SEDMA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 01.12.2005.

4. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Sedme sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini.
Na osnovu službene evidencije, konstatujem da sednici prisustvuju 94 narodna poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 86 narodnih poslanika, odnosno da postoje uslovi za početak današnjeg rada.
Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju narodni poslanici: Blagica Kostić, Dušan Proroković, Veroljub Stevanović, Ivana Kovačević i Miroslav Živković.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – RAZREŠENjE NOSILACA PRAVOSUDNIH FUNKCIJA
Za ovu tačku dnevnog reda primili ste Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti sudijama sudova opšte nadležnosti, koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.
Podsećam vas da, prema članu 160. stav 3, a shodno članu 94. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.
Pošto ukupno vreme za raspravu iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave, po poslaničkim grupama: SRS jedan sat, 36 minuta; DSS jedan sat, tri minuta, 36 sekundi; DS 43 minuta, 12 sekundi; G17 plus 37 minuta, 12 sekundi; SPS 26 minuta, 24 sekunde; Nove Srbije i samostalnih poslanika 9+9 20 minuta, 24 sekunde; poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, četiri poslanika SPO, dva poslanika SDP, i pet nezavisnih poslanika po pet minuta na osnovu člana 93. stav 3. Poslovnika.
Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.
Saglasno članu 160. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, otvaram jedinstveni pretres Predloga odluke.
Da li predstavnik predlagača - Jovan Palalić, predsednik Odbora za pravosuđe i upravu, želi reč? (Ne.) Hvala.
Da li predsednici odnosno predstavnici poslaničkih grupa žele reč? (Ne.) Hvala.
Obaveštavam vas da je, saglasno članu 93. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, do otvaranja pretresa prijavu za reč u pisanom obliku, sa redosledom narodnih poslanika, podnela poslanička grupe Srpske radikalne stranke.
Dajem reč narodnom poslaniku Zoranu Krasiću.
Pre nego što gospodin Krasić uzme reč, samo jedno obaveštenje. Za 7. tačku dnevnog reda - Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije nemačkoj finansijskoj organizaciji KFW po zaduženju JP "Elektroprivreda Srbije" za finansiranje projekta za nabavku rudarske opreme za potrebe Zapadnog rudnika Tamnava – koja je ušla na dnevni red naknadno, na osnovu toga što je Skupština izglasala hitni postupak, predstavnik Vlade potvrđuje da je ova tačka povučena iz procedure sa dnevnog reda ove sednice.
Izvolite, gospodine Krasiću.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Gospodine Markoviću, povodom svake tačke dnevnog reda pravilo je da se vodi rasprava u Narodnoj skupštini, vodi se neka vrsta pretresa. Bez obzira što imate utisak da ništa nije sporno u ovoj predloženoj odluci o prestanku sudijske dužnosti, bez obzira što većini sudijska funkcija prestaje na lični zahtev ili zato što su ispunjeni uslovi za starosnu ili invalidsku penziju, pravo je da Narodna skupština omogući raspravu.

Mi iz SRS nećemo da iskoristimo ovu tačku dnevnog reda da bismo ukazali na nedostatke postojećeg sistema kojim je uređen izbor, razrešenje i prestanak sudijskih funkcija, jer smo o tome odavno, i to poprilično, ispričali.

Želim samo da ukažem...

(Predsednik: Molim vas, omogućite poslaniku da govori. Izvolite, gospodine Krasiću.)

... bez obzira na to što osnov za prestanak sudijske funkcije pojedinih sudija, naročito kandidata pod rednim brojem 3, jeste njegova slobodna volja, koja može da bude zasnovana i na tome što je taj kandidat ljut i na Društvo sudija, i na pravosudni sistem, i na Narodnu skupštinu i na one koji su mu obećali da bude izabran ponovo za predsednika suda.

Mi ipak moramo da podignemo glas i da kažemo da nije sasvim dovoljno to što neko napiše izjavu - ne želim više da budem sudija, već bi pravosudni organi ili oni u sistemu pravosudnih organa, a pre svega mislim na ono što je u Vrhovnom sudu i što gravitira ka Vrhovnom sudu, u vidu Odbora ili Saveta, moralo da ima i neki odgovor na pitanje kako su oni to radili dok su bili predsednici ili sudije. Tog odgovora nema. Nema kada je u pitanju bivši predsednik Drugog opštinskog suda, koja je vedrila i oblačila, koja se bavila više politikom neko pravosuđem. Naravno, sada će, kao budući advokat, ostvariti onaj svoj uticaj koji je nekada imala dok je bila predsednik suda.

Slična situacija je i sa bivšim predsednikom Prvog opštinskog suda i drugim eminentnim veličinama DOS-ovog režima, onog DOS-ovog režima od 5. oktobra, koji su se kandidovali i preporučili za ta visoka mesta u pravosuđu upravo na taj način što su služili nekoj politici.

Sada, gospodo poslanici i vi građani Republike Srbije koji pratite ovaj prenos, ako pratite, trebalo bi danas da podignemo glas i da tražimo od predsednika Republike, predsednika Vlade, predsednika Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom i svih ljubitelja Haškog tribunala da, ukoliko su na državnim funkcijama, ovog momenta podnesu ostavke.

Imali ste prilike da čujete jučerašnju vest iz Haškog tribunala. Ako vas je pre mesec dana zbunila vest da se Haradinaju dozvoljava bavljenje politikom iako je u procesu pred Haškim tribunalom, jučerašnja presuda je svima valjda jasno otvorila oči kakav je taj sud, i koga ste vi to sve prevarili da dobrovoljno ide u Haški tribunal, i koga ste kidnapovali i poslali dželatima. Da li tamo ima pravde, da li tamo ima istine, da li ima nekog zakona?

Tema je, gospodine Ištvane, sve je to tema. U ovoj zemlji su proganjane sudije koje su sudile Klintonu i onoj bandi koja nas je bombardovala, pa ste odmah Havijera Solanu primili kao velikog tatu, velikog oslobodioca i tvorca one države zbog koje se vi svi hvalite da ste državotvorne stranke.

