DEVETO VANREDNO ZASEDANJE, 24.06.2003.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DEVETO VANREDNO ZASEDANJE

4. dan rada

24.06.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:55 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 19. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Hranislav Perić i Dragan Todorović.
Vlada predlaže da se ovaj amandman odbije, Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je ovaj amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Hranislav Perić.

Hranislav Perić

Dame i gospodo narodni poslanici, predložio sam da se član 19. briše iz sledećih razloga. U članu 19. stoji da organizator sportske priredbe može zaključiti ugovor o obavljanju određenih poslova obezbeđenja sportskih priredbi i sprovođenja određenih mera za sprečavanje nasilja. Ugovor se sklapa sa ministrom nadležnim za unutrašnje poslove.
Predlažemo da se ovaj član briše i da ministar za unutrašnje poslove ovo obavlja po službenoj dužnosti. Ove službe se kompletno finansiraju iz budžeta, a budžet se puni i od sportskih priredbi, pa mislimo da ima dosta tu realnosti.
Ukoliko ostane ovako, nećemo mnogo pomoći sportskim klubovima. Klubovi, osim prve lige, neće moći to da finansijski izdrže. Možda je ovo trebalo uvesti za prvu ligu. Ima utakmica sa rizikom i na opštinskim ligama, okružnim ligama, zonskim ligama. Ima utakmica povećanog rizika za ulazak u veći rang takmičenja ili za ispadanje iz lige. Ako ostane ovako, kao u članu 19, mnoge utakmice se neće odigrati zbog nemogućnosti da se finansiraju klubovi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.
Vlada predlaže da se ovaj amandman odbije, Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Milovan Radovanović.

