TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 18.02.2004.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Pošto praktično raspravljamo o produženoj prvoj tački dnevnog reda, a one mogu da imaju jedan zajednički naziv – kako doći do kormilara jednog dvojca koji trenutno nema kormilara. Dvojac čine DSS i G17 ili njihove paradigme Koštunica i Labus, a kao neka verovatno normalna posledica toga, odnosno tog zahteva da se pronađe kormilar koji bi upravljao tim dvojcem, javlja se i jedna posledica da treba uraditi nešto brzo, što će verovatno biti kuso i kratko i loše – ovladati institucijom gde se prividno drže sredstva i pare; odatle praviti pritisak da se dođe do vlade.
To je potpuno obrnuti put, ali šta je karakteristika tog dvojca. To je dvojac koji deluje od oktobra 2000. godine. Samo da vas podsetim, Labus reče pre jedno dve godine, pa Koštunica mu je rekao da se prave krizni štabovi, da se osvajaju preduzeća. Da se setimo još nekih drugih stvari. Koštunica je i predložio i tražio od Ujedinjenih nacija da se Savezna Republika Jugoslavija primi kao najmlađa članica, ne da se suspenduje odluka kojom smo mi suspendovani iz članstva, i tako smo kao novi članovi ušli u nastavak, a to je Labusov pregovor oko sukcesije, loš sporazum, pa smo kasnije sve išli do Beogradskog sporazuma, kada smo izgubili državu i gle čuda obojica su potpisali Beogradski sporazum, s tim što ga je Labus odmah prekršio.
Setimo se sada dalje. U Labusovoj kampanji Kosovo ne postoji kao sastavni deo Republike Srbije. (Glasovi: Tema.) To je sve u okviru teme, da bi se shvatilo ovo vaše zamajavanje srpske javnosti i političke scene pričom o izboru vlade, te ko će s kim, te ko će kako, kako da se SDB dogovori, stranke demokratskog bloka, a da u našem neposrednom okruženju više nikoga ne interesuje šta se dešava na Kosovu i Metohiji i Republici Srpskoj.
I to je ta priča... (Glasovi: Tema.) ... Naravno da je tema, naravno tema je...
(Predsedavajući: Molim vas da se vratite na temu.)
... hronološki i mentalni problemi redosleda tačaka dnevnog reda ne mogu da se prevaziđu. Žurba je prisutna. Legalisti treba da definitivno reše pitanje ko je upao sa puškama u NBJ. Što reče Mihajlović pre dva meseca – e, da sam ga uhapsio odmah, ne bi bilo ovih problema.
Da vas podsetim samo, SRS je i u Saveznoj skupštini tražila razrešenje Miroljuba Labusa. Danas ga neki napadaju, oni su ga odbranili. Tražili smo razrešenje i Mlađana Dinkića, i ovi koji ga danas napadaju tada su ga odbranili. Tada je bio ekspert, stručnjak, koji nikada neće doktorirati kod svog profesora. To su ovi eksperti sa ćoška.
I da se vratimo na ovo što vi kažete da je tema, vaši kandidati ne ispunjavaju uslove, osim prvog i početnog uslova da imaju neku visoku školsku spremu, sve drugo ne ispunjavaju. Niko mi nije dokazao da oni imaju odgovarajuće radno iskustvo.
Slažem se da Zakon o NBS nije dobar, da je loš, zato što nije napravio pravo razgraničenje gde treba da bude NBS, koliko treba da bude samostalna i po kojim pitanjima treba da bude samostalna.
Savet je obrazovan više kao nadzorni odbor, a ne kao institucija koja treba da se uključi u neke monetarne stvari.
Ono u šta sam apsolutno siguran – samo izbor ovog saveta može da spreči vašeg kandidata za guvernera da ovde ne predloži novi zakon o NBS, a budite sigurni da će to biti onaj isti tekst izmenjenog Zakona o NBJ, koji je dao velika ovlašćenja guverneru NBJ, ukinuo i savet, postavio samo jednog zamenika, na bazi jedne problematične odluke Saveznog ustavnog suda. Naravno, koristiće se i situacija da se u Ustavu Republike Srbije u jednom članu govori o NBS, ali se sve prepušta zakonu da se reši.