Demokrate kažu da su državotvorna stranka, napravili državnu zajednicu koja ne funkcioniše i ne postoji.

Koju su drugu državu napravili? Sve druge države su rasturili koje su bile na ovom prostoru ovde.

Valjda vam je sada jasno šta je Haški tribunal i šta to slugeranstvo Haškom tribunalu znači. Razumem neke sudije koje ne žele da imaju veze sa našim pravosuđem, jer tu više nema ni zakona, nema ni principa, ni morala, ničega. Žele da pobegnu neki, ne žele da budu u takvom sudu.

Setimo se, gospodo narodni poslanici, kada je donet ovde Zakon o pomoći porodicama Haških optuženika. Šta ste uradili? Odmah ste preko Ustavnog suda blokirali nezakonito primenu celog zakona, a ne pojedinačnih akata donetih na bazi tog zakona, pa se još hvalite. Pa i sinoć jedna spodoba se hvali kako neko podržava haške optuženike. Ko podržava tog Limaja i Tačija? Ko ih podržava iz ove vlasti?

Sve je urađeno u korist onih koji su otvoreni neprijatelji ovog naroda i građana Republike Srbije. Danas puj pike ne važi se. Danas ćemo mi lepo da pričamo, eto, oni su sami podneli zahteve, hajde i mi njih da razrešimo, sledeća tačka hajde da delimo ordenje, pa posle toga idemo na glasanje o amandmanima, velika nauka u našoj zemlji.

A Hag nam rasturio državu. Jednoga kidnapovali, jednoga doveli u nemoguću situaciju da je morao da ide da ne bi izlagao neprijatnosti i državu, i sebe, i porodicu, i stranku, druge ste prevarili, pa ste im organizovali pratnju, ministri ih prate. Jednom ste poklonili kola kao veliki čin, on je veliki patriota što se dobrovoljno predao. I kakve su presude Haškog tribunala?

Da li vi sa vlasti, i ove i one prethodne, imate obraza da izađete pred lice javnosti? Poslali ste naše građane na giljotinu, svesno i namerno, da bi se dodvorili. Ovo je marionetska vlada. Sve čini što traži MMF, Havijer Solana i druge belosvetske protuve.

Hajde da se vratimo svi na svoje početne stavove. Mi naš nismo promenili. Da li ste vi promenili vaš? Niste i ne smete, nego samo da sagnete glavu, da sačekate da prođe ova oluja, radikali će dva dana da dižu galamu zbog ovoga, a onda puj pike ne važi se, teramo dalje.

Građani Srbije, zapamtite ko su ljubitelji Haškog tribunala, počev od onoga ko je rekao - neka idu tamo da dokazuju svoju nevinost, pa preko ovoga što se ogleda, ne Marković, nego ovaj preko puta ovde, što se ogleda na ogledalima. I njega ste stavili u tim za pregovore. Znate i sami kako će da idu pregovori sa ovom ekipom.

Znaju građani Srbije kakva su vaša obećanja. Pisali ste protiv Limaja, protiv Tačija, protiv ovih, protiv onih i gde je pravda? Dokazi su izašli, to nije bilo dovoljno za Hag. Haški optuženik može da se bavi politikom, organizuje demonstracije, radi šta hoće po Kosovu i Metohiji, pa čak ima i tih pretenzija i prema ovim opštinama dole.

Taj isti sarađuje ovde sa Biserkom, Kandićkom, Čedom Jovanovićem. Gde ste, što ne hapsite? Imate dokaze. Ako sam ja saznao, vi onda pet puta bolje znate. Šta čekate? Čekate da nestane država i da nas obavestite kako je u demokratskoj proceduri nestala država. Vodite računa šta radite, kako ćete pred sud istorije, kako ćete pred decu i unuke?

Prevarili ste sve i narod i one ljude koje ste isporučili tamo kao živo mesto. Prodali ste ih. Za šta? Za Pariski klub, za Londonski klub. Za šta? Za razvoj naše privrede, ništa ne radi. Vlada 10 mafijaša u ovoj zemlji, 10 velikih tajkuna. Ceo svet zna kako peru pare, počevši od onog generalnog direktora JAT-a, koji prima 25 hiljada evra, pa sedam hiljada za sebe, ostatak za tajkuna Danicu Drašković. I vi to podržavate.

Onda gledate kako da se uklopite, gde će koji predsednik suda, gde će koji sudija, pa ako ne prođe, brže bolje, neću više da budem sudija, idem u neku nevladinu organizaciju, da me neko finansira, najbolje Soroš.

Otvorite ljudi oči, pogledajte, vi ste stranke na vlasti, vi vodite državu, vi morate da štitite državu, a ne da uništavate državu. Vi ste pogrešno shvatili svoj posao. Na svakoj tački dnevnog reda se vidi kako loše vodite državu i kako je uništavate. Na svakoj tački dnevnog reda. Nećemo da vam pravimo društvo, jer vi niste nama društvo.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Dragoljub Stamenković, pa narodni poslanik Vjerica Radeta, pa narodni poslanik Nemanja Šarović. Inače, ne razumem šta ste na početku rekli, jer naravno da se otvara rasprava i ja sam je otvorio. Samo sam dobronamerno pitao donosioca liste na koju se tačku odnosi, da ne bih pogrešio. Inače, prirodno je da se otvara rasprava. Izvolite, gospodine Stamenkoviću.

