ne ostane bez svog predstavnika. Znači, ne piše predsednik poslaničke grupe, ne piše zamenik predsednika poslaničke grupe, nego predstavnik. Želeli smo znači, da u zavisnosti od toga koja je tačka na dnevnom redu odredimo koji je to koji je najkompetentniji da jednu poslaničku grupu predstavlja. Vi ste nam to pravo uskratili, a takvom praksom dovodite Skupštinu neprestano u jednu situaciju koja je incidentna i preuzimate na sebe krivicu što se rasprava vodi na ovaj način na koji se vodi. Onda dajete kojekakve izjave u štampi, da su srpski radikali ti koji ometaju rad Skupštine i traže nešto ....
(Predsednik: Vreme.)
... što im ne pripada. Molim vas, ako nismo u stanju da se držimo ovog akta, koji smo sami doneli i pokažemo da na taj način poštujemo neka pravila ponašanja, kako ćemo poštovati zakone koje donosimo. Vama predsedniče stoji na raspolaganju pravo da ukoliko niste sigurni kako treba da postupite, odredite pauzu i sa svojim potpredsednicima dogovorite. Najlepše vas molim da ubuduće stvorite jednoobraznu praksu, kako se ne bi desilo da vi imate jedna pravila, drugi potpredsednik druga pravila, treći potpredsednik treća pravila i onda pravite konfuziju u radu ove skupštine.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Neću vam odgovarati na vaše primedbe, jer smo o njima već razgovarali proteklih dana. Jedino mogu da vas pitam da li predlažete da se Skupština izjasni o vašim primedbama na kršenje Poslovnika? U svakom slučaju, kada se radi o prigovoru na Poslovnik, mora da se odlučuje na ovaj ili na onaj način. Sada ćemo videti. (Gordana Pop - Lazić smesta: Ukoliko vi ne priznate.) O tome smo već razgovarali. Ako se ne varam, tu smo imali situaciju da je data pauza, mada nisam bio prisutan, nego je gospodin Šabić prekinuo sednicu i dao pauzu na samom kraju rada, a to je bilo negde oko sedam sati ili nešto čak i kasnije. Tako da po članu 93. on to ima pravo, u slučaju kada oceni da bi se izvršile potrebne konsultacije, pribavilo mišljenje ili da prekida rad Skupštine i u drugim slučajevima, ako Narodna skupština to zaključi. To je ono što vi predlažete, ali ima pravo da i radi potrebe održavanja reda na sednici, odredi pauzu koja je potrebna da se taj red uspostavi. Kako je to bilo na samom kraju rada, to tako razumem. Naravno, staviću vaš predlog na glasanje. Ili kao sugestiju, da se ubuduće o tome terminološki, preciznije onaj ko predsedava sednici izjasni, da li se radi o pauzu ili se radi o prekidu sednice, o čemu treba da se odlučuje . Pomozite mi, da li tražite izjašnjenje ili je ovo kao sugestija da se vodi računa.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Ne.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Nastavljamo sa radom.
Stigli smo do izjašnjavanja o amandmanu narodnog poslanika Gorana Cvetanovića, na član 6. stav 3.
Molim narodne poslanike da se izjasne o ovom amandmanu.
Za 61, protiv 135, uzdržanih nema, nisu glasala četiri, ukupno je prisutno 200 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)
Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 7. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima, predlažem da se nalozi za isplatu minimalne zarade izvršavaju pre ostalih dospelih obaveza. Smatram da je egzistencija radnika prioritetna i po mom dubokom uverenju, da bi pravda bila zadovoljena, da bi radnik trebalo prvo da dobije minimalnu zaradu, a sve ostalo da idu kasnije, redosled isplata i naplata, što se tiče obaveza prema određenim fondovima i prema određenim subjektima.
Postavlja se veoma delikatno pitanje, šta će da radi onaj čovek koji ionako ima minimalnu zaradu i na vreme je ne dobije, a ima porodicu od tri-četiri člana, od čega će ta porodica da živi? Ukoliko dovedemo u situaciju radnike da im se prvo isplaćuju i naplaćuju od strane poslodavaca i države u fondove obaveze iz radnih odnosa, u tom slučaju, ponavljam, biće dovedena u pitanje egzistencija hiljade i stotine hiljada porodica u Republici Srbiji. Hvala vam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu?
Ima reč gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, da bismo objasnili delo poslaničke većine DOS-a, zbog čega i na koji način, mi smo upravo dostavili jedno pismeno kojim obrazlažemo naš zahtev da imamo predstavnika, odnosno zamenika predsednika poslaničke grupe po ovoj tački dnevnog reda, tako da odatle proističe moje pravo da vam se obratim, iako samo to pravo imao i kao predstavnik poslaničke grupe, ali to očigledno poslanička većina nije želela da dopusti.
Želeo bih da vam ukažem na činjenicu povodom amandmana gospodina Jojića, da bi bilo dobro i da to ne predstavlja neko posebno opterećenje za Vladu Republike Srbije, odnosno za poslodavce i da ne bi trebalo da predstavlja problem poslaničkoj većini da ovaj amandman prihvati, pre svega zato što se samo na bolji način obezbeđuju prava radnika i ništa više od toga. Obezbeđuje se nešto veća sigurnost u isplati minimalnih zarada, odnosno te minimalne zarade će se isplaćivati pre ostalih dospelih obaveza. Znači, ne može se poslodavac izvlačiti činjenicom, odnosno izbegavati takvu vrstu obaveze činjenicom da ima nešto drugo što je neophodno da se isplati, ili nešto drugo što je neophodno da se učini, već najpre mora da isplati minimalne zarade. Čini nam se da je to, posebno u uslovima ovako niskih minimalnih zarada i teškog socijalnog standarda najvećeg broja naših građana, a posebno radnika, nešto što može da se prihvati, nešto što bi bilo dobro da se prihvati i nešto što bi i vama značilo. Mislimo da nema nikakvog razloga da ovakav amandman predstavnika Srpske radikalne stranke odbijete. Verujem da ćete pokazati razumevanje i verujem da ćete pokazati da su vam neka elementarna prava radnika i neka njihova elementarna statusna rešenja ipak mnogo značajnija nego samo preglasavanje srpskih radikala u Narodnoj skupštini. Hvala vam.