Ono u šta sam siguran je to da Oskar Kovač nikada ne bi glasao za ovaj savet i za ovog guvernera. U to sam apsolutno siguran. Čini mi se da je on još uvek član SPS. Nikada ne bi glasao. Zašto ne bi glasao? Iz prostog razloga što našu Narodnu banku bilo da se ona zove Jugoslavije, na početku je sada Srbije, ne vode ni ovi guverneri. Vode je ljudi iz Međunarodnog monetarnog fonda, jer oni znaju da su ovi nesposobni. Nesposobni su, ne mogu oni da je vode.
Tu je taj Rori O' Saliven, on kontroliše i zato se i desila situacija da kada je otišao Dinkić a došla Kori Udovički ništa se nije promenilo. Gazda je isti. Ali, današnja rasprava upravo pokazuje da je finansijski lobi mnogo jači od političkog lobija. Mnogo je jači.
E, sad, legalistima bih preporučio da samo imaju u vidu da će da glasaju za kandidata koga su predložili za guvernera, koji ne zna šta je ustavnost i zakonitost. On je podržavao svog guvernera, Mlađana Dinkića, koji je donosio rešenja o likvidaciji i stečaju banaka, iako mu je Savezni sud to poništavao i vraćao. On je istrajno išao. Nosio za čoveka koji je učestvovao na jednoj licitaciji, pa je kupio, čini mi se, i kola i slike neke od ovih ugašenih banaka. Da.
Kori Udovički ne podnosi ostavku, nema ni potrebe, 150 hiljada dinara nije za bacanje. Zašto bi podnosila ostavku?
A ovi što ih vi predlažete za Savet, oni samo zbog toga i ulaze u NBS, kao rezultat vašeg unutarstranačkog dogovora i kompromisa, da malo dohvate to što može da se dohvati, da se ovde izigrava neka demokratija. Znate i sami, krupne stvari se valjaju, narod se zabavlja, poslanici razmišljaju o tome ko će s kim, ko će kako, koja trgovina, i gle čuda prvi put ušli u Skupštinu i odmah nervozni, odmah bi da uzmu vlast. Doduše, ne puškama već identifikacionim karticama, nagodbama itd.
Znate, to mora da se kaže. Verovatno to ovde neće doneti nekog rezultata, jer je praksa ovde odavno da argumentacija ne igra nikakvu ulogu, pošto su politički i drugi dogovori mnogo jasniji, ali treba reći, zbog ovih građana koji prate ovaj prenos, da shvate, nema tu eksperata.
To je pokupljeno sve sa strane. Nema tu stručnjaka. Ko je stručnjak za bankarstvo? Pa pogledajte njihove biografije. Ako ste videli biografiju vašeg kandidata za guvernera, on bi mogao da bude viceguverner u Austriji ili u Mađarskoj, u Srbiji ne bi mogao da bude nikako. On nema čovek radnog iskustva.
Šta ima? Kaže – letnja praksa od tri meseca. Eto, to ste napisali. Letnja praksa od tri meseca, učio čovek plivanje. Čovek je bio u Americi i, gle divnog čuda, jugoslovenski fond ga je tamo obrazovao dodatno, pripremao za ovo, da ne pričamo o ovim Fulbrajtima, zna se ko su oni, ima ih poprilično u ovoj zemlji, kako dolaze, a posebno ću tebi da ispričam. (Obraća se nekome u sali čiji se komentar ne čuje.) Oni se odmah vrbuju tamo da rade ovaj posao. Odmah se vrbuju da rade ovaj posao, i to je potpuno jasno svima, svima.
Zašto žurba? Žurba je potrebna da se završi zauzimanje pozicija. G17 interesuju samo pare, ništa drugo. Pa kada je Mlađan Dinkić upadao, on je upadao da bi osvojio finansijsku instituciju. Nije njih interesovala policija, ili nešto drugo, policija je kriva kad je kiša, kad je sunce, što je intervenisala ili što nije intervenisala; vojska je kriva zbog ovoga ili onoga. Narodna banka nije kriva, drži sve pod svojom kontrolom, deluje na finansijske tokove i upravlja životom u ovoj zemlji, ali DSS očigledno beži od odgovornosti i prihvata i ovo. Prihvata da da jedno mesto, jedan resor, jednu čitavu oblast, navodno, ekspertima.