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Čujem sada jedan čudan izraz "donosioca liste". Možda lice koje je donelo listu, ali donosilac liste teško. Dame i gospodo, da iskoristim priliku da i ja opomenem predsednika Narodne skupštine, koji često nas dobronamerno savetuje, te da upotrebimo neki izraz koji i nije primeren i koji se često ne čuje u našem društvu.
Dame i gospodo narodni poslanici, ova tačka se na jedan posredan način nadovezuje na ono što smo juče radili, a juče smo raspravljali o donošenju odluke o utvrđivanju nacionalne strategije za borbu protiv korupcije. Naravno, veoma važnu ulogu u borbi protiv korupcije ili kako hoćete u donošenju nacionalne strategije imaju nosioci pravosudnih i javnotužilačkih funkcija. To su upravo oni ljudi koji treba da utvrde korupciju, da na osnovu dokaza donesu odgovarajuću sankciju, da primernom kaznom preventivno deluju, odnosno odvrate moguće počinioce takvih krivičnih dela.
Koji su najčešći uzroci prestanka funkcija naših sudija, odnosno nosilaca pravosudnih funkcija. To pre svega može da bude zbog godina starosti, nezadovoljstvo platom ili položajem, ili napredovanjem u službi, zbog nekog učinjenog krivičnog dela ili dela koje je nespojivo sa takvom funkcijom.
Vrlo često je i zbog toga što su to ljudi koji žele da se odupru političkim pritiscima koji se na njih vrše u vršenju njihovih poslova.
Veoma često se dešava da se neke pojave u društvu, koje treba odmah sankcionisati, odmah i po nekom ubrzanom postupku rešiti na sudu, odugovlače mesecima, tako da se brojne afere koje opterećuju naše društvo prikrivaju, odugovlače i na svaki drugi način zataškavaju, kako ne bi ono lice koje je učinilo to delo činilo štetu svojoj stranci.
Mi radikali mislimo da ne postoji nešto što može doneti štetu stranci. Mora da odgovara pojedinac. Mi se zalažemo za potpuno nezavisno sudstvo, kao posebnu granu vlasti. Kada smo juče raspravljali o elementima, o činiocima koje treba poboljšati kako bi se smanjila korupcija, pričali smo i o samostalnosti pravosudnog budžeta.
Dakle, moramo mnogo voditi računa o tome kada predlažemo sudije, kada one budu ovde birane, kakve ljude biramo, da se sutra ne bi kajali zbog toga i da kažemo, kriva je ova partija, kriva je ona partija, jer to su ljudi koje su oni kadrirali. Ostavimo te ljude da budu samostalni, da budu nezavisni, da mogu odgovorno i samostalno vršiti svoj posao.
Ne bih govorio o ljudima koji se sada razrešavaju, jer to su njihovi problemi, njihovi razlozi, ali vas zaista molim u ime SRS da ubuduće kod predlaganja vodimo računa da to zaista budu kvalitetni i najbolji ljudi, koji će svoj posao vršiti na najbolji način.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta, a potom narodni poslanik Nemanja Šarović. Radi tolerancije, naprosto, zakasnio je jedan ovlašćeni predstavnik, pa će biti, da se ne iznenadimo, mislim još dva govornika sa druge poslaničke liste.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, ovo je jedinstvena prilika kada smo u situaciji da govorimo isključivo na temu razrešenja pravosudnih funkcija, jer svaki put kada imamo razrešenje na dnevnom redu, onda u stvari imamo izbor sudija, po stotinak sudija, pedesetak predsednika sudova, i onda se svi bavimo tim ljudima koji treba da budu izabrani ili koji po mišljenju nekih od nas ne treba da budu izabrani, i razrešenja se provuku onako kao da to uopšte nije bitan deo u rešavanju problema u pravosuđu.
Ja sam se iskreno obradovala kada sam videla da imamo samo ovo kao tačku dnevnog reda i zato sam želela, i svi mi iz SRS, da upravo sa tog aspekta malo sagledamo stanje u pravosuđu.
Naravno, nećemo govoriti o razrešenjima onih koji više neće biti sudije zato što ispunjavaju uslove za penziju, ali nama su interesantni oni koji na lični zahtev traže razrešenje od sudijske funkcije, i to ne svi.
Podsetiću vas na rasprave i ono što su govorili poslanici SRS kada su bila na dnevnom redu postavljenja sudija i predsednika sudova, pa se sećate kada smo govorili o sudiji Četvrtog opštinskog suda, Željku Šćepanoviću, koji je podlegao pritisku tadašnje izvršne vlasti, konkretno Vladana Batića, koji mu je obećao da će, ako napiše jednu presudu u kojoj će jednog čoveka da oglasi krivim, iz Četvrtog opštinskog suda lako preći u okružni sud, a mi smo upozoravali tada i pre nego što se on pojavio sa svojim zahtevom da pređe u viši sud, da će to da se desi.
Vi nam niste verovali i to se desilo, i mi smo ponovo o tome raspravljali i tada je zaista skupštinska većina shvatila da smo mi u pravu i glasali ste protiv, i taj gospodin Željko Šćepanović je tražio da bude razrešen od sudijske funkcije i da bude advokat. Tada kada je to bilo na dnevnom redu nisam imala vremena, jer je bilo važnijih stvari u okviru te tačke, da pitam ministra i da pitam Vladu, da pitam skupštinsku većinu, da li se neko zapitao zašto je taj Željko Šćepanović želeo da napusti sud i da ode u advokate.
Znači, svestan je da smo mi govorili istinu o njemu i on to zna. Pitam, kakav će on sutra biti advokat? Da li nije bilo potrebno, odnosno mislim da jeste, da skupštinski Odbor za pravosuđe napiše lepo Advokatskoj komori šta smo mi sve imali od podataka vezano za tog sudiju Željka Šćepanovića, pa da mi to lepo pošaljemo Advokatskoj komori, ne utičemo, ako njima treba takav advokat neka ga upišu u spisak advokata, a ako ne treba neka ga o tome obaveste.
Danas imamo jedno interesantno razrešenje, a to je sudija Gordana Mihailović. Ta gospođa je želela da bude predsednik Drugog opštinskog suda u Beogradu. Bila je v.d. Mi iz SRS smo mnogo toga rekli što nikako nije išlo u prilog tome da ona može da bude predsednik Drugog opštinskog suda i ona, valjda nezadovoljna, neće da bude običan sudija, ona baš hoće da bude predsednik Drugog opštinskog suda, da hara beogradskim pravosuđem, i ona danas podnosi zahtev za razrešenje od sudijske funkcije, i ona će verovatno otići u advokate.
