DVANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 17.07.2003.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Panajotović.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 14. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Ljubomir Mucić i Đura Lazić.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić.

Ljubomir Mucić

Gospođo Čomić, dame i gospodo narodni poslanici, ako dođe ministar postaviću mu opet jedno pitanje, pošto sinoć nije čuo.
U ime poslaničke grupe SPS, zajedno sa kolegom Đurom Lazićem, podneo sam amandman na član 14. S obzirom da se radi o vrlo značajnom pitanju kojim se reguliše nezavisnost Narodne banke Srbije i podneta četiri amandmana na ovaj član ukazuju da ono što sam sinoć istakao kroz ovaj zakon, da će ono što Vlada nije utvrdila, kao nezavisnost ove institucije, biti utvrđeno amandmanima poslaničkih grupa i prihvatanjem od strane predstavnika Vlade, odnosno odbora.
Mogu da kažem da je zaista u pitanju nijansa koja će opredeliti način rada i nezavisnost Narodne banke Srbije. Mislim da je predlog koji je podnela SPS jedan od najracionalnijih predloga i da ministar u ime Vlade treba ovom prilikom to da prihvati, a ne da se piše poseban amandman koji se ne uklapa ni jezički, a takođe ni na ovaj način kako je regulisano šta radi monetarni odbor.
Takođe, ovaj amandman je vezan za član 4. Mogu da kažem, imajući u vidu da je u članu 2. predviđeno da Narodna banka jeste samostalna i nezavisna, što je utvrđeno ovim i drugim zakonima, pa odgovara Narodnoj skupštini, da u članu 4. i u članu 14. tački 4) režim kursa dinara uz saglasnost Vlade utvrđuje monetarni odbor. Predložili smo brisanje, samostalno vodi politiku kursa dinara. To je regulisano kroz nezavisni rad Narodne banke Srbije.
Mislim da je ovo rešenje koje smo predložili najbolje, imajući u vidu da se prevod gospodina Tome Panajotovića, a koji je usvojen u amandmanu na član 14, ne slaže sa stavom 1. ovog člana gde kaže, monetarni odbor utvrđuje monetarnu politiku, a posebno utvrđuje, pa kaže, politiku kursa dinara, a slažemo se i da treba nezavisno da utvrđuje, kao i uz saglasnost režim kursa dinara.
Pazite, ovde su dve odvojene stvari. Znači, monetarni odbor samostalno utvrđuje politiku kursa dinara od koje zavisi sve. Šta utvrđuje još? Zašto niste stavili da utvrđuje režim kursa u skladu i uz saglasnost Vlade. Mislim da vi kao novinar, jer dve su stvari koje utvrđuje monetarni odbor...
(Predsedavajuća: Tri minuta.)
Završavam. Na obe se primenjuje glagol utvrđuje. Zbog toga mislim da je ovo rešenje koje smo ovde predložili od strane poslanika i poslaničkog kluba SPS najprihvatljivije. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč? (Ne.)
Na član 15. su amandman zajedno podneli narodni poslanici Zoran D. Nikolić i Milan Stanković.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 15. amandman je podneo narodni poslanik Stevan Kesejić.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Izvolite.

