Poštovani predsedavajući, dame i gospodo, član 6. ovog zakona odnosi se na upis u Registar proizvođača semena, rasada, micelija jestivih i lekovitih gljiva. Znači, ne odnosi se na uvoz, ni na genetski modifikovane organizme, nego na postupak upisa u Registar proizvođača semena.
Naravno, i po sadašnjem, važećem zakonu postoji Registar proizvođača semena i proizvođači moraju da ispune uslove da bi mogli da budu proizvođači semena: naravno, da raspolažu određenim zemljištem, da raspolažu mehanizacijom i, ono što je najvažnije, da raspolažu stručnim kadrovima da mogu da se bave tom proizvodnjom.
Na to se odnosi član 6. ovog zakona i tu nema oprečnih mišljenja u ovim dosadašnjim diskusijama, jer nisu ni potaknute. Priča o genetski modifikovanoj soji ponavlja se opet, međutim, moram ponovo da kažem da je pitanje uvoza genetski modifikovane soje regulisano zakonom tek od 2001. godine.
Znači, u periodu pre 2001. godine zna se ko je regulisao tu materiju, i genetski modifikovana soja i nešto malo genetski modifikovanog kukuruza je ušlo u zemlju. Zna se ko je tada vodio te institucije koje su to odobravale ili nisu odobravale.
Znači, ulazilo je to u ovu zemlju. Od 2001. godine, donošenjem ovog zakona, naravno, to je regulisano zakonom i na granici se svaka pošiljka ispituje da li je genetski modifikovana ili nije.
U ovoj zemlji se gaji mnogo hektara kukuruza, soje, a kod soje je, takoreći, sto posto naš domaći genetski nemodifikovan sortiment, jer mi za to nemamo potrebe, kod nas se ne seju uvozne sorte.
Sve ono što se nalazi u eventualnoj proizvodnji je predmet šverca i predmet nekih kriminalnih aktivnosti određenih grupa. Naravno, kriminalne aktivnosti se odnose na švercere, međutim od 2001. godine je taj ulaz onemogućen. Naravno da je ovoj zemlji potrebna sojina sačma iz uvoza, upravo zbog toga što je za naše stočarstvo to neophodno, međutim, uvoz sojine sačme će biti neophodan samo dotle dok mi ne učinimo, merama agrarne politike, da imamo dovoljno sojine sačme za naše stočarstvo. Dokle god to ne bude tako, naravno, moraće se kupovati u inostranstvu. Na inostranom tržištu nema ponude sojine sačme od genetski nemodifikovane soje, nego samo ove, nažalost. Prema tome, rešenje je da podignemo proizvodnju soje na našim površinama.
Što se tiče kukuruza, nije bitno, jer genetski modifikovan kukuruz nije kukuruz koji je našao mesto u našoj proizvodnji, jer naši domaći hibridi, koji se seju na 95% površina, i te kako stoje rame uz rame sa hibridima kukuruza iz belog sveta i sigurno će tu bitku oni dobiti, zato što su dobri i kvalitetni. Kod ostalih biljnih vrsta, na svu sreću, nema pritiska genetski modifikovanih organizama i mi tu zaista imamo dobru i zdravu hranu, što se svih ostalih biljnih vrsta tiče. Hvala.