Koliko se sećam, Labus je pravnik, bavi se ekonomijom, Dinkić nikada neće doktorirati, u to budite sigurni. Nikada. Eto, pitajte profesora Madžara, pa neka vam kaže kada će on da doktorira. Nikada. U Narodnoj banci postoji samo jedna žena viceguverner koja ima nekog bankarskog iskustva. Drugo je sve rasterano, sve je rasterano da bi se stvorio prostor za neke druge banke, da bi se stvorio prostor za of šor firme kao osnivače nekih banaka, da se ne podsećamo na onih pet milijardi maraka, one konverzije, pretvaranja u evro i kako je sve to završeno i gde je otišao kajmak.
G17 mora da osvoji tu instituciju da bi sprečio iznošenje podataka, da bi se sprečilo vođenje krivičnih postupaka za ono što je urađeno i zato dosledni borci, Labus, nikada neće u prvi red, nego nekoga da isturi, Koštunica nikada u prvi red i isto bi ove druge da završavaju ovaj prljavi posao, da mu niko ne zameri kako je uprljao ruke. To je taj dvojac koji nikako da dobije kormilara, a sada mi kažite gde su našli zajednički jezik Demokratska stranka Srbije sa velikim brojem članova sa prostora Kosova i Metohije, G17 plus koji pledira - Kosovo, nezavisna republika, to je opterećenje za nas.
Samo vas molim, nemojte da se iznenadite jednog dana, kao kada je Koštunica napustio Saveznu Republiku Jugoslaviju da napusti ovu Srbiju i sa zakašnjenjem nas obavesti da ova država više ne postoji. Zato vas molim, nemojte da glasate za ovo.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima šef poslaničke grupe DSS Dejan Mihajlov, replika.

Dejan Mihajlov

Gospodine Krasiću, Demokratska stranka Srbije nikada nije tražila bilo kakve krizne štabove. Zna se ko je to radio i ko je upadao, i Koštunica nikada nikome saglasnost za to  nije davao. Naprotiv, mi smo tražili, prilikom dogovora oko republičkih izbora 2000. godine, da se preispitaju sve zloupotrebe  pre i posle 5. oktobra i to će se, ako se nije uradilo u poslednje tri godine, uraditi sada. Sve zloupotrebe će se ispitati, budite ubeđeni u to. Ko je napustio Jugoslaviju, ko će napustiti Kosovo, ko je napustio Krajinu, da ne govorimo o Bosni, o tome može da se govori i svakako treba o tome govoriti i to građani Srbije znaju.
Interesantna je druga stvar. Recimo, da smo ovde čuli sada da je prethodna vlast ostatka DOS-a pala zato što je imala loš marketing, da nije pala zato što je imala pet milijardi spoljnotrgovinskog deficita, što je napravila šećernu aferu, što je u poslednjih par meseci za šest dinara evro porastao u Srbiji. Da li je to možda borba protiv inflacije ili jednostavno novi inflatorni zamah koji se sprema pod ovim rukovodstvom Narodne banke Srbije ili pala je zbog nekih drugih stvari. Znači, pala je zbog lošeg marketinga. Neka građani Srbije sami procene da li su prazni novčanici, radnici na ulici, loš marketnig ili je to realnost u koju nas je ta Vlada dovela. Jednostavno, pet milijardi spoljnotrgovinskog deficita je nešto što Srbija nije imala, i to je jedan od najvećih spoljnotrgovnskih deficita koje smo zabeležili u poslednjih 15 godina. To je sve pod ovom vlašću; i, država u kojoj su najveći izvoznici oni koji prepakuju šećer i izvoze, ta država sreće nema i nemojte da se čudite što su nam uveli blokade.
Reformisti su sada postali antireformisti. Oni se zalažu da ne treba sada brzo da radimo, nego sve polako, za sve ima vremena, što sada žurite sa ovim, što sada žurite sa onim, a mnogi su hteli noge da polome kada su trčali u ovu salu da donose razne predloge zakona, kada su radili do ponoći, kada su maltene glasali na način na koji su glasali, iz Bodruma, samo da bi eto reformski zanos, u kome su svi oni bili dok su punili svoje i tuđe džepove, što više trajao. O tome mi govorimo, o takvim reformama i svakako da je pet milijardi i sve ostalo loš marketing.