Sada vas pitam i za nju, drage kolege, da li mislite da bi bilo dobro da ova skupština, da Odbor za pravosuđe napiše jedno pisamce Advokatskoj komori, da kažemo šta mi narodni poslanici mislimo o Gordani Mihailović, zapravo ne šta mislimo, nego koje podatke o njenom delovanju imamo, mišljenje je nepodeljeno, jer ste svi glasali kada je Zoran Krasić osporio taj predlog, svi ste glasali i svi ste saglasni da je ona nedostojna za vršenje sudijske funkcije.
Zaista se pitam, ako je neko nedostojan da bude sudija, kako je dostojan da bude advokat. Ko će svoju sudbinu takvom advokatu dati u ruke?
Ta gospođa Gordana Mihailović je jedan od sudija, koja je išla po belom svetu u toku 2000. godine i nešto pre toga i tamo otrcavala na najgrozniji način svoje kolege sudije, srpski pravosudni sistem, srpsko pravosuđe, i ona je jedan od krivaca zbog čega se građanima Srbije masovno sudi u Haškom tribunalu. Ona je u Evropi i svetu nacrtala srpsko pravosuđe kao nesposobno, korumpirano, partijsko, da ne može da sudi optuženima za ratne zločine, ona i nekoliko njenih kolega.
Mi zato mislimo da nije dovoljno samo da u danu za glasanje kažemo ko je za da Gordana Mihailović bude razrešena, pritisnemo zeleno dugme, svi smo za, ode ona u advokate, ode verovatno da se pridruži borkinjama, kako one sebe zovu, za ljudska prava, verovatno će se pridružiti advokatima tipa Biljane Kovačević-Vučo, Nataši Kandić, Sonji Biserko, Sonji Liht itd. Njoj mesto jeste u tom društvu, ona jeste iz tog okruženja, ona radi zajedno sa njima i ona je radila zajedno sa njima.
Ona je, dakle, jedna od najodgovornijih zašto je oljagano srpsko pravosuđe u svetu i u Evropi. Zato mislimo da nije dovoljno da prihvatimo njenu želju da ode u advokate, nego mislim da mi moramo da obavestimo kao Skupština, kao skupštinski odbor, jednostavno da mi sve ove podatke koje imamo dostavimo Advokatskoj komori, pa neka se desi bogami, ako se neko tako žestoko ogreši o svoju zemlju, ako već ne ide u zatvor, onda neka bar ne može da radi ono što želi da radi.
Mnogo je građana Srbije, ni krivih ni dužnih patriota, časnih, poštenih, ostalo bez posla, na stotine hiljada. Zašto sada neko ko se toliko ogrešio o srpsko pravosuđe, o srpsku državu, zašto bi on bio sudija dokle mu se hoće. Pa prvo je vraćena u pravosuđe nezakonitom odlukom onog prethodnog saziva Skupštine, na to da vas podsetim, jer je ona bila razrešena sudijske funkcije, zato što je ona Skupština koja je bila 2000. godine aktuelna imala podatke i informacije šta radi ta gospođa Gordana Mihailović preko Društva sudija i u okviru Društva sudija.
Mi smo tada još znali, odnosno kolege koje su tada sedele u parlamentu znale su da ta gospođa Gordana Mihailović, sa još nekoliko svojih kolega, ide i priprema teren Haškom tribunalu za suđenje građanima Srbije, državljanima Srbije u Haškom tribunalu.
Ona je tada razrešena i ona je ponovo vraćena, zamislite, a tada se nije oglasio Ustavni sud i Slobodan Vučetić da kažu da je neustavna odluka da isti organ svoju odluku dva puta donosi, jedanput ovako, a drugi put onako. Tada oni DOS-ovci nisu znali da je Skupština najviše zakonodavno telo u Srbiji i da je nebitno kakav je sastav Skupštine, ko je skupštinska većina.
Skupština je naviše zakonodavno telo, a bila je nažalost i onda kada je Čeda Jovanović ovde sedeo kao glavni lik u Skupštini, pa i danas kada sede mnogi koji nisu iznenađeni pričom koju je malopre Zoran Krasić ispričao, a vezana je za jučerašnju vest iz Haškog tribunala, najstrašnije što smo mogli da čujemo, drage kolege, potvrđuje se ono što mi, srpski radikali, pričamo od osnivanja Haškog tribunala, da je to antisrpski tribunal, antisrpski sud. Ko god ode tamo, ako nije Srbin, ili se oslobađa, vraćaju se Šiptari da se bave politikom ili se oslobađaju od odgovornosti, ili dobiju neke kazne u koje se uklopio i pritvor koji su proveli do završetka sudskog postupka.
Da li je moguće da vi to ne vidite? Da li je moguće da vi ne vidite, dame i gospodo, da predsednik srpskih radikala, Vojislav Šešelj, već skoro tri godine sedi u Haškom tribunalu, da nikom ne padne na pamet da krene sa postupkom, da ne obraćaju pažnju na ono što tim koji pomaže odbranu Vojislava Šešelja svakodnevno upućuje i Haškom tribunalu, i tužilaštvu, i raznim međunarodnim organizacijama da mora da počne suđenje Vojislavu Šešelju, ili da mora da se donese oslobađajuća presuda, jer ne može čovek doveka da sedi u Haškom tribunalu i da niko ništa ne preduzima, osim što mu na sve moguće načine tamo krše ljudska prava.
Naravno, vas takve stvari ne interesuju. Vas interesuje ono što vam zapovede da uradite i onda smo juče imali Predlog odluke o utvrđivanju nacionalne strategije za borbu protiv korupcije. Podsetiću vas samo na nekoliko stvari iz te odluke. Volela bih da se podsetite i vi svega onoga što mi, srpski radikali, pričamo svaki put kada se govori o bilo kom problemu iz pravosuđa.
Vama ovde preporučuju uvođenje disciplinske odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija. Mi vam to pričamo već pet godina, mi vam pričamo da nije rešenje problema u pravosuđu i pričamo gospodinu Stojkoviću, ministru, pričali smo i onom prethodnom, da nije rešenje problema u pravosuđu samo dovođenje novih sudija, koliko god oni bili dobri. Problem je i rešenje je da se raščisti stanje postojeće u pravosuđu, da se šljam iz pravosuđa otera. Takvih je malo, i mi to stalno tvrdimo, ali dovoljno mnogo da zagorčavaju život i građanima Srbije i svojim kolegama koji rade u pravosuđu. Ovo što vam preporučuju vaši mentori, mi vam to govorimo godinama.
Dalje, preporučuju vam zabranu političkog delovanja nosilaca pravosudnih funkcija. Mi smo vam govorili, ne birajte tog sudiju, on je visoki funkcioner te i te stranke. Mi smo vam govorili, Slobodan Vučetić ne može biti predsednik Ustavnog suda, on je visoki funkcioner G17. Niste nas slušali.
Kažu vam, obezbeđivanje odgovarajućih zarada i uslova za rad nosilaca pravosudnih funkcija. Mi vam to godinama pričamo.
