ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 09.11.2004.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

6. dan rada

09.11.2004

Sednicu je otvorio: Predrag Marković

Sednica je trajala od 11:00 do 20:50

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Boško Ristić

Demokratska stranka – Boris Tadić
Poštovani predsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani ministre, smatram da član 11. ovako kako je koncipiran ne uvažava do kraja i nevladine organizacije i stručnjake, pre svega iz razloga što oni nemaju pravo glasa prilikom zauzimanja stavova u radu stručnih tela.
Ne mogu da se složim sa govorom nekih prethodnih diskutanata koji u nevladinim organizacijama a priori i pre svega vide državne neprijatelje, neprijatelje zaposlenih, neprijatelje nezaposlenih, neprijatelje nacionalnih interesa ili štetočine koje na našoj političkoj ili društvenoj sceni uopšte ili nimalo nisu korisne.
Nama su i te kako potrebni stručnjaci. Nama su i te kako potrebne organizacije koje nisu pod diktatom aktuelnih političkih garnitura koje gaje usko partijski interes.
Smatram da postoji veoma veliki broj stručnih i sposobnih nevladnih organizacija, koje i te kako doprinose i pomažu napaćenom srpskom stanovništvu, počev od humanitarnih delatnosti, od osposobljavanja za zapošljavanje u mikro sredinama, od mikro finansiranja nekih početnih poslova. Smatram da te nevladine organizacije imaju iskustva u rešavanju problema našeg stanovništva. Pre svega, mislim na ljude koji su izbegli iz ratom zahvaćenih područja.
Zato mislim da nije na odmet da se pozivaju stručnjaci, pa makar oni bili i organizovani kroz nevladin sektor. Ali, isto tako smatram da ti stručnjaci zaista moraju da imaju uticaja na zauzimanje, kako se ovde kaže, stavova. Mislim da i ta reč nije baš dobra. Ona dolazi iz komunističkog perioda, jer stavovi su u stvari odnos prema činjenicama i argumentima koji se vrlo teško menjaju ili se menjaju putem odlučivanja na pojedinim forumima.
Kako se mi zalažemo za slobodno i građansko društvo, smatram da ta tematika stavova nije adekvatna za jedan ovakav zakon. Zato smatram da nije regulisan način na koji će raditi ova stručna tela u okviru socijalno-ekonomskog saveta.
Nije određena procedura, a govori se o odlučivanju. Dakle, nije predviđeno ko i na koji način utvrđuje proceduru u kojoj stručna tela učestvuju, odlučuju i zauzimaju, kako se zakonom predlaže, stavove u vezi sa oblastima u kojima se donose određeni zakoni na koje oni ukazuju, o kojima daju mišljenje resornom ministarstvu. Zato smatram da ovaj član treba popraviti, ali sa druge strane ne mogu prihvatiti a priori stav o štetnosti nevladinih organizacija i o nevladinom sektoru.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 12. amandman je podneo narodni poslanik Stefan Zankov.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja predlaže da se ovaj amandman ne prihvati, a Zakonodavni odbor predlaže da se ovaj amandman odbije.
Reč ima narodni poslanik Darko Glišić.

Darko Glišić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanik Stefan Zankov podneo je amandman na član 12. koji je u direktnoj vezi sa članom 2. na koji je amandman podnela poslanik Vjerica Radeta gde predviđa da savet čine, osim predstavnika Vlade, sindikata i poslodavaca, predstavnici onih koji su najbrojniji, dakle nezaposlenih. Ovaj član prati taj amandman na član 2. i predviđa da funkciju predsedavajućeg naizmenično vrše predstavnik Vlade, sindikata, poslodavaca i nezaposlenih. S obzirom na to da mandat traje četiri godine tako bi došlo do situacije da svako od predstavnika ima po jednu godinu mandat.
Mislim da je dobro da nezaposleni čine savet, s obzirom da je to zaista armija ljudi, koja se u Srbiji gotovo iz dana u dan uvećava, i dobro bi bilo čuti njihov glas; dobro bi bilo čuti njihovo mišljenje o predlogu nacrta zakona i drugih propisa koji bi valjda trebalo da stvaraju uslove da se ti ljudi, koji su nezaposleni, zaposle - zbog toga smatramo i ostajemo pri tome da treba da čine savet i da samim tim u jednoj godini od ove četiri budu i predsednici saveta.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Branislav Rankić.

