DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 16.05.2001.

19. dan rada

OBRAĆANJA

Božidar Đelić

Mislim da je to ilustracija toga što nije bilo dobro u budžetu 2000. godine, jer, da bi vama, poštovani narodni poslanici, predočili celu sliku, morali smo da uberemo informacije sa raznih izvora. Zahvaljujući načinu na koji ste izglasali budžet ove godine, to neće biti nužno, neće biti nužno ni na prihodnoj, ni na rashodnoj strani, a da govorim o ovom pitanju - ako pogledamo razdeo, baš je u tome problem, ono što se formalno zvalo, i ne može se retroaktivno tako menjati, ono što se zvalo budžet Republike Srbije, tu smo imali ovih 31,5 milijardi prihoda. To je ono što je ostvareno, a gde je bilo planirano 28,9 milijardi.
A s druge strane, taj prilog o kome sam pričao, tu u stvari imamo sveukupno 19,3 milijarde. Međutim, i u tim specijalnim računima ste imali dve kategorije - jedan deo toga, otprilike 4 milijarde, su išle kroz specijalne račune Ministarstva finansija i prolazile su kroz to, ali nisu bile diskutovane u parlamentu, dok onaj drugi deo, otprilike 15 milijardi, niti je prolazio kroz budžet, niti je prolazio kroz jednu raspravu u Skupštini.
I tako imamo čak tri kategorije javnih prihoda: imamo ono što se zove budžet, imamo ono što prolazi kroz budžet, a nije prošlo kroz normalnu skupštinsku proceduru, i imamo ono što je u stvari prihod, jer je to država odredila i to je karakter javnog prihoda, a da ne prolazi kroz budžet, i naravno, nije prošlo ni kroz jednu normalnu budžetsku proceduru.
Kada dođemo do završnog računa, i naravno, i ova godina nije godina gde se neće kontrolisati. Naprotiv, i te kako će se kontrolisati na šta se troši, i dakako, i ova vlada, i ja lično, ćemo odgovarati za to. Hvala. (Tomislav Nikolić traži reč: Nije u pravu za pet milijardi dinara.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Niste pogrešno protumačeni.
Reč ima narodni poslanik, gospodin Borivoje Mijatović.

Borivoje Mijatović

Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, u potpunosti podržavam sugestivno i iskreno izlaganje gospodina Đelića, koga zaista shvatam kao jednog našeg pravog patriotu, koji ima velike dileme, moralne, kada prolazi kroz sve ove materijale, kroz koje mora da prođe, zajedno sa svojim saradnicima.
On je ovde, komentarišući ovaj zakon o završnom računu, u stvari napravio jedan kroki anatomije jednog morala, koji je sve to radio. U vezi nenamenskog trošenja, samo ću jedan primer navesti, nadam se da neću izaći iz teme - 1998. godine (mislim da je bilo ipak pre rata) na velika zvona na Rudarsko-geološkom fakultetu gospodin Ivković je sklopio ugovor na četiri miliona dinara za strateško istraživanje i evidentiranje potencijala podzemnih voda u Srbiji, a to je za naše prilike, gde rade hidrogeolozi, geolozi i univerziteti, to je jedan veliki projekat.
Posle toga sam reagovao u listu "Danas" i napisao sam odgovor pod naslovom "Novo pakovanje staroga sadržaja". Takva istraživanja su izvršena 20 godina ranije, tako da je posao ovih koji su trebali to da rade, saradnici Rudarsko-geološko fakulteta, "Jaroslav Černi" i još 50 stručnjaka Srbije, samo bio u tome da dođu u fond, najveći fond, da ne kažem u Jugoslaviji, Geološkog zavoda, Geozavoda, i da prevrću naše elaborate, sedam velikih regionalnih studija, da to isprepisuju i da naplaćuju pare.
Gospodin Ivković mi nikada nije odgovorio, možda nije to bila njegova ideja, ali je bila ideja njegovog pomoćnika, ili zamenika, koji je bio iz SRS. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Ima reč gospodin Ivković (pravo na repliku).