Morate da omogućite rad pravosudnim organima, morate da vodite računa o zaradama zaposlenih. Svojevremeno ih Batić izlago kada im je rekao da kada on dođe na vlast imaće u to vreme 1.000 maraka platu. Tada su marke bile. Dok se on smislio da zaista podeli takvu platu, to više nije bilo, s obzirom na inflaciju, ni 600, 700 maraka u to vreme.
Dakle, da slušate srpske radikale ne bi vam trebale nikakve preporuke iz EU, jer upravo mi govorimo sve ovo što vam oni preporučuju. Kažu vam, praćenje pritužbi na rad nosilaca pravosudnih funkcija, posebno u slučajevima korupcije. Mi vam to pričamo godinama. Ovde vam iznosimo konkretne primere.
Pitamo gospođu Vidu Petrović-Škero, molim je sa ove govornice konačno da nas obavesti, šta je sa inicijativom za razrešenje sudije Danka Laušević iz Petog opštinskog suda, koji je doneo jednu presudu pod uticajem advokata Vlade Pavićevića, a Vlado Pavićević je advokat Stanka Subotića Caneta-Žapca, kao i ostalih kriminalaca.
Pa pre tri i po godine smo mi, srpski radikali, pokrenuli inicijativu i na Visokom savetu pravosuđa, i Velikom personalnom veću, i Ministarstvu pravde, na svim organima koji su mogli imati veze sa tim, do dana današnjeg ne znamo šta je sa tim sudijom, a znamo da predmet po žalbi još drži u fioci. Da li je tako Zorane? Još drži u fioci, tri i po godine.
Preporučuju vam samostalnost pravosudnog budžeta. Pričah lično Mlađanu Dinkiću, u ime poslaničke grupe SRS, ovde pre pet dana, kada smo govorili o budžetu za 2006. godinu, pričala sam da mora da ima pravosudni budžet i da ne sme ministar pravde, ministarstvo niti bilo ko iz izvršne vlasti da može da vrši uticaj na pravosuđe zato što im on deli plate, povećava ili smanjuje. Naravno, nisu nas slušali.
Kao, prihvatićete ovu strategiju. Šta će vam strategija kada nećete delove iz nje da prihvatite ili kada već niste prihvatili kada smo vas mi upozoravali na to, kada smo vas upozoravali kada je bilo govora o sudskim taksama i na koji način treba da se ubiru sudske takse, na koji način da se troše sudske takse. To vas nije briga, vi gledate svoje.
Kada dođe i kada vam neko drugi sa strane kaže da to morate, onda to formalno prihvatate, a u suštini ništa niste prihvatili i opet će neka kontrola i supervizija kada vam dođe iz Evrope, opet će da vam kaže da vam stanje u pravosuđu ne valja, zato što ništa od ovoga što vam oni preporučuju, a što mi pričamo ovde, ubismo se pet godina pričajući kada je pravosuđe u pitanju, a vas baš briga za to.
Kažu vam, obezbeđivanje efikasnosti izvršenja sudskih presuda, suzbijanje korupcije unutar sudske uprave, sve vam to govorimo i to je delom vezano za sudske takse i za ono što smo vam pričali.
Onaj službenik kada radi za nekih, a mislim da je plata u sudskoj upravi ovih ljudi koji rade u pisarnici, desetak hiljada dinara, njega baš briga da li će da naplati sudsku taksu od 50.000 dinara.
Sudija mora da vodi postupak, bez obzira da li je taksa plaćena ili ne. Imamo astronomske sudske takse. Neko ih plati, neko ih ne plati. Onaj ko ih plati nema pojma gde su otišle. Nema samostalnog pravosudnog budžeta da se zna da su te takse u tom budžetu, da će se vratiti kroz plate i sudijama, i stručnim saradnicima, i zaposlenima u pravosuđu.
Veliki je teret u sudovima na stručnim saradnicima, to kolege pravnici, advokati, bivše sudije odlično znaju. Znaju da stručni saradnik obradi gotovo ceo predmet, sudija samo radi ono što se radi u sudnici, a plata im je negde 1,5 put veća, sudijama nego stručnim saradnicima.
Naravno, ne mislim da je plata sudijama velika. Naprotiv, veoma su male plate u pravosuđu, a videli smo i kroz budžet da nije planirano neko značajno povećanje.
Opet naglašavam, samo da se pozabavite sudskim taksama, da nam neko kaže koliko je to tačno sredstava koja bi mogla da uđu u taj budžet. Naravno, ne naplati se ni 20-30 posto taksi i onda imamo sve ove probleme koje imamo.
Dame i gospodo, naravno da ćete glasati za razrešenja, pogotovo ovih ljudi koji odlaze u penziju. Nemamo prava da njih na bilo koji način sprečavamo, mada bi bilo dobro da, kad neko odlazi u penziju, pre nego što ode, da Odbor za pravosuđe i upravu, da Visoki savet pravosuđa, da deo Ministarstva koji se bavi tim poslom, obavesti o svom prethodnom radu, da vidimo koliko te sudije koje odlaze u penziju ostavljaju predmeta u fioci, koliko predmeta su namerno sklonili, koliko je predmeta starijih, ako su parničari, 15, 20 godina, kakve "koske", kako se kaže u pravosuđu, ostavljaju kolegama koji će doći posle njih. Dakle, moramo sve to da znamo pre nego što glasamo za ove predloge.
Pogotovo insistiram i predlažem vam da ne glasate za razrešenje Gordane Mihailović, dok ovoj skupštini ne položi račune, dok ne kaže kako je radila, kako su nestale pare u Drugom opštinskom sudu, kako je naplaćivala samo SRS po sto dinara po potpisu, potpuno mimo odluke Ministarstva, kada su se sakupljali potpisi za kandidaturu za predsednika, pa je posle morala te pare da vrati zato što je doneto takvo rešenje u Ministarstvu pravde, dok nam ne kaže kako je otrcavala srpsko pravosuđe i svoje kolege po belom svetu, šta je sve radila u Društvu sudija, šta je obećala da će da uradi kada su je nezakonito vratili 2001. godine, onaj bivši sastav Skupštine.
Dakle, na mnogo pitanja ta gospođa mora da nam odgovori pre nego što joj kažemo da je razrešavamo te sudijske funkcije, jer njoj je, posle svega što je radila i kako je radila, nagrada da više ne bude sudija. Otići će u advokate, čeka je Biljana Kovačević Vučo, Kandićka, ostale. Imaće šta da radi, biće, kako oni kažu, "borkinja" za ljudska prava svih drugih osim Srba, i dalje će da priča o Haškom tribunalu ono što je do sada govorila.
Mi mislimo da ta žena ne može biti ni advokat, a kamoli sudija, ali insistiramo da položi račune pred ovim parlamentom, jer parlament je birao za sudiju, parlament će da je razreši onda kada budemo imali jedan ozbiljan razgovor s njom.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović, pa potom narodni poslanik Hranislav Perić, pa narodni poslanik Miljko Četrović i Momir Marković, poslednji prijavljeni govornik na listi.