Branislav Rankić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, neću dugo pričati o ovom amandmanu, ali ću da iskoristim prisustvo ministra, pa da ga pitam kako misli, pod uslovom da se ne prihvati amandman gospodina Zankova, da reši funkcionisanje socijalno-ekonomskog saveta kada je u pitanju predsedavajući.
Naime, morate ovaj član menjati bez obzira da li prihvatate ovaj amandman ili ne. Ovaj član ćete morati menjati. Zašto? Zato što imate tripartitni savet, zato što mandat članova saveta traje četiri godine i zato što se na mestu predsednika, predsedavajućeg saveta po sistemu rotacije menjaju predstavnici, ovi koji imaju svoje članove u savetu i onda ćete doći u situaciju da će onaj ko počne prvi u četvrtoj godini mandata ponovo biti predsedavajući.
Samo vas upozoravam na poslednji stav u ovom članu šta sve predsedavajući radi i kakva prava ima. To neće biti nimalo naivno kada se bude odlučivalo ko će biti prvi i kome će ponovo u toku istog mandata pripasti još jedno pravo da predsedava. Predsedavajući socijalno-ekonomskog saveta zastupa socijalno-ekonomski savet, zaključuje pravne poslove, raspolaže sredstvima u ime i za račun socijalno-ekonomskog saveta i odgovara za zakonito zaključivanje pravnih poslova i raspolaganja sredstvima.
Sada vidite da ćete biti u situaciji, ukoliko ne prihvatite amandmane SRS, da sami menjate član 12. ili jednostavno će vam se pojaviti ogromni problemi u praksi kada ga budete sprovodili.
Verujte da nijedan predstavnik od ove tri, praktično, po prirodi stvari suprotstavljene strane neće biti imun na to da počne prvi sa mestom predsedavajućeg da bi i četvrti imao mesto predsedavajućeg u toku tog mandata.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 14. amandman je podneo narodni poslanik Milivoje Vuković.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja predlaže da se ovaj amandman ne prihvati, a Zakonodavni odbor predlaže da se ovaj amandman odbije.
Reč ima narodni poslanik Milivoje Vuković.

Milivoje Vuković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, u ime SRS podneo sam amandman na član 14. stav 1. koji glasi: "Socijalno-ekonomski savet za teritoriju autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave (u daljem tekstu-lokalni savet) može da se osnuje sporazumom između nadležnih izvršnih organa autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave, sindikata, poslodavaca i nezaposlenih, osnovanog za teritoriju autonomne pokrajine, odnosno jedinice lokalne samouprave ( u daljem tekstu-učesnici)".
Pošto je kod nas sve veći broj nezaposlenih onda je opravdano i neophodno uključiti u rad saveta i predstavnike nezaposlenih. Prilikom obrazlaganja ovog predloga zakona ministar je rekao da su nezaposleni uključeni u rešavanje svojih problema kroz Zakon o zapošljavanju, što suštinski nije tačno. Nezaposleni su prepušteni sami sebi bez mogućnosti da na bilo koji način utiču na rešavanje ogromnih problema kojima je opterećeno naše društvo.
Zbog toga je neophodno usvojiti moj amandman, kao i druge amandmane SRS, da bar kroz ovaj zakon Vlada pokaže da nezaposlene doživljava kao građane ove zemlje, a nemojte zaboraviti da je njihov broj skoro jednak broju zaposlenih.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Na član 15. amandman je podneo narodni poslanik Milan Veselinović.
Vlada nije prihvatila ovaj amandman, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja predlaže da se ovaj amandman ne prihvati, a Zakonodavni odbor predlaže da se ovaj amandman odbije.
Reč ima narodni poslanik Milan Veselinović.

Milan Veselinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, kao i prethodni zakonski projekti tako i ovaj zakon ima za cilj da razvodnjava, odnosno da tera naše građane da svoje probleme rešavaju obilaznim putem.
Zato smo mi, srpski radikali, bili protiv svih zakonskih projekata koji predviđaju da se osnivaju nekakve agencije, povereništva, sada saveti, centri itd.
Znači, to je jednostavno skidanje odgovornosti sa sebe upućujući građane na nekog drugog, a u stvari preko tih svojih agencija, svojih centara i saveta, vlast želi na neki način da ima svoju vlast u malom, odnosno svoje partijske ispostave kako bi preko svojih ljudi i dalje upravljali, a u stvari ne bi bili odgovorni.
Naime, na ovaj način želi se razvodnjavati stvari, želi se izbeći odgovornost umesto da direktno budu odgovorni oni koji su nadležni, a to su ministarstva i Vlada Republike Srbije.
Kao i prethodni amandmani SRS tako i ovaj amandman, koji sam podneo na član 15, imaju za cilj da poboljšaju tekst ovog zakona i da, kako-tako, bude primenjiv u praksi. Naime, sama konstatacija da se u Predlogu budžeta za 2005. godinu izdvaja oko 15 miliona sredstava za funkcionisanje ovog saveta, pokazuje da ipak građani Srbije izdvajaju svoja sredstva i da ovaj zakon zaslužuje određenu pažnju i kritike koje su upućene od strane poslanika SRS.
Ovim amandmanom na član 15. stav 2. menja se i predvideo sam da je za zauzimanje stavova potrebna saglasnost dve trećine članova lokalnog saveta, a nikako konsenzusom. Znači, da bi se na savetu neki stav doneo ili zauzeo treba po predviđenom zakonu da bude saglasnost svih članova saveta. Ako ovaj član 15. ostane verovatno bi došlo do blokade, kao što je u praksi pokazano, da nikada o određenim pitanjima suprotstavljene strane neće moći da postignu saglasnost 100%.
Zato smatram da ovaj amandman na član 15. stav 2. treba menjati, prihvatiti moj amandman i na taj način, kao i prethodne amandmane koji su u nizu povezani, mislim na amandmane SRS, tako da bi poboljšali ovaj tekst i da bi bio primenjiv u praksi.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu? (Da.)
Narodni poslanik Branislav Rankić.