Srpskoj radikalnoj stranci koja ovde iznosi primedbe, mislim da treba bez ulaska u ovo izneti primedbe na sastav ovog saveta i videti da li tu stvarno postoje problemi. O radu Narodne banke Srbije svakako da možemo da razgovaramo, hoćemo da razgovaramo i niko ne beži od toga da razgovara i raspravlja o radu bilo koje institucije u Srbiji. Sve treba da bude javno kroz Odbor za finansije i kroz druge odbore, da se preispita privatizacija, sve privatizacije koje su bile i koje su sporne, pa da vidimo onda da li će reformisti biti tako raspoloženi kao što se čini da su sada.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

Srpska radikalna stranka
Ne bih vas ja slagao, gospodine predsedavajući, kada sam vam rekao da imam pravo na repliku. Mi znamo Poslovnik dobro, na nama je najviše isprobavan u prethodnom periodu, tako da smo ga dobro izučili.
Najpre što se tiče ovoga o čemu je govorio gospodin Mihajlov i neke vrste prebacivanja Srpskoj radikalnoj stranci, možda odgovornosti, ako sam ja to tako shvatio, za nešto što se zbivalo na prostoru Republike Srpske Krajine ili Republike Srpske. Što se tiče Republike Srpske Krajine, borbu tog naroda, srpskog naroda, Srpska radikalna stranka je podržavala i bila druga po snazi politička stranka u parlamentu Republike Srpske Krajine u trenutku kada je on raspušten, iza Srpske demokratske stranke srpskih zemalja; oni su imali 31 poslanika, a mi 16, i to govori o volji srpskog naroda Republike Srpske Krajine. U trenutku kada je Krajina padala lideri Srpske radikalne stranke, gospodin Šešelj i gospodin Nikolić, bili su u zatvoru, kao najveći protivnici aktuelne vlasti u tom trenutku, oni koji bi mogli da izvedu narod na ulice zbog pada Republike Srpske Krajine.
Što se tiče Republike Srpske, još uvek postojeće, mi smo bili jedina politička organizacija i mislim čak, ne mogu sada da tvrdim, ne bih da pogrešim, delimično možda Demokratska stranka Srbije, u trenutku kada je donošen Vens - Ovenov plan, koja je bila protiv Vens - Ovenovog plana, koji je bio kriminalan i nudio je Srbima 42%, sa tri dela koja nisu bila spojena i čak nismo imali otvoren put prema tada postojećoj Republici Srpskoj Krajini, dakle ni prema delu Bosanske krajine, celom banjalučkom regionu. Bili smo jedini u Srbiji protiv toga, a onda su neke neznalice govorile kako je to najbolji mogući plan i kako ni na koji način nismo smeli to da odbijemo, jer, tobož, dobijaćemo samo lošije planove sa Zapada. To je svojevremeno govorio gospodin Milan Komnenić, ako se sećate, i na tome insistirao. To je bilo toliko glupo da ne možete da objašnjavate nekome ko ništa o tome ne zna.
Iza toga usledio je plan kontakt grupe, koji je, uzgred, deset puta bolji od Vens-Ovenovog plana. Dobili smo 49% teritorije, dobili smo povezanu teritoriju, makar i kroz uzak koridor koji je postojao, ali smo dobili ogroman broj gradova i sela koje inače nismo imali po Vens - Ovenovom planu.
Ne znam šta biste drugo mogli da zamerite Srpskoj radikalnoj stranci, osim što je ona čak i posle otimanja njenog imena i prezimena u Republici Srpskoj ponovo parlamentarna stranka pod imenom Srpski radikalni savez, dakle u jedinstvenoj političkoj stranci. Potpredsednik centralne otadžbinske uprave Radislav Kanjarić je i predsednik naše stranke za Republiku Srpsku, Srpskog radikalnog saveza, i mi time jasno pokazujemo, kao jedina politička stranka na srpskom političkom prostoru, da smo za jedinstvo srpskog naroda i čini mi se da to nikada nije bilo dovođeno u pitanje.