Branislav Ivković

Zahvaljujem se uvaženom kolegi, ali bih ga zamolio da i on mene sasluša pažljivo, kao što sam i ja njega pažljivo saslušao. Verujte mi, nisam u to vreme čitao list "Danas", tako da nisam video tu vašu sugestiju. Sada čitam, ali ne vidim razliku, sve iste novine, sve isto pišu, iste krivične prijave prijavljuju.
Želim da kažem sledeće - izuzetno je teško bilo, lično meni, poštovani kolega, da vodim uopšte taj deo prostornog plana Republike Srbije, vezan za vodne potencijale naše zemlje. Verujte mi, takvi sukobi su između onih koji se bave površinskim akumulacijama i onih koji se bave podzemnim vodama. Ne znam kojoj grupi vi pripadate, ali i jedni i drugi tvrde da ono drugo nije potrebno i da Srbija ima sve.
I zaista, zahvaljujući mom uvaženom kolegi, profesoru Milanu Baćeviću, koji je inicirao tu ideju, svesrdno sam je podržao, mi smo organizovali jedan izuzetan tim (poslanik iz sale: tema) - za temu, reci onome ko je govorio pre mene. Znači, jedna izuzetna ekipa ljudi sa Rudarsko - geološkog fakulteta i Instituta "Jaroslav Černi"je dobila zadatak da definitivno razreši problem - da li naša zemlja ima dovoljno podzemnih voda, posebno područje Mačve, i veliki problem su podzemne vode Vojvodine.
I verujte, to je sve prošlo kroz Odbor za tehničko - tehnološke nauke, matični odbor, koji je radio u okviru Ministarstva, u kome se nalazilo i tada, a verujem i sada, 25 stručnjaka iz tehničko - tehnoloških nauka. Oni su to odobrili, oni su verifikovali istraživanja, i projekat je ocenjen izuzetno uspešnim. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Bojan Pajtić.
...
Demokratska stranka