Milovan Radovanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa Srpske radikalne stranke podnela je amandman na član 20. Predloga zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama, kojim  se traži brisanje predloženog člana 20. Osnovni razlog zbog čega smo mi u Srpskoj radikalnoj stranci smatrali da treba predloženi član 20. da se briše je zato što je u određenim odredbama u glavi 20. Krivičnog zakona Republike Srbije već sadržano nekoliko krivičnih dela, gde su navedena koja od nasilničkih ponašanja su prisutna na sportskim priredbama, kako bi se protiv odgovornih lica podnela krivična prijava i odgovarajući postupak sproveo zbog izvršenja krivičnog dela.       
Nemojte da mislite da smo mi u Srpskoj radikalnoj stranci apriori, bezuslovno protiv ovog predloga zakona, odnosno protiv bilo kakvog donošenja zakona radi suzbijanja nasilja na sportskim priredbama, ali smo protiv mnogih rešenja koja ste predvideli u ovom predlogu zakona, kao i u ovom članu 20. za koji smo amandmanom tražili da se briše.
Kada je sam član 20. u pitanju, ima nekoliko reči, izraza koji su dvosmisleni, nedorečeni, nejasno definisani i ne bi trebalo da opstanu ovako kako su predloženi. Recimo, kaznom zatvora od tri meseca do jedne godine kazniće se lice koje baci bilo koji predmet; određenim odredbama u nekom od članova predloženog zakona nave li ste da je bilo koji predmet dovoljan da se određeno lice kazni i prema njemu primeni odgovarajuća kazna. Tu se podrazumeva verovatno i ako određeno lice baci papir na teren, ono će se kazniti kaznom zatvora od tri meseca do jedne godine.
Zatim, naveli ste da će biti kažnjeno zatvorom od tri meseca do jedne godine lice koje učestvuje u fizičkom obračunu. Ovaj izraz je zaista dvosmislen, nedefinisan i nejasan. Neko može da učestvuje u fizičkom obračunu u smislu odbrane od nekog fizičkog ataka i nasilja, u smislu ako tu postoji adekvatna primena nužne odbrane, da se odbrani od nekoga, i zato je trebalo u ovoj odredbi da precizirate, kao što ste to radili u stavu 1. na početku rečenice - ko izazove ili eventualno ko započne fizički obračun na sportskoj priredbi.
Nama u Srpskoj radikalnoj stranci nije jasno šta znači to u ovom predlogu zakona i u ovom stavu zadnjem stavu člana 20 - kolovođa grupe. Izraz kolovođa je izraz koji se upotrebljava u svakodnevnoj komunikaciji. Kolovođa je reč koja se upotrebljava, da me pogrešno ne shvatite, na vašarima, na veseljima, itd. Ovde je jedini izraz, koji je mogao da dođe u obzir - vođa grupe, ili predvodnik grupe. Vođa grupe je najadekvatniji izraz.
Ili, raspon kazne. Ono što mi u Srpskoj radikalnoj stranci vama zameramo jeste i raspon kazne - od tri meseca do jedne godine, od šest meseci do tri godine, od jedne godine do pet godina; to znači da će u svakom slučaju doći do eventualnih zloupoteba sudijske funkcije da se odredi kazna i različiti kriterijumi će tu da budu primenjeni.
Šta znači - ko u nameri da izazove nasilje uđe na sportski teren? Ne daj bože da Jovan Prijić, vaš specijalni tužilac, procenjuje nameru bilo kog lica, čovek koji je javno optužen za ucenjivanje. Kako će on primeniti kriterijum procene namere nekog lica, pa da po istom tom predmetu Sonja Brkić, koja je isto javno govorila o retroaktivnoj primeni jednog zakona, prosuđuje u sudskom postupku nameru nekog lica da izazove nasilje na sportskoj priredbi?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč?
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Srpska radikalna stranka.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Odredbom člana 20. Predloga  zakona propisano je jedno novo krivično delo. Ovim amandmanom mi, pored ovoga što je gospodin Radovanović naveo, izražavamo principijelni stav da krivična dela treba da se propišu samo Krivičnim zakonom Republike Srbije. Uopšte nije dobro kada se krivična dela rasprše po pojedinačnim zakonima iz različitih oblasti. Nije dobro zbog ujednačavanja sudske prakse, i nije dobro zato što se jednostavno gubi logika, ne samo prilikom utvrđivanja krivičnog dela, sprovođenja zakona, nego i prilikom utvrđivanja elemenata bića odgovarajućeg krivičnog dela.
Da je ovaj član i ovo krivično delo nepotrebno, pokazuje i postojeća praksa. Već 50, 60 godina, a verovatno i duže, postoje sukobi na sportskim terenima. Dešavaju se upravo ova dela koja su navedena u članu 20. i ljudi su izvođeni na odgovornost. Neki su prekršajno kažnjavani, a neki i za krivično delo. Zašto? Zato što u postojećem Krivičnom zakonu već postoji 7-8 krivičnih dela koja predstavljaju nasilje, pa sad u zavisnosti od nekog dodatnog elementa kvalifikuje se na jedan ili drugi način. Znači, opravdan razlog za uvođenje posebnog krivičnog dela ne postoji. To je taj principijelan razlog zbog koga mi predlažemo da se član 20. briše.
Predlagač očigledno nije imao pravi kompas kada je radio Predlog zakona; pa evo mi smo pre nekoliko dana imali dopune Krivičnog zakona Republike Srbije i koristili ono ovlašćenje iz člana 69. stav 3. Saveznog krivičnog zakona da propisujemo obavezno oduzimanje predmeta i sredstava koji su upotrebljeni ili stvoreni izvršenjem krvičnog dela. Zašto toga nema u ovom članu? Zar je moguće da se obavezno ne oduzimaju predmeti, a tu se radi o vrlo opasnim predmetima, ne samo kada su u pitanju pirotehnička sredstva nego su tu i motke, bodeži, druga sredstva kojima može da se nanese povreda i da se nanesu mnogo tragičnije posledice građanima. Vidite koliko predlagač nije dosledan.
Drugo, da li neko ima moralno pravo da ovo predlaže na ovakav način, evo skoro tri godine posle nasilja koje se desilo ne samo 5. oktobra i ne samo kriznim štabovima koji su se dešavali u našim mestima, nego i 25. oktobra ispred zgrade Narodne skupštine, kada su takođe ti organizovani navijači došli ne na fudbalsku utakmicu nego da premlate poslanike SRS koji su izašli na pravo mesto, na ulazna vrata Narodne skupštine. Izostala je svaka sankcija. Izostala je sankcija za oružani upad u NBJ, Carinu, paljenje RTS-a, paljenje zgrade Savezne skupštine, nema nikakve sankcije.
Ali, država pokazuje veliku rigoroznost kada su u pitanju navodni "huligani". Koji huligani? Oni koje državna bezbednost instruira da naprave nemire na sportskim susretima. E, to je karakter ove vlasti. U tome se ogleda suština ove vlasti i zato ponavljam, član 19. je središnji član ovog predloga zakona. Jer, očigledno je da neko želi i na muci ovog naroda i po sistemu što gore to bolje da očuva vlast, da zaplaši građane, da učini da razmišljamo o svojoj deci kao da su neki izrodi.
Zato mi ovim amandmanima želimo da poboljšamo ovaj tekst, i uostalom da predlagača nateramo da povuče ovaj predlog zakona, da ga sredi, prilagodi, u skladu sa ovim diskusijama, jer više nema šta da se krije. Sve je jasno, sve je poznato navijačima, organima vlasti, građanima, pa zašto sada da se igramo gluvih telefona i da donosimo nešto što je nemoguće da se sprovede.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 20. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Vladimir Dobrosavljević, Dragan Šormaz i Vukosav Tomašević.
Vlada predlaže da se amandman odbije, Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Vukosav Tomašević.

