SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 20.06.2001.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

SEDMO VANREDNO ZASEDANjE

7. dan rada

20.06.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:30 do 19:05

OBRAĆANJA

Božidar Đelić

Preciznije - zatezna kamata je regulisana na saveznom nivou. Bilo je promena u Zakonu pre dva meseca. Ona se računa tako što se dodaje 0,5% na rast cena na malo mereno u prethodnom mesecu.  A, onih 0,2% je bilo godišnje i to je ono što je primenjivala RUJP. Odlukom Ustavnog suda je odlučeno da to nije bilo ustavno i od 6. aprila se primenjuje savezni Zakon o zateznoj kamati.
Znači, to je ta kamata koja se primenjuje i koja će se primenjivati ovde. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Ako se više niko ne javlja za reč, stavljam na glasanje...
Replika na zateznu kamatu? (Obraća se poslaniku Vojislavu Šešelju, koji traži repliku.) Šta je osnov replike? Da prekinemo sa replikama. Nemate pravo na repliku. Radilo se o objašnjenju kakva se zatezna kamata primenjuje. Ako imamo predstavnika Vlade koji obmanjuje Skupštinu, onda tu nijedna replika neće pomoći, sasvim sigurno nemamo predstavnika Vlade koji iznosi neistinite informacije.
Stavljam na glasanje amandman na član 22. narodnog poslanika Tomislava Nikolića.
Za 52, protiv 107, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 20 od ukupno 179 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Čedomir Jovanović podneo je predlog da se posle člana 23. dodaju novi članovi koji su u predlogu obeleženi kao članovi od 23a do 23e.
Vlada i Odbor za finansije su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Pošto su ovaj amandman prihvatili Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 24. amandman je podneo narodni poslanik Slađan Mijajlović.
Vlada i Odbor za finansije su prihvatili ovaj amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć, s tim što predlaže pravno-tehničku redakciju ovog amandmana. Tako tačke 1. do 4. stava 2. ovog člana u konačnoj redakciji treba da glase: "1) troškovi prinudne naplate; 2) kamate; 3) novčana kazna za prekršaje iz ovog zakona; 4) za glavni poreski dug".
Sa ovom redakcijom saglasio se predstavnik predlagača zakona koji je bio prisutan na sednici Odbora.
Pošto su ovaj amandman prihvatili Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 24. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć, sa redakcijom koju je predložio Odbor.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Predlagač zakona uvek treba da ima na umu mogućnost da ne može tako lako da dođe do prinudne naplate i da bi ona mogla da se odvija u fazama. Ako se već odvija u fazama onda treba razmisliti koju je fazu najpre moguće završiti, a onda i koje su to faze važne prilikom prinudne naplate.
Mislim, da je u momentu kada se vrši prinudna naplata važno naplatiti kamatu i glavni poreski dug, a, lako ćemo kaznu za prekršaj i troškove izvršenja. Ako taj glavni dug naplati, država može baš i da oprosti ako onaj o kome se radi, ako obveznik poreza nema od čega da plati novčanu kaznu za prekršaj iz ovog člana i troškove prinudne naplate.
Najvažnije je naplaćivati dug, jer bismo inače ličili na zelenaše. Znači, kamata i dug, pa onda državni organi koji svakako rade za platu i koji svoje troškove mogu da obračunavaju i kasnije kada se podmire osnovna davanja. Nije to toliko možda ni bitno, koliko je važno kako se vi odnosite prema amandmanima.
Uvek kada postoji amandman poslanika iz opozicije, pojavi se amandman koji ćete vi da prihvatite, koji nekako drugačije izgleda i tu se vraćamo na onu vašu sramotu kada predlog zakona nije dobar. Nije sramota i ako napišete loš predlog zakona. Sramota je ako vam se to ovde dokaže, a vi tvrdoglavo i tvrdokorno ostanete pri tom stavu i ostanete da branite ono što znate da nije dobro.