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, možda je šteta što i danas sa nama nije ministar pravde, gospodin Stojković, jer mislim da je danas idealna prilika da završimo onu raspravu od juče, pa da i u svetlu onih odredbi te vaše čuvene nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i svega onoga što ste tamo napisali o našem pravosudnom sistemu razmotrimo danas i ovaj predlog za prestanak sudijske dužnosti.
Mi danas ovde imamo odluku o prestanku sudijske dužnosti sudijama sudova opšte nadležnosti, od opštinskog suda, preko okružnog, pa do Vrhovnog, ukupno sedam sudija. Mislim da u ovom trenutku ima dosta toga što bi trebalo reći, a čime se ove odluke ni na koji način nisu bavile.
Dobro bi bilo da nam je tu predstavnik Visokog saveta pravosuđa, odnosno Velikog personalnog veća ili bar gospodin Stojković, kao ministar pravde, pa da vidimo šta je od onoga što je odavno detektovano kao rak-rana srpskog pravosuđa rešeno u ovih pet godina, bogami i nešto duže, od kako je, po vama, zavladala ta demokratija. Mi mislimo da je to revolucionarna demokratija, odnosno samo po sebi negacija demokratije.
Kada se pogledaju preporuke date u jučerašnjem dokumentu, gde vi kažete da je neophodno uspostaviti jasne i jedinstvene kriterijume za predlaganje i izbor za sudije i nosioce javnotužilačkih funkcija i za njihovo razrešenje. Praktično, u ovom slučaju kada neko na lični zahtev poželi da prestane da bude sudija, malo je toga što mi, kao Narodna skupština, možemo da uradimo, jer ne možemo naterati nikoga da protiv svoje volje vrši sudijsku funkciju, niti to bilo ko ovde želi da radi.
Ostaje činjenica da su neke od ovih sudija odavno prestale da se bave sudijskim poslom. Najočigledniji je primer Gordane Mihailović. Odavno je ona prestala da bude sudija, još onim razrešenjem.
Naknadno ste je vi, protivzakonitom i protivustavnom odlukom, ponovo vratili u srpsko pravosuđe, dali joj mogućnost da ponovo nosi naziv sudija, ali jasno je da se ona od suštinskog vršenja sudijske dužnosti, presuđivanja i rada po predmetima odvojila mnogo ranije nego što je podnela ovaj zahtev za razrešenje.
Ovim je na najjasniji način rečeno da ona više nije bila u stanju da obavlja sudijsku funkciju, niti je to nešto što je bilo u sferi njenog obrazovanja. Jednostavno, ovde se vidi da ona, ukoliko nije mogla da bude izabrana, od strane Narodne skupštine, da bude predsednik Drugog opštinskog suda, da više nije želela ni da vrši sudijsku funkciju.
Ono što takođe treba znati je i to da su postojala određena veća u Drugom opštinskom sudu u koja su raspoređivani svi predmeti koji su bili malo škakljivije prirode. Dvoje sudija je sudilo te predmete i oni su bili tako koncentrisani da se njima može lako manipulisati, jer nikada nad celim Drugim opštinskim sudom ili bilo kojim, pogotovo ako se radi o većim sudovima, ne možete imati kontrolu.
Sada je jedno takvo veće ostalo upražnjeno i već mesecima stoje i čekaju određeni predmeti, jer nema sudije koji je zadužen za to veće. Pojavio se problem i sada se čeka da se vidi ko će od sudija preuzeti na sebe da nastavi ono što su prethodni radili, odnosno nisu radili, postupali, odnosno nisu postupali u određenim predmetima.
Naravno da mi principijelno smatramo da Gordana Mihailović ne treba da bude ni sudija Drugog opštinskog suda, a svakako ne predsednik tog suda. Mi smo to više puta ponovili. Isto tako, tačno je ovo što je gospođa Vjerica Radeta rekla, da bi bilo neophodno da se na ovome ova priča ne završi.
Sve one kritike koje smo mi upućivali, koje su bile suštinske prirode, ne bi trebalo da budu obrisane ovim potezom i njenim zahtevom za razrešenje, jer upravo ovo, po nama, predstavlja najbolji dokaz da je ono što je izneto od strane poslaničke grupe SRS u raspravi povodom izbora predsednika sudova bilo apsolutno istinito.
Dobro bi bilo da nam se kaže šta podrazumeva ministar ovde kada kaže da je neophodno uvođenje disciplinske odgovornosti nosilaca pravosudnih funkcija. Ono što mi mislimo to je da je uvođenje bilo kakvih disciplinskih postupaka, pogotovo u srpskom pravosuđu, potpuno neprimereno, da bi to moglo da služi jedino za obračun sa sudijama, pre svega sa onima na koje se ne može uticati.
Jer kako ćete voditi disciplinske postupke i za koje to prekršaje protiv sudije koji treba da sudi npr. nekome za najteža krivična dela, na koji ćete način vi to njega disciplinovati, koje će to sankcije biti, u kojim će se slučajevima ti disciplinski postupci pokretati.