Stevan Kesejić

Amandman na član 15. ovog zakona odnosi se na monetarni odbor, odnosno na stav 6. člana 15. gde se govori da na sednicama monetarnog odbora prisustvuje ministar nadležan za poslove finansija, bez prava glasa. Mi smo smatrali, poslanička grupa SRS, da se imperativno ne obavezuje ministar da prisustvuje monetarnom odboru, nego smatramo da je potrebno da se u tom stavu, posle reči: "odbora", kaže da može da prisustvuje i ministar nadležan za poslove finansija. Sada kratko obrazloženje.
Konstatacija da se ministar mora nalaziti na sednicama monetarnog odbora može se tumačiti na više načina. Jedan od tih jeste, ministar može da utiče da monetarni odbor ne radi nezavisno i da ministar vrši pritisak na odluke koje će monetarni odbor doneti, a u skladu sa njihovim nadležnostima.
Nadležnost ministra, a čuli smo već u prethodnim amandmanima koje je podnela SRS, mora da se reguliše drugim članovima, a ne da ministar sada na sednicama monetarnog odbora, a što je propustila Vlada Republike Srbije, da kontroliše fiskalnu politiku, ministar svojim pojavljivanjem vrši pritisak i zastrašivanje članova monetarnog odbora; a gde su guverner i viceguverneri.
Na ovaj način, takođe, omogućilo bi se da ministar, ukoliko se sam zastraši od guvernera, jer mu ovaj noću preti, ne mora da prisustvuje sednicama, a može kada bude saznao da je guverner, eventualno izlečen od onih bolesti za koje ga optužuje. Onda se seti i dođe na taj odbor. Znači, može da prisustvuje, nema pravo glasa i na taj način je potpun bezbedan. Šta će se dogoditi ako se ipak dogodi da ministar, sadašnji aktuelni ministar, još uvek i guverner, ponovo zasviraju u orkestru, pa pukne tambura. Hoće li puknuti monetarni sistem? Zbog toga smatramo da bi sačuvali i tamburu i monetarni sistem i Narodnu banku...
(Predsedavajuća: Tri minuta.)
... da ministru damo mogućnost da prisustvuje monetarnom odboru, ali da ga ne obavezujemo na to. Mislim da je ministar ovde da bi u njegovom interesu i radi njegove lične bezbednosti prihvatio ovaj amandman.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, zamenik predsednika, poslanička grupa SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Pošto je monetarni odbor zamišljen kao glavni organ monetarne vlasti, a po pravilu sednicama monetarnog odbora ne bi smeo da prisustvuje niko drugi osim članova tog odbora, praksa poznaje tu situaciju da se dozvoljava ministru finansija ili drugom predstavniku izvršne vlasti da bude prisutan, ukoliko na drugi način nije obezbeđeno neko obavezno obaveštavanje nakon sednice monetarnog odbora.
Ova formulacija koja je predložena od strane Vlade nekako ukazuje da će biti po pravilu situacija ta da ukoliko nije prisutan ministar, nema ni sednice monetarnog odbora. Ako se pogleda sastav monetarnog odbora, vidi se da je tu guverner sa svojim viceguvernerima, od tri do pet, ako je pet i on, a to je ukupno šest. Znači, šestorica njih prijatelja, jer viceguvernere predlaže guverner.
Oni su u tom njegovom kolegijumu svakodnevno, a na 15 dana u ovom obaveznom. Ako se priključi i ministar kao sedmi, eto ga orkestar. Verovatno će na sednicama monetarnog odbora raditi faksovi i druga sredstva komunikacije sa Briselom. To će biti odluke monetarnog odbora.
Mi amandmanom samo predlažemo da ne postoji tako jasno izražena obaveza da ministar mora da bude prisutan na sednicama monetarnog odbora, da on ima to pravo po pozivu da prisustvuje, da to ne može niko da mu uskrati. Mislimo da ovim amandmanom, praktično, sprečavamo Bojanu Lekić da predsedava monetarnim odborom.
U datim uslovima je očigledno da ovo ne može da funkcioniše. Stvarno je čudno da ni trenutni guverner ni ministar nisu podneli ostavke i prepustili to nekom drugom. Očigledno, izvor sukoba još nije presušio, a posledice su opasne. Ovo pričam zbog posledica. Odavno je kod njih to puklo na prijateljskoj i poslovnoj osnovi, ali ne sme to da opterećuje državu. O tome se radi.
Ovako kako ste stavili, verovatno će sednice monetarnog odbora biti sednice na kojima, osim svađe, ništa drugo neće da se čuje, mesto gde će izvršna i monetarna vlast da se prepiru, a guverneru da daju podršku njegovi viceguverneri.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
 Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na nadnaslov i član 16. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Zoran D. Nikolić i Milan Stanković.
Predstavnik predlagača i Odbor za finansije nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
U ime podnosilaca amandmana, reč ima narodni poslanik Milan Stanković.