Što se tiče problema oko Saveta Narodne banke Srbije i onoga o čemu je govorio gospodin Mihajlov, tu postoji jedan ključni problem. Sa svim da se složimo, da kažemo da ste u pravu za sve što ste danas govorili u ime ove vladajuće većine, postoje dva ključna problema, dva problema koja su nerešiva za vas. Jedan je problem člana 28. Zakona o Narodnoj banci Srbije. Taj problem mora da se reši, jer ne može da bude izabran ni guverner, ni članovi Saveta Narodne banke Srbije, jer bi njihov izbor bio direktno suprotan toj zakonskoj normi. Drugo je ovo što mi raspravljamo o nečemu što možda neće doći na glasanje i što gubimo i trošimo narodne pare.
Kada sam pomenuo pare, gospodine Mihajlov, vidite ko, kako i na koji način treba i kako može. Ako ne možete drugačije i ako nemate nekakve zakonske ingerencije, a mislim da nemate...
(Predsedavajući: Molim vas, vreme.)
Završavam gospodine Mihajloviću, završavam istog trenutka. Dakle, pozovite ovog Đelića. Nije ovo njegova skupština, nije Srbija njegova prćija. Neka neko kaže tom Đeliću da ne može da ucenjuje Narodnu skupštinu, ne može da maltretira Narodnu skupštinu, da on kaže - neću da plaćam Narodnu skupštinu. Šta sutra, treba da ne radi Narodna skupština, zato što je njemu palo na pamet i zato što se tako ponaša. Neće. Ima poslanika iz unutrašnjosti koji nemaju gde da prespavaju zato što je Đelić tako rešio i zato što je on pametan. Nama iz Beograda nije ništa ni važno, 500 dinara da li ćemo da dobijemo ili nećemo da dobijemo. Šta da rade oni koji nemaju gde da prenoće, oni koji su mnogo siromašniji od Đelića i njemu sličnih. I tu vas pozivam na neuporedivo veću ozbiljnost i apelujem i na ljude iz Demokratske stranke da upozore tog čoveka da se ponaša u skladu sa Ustavom i zakonom i da zna šta radi.
Vas, gospodine Mihajlov, kao pravnika pozivam poslednji put u toku današnjeg dana, utičite na svoje koalicione partnere, neka povuku ovaj predlog odluke. Ovakva odluka ne može da bude usvojena, ovakav izbor ne može da bude prihvaćen zato što je direktno suprotan zakonu. Sam Jelašić se hvali da je funkcioner...
(Predsedavajući: Molim vas, gospodine Vučiću...)
Završavam... visoki funkcioner HVB banke. Takav čovek ne može da bude guverner Narodne banke Srbije. Hvala.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nikola Novaković, a neka se pripremi narodni poslanik Miroslav Martić.

Nikola Novaković

G17 Plus
Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, evo, da vas obradujem, još jedan Novaković iz Novog Sada. Dakle, kanda smo u susedstvu sa Solunom, pa eto nije taj, drugi je, iz epicentra, izvinjavam se.
Puno raznih tema, a samo jedna tačka dnevnog reda. Ono što mene zbunjuje u ovoj celoj priči je činjenica da smo juče usvojili dnevni red, da nije prihvaćen predlog da se ove dve tačke, o kojima već drugi dan raspravljamo, spoje u jednu, da bi danas bili kritikovani, i to onako iz svih topova, zašto je dnevni red takav kakav je juče usvojen. Tu mi nešto nije u redu.
Ovde ću ipak, za razliku od moje koleginice, da prejudiciram stvar. U čitavoj ovoj priči i u svim ovim predlozima nema ničeg ni neustavnog, ni nezakonitog. Ima samo jedan problem, a to je što situacija u kojoj smo se našli nigde nije egzaktno spomenuta, jer niko nije mogao ni da sanja da će država i ovaj parlament ikada biti u toj situaciji. Zbog toga me čudi, ali istovremeno i razumem teškoću SRS-a koja u konstantno opozicionom maniru - iako prihvata da je do izbora i guvernera i Saveta došlo notornom krađom, dakle, protivzakonito, a ne kažemo da je krivično delo, čućemo, ali vrlo je to tu blizu - pa, da bi onda, pošto nemamo normu koja to egzaktno i konkretno reguliše, odjedanput kazala - e, a sada ne može ovako.
