ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.12.2004.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Apurna ne proizvodi šećer, koliko znam. Oni se bave drugim stvarima.
Reč ima narodni poslanik Ivan Živadinović.

Ivan Živadinović

G17 Plus
Poštovani predsedavajući, dame i gospodo poslanici, gospodine ministre, uvaženi kolega Stanimiroviću, frakcija Boris Tadić u Demokratskoj stranci ponovo pravi grešku.
Ne možemo da prihvatimo amandman iz više razloga, a jedan od tih je što organizacije koje rade procenu od udesa izrađuju plan zaštite od udesa koji se ažurira ili revidira najmanje svake tri godine. U skladu sa promenama u radu, poslovanju, primeni tehnologije ili obavljanju aktivnosti dužne su da revidiraju izveštaj o stanju sigurnosti najmanje svakih pet godina.
Vidi se da opet niste čitali zakon. Niko ne može da dobije doživotnu procenu od uticaja i da posle menja način poslovanja i tehnologije. Mi to nećemo dozvoliti. Svake tri godine, a ako bude bilo potrebe promenićemo ovo da bude i češće da bi građani Srbije bili zaštićeni.
Još jednom da vas podsetim, niste slušali ono o čemu sam ja pričao. Prethodni amandman se odnosio na definiciju hemikalije i opasne materije. Tada nisam rekao da su so i šećer opasne materije. Možda su bile opasne za vas. Gospodin Labus nije u tome učestvovao, a nepristojno je ismevati se zdravstvenom stanju gospodina Štimca, jer je čovek bio u predinfarktnom stanju pre nekoliko dana. Podsetio bih vas da su u toj tzv. aferi učestvovali neki vaši ljudi, pa gospodine Stanimiroviću biće anketni odbor o svemu tome i utvrdićemo činjenično stanje.
Ono što mogu da kažem je da profesor Labus nije nikada učestvovao u prodaji firmi za tri evra, i to nekoliko šećerana koje ste vi prodali. Za vreme njegove vlasti i vlasti ove koalicije u Srbiji se ništa neće prodavati za tri evra, nego će doživeti svoju pravu cenu, da li na aukciji ili na tenderu, i trudićemo se da zaštitimo ono što je srpsko.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Milan Stanimirović, po Poslovniku.
...
Demokratska stranka

Milan Stanimirović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Zahvaljujem se gospodinu Živadinoviću. Pogrešno sam protumačen, a gospodin se javio po amandmanu, koliko sam shvatio. Dakle, zahvaljujem se gospodinu Živadinoviću, samo kada on kaže - mi to nećemo prihvatiti, nisam znao da je gospodin Živadinović član Vlade. To bi mogao da prihvatim od gospodina Popovića kao ministra, da izađe i da kaže - mi kao Vlada ne prihvatamo ovaj amandman. Mislio sam da je gospodin Živadinović isto kao i mi narodni poslanik u Skupštini Srbije, a ne Vlada.
Sve u svemu, koliko sam shvatio izlaganje gospodina Živadinovića, i šećer je nekako slađi kada se razblaži sa "Knjaz Milošem".

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Prvo, gospodin Živadinović kao ovlašćeni predstavnik G17 plus ima pravo da kaže da neće da prihvate, misleći na poslaničku grupu G17 plus, i to je potpuno jasno.
Svaki ovlašćeni predstavnik ima pravo da kaže da li će nešto da prihvati ili ne. Kada bi ministar prihvatio to bi bilo sastavni deo zakona, a ovde je reč o glasanju o amandmanu.
Druga stvar, naravno kada je reč o šećeru i ostalim stvarima to ćemo da raspravimo drugim povodom, i o Goraždevcu isto što se smenio direktor, a ovde je reč o zakonu o zaštiti životne sredine. Molim vas da se vratimo na taj zakon, a o šećeru, Spensu i ostalom drugim povodom.
Reč ima narodni poslanik Ivan Živadinović, replika.