Vukosav Tomašević

Poštovane kolege, jedan od amandmana o kome sam govorio u prethodnom obraćanju, kojim preciziramo i poboljšavamo formulacije ovog zakona, jeste i ovaj na član 20. poslednji stav koji u Predlogu zakona glasi - Kolovođa grupe koja izvrši krivično delo iz stava 1. ovog člana kazniće se itd. Mi predlažemo da se reč  "kolovođa" zameni rečima  "podstrekivač iz", tako da bi ovaj stav glasio -Podstrekivač iz grupe koja izvrši krivično delo itd.
Dakle, smatramo da je ovo bolja i preciznija formulacija. Naši pravni eksperti smatraju da je ovo u pravnom smislu bolja i preciznija formulacija, a takođe smatramo da se ovakvom formulacijom rečima "podstrekivač iz" umesto reči "kolovođa" mogu otkloniti i eventualni praktični propusti i manipulacije u praksi.
Pazite, oportunim tumačenjem i primenom ovakve formulacije - kolovođa, uvek se onaj ko je na neki formalni ili neformalni način vođa navijača može okriviti, lider grupe, a da on u tom trenutku čak i nije tu ili nije taj koji podstiče na činjenje ovoga. Dakle, ovom rečju "podstrekivač" jasno se precizira da je to onaj iz grupe koji ne mora biti formalni, ili stvarni vođa grupe, ali koji u tom konkretnom činu podstrekava grupu ili nekoga iz grupe da učini krivično delo.
Smatramo da je ovo poboljšanje. Žao mi je što nema predstavnika Vlade ovde. Na Odboru za bezbednost gospodin, pravnik čije ima nažalost nisam zapamtio, koji je bio ispred MUP-a, priznao je da je naša formulacija bolja od postojeće, ali imam utisak da jednostavno nije imao ovlašćenje da prihvati ovaj amandman.
Stoga apelujem na sve vas u Skupštini, pogotovu na predstavnike vladajuće većine, da prihvatite ovaj amandman na član 20, jer smo ubeđeni da on predstavlja suštinsko poboljšanje formulacije u zakonu, a zahvaljujem se unapred ako ovaj naš amandman prihvatite.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Ljubomir Kragović.
Vlada predlaže da se amandman odbije. Odbor za odbranu i bezbednost nije prihvatio amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Kragović.

Ljubomir Kragović

Srpska radikalna stranka
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa SRS podnela je amandman na Predlog zakona tako da se kaznene odredbe u čl. 21. stav 1. tačke 2), 9) i 10) brišu. Član 21. reguliše materiju iz oblasti prekršaja gde kaže da će se novčanom kaznom od 200.000 do 400.000 dinara kazniti za prekršaj sportski savez, sportsko društvo, organizacija u oblasti sporta ili klub ili drugo pravno lice, pa se taksativno navodi 13 takvih slučajeva gde će se ova kazna primeniti.
Jedna od njih je i tačka 2) za koju predlažemo da se briše - ne vrši nadzor nad sprovođenjem mera utvrđenih ovim zakonom (član 3. stav 2. ovog zakona), a to je onaj slučaj kada sportski savez ili sportsko društvo angažuje neku drugu organizaciju koja će se baviti nadzorom ili redarstvom na terenu ili stadionu, tako da bi ova sankcija trebalo da važi za onog ko prihvati da vrši organizaciju redarstva na sportskoj priredbi.
U tački 9) - ne obezbedi ograničenje prodaje ulaznica za sportske priredbe - isto nije jasno i dovoljno definisano i tražimo da se i ova tačka izbriše, kao i tačka 10) gde je prodaja ulaznica odobrena na posebnim prodajnim mestima, mada smo često svedoci da je i za ovakve slučajeve potrebno, naročito kada je posećenost na stadionima izuzetno velika.
Ovde se mnogo koriste reči vandalizam, huligani, visoki rizik, a ispričaću vam malu priču. Na povratku iz Prilužja u nedelju u vozu u kome je bilo par stotina Srba jedan Šiptar je u Vučitrnu zaustavio voz, navodno neko ga je od Srba iz voza udario i imao je posekotinu na glavi, ukazanu medicinsku pomoć, kao da je bio na VMA, a desilo se navodno u Vrbnici, a rastojanje je nepuna tri kilometara. On je za tri kilometara uspeo da stigne voz, da mu se ukaže medicinska pomoć i da uz pomoć okupatora, a okupatori su toliko bili ažurni da su dva helikoptera iznad voza bila istog momenta, i onda su maltretirali sve Srbe koji su bili u vozu; na kraju, pošto njega sigurno iz voza nije niko udario, nego se verovatno povredio sam na ulici, izveo je svog prvog komšiju Stanišu Jeremića i njegovu suprugu, navodno da ga je on povredio iz voza.
To su oni huligani koji na jedan perfidan način žele da zaplaše Srbe koji su ostali dole da žive, od strane šiptarskih terorista kao i uz pomoć huligana u uniformama KFOR-a i UNMIK-a, koji slepo izvršavaju sve njihove naloge kako bi zagorčali život Srbima na Kosovu i Metohiji.
Šta smo mi mogli da uradimo? Jedino da blokiramo voz u Zvečanu, da bude voz zadržan sat vremena, da ne damo dalje da se kreće, sve dok nam ne obećaju da će naš sugrađanin i brat Staniša Jeremić biti pušten na slobodu. To su oni pravi huligani, to su oni vandali, a ovo što se dešava na stadionima, na terenima, dovoljno je da se kroz Krivični zakon, kroz Zakon o prekršajima sankcioniše, svi oni neredi koji se dešavaju na samim stadionima.