Ili vi želite da na taj način praktično izvršite aboliciju određenih sudija, pa da kada neko ne izvršava svoje sudijske dužnosti, kada ne postupa u skladu sa zakonom, kada ne zakazuje pretrese u roku, kada ne izrađuje presude u roku, da mu eventualno te neke prekršaje i ponašanje koja bi trebalo da budu osnov za pokretanje postupka za razrešenje određenog sudije, vi jednostavno kroz taj disciplinski postupak provučete, pa mu izreknete tamo neku opomenu.
Imajući u vidu kakve ste druge postupke predlagali, to bi verovatno bila ne javna opomena, od koje bi on sigurno pretrnuo i nastavio da radi onako kako je radio do tada, ali bi vi imali pokriće, pa rekli da ste vodili protiv tog sudije disciplinski postupak, uradili ste ono što imate mogućnost da uradite.
Ono što bi trebalo da se događa danas u srpskom pravosuđu, o čemu bi mi trebalo da raspravljamo, to su svakako zahtevi za prestanak sudijske funkcije, ali ne na osnovu ličnog zahteva, nego u skladu sa Zakonom o sudijama, pre svega razrešenje onih koji ne obavljaju svoj posao kako treba, a ima dosta takvih.
Dok god se takvi predlozi ne budu našli na dnevnom redu, mi ćemo imati u pravosuđu ovakvu situaciju, ovakvo stanje kakvo danas imamo, a ja ću se opet vratiti na par kvalifikacija koje je sama vladajuća koalicija dala u jučerašnjem predlogu za nacionalnu borbu protiv korupcije.
Onda kažete uvođenje preventivnih mera i kontrolnih mehanizama za sprečavanje sukoba interesa nosilaca pravosudnih funkcija.
Da li ste ovde mislili na Gordanu Mihailović, da li ste mislili na njene angažmane u brojnim nevladinim organizacijama, na seminare, na Društvo sudija i ostale nevladine organizacije, koje su svemu služile sem napretku srpskog pravosuđa.
Kažete zabrana političkog delovanja nosilaca pravosudnih funkcija. Političko delovanje nosilaca pravosudnih funkcija zabranjeno je i danas, i mi smo to već u više navrata jasno i rekli, ali ono što nedostaje to je sankcija za one koji, pored jasne i striktne zabrane, nastavljaju da se bave političkim radom, koji daju političke izjave kada je nekoj od stranaka to potrebno.
Naročito ukoliko se radi o Demokratskoj stranci, kada Demokratska stranka najavi da bi mogla da podnese zahtev za ocenu ustavnosti ili zakonitosti neke odredbe, onda se već javljaju unapred neke sudije koje daju, iako ih niko nije pitao, svoje mišljenje, iako se zna koja je procedura da Ustavni sud da svoje mišljenje po bilo kom pitanju, e onda se oni pojavljuju ili u "Peščaniku" B92 ili u nekoj sličnoj emisiji, pa lepo iznose one stavove kakvi bi mogli da odgovaraju određenoj strani.
Setite se da je za neka pitanja, kao što je npr. zahtev Srpske radikalne stranke za ocenu ustavnosti odluke o uvođenju vanrednog stanja, kada je 12.000 ljudi bukvalno zatvoreno bilo, bila su im oduzeta sva građanska prava, Ustavnom sudu bilo potrebno oko dve godine da reaguje i da kaže ono što smo svi mi znali od prvog trenutka, a to je da ta odluka o uvođenju vanrednog stanja nije u skladu sa Ustavom.
Jednostavno, vi dve godine nakon uvođenja vanrednog stanja više niste imali ni potrebu praktično za donošenjem jedne takve odluke.
Jedine posledice koje će ta odluka doneti su velike naknade štete koje će morati da plati Republika Srbija svima koji su mimo Ustava, mimo zakona, mimo svih evropskih konvencija i konvencija UN koje smo ratifikovali, bili zatvoreni i kojima su bila uskraćena osnovna ljudska i građanska prava.
U nekim drugim slučajevima, kao što je npr. bio Zakon o pravima porodica optuženih pred Haškim tribunalom, tada je zbog velike hitnosti, jer je mogla da dođe budućnost države u opasnost po mišljenju Ustavnog suda, ukoliko se nekim porodicama isplati po 200 evra mesečno, to je moglo do nesagledive i neotklonjive štete da dovede, onda je praktično preko noći reagovao Ustavni sud, donosio privremenu meru, iako na tako nešto nema pravo, jer Ustavni sud nema ovlašćenje da kompletne zakone proglašava neustavnim, već može privremenom merom samo sprečiti sprovođenje u delo pojedinačnih akata donetih na osnovu zakona.
Podsetiću vas da na osnovu tog zakona ni jedan pojedinačni akt nije donet. Jednostavno, Ustavni sud je na tom primeru pokazao svoju pravu prirodu.
Trebalo bi da se i vi iz vladajuće koalicije malo, u svetlu novih činjenica, odredite prema takvim postupcima i prema onima čija su prava ugrožena pred Haškim tribunalom, jer podsetiću vas juče je Haški tribunal doneo odluku koja na najbolji način pokazuje i oslikava njegovu pravu prirodu, a to je da je to politički sud, koji je napravljen kao pomoćni organ izvršnog organa, što je pravno potpuno nakazno i koji jedino služi da se Srbima nametne krivica za raspad bivše Jugoslavije, za ratove koji su vođeni na tom prostoru, a da se opet neki drugi i njihovi nalogodavci te odgovornosti oslobode.