Bojan Pajtić

Poštovana predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, nije ovo prvi put da su poslanici ove skupštine dovedeni u poziciju da se stide zbog reči koje se izgovaraju za ovom govornicom, zbog ponašanja na ovoj skupštini, iako tome ne doprinose i nastoje da ne doprinesu.
Prema onome što smo čuli od predstavnika SPS i SRS, proizilazi da ne samo da prethodna vlast nije proneverila i nije u nenamenske svrhe potrošila ni jedan dinar, nego će ispasti da je država dužna bivšim članovima ministarstava, bivšim članovima Vlade, predsedniku Republike, predsedniku Republičke skupštine, iako su oni preko 20 milijardi dinara budžeta nenamenski, mimo pozicije, koristili, a čuli smo koliko je iskorišćeno za različite nenamenske svrhe.
Mene je sramota i da slušam licitiranja predsednika poslaničke grupe SPS, sramota me i kao poslanika DOS-a, i kao pravnika, i kao poslanika u ovoj Narodnoj skupštini, licitiranja o tome da li je bez namene, bez zakonski opravdane namene, zloupotrebljeno nekoliko stotina miliona dinara ili nekoliko milijardi dinara, kao da postoji razlika i kao da je to eskulpirajući momenat, ako je potrošeno 100 miliona dinara bez osnova, a ne milijarda dinara.
I, kao da postoji neki limit, koji javni funkcioneri mogu da potroše, a da pri tom za to ne odgovaraju. Mene je, i kao poslanika DOS-a, i kao pravnika sramota i da slušam ponude poslanika bivšeg režima, ministrima u našoj vladi, da zažmure malo, da se ne bave previše sada tim pitanjima, iz kojih implicitno proizilazi da će oni, kada dođu u situaciju opozicije, moći da prođu, iako su izvršili neku zloupotrebu, iako su nenamenski plasirali neka sredstva, dakle, da ovog trenutka zažmure, jer neće do kraja biti, do kraja života biti pozicija, jednom će biti opozicija.
Iz takve retorike vidi se kolika je civilizacijska razlika između poslaničke grupe DOS-a i poslaničke grupe SPS i SRS. Zato se vidi da nije šest milijardi dolara bio momenat, zbog koga su se građani Srbije opredelili za koga će glasati na izborima. Vi ste, gospodo, bili momenat zbog koga su građani Srbije dali glas DOS-u, a ne šest milijardi dolara (aplauz).
Kroz izveštaj vidimo da je praktično u svim ministarstvima vršena zloupotreba, da su nenamenski korišćena sredstva, vidimo da je Ministarstvo informisanja, na osnovu zahteva TV "Palma", koji je faksom bio upućen na ime finansijske pomoći, uputilo 1.500.000.000 dinara, a da pri tom ne postoji ni jedan dokument iz koga bi se sagledao osnov za ovakvo trošenje sredstava. (Glas iz sale: Tema.) Ovo je apsolutno tema, ovo je deo završnog računa za prošlu godinu.
Posebno, kada uzmemo u obzir da se ne radi o državnoj televiziji, nego da se radi o televiziji koja nekome pripada, a taj neko pri tom nije budžetski korisnik. MUP je članovima klubova Sportskog društva "Milicionar" isplatio na ime dnevnica i putnih troškova 56.548 američkih dolara, pri tom tvrdeći da smo mi strani plaćenici, 123.223 nemačkih maraka i 8.338 švajcarskih franaka, iako finansijskim planom rashodi za ove namene nisu bili predviđeni, niti su u funkciji delatnosti Ministarstva.
Jednostavnije rečeno, MUP je nekom fizičkom licu uplaćivao neka devizna sredstva, a da pri tom nije imalo pravnog osnova, gde je pri tome neko raspolagao budžetom Republike Srbije, kao da je to alaj begova slama. Da vas podsetim da prema članu 34. Zakona o javnim preduzećima, ni javna preduzeća više nemaju pravo ni da finansiraju reklame, ni da daju donatorstva, ni da daju sponzorstva, a kamoli da to radi ministarstvo. Pored toga, Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja i njegovo ponašanje prema sredstvima solidarnosti pokazuje da je odnos prema Kosovu i Metohiji bio čista demagogija i pokazuje da je problem Kosova i Metohije u retorici bivše vlasti Miloševićevog režima služio samo zbog toga da bi se izbornim mahinacijama dobilo što više poslanika i da se namerno taj problem držao ad akta i sklanjao pod tepih.
Iz sredstava solidarnosti, suprotno Zakonu o sredstvima solidarnosti za zaposlene koji su privremeno ostali bez posla, nenamenski je utrošeno ukupno 215.601.765 dinara i to po nalogu ministarstva je odobreno da se sredstva solidarnosti u iznosu od sedam miliona dinara uplate Fondu za pružanje humanitarne pomoći građanima Kosova i Metohije. Istovremeno, u nalogu je navedeno da se uplata izvrši na žiro račun SPS-a, kome je isti iznos i uplaćen. Pored toga, Ministarstvo za nauku, tehnologiju i razvoj, apsurdno zvuči da je ministarstvo koje je zaduženo za razvoj finansiralo političke stranke.
Znači, Vlada Republike Srbije je koristila budžet Republike Srbije da bi plaćala SPS i SRS. Iz tih sredstava za finansiranje rada i plaćanje usluga za račun SPS-a, u iznosu od 680.193 dinara, i SRS-a, u iznosu od 183.880 dinara, kao i Fondacije za borbu protiv narkomanije, alkoholizma i verskih sekti - FONAS - Beograd, čiji je osnivač Opštinski odbor SPS Vračara, neposrednim uplatama 570.000 dinara i posredstvom žiro računa drugih pravnih lica, čiji rad finansira ministarstvo, još 1.675.000 dinara itd. Apsurdno je da je ministarstvo, koje po svojoj funkciji treba da finansira razvoj, finansiralo one političke organizacije koje su unazadile ovu zemlju više nego iko u zadnjih 100 godina. Hvala lepo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima Tomislav Nikolić, replika.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Mislim da je predsednik Narodne skupštine video na TV prenosu u šta se pretvara sednica i da je u pravu što se vratio.