Slažem se da je možda u Predlogu izostavljen član 82. Ustava, vrlo je moguće. Nismo baš vični pisanju predloga, a mladi smo, naučićemo i molim za malo tolerancije. Iz tog člana direktno proizilazi Poslovnik. Dakle, to je način uređenja rada Skupštine koji Skupština sama radi iz tog člana Ustava. Opšta pravna pravila, pravila običajnog prava i morala koja se primenjuju u slučaju pravne praznine kažu da se odluka koja nije pravno valjana, a ovo je fini, blagi izraz, dakle, koja je katastrofalna, jer je doneta na osnovu nepostojećeg kvoruma, pred istim organom jedino moguće i poništiti u tom postupku. Dakle, da li se pozivamo na članove ili se ne pozivamo, pitanje je koji je drugi redosled stvari.
Svaki drugi redosled stvari, izmene zakona ili postupak razrešenja ili bilo šta što smo čuli sa ove govornice, pretpostavlja osnaženje nezakonite odluke od samog početka. Mi smo pokušali da popunimo ovu pravnu prazninu, a da pri tom ne poništimo odluke i ne dovedemo građane Srbije i državu i sve nas u jednu strašnu, strašnu situaciju, a da je nešto drugo u pitanju, mislim da bi to bilo realno. Dakle, odluka se primenjuje od dana objavljivanja u "Službenom glasniku". Možemo raspravljati da li je osam ili već koliko. Toliko o tome.
Ne postoji bojazan interegnuma i vakuuma nakon stavljanja van snage Odluke o izboru guvernera i Saveta. Vama posebno simpatičan guverner je još uvek tu prisutan, a to je gospodin Mlađan Dinkić, jer on nikada nije razrešen i njemu još uvek teče onaj staž, a tu imamo paralelizam. Možda to niste znali.
Što se tiče gospodina Radovana Jelašića, sve što ste, gospodine Vučiću, pročitali iz zakona, naravno, tačno je i tu nema nikakve dileme; ima samo jedan problem, gospodin Jelašić još nije guverner. Dakle, guverner ne sme da bude član sindikalnih organizacija i već kako ste to tamo pobrojali. Apsolutno sam siguran i uveren u jedno perfektno poštenje gospodina Jelašića da on i neće biti član nikakvih sindikalnih i svih ovih drugih organizacija, ukoliko bude izabran za guvernera.
O ličnostima članova Saveta Narodne banke Srbije ne bih govorio, jer radi se o onom prvom, a to je sve što je na potpuno apsolutno i jasno nezakonit način izabrano, pred istim organom u najpribližnije istom postupku mora biti anulirano.
Konačno, još se jednom čudim, a verovatno se više neću čuditi, kada malo naučim ovde sve ove odnose. G17 plus u to vreme nije bio u Skupštini. G17 plus je onog momenta kada je saznao za tu krađu, kada se otkrila ta zloupotreba kartica, izašao u javnost. Zašto ste propustili priliku da reagujete, ako je to bilo 22. jula?
(Aleksandar Vučić, sa mesta: Reagovano je odmah, istog dana. Odbio je predsednik Skupštine.)
Dakle, onda je još gora situacija. Dakle, pozivam vas da do dana za glasanje razmislite o ovome što sam vam rekao. Dakle, nema niko kart blanš unapred da viče da je nešto protivzakonito i protivustavno. Naprotiv, mislim da je ovo jedini put i način. Iskreno da vam kažem, gospođa Kori Udovički podnosi ostavku otprilike kao da joj to Radovan III zabranjuje. Dakle, stalno podnosi ostavku, pa povlači. Nikako da se ta ostavka porodi.
Gde je moja strepnja? Jutros sam krenuo iz Novog Sada i u 7,30 časova kurs evra je bio 69,70 dinara. Kada sam stigao u Beograd, neko je rekao da je 70 koma nešto dinara. Tu je moja strepnja i moj strah. Nisam više siguran šta ženska sujeta može da uradi u 24,00 sata. Možda je to razlog da brže mislim.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Reč ima Miroslav Martić, a neka se pripremi narodni poslanik Goran Jakšić.
...