Ivan Živadinović

G17 Plus
Gospodin Stanimirović se stalno poziva na neke stvari oko šećera i vode. Ja ću vas posle voditi na kafu kada završimo ovu raspravu, ali upoznao bih ovaj cenjeni dom sa još nekim stvarima. Kada sam rekao mi, mislio sam na Narodnu skupštinu Republike Srbije. Gospodine Stanimiroviću, ukoliko poznajete Ustav Srbije i Poslovnik o radu Skupštine znate da Vladu bira Narodna skupština i da ovaj dom stoji iznad Vlade po mnogim pitanjima. Zato kažem mi.
Ovaj dom je trebalo da donese zakon o Narodnoj skupštini i nadam se da će uskoro biti donet pa će onda i građani Srbije znati gde je pravo mesto Skupštine Srbije u političkom sistemu ove zemlje. Naravno, ukoliko poslanička grupa Demokratske stranke bude podržala taj zakon, u nekom obliku koji joj bude prihvatljiv, Srbija će napokon imati svoj sistem. To je ono što nama nedostaje.
Sada bih se malo osvrnuo na problematiku kojom se bavimo ovih dana. Gospodine Stanimiroviću, gospođa koja vam je pisala amandmane, ne gospođa Čomić pošto je ona sada u Parizu, ima preča posla od rada Skupštine, mislim na gospođu Anđelku Mihajlov. Tražila je da se ovim amandmanima vrati ministarstvu pravo na davanje dozvola za korišćenje prirodnih resursa. Mi to nećemo dozvoliti, mi Narodna skupština. Zašto? Zato što ne može jedan čovek da odlučuje o tome ko će dobiti prava na korišćenje mineralnih voda, kao što je rađeno u prošlom sazivu. Tako gospodine Stanimiroviću odlazeća ministarka 3. februara 2004. godine, pa 25. februara 2004. godine, pa 15. januara 2004. godine, pa onda i 12. januara 2003. godine, ima tu još nekih rešenja, daje rešenje gde se odobrava određenoj kompaniji iz Aranđelovca da eksploatiše 0,42 litra po sekundi mineralne vode itd. To je ovo rešenje.
Žao mi je što se kamere nalaze gore, a ne ovde sa strane pa da mogu da to prikažem, ali to je još jedan od načina da se rad Skupštine minimizira, jer stavljate kamare iznad. To je ostalo nasleđeno od prethodne Skupštine.
Onda imamo rešenje od 12. januara zavedeno ovde sve gde gospođa daje 13,5 litara u sekundi, pomnožite to sa 48.600 i videćete koliko je to u toku dana.
Određenoj firmi iz Debrca, to je potpisano, pa firmi iz Beograda se daje 0,9 litara u sekundi 15.01. za eksploataciju. Znači, Vlada nema nikakvog udela u tome, i to ona Živkovićeva vlada, pa se daje nekoj firmi iz Mionice 60 litara u sekundi puta 48.600, pa firmi iz Kladova se daje pet litara u sekundi pravo eksploatacije, pa firmi iz Bele Palanke 15 litara u sekundi. Bojim se gospodine Stanimiroviću da nisu iz Srbije otišli samo hektolitri, mogli smo da podavimo Srbiju sa ovom vodom, a koliko je država dobila novca od svega toga.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Na član 39. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Pošto su ovaj amandman prihvatili Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 42. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Čomić.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Reč ima narodni poslanik Milan Stanimirović.
...
Demokratska stranka

Milan Stanimirović

Demokratska stranka – Boris Tadić
Gospodine predsedavajući, poštovani gospodine ministre, poštovane kolege narodni poslanici, u članu 42. posle stava 2. dodaje se novi stav 3. koji glasi: "Organ autonomne pokrajine donosi akt o uvođenju posebnih mera ako je zagađenje ograničeno na teritoriju pokrajine". Stav 3. postaje član 4. Ovim amandmanom se vrši usaglašavanje sa važećim propisima o poveravanju određenih poslova pokrajini.
Ovaj amandman je takođe potpisala narodni poslanik Gordana Čomić u ime DS – Boris Tadić, kao član Odbora za zaštitu životne sredine i potpisala i napisala u saradnji sa kolegama iz poslaničkog kluba. Malopre smo čuli da gospodin Živadinović nije Vlada, nego Narodna skupština. Narodna skupština to sam ja, a da li gospođa Čomić ima preča posla u Parizu ili ne to je njena stvar. Želim da vam se zahvalim što su građani Srbije mogli da čuju malo više o učešću potpredsednika Vlade, gospodina Labusa, u šećernoj aferi, u aferi oko "Knjaza Miloša", a koliko sam video sada u Masarikovoj, kada sam parkirao auto, čekaju i radnici "Jugoremedije", traže neka svoja prava.

Zoran Anđelković

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Narodni poslanik Ivan Živadinović. Ministar daje prednost ovlašćenom predstavniku poslaničke grupe G17 plus.

Ivan Živadinović

G17 Plus
Dame i gospodo narodni poslanici, očigledno me kolega Stanimirović ponovo nije slušao. Nikada nisam rekao ja Narodna skupština, nego sam govorio mi iz Narodne skupštine.
Naravno da mi iz Narodne skupštine, tj. vladajuća većina neće prihvatiti ovaj amandman, jer nema nikakve veze sa ovim zakonom.
Što se tiče insinuacija koje vi ovde iznosite, gospodin Miroljub Labus je i u protekloj vlasti kada je radio za Saveznu vladu, a i u sadašnjoj vlasti radio samo neke korisne stvari za Srbiju, gospodine Stanimiroviću. Otpis duga prema Pariskom klubu koji je Labus uradio i ono što je Mlađan Dinkić uradio ove godine prema Londonskom klubu je nešto o čemu vi i vaša ekipa možete samo da sanjate. Gospodin Miroljub Labus nije bio umešan u te afere, to sada odgovorno tvrdim pred svima, i nećemo se baviti tim stvarima.