Milan Stanković

Dame i gospodo narodni poslanici, žao mi je što gospodin ministar nije ovde u sali. To je direktan dokaz njegove osionosti. Zapravo, njega ni ne interesuju mišljenja narodnih poslanika, koja su ovde bila vrlo pametna i imala cilj da poprave ovaj zakon. Na kraju krajeva, to nije ni bitno.
Sa kolegom Zoranom Nikolićem, ispred SNS-a, podneo sam amandman radi izmene tri bitne stvari u članu 16. predloženog zakona. Prvo se odnosi na nadnaslov. U ranijim diskusijama, kroz naše amandmane i amandmane nekih naših kolega, videli ste da smo predložili uvođenje jedne nove institucije, a to je institucija zamenika guvernera. Sve razloge zbog čega je predloženo ovo već su moje kolege govorile i o tome neću.
Drugi deo promene člana 16. odnosi se na sadržaj člana 9. Mi smo prethodnim amandmanom predložili da se član 9. briše, a čitav tekst ovog člana unese kao prvi stav novog člana 16. Kolega Dragan Tomić je i kazao razloge zbog kojih je to urađeno.
To je čisto iz tehničkih razloga. Smatramo da je mnogo logičnije da, kad postoji nadnaslov koji govori o guverneru, zameniku governera i viceguverneru Narodne banke Srbije, prvi stav ispod toga treba da glasi: "Narodnu banku Srbije predstavlja i zastupa guverner Narodne banke Srbije (u daljem tekstu guverner)". Mnogo je logičnije da to stoji u članu 16. nego kao izolovan amandman.
Treće, što je najznačajnije u vezi amandmanske promene člana 16, odnosi se na uslove koji se propisuju za potencijalnog guvernera. Vlada je predložila da su uslovi koji omogućavaju da neko konkuriše, odnosno bude postavljen za guvernera sledeći: da ima visoku stručnu spremu, odgovrajuće radno iskustvo u oblasti ekonomije, finansija i bankarstva i da se istakao kao stručnjak ili naučni radnik u tim oblastima.
Šta to znači "odgovarajuće radno iskustvo"? To je vrlo relativan pojam. Odgovarajuće radno iskustvo može neko da tumači kao radno iskustvo od samo jednog dana. Znači, nije uopšte limitirano ovde koliko će to radno iskustvo da bude. Ono može da bude jedan dan, može da bude 10 godina. Znači, ovde je ostavljena mogućnost da i ljudi koji po prirodi stvari ne bi mogli da obavljaju tu funkciju, budu postavljeni na ovaj način.
Mi predlažemo da najmanje radno iskustvo bude pet godina u oblasti privrede, bankarstva i finansija i na taj način da se ta osoba kvalifikuje kao mogući guverner, odnosno zamenik guvernera.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
 Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Dragan Tomić, zamenik predsednika poslaničke grupe SNS.

Dragan Tomić

U javnosti se ovih dana i prethodnih meseci dosta govorilo o tome kakvi su to stručnjaci, eksperti, uglavnom se pominje termin "ekspert", a to u principu ne znači ništa. Ne znači šta je radio, čime se bavio, ima li neko iskustvo u prethodnom periodu u bilo kojoj oblasti poslovanja i rada.
Kada govorimo o članu 16, u Predlogu zakona se kaže: "Za guvernera može biti birano lice koje ispunjava opšte uslove za rad u državnim organima, ima visoku stručnu spremu, odgovarajuće radno iskustvo u oblasti ekonomije, finansija i bankarstva i koje se istaklo kao stručnjak ili naučni radnik u tim oblastima".
Mi smo rekli da ne može imati manje radno iskustvo, a dodajemo da ne može imati manje radno iskustvo od pet godina. Za najobičnije poslove i radne zadatke u oblasti finansija ne može biti manje radno iskustvo od tri godine. Govorim za ljude sa fakultetom. Za ljude koji rukovode tim organima, vreme provedeno u takvim službama ne može biti manje od šest do osam godina.
Znači, neko ko se bavio takvom vrstom delatnosti, a kad je u pitanju ovakva vrsta delatnosti, odnosno mesto guvernera ili zamenika guvernera u Narodnoj banci, odnosno viceguvernera, mi predlažemo da bude zamenik guvernera, jer ima to punu logiku i treba da ga bira ovaj parlament, a ne da bude ovlašćenje guvernera da sam sebi izabere svojih tri do pet sardnika i da onda drži sednicu monetarnog odbora, odnosno kolegijuma na kojima će voditi politiku Narodne banke Srbije.
Kad pomenem još i kasnije članove koji govore o sukobu interesa, ne znam kako ćete doći u situaciju da na Odboru za finansije predložite lice koje nema akcije? Pošto sam član Odbora za finansije, zaista ću, kad neko nekom šapne i tamo neko izgovori ime i prezime nekoga ko će biti predložen za kandidata, gledaću ovaj zakon i tražiću sve to da mi se dostavi da bih se izjasnio oko toga da li sam za ili protiv guvernera.
Mislim da ste ovde sami sebi stavili jednu težu ogradu, jer teško je danas naći privrednika, bankara, čoveka koji se bavio ovim poslom, koji je radio neko vreme u ovoj oblasti, koji nema akcije. Meni je dat jedan laički odgovor - neka proda. Prodaće ženi, deci i opet ćemo doći u situaciju da opet imamo sukob interesa koji je na snazi. Mislim da je ovo nepotrebna stvar i da je važno da određeno iskustvo podrazumeva i određene godine rada u nekoj oblasti. Nemojte opet neke eksperte za nešto.
Danas u Srbiji najviše ima eksperata. Malo pre sam na Odboru za privatizaciju slušao jednog eksperta. Mora prvo da nauči da se brije, pa da onda nešto priča o nekim važnim temama.

Whoops, looks like something went wrong.