Demokratska stranka

Miroslav Martić

Demokratska stranka – Boris Tadić
Dame i gospodo narodni poslanici, nisam siguran da je ovakav početak rada Skupštine ispunio očekivanja građana, još više obećanja koja smo dali u predizbornoj kampanji, a pre svega oni koji su napravili ovakav dnevni red. Naime, obećanja su bila da će se, pre svega, baviti značajnim životnim problemima građana ili važnijim zakonima. Da vas podsetim, u ovom momentu 40 zakona čeka na proceduru izjašnjavanja u Skupštini, predloženih od strane, doduše, sada već vlade koja je na izmaku, a među njima i zakon o stečaju, zakon o porezu na dodatu vrednost, a mi se bavimo pitanjem da li će guverner Narodne banke ostati Kori Udovički ili će biti izabran Radovan Jelašić. Nisam siguran da su građani izuzetno zainteresovani za ovo ili da su to životna pitanja za koja su oni zainteresovani.
Koliko god razumeo želju G17 plus i DSS-a da isprave jednu nepravdu ili nezakonitu odluku koja je donesena ovde u Skupštini, i koja je, uostalom, najviše štete nanela samoj Demokratskoj stranci, pre svega, raspisivanjem vanrednih izbora, zatim i lošim rezultatom na izborima i pored toga što je Demokratska stranka priznala tu grešku, sa druge strane, nemam razumevanja za to što se ovako brzo želi imenovati novi guverner, na istoj sednici. Zar nije bilo normalno da na ovoj sednici, ako ste želili da raspravljamo o toj odluci, raspravljamo o toj odluci i da se na kraju zasedanja izjasnite, ukoliko budete imali većinu, da li je ta odluka stavljena van snage, a na sledeću sednicu da se stavi pitanje imenovanje novog guvernera.
Ovako, imam utisak da ste posegnuli za, kako ovde kažu, neželjenom brzinom, za brzinom, pravo da vam kažem, za koju nisam imao razumevanja kada je i Demokratska stranka tako radila. I onda, kao član Demokratske stranke i poslanik u bivšem sazivu, nisam baš sasvim razumeo zašto je baš bilo neophodno smeniti gospodina Dinkića i zašto ga je bilo neophodno smeniti tako brzo. Inače, mi smo platili cenu tako nesmotrenog političkog poteza.
Bojim se da ste vi već na početku ovog mandata ušli u istu priču, tim pre što ovde nismo čuli nikakve argumente o nestručnosti gospođe Udovički, nismo videli da su devizne rezerve nešto bitnije smanjene, nismo videli da se monetarna politika nešto bitnije promenila. Znači, nijedan argument u tom smislu nije iznesen ovde. Imam utisak, iako vi niste ovde rekli, da su razlozi za stavljanje ove tačke na dnevni red pre svega političke prirode.
Uostalom, to dovoljno govori i činjenica, a i sami ste ovde rekli, da je novi guverner, koga predlažete, bio član G17 plus ili je još uvek. Vi ste rekli da nije bio na visokoj funkciji. Ne razumem - niska, visoka funkcija, član je član. Ako smo želeli da depolitizujemo instituciju guvernera Narodne banke Srbije, onda je bilo neophodno da to bude neko ko nije bio član, a da ne pričam da je bio predsednik Ekonomskog saveta u G17. Uostalom, vi sami znate da u političkim strankama postoje ljudi koji nisu na važnim funkcijama, ali iz senke imaju veliki uticaj i na stranku i na politiku te stranke, te sam stoga siguran da je Jelašić jedan od tih ljudi koji je imao velikog uticaja na politička dešavanja u Srbiji, odnosno na politiku G17, koja je definisana u zadnjih nekoliko godina.
Šta se poremetilo u funkcionisanju Narodne banke Srbije i u momentu kada je Dinkić smenjen i u momentu kada želite da smenite Kori Udovički? Na svu sreću, ništa bitno. Ono što je pričao ministar za privatizaciju Vlahaović - G17, odnosno Dinkić je veoma često isticao svoje zasluge za stabilan dinar ili za stabilnu monetarnu politiku ili za isplaćivanje deviznih rezervi. Sasvim je jasno da to nije isključiva zasluga Dinkića, da je to, pre svega, zasluga Vlade, ali u svakom slučaju i zasluga njega kao guvernera. To je jedino sa čime se Dinkić u predizbornoj kampanji onako zdušno hvalio, pripisujući sebi sve zasluge i za stabilan dinar i za isplatu stare devizne štednje.