Sada smo ovde čuli, danas smo čuli više puta, da se Savezni ustavni sud već nekoliko puta umešao u ocenjivanje republičkih propisa. Znate vi zašto je to. To je zato što držite na ledu Ustavni sud Srbije. To je zato što dirigujete sudijama Ustavnog suda šta će da rade. Držite ih sve pod svojom kontrolom zato što još niste objavili konačne rezultate saveznih izbora iz septembra prošle godine i zato što se još uvek ne zna šta je to u stvari radio Savezni ustavni sud. Ko je od sudija izvršio neko kriminalno delo. Ko je od sudija Saveznog ustavnog suda zreo da stane pod lupu...
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Molim vas da se vratite na amandman. Ako treba da vas podsetim, pročitaću amandman. Hvala.
Da li se još neko javlja za reč? Izvolite, reč ima gospodin Šešelj, u svojstvu predsednika poslaničke grupe.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Kada je reč o kamatama interesantno je da se Božidar Đelić sada poziva na savezni zakon, a kada je predlagao onaj svoj paket poreskih zakona, onda ga nije interesovao savezni Zakon.
A, imam jednu bolju ideju. Dobro bi bilo da me sasluša ministar Đelić. Božidare Đeliću, alo, Đeliću, pusti sada Čedu Jovanovića, slušaj šta ti govori opozicija. Neće da me sluša.
On je predstavnik Vlade. Ne vredi da govorim ako me ovlašćeni predstavnik Vlade ne čuje. Poslanici ne moraju da me slušaju ,ali izvršna vlast mora da me sluša. E, tako.
Kada je već došao ovlašćeni predstavnik Vlade, imam mnogo bolju ideju za ove kamate. Da se iznos kamate veže za kurs dinara prema marki. Ministar se hvali kako je sada dinar čvrst. Jedna marka 30 dinara, ne menja se od oktobra. Pa, kad se ne menja kurs marke prema dinaru, čemu uopšte kamata. Kako je uopšte moguće da rastu troškovi života, a kurs isti. Šta to sad znači? Da li to kod nas i marka devalvira? Sada vi nama iznose u markama obračunavate po domaćim kamatama.
To znači da vam je kurs veštački. Nemojte vi da se kao na vaš uspeh pozivate na kurs marke, jer oni kojima je danas najteže u zemlji, niti imaju maraka da ih prodaju za dinare, niti imaju dinare da kupuju marke. Kod nas su cene sada veće nego u Nemačkoj. Kod nas je meso skoro dva puta skuplje nego u Nemačkoj. To je problem. Bio sam tamo neki dan, sa Nedom Arnerić sam išao na Skupštinu NATO pakta. Eto, kada vas već interesuje, da vam odgovorim. Nije vam Neda pričala?
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Šešelj, molim vas da se vratite na temu.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Šta ovim želim da kažem? Kriterijumi kojima baratate, merila, orijentiri, to vam je u startu loše. Ono na šta se vi pozivate kao na vaš uspeh, narodu u ovoj zemlji ništa ne znači. Vaš osnovni neuspeh je što je sada već industrijska proizvodnja u ovoj zemlji 30% manja nego u istom periodu prošle godine. To je valjda problem. Vi  obećate da ćete platiti pšenicu 11 dinara, a onda se busate u prsa kako je 7,5 dinara dobra cena. Slažem  se da 7,5 dinara nije loša cena, jer logično je, cena pšenice na svetskom tržištu je između 20 i 25 pfeniga, ali ja nikada nisam obećavao da ona može biti 11 pfeniga, ili 11 dinara, koliko ono rekoše, 32 pfeniga. I za 32 pfeniga ministar Veselinov je obećavao, baš znajući kolika je cena. E, sada, vi koji bi takođe trebalo te stvari da znate, zašto mislite da narod u ovoj zemlji ništa ne razume, vi se ponašate kao da narod ništa ne razume.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Šešelj, molim vas da se vratite na amandman. Ako treba da vam pročitam amandman. Amandman je - prinudna naplata iz stava 1. ovog člana...
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Reč je o kamati, gospođo Mićić, jer tu prinudnu naplatu ste onako shvatili pošto je Vlada prihvatila amandman Čedomira Jovanovića, pa poslanici nisu imali prilike o njemu da govore. Tu ima jedna falinka u Poslovniku koja vama ne smeta - čim Vlada prihvati amandman, poslanici nemaju pravo o njemu da govore. Nisu mogli u načelnoj raspravi, ne mogu u pojedinostima, nikako nisu mogli.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Kako nisu mogli u načelnoj raspravi?