Ovde je za govornicu izašao jedan mladi gospodin koji je unapred već imao pripremljen tekst i dobro ga naučio. Vidim da se konačno i vi ostali javljate za reč o temi za koju mislim da ste sad potpuno spremni, a da niko drugi nije spreman, jedino vi iz Demokratske stranke i ovo malo ovih ženica što sede ovde u klupama. Ali, i to vam ne daje za pravo da vređate ni SRS, ni SPS, niti bilo kog pojedinca u ovoj sali. Da ste vi, mladi gospodine, malo ozbiljniji i da ste malo ozbiljnije shvatili ovaj poslanički posao, da ste ozbiljnije shvatili državu u kojoj živite, ne biste se ovako iživljavali za govornicom, pa čak i sa materijalima koje imate u ruci.

U sud, gospodine. Ovo nije sudnica, ovo nije stanica policije, ovde se nikome ne sudi, niti će ikada ikome da se sudi. Ovde se raspravljaju skupštinski materijali. Te optužnice, to se zove krivična prijava. Podnesite to danas, vi ste pravnik, advokat, šta ste, znate svoja prava. Svaki građanin Srbije može da podnese krivičnu prijavu. Zašto ne podnesete krivičnu prijavu? Zašto mene sada ovde maltretirate time kako je negde neko trošio sredstva? Svakoga dana se dešavaju ubistva, što ne izađete za govornicu i kažete - desilo se ubistvo u toliko i toliko sati, nepoznati izvršioci su učinili to i to. To ne želim da slušam i poslanička grupa SRS-a to neće da sluša, niti ćete moći to da iznosite dok ne bude tačka dnevnog reda. Kada bude tačka dnevnog reda, izvolite za govornicu, onda ćemo i mi biti spremni.

To što vas nekoliko fićfirića i šalabajzera misli da ste sve naučili zato što imate pet-šest papirića u ruci i mislite da ste sav posao u životu završili, to što mrzite neke od nas, to vama nije dovoljno za jedan dobar život. Vi morate da se spremite za život. U dobar život se ulazi tako što čovek ponešto i nauči, za nešto bude i spreman, nešto uradi u životu. Vi čitate dosijee i iz njih izvlačite uputstva za svoj dalji život. Da su mi pri ruci, te dosijee bih bacio da ne čitam, uplašio bih se od toga šta mogu o nekome da saznam, i o vama kao stranim plaćenicima i o vašim grupacijama kao izdajnicima. To neću više ni da čitam.

Sve se pokazalo. Ekonomski motiv koji je odlučio da vi dobijete vlast polako pada u vodu. Mislio da ćete prestati više da budete opozicija. Vi ste i dalje opozicija. Mi vas lepo pitamo kako će novi budžet, kako će nova socijalna davanja, a vi pričate šta je bilo prošle godine. Umesto da se time bavi policija, bave se poslanici Narodne skupštine. Sada vas pitam - šta ste radili za vreme rata kad nas je napao NATO? Gde vam je bio šef za vreme rata kad nas je napao NATO? Neću da vas pitam, zna se gde je bio, zna se kome ste služili, što to da vas pitam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima gospodin Pajtić, po Poslovniku.

Gospodo narodni poslanici, ne znam ko je prvi bacio bombu ovde, ali ko baca bombe neka bude spreman i da kupi leševe. Prema tome, ako hoćete ovakve rasprave, izvolite.