Uostalom, možda je malo za razmišljanje zašto baš G17 želi da uzme sve značajne finansijske institucije u ovoj zemlji, od guvernera Narodne banke, preko potpredsednika Vlade, koji bi verovatno vodio finansije, do ministra za finansije. Zašto se niko od vas ne otima, na primer, za Ministarstvo za rad ili Ministarstvo za socijalna pitanja? To su ministarstva koja nisu toliko atraktivna.
Mislim da bi bila dobra varijanta da smo na kraju ove rasprave imali situaciju da možemo da se izjasnimo i da pokušate da obezbedite većinu za ovo glasanje, jer ukoliko se, na primer, poslanici SPO-a naljute ili ako poslanici SPO-a i Nove Srbije ne budu zadovoljni ministarskim mestima, onda je sasvim sigurno da nećete imati većinu da izglasate ovu tačku o stavljanju van snage odluke o imenovanju Kori Udovički.
Onda ćemo potrošiti ceo dan, a vi, gospodo iz DSS-a, doduše i radikali, ali oni su bili u pravu, imali ste često običaj da ovde za govornicom pitate kako trošimo vreme, kako trošimo pare poreskih obveznika i koliko to sve košta, razmislite koliko će ovo koštati ukoliko se stvari vezane za guvernera Narodne banke ne budu odvijale onako kako ste vi planirali.
Evo, da iskoristim priliku, s obzirom da je došao šef poslaničke grupe DSS-a gospodin Dejan Mihajlov. Hteo bih da citiram nešto što je on izjavio za "Novosti" 22. jula 2003. godine. Naime, on je tada naglasio "da bi transfer Kori Udovički iz Vlade u Narodnu banku Srbije značio podjarmljivanje poslednje institucije koja nije bila pod direktnom kontrolom Vlade" i da DSS, kako je potvrdio Mihajlov, neće učestvovati u glasanju, jer se ne slaže sa ovakvim izborom za guvernera. Citiram: "Kori Udovički će biti samo produžena ruka vlasti", rekao je Mihajlov, "to će biti pokušaj da održe socijalni mir štampanjem novca". Još je tražio da izbor podrži apsolutna, a ne prosta većina, kao što mu to, verovatno, u ovom momentu ne smeta.
Znači, povodom pitanja da li će Jelašić biti produžena ruka Vlade - očigledno da hoće, mnogo više nego što je bila Kori Udovički. Kori Udovički nije bila nikada član DS-a i mnogo manje je bila vezana za DS nego što je gospodin Jelašić za G17 i sadašnju političku grupaciju. Drugo, da li se desilo štampanje novca i da li je kupljen socijalni mir sa tim; i, ono što sam ga već pitao, zašto se sada dosledno ne zalaže za jednu apsolutnu većinu kada je u pitanju donošenje ovakve odluke?
Na kraju, oko kursa evra, pošto je on bio zabrinut i još neko iz G17 plus, šta se dešava sa kursom evra, zašto kurs evra raste zadnjih dana. Mislim da bi dobro bilo da se zapitate ima li u tome i razloga što ne možete da formirate Vladu već dva meseca i što su građani Srbije zabrinuti šta se dešava u Srbiji, što stenjete zajedno sa SPO-om i Novom Srbijom oko formiranja te vlade, što pokušavate da napravite nemoguću kombinaciju sa SPS-om i što građani, jednostavno razmišljajući nekom zdravom logikom, sve više kupuju evro.
Mislim da je to daleko od konstatacije koju vi ovde želite da saopštite građanima, da je Kori Udovički ili Narodna banka Srbije ta koja na neki način pušta veću količinu novca u opticaj i da zbog toga evro raste, verovatno aludirajući na to da ona želi da novoj vladi ili vladajućoj koaliciji koja će biti formirana potkopa političke pozicije. Hvala.
...
Pokret obnove Kraljevine Srbije

Vojislav Mihailović

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 | Predsedava
Replika, šef poslaničke grupe Dejan Mihajlov.