Da li će naša država reagovati na bilo koji način na oslobađanje ovih albanskih zločinaca i njihovo oslobađanje od odgovornosti?
Mislim da neće, kao što ni na koji način nije reagovala kada je svojevremeno Ramuš Haradinaj pušten, pa kada je onda doneta odluka da on ne samo što treba da se brani sa slobode, već može za to vreme da se bavi politikom.
Ali, ne znam da li je uopšte uputno da mi postavljamo takva pitanja, imajući u vidu da je Vojislav Koštunica abolirao oko 2.000 albanskih terorista i zločinaca koji su ubijali srpski narod, koji su pravosnažno osuđeni u skladu sa svim međunarodnim i domaćim pravnim normama, kojima je bilo priznato pravo na brzo i ekspeditivno suđenje, koje se evo dr Vojislavu Šešelju ne priznaje.
Podsetiću vas da ste vi pretpostavku, prezumpciju nevinosti, koja postoji svuda u svetu, izokrenuli, pa kod vas postoji pretpostavka krivice, pa ste rekli, neka ide lepo u Hag i neka tamo dokaže svoju nevinost. Otišao je dr Vojislav Šešelj u Hag, ali evo već tri godine njemu ne dozvoljavaju čak ni da svoju nevinost dokazuje.
Onda ste tim albanskim zlikovcima, koji su imali pravo na advokata, iako su imali pravosnažne osuđujuće presude, lepo dozvolili da se vrate na Kosovo i Metohiju, da učestvuju u novom proterivanju srpskog stanovništva 17. marta, ali zato državna zajednica Srbija i Crna Gora i Republika Srbija ne čine ništa da zaštite prava svojih građana i da podignu glas, da kažu - našem građaninu, dr Vojislavu Šešelju, ne priznaje se pravo na advokata, njemu se ne priznaje pravo da se sastane sa svojim pravnim savetnicima.
Evo, tri godine će proći otkako je dr Šešelj u Hagu, ne dozvoljavaju mu da se sastane sa Aleksandrom Vučićem, koji je jedan od njegovih pravnih savetnika, koji bi trebalo da napravi određene filmove i montira materijale vezane za njegovu odbranu. To je nemoguće, jer između njih ne postoji nikakva komunikacija.
Haški tribunal, i to ne čak Haški tribunal, ne radi se o odlukama pretresnog veća, žalbenog ili bilo kog drugog, već Sekretarijat Haškog tribunala ne dozvoljava Aleksandru Vučiću da otputuje u Holandiju. Dakle, ne radi se tu ni o problemu sa vizama, mogao bi Aleksandar Vučić da dobije vizu za Holandiju, ali mu Sekretarijat Haškog tribunala ne dozvoljava da uđe u pritvorsku jedinicu UN i da se sastane sa dr Vojislavom Šešeljem.
Mislim da bi trebalo da pokažete brigu o svim građanima Republike Srbije. Uostalom, svi ste navodno demokrate. Rekli ste da ćete se podjednako zalagati za prava svih, da ćete brinuti o državi, o građanima Republike Srbije. Mislim da bi krajnje vreme bilo da to pokažete na jedan odgovarajući način.
Dakle, da se na bilo kom mestu, kada već imate te vaše izvanredne međunarodne kontakte, zapitate šta se dešava sa našim građanima. Da li je briga o Vojislavu Šešelju i vaše zanimanje za njega i njegovo zdravlje, kao i za zdravlje svih ostalih koji se nalaze pred Haškim tribunalom, prestalo onog trenutka kada ste ih Hagu isporučili, neke sa kesom na glavi, neke bez kese. Jednostavno, to vaše ponašanje je potpuno nedopustivo.
Da se vratim ovom predlogu. Kažete da ćete obezbediti odgovarajuće zarade i uslove za rad nosilaca pravosudnih funkcija. Moram da kažem da je prošlo dosta vremena i od tog čuvenog Batićevog poziva i objave narodu da će sudijama biti date plate od 1000 evra, a to ne samo da nije proizvelo efekte nikakve, u to vreme su bile marke, ne evri, proizvelo je samo kontraefkete.
Dakle, u to vreme sam radio u Prvom opštinskom sudu i znam kako je bilo sudijama da svakodnevno odgovaraju na napade stranaka koje su govorile - šta hoćete, iovako ništa ne radite, imate ogromne plate, pravosuđe je u raspadu, presude kasne, sve kasni. Jednostavno, nije bilo nikakvih uslova za rad. Sudije su preopterećene predmetima i jednostavno treba reći da ima dovoljno dobrih sudija. Nije tačno da su sve sudije korumpirane, da ne valjaju.
Ali, isto tako je jasno da imate danas problem u mnogim sudovima, da ne možete da nađete rešenja ni za predsednike sudova, da se najbolji kandidati, odnosno oni koji bi bili možda najbolje rešenje za predsednike određenih sudova, ne žele da se prijave i ne žele da obavljaju taj posao, zato što moraju da budu politički podobni, zato što moraju da se učlane u određene organizacije u koje ne žele. To je ono što dovodi naše pravosuđe u ovakvu situaciju u kakvoj se danas nalazi.
Da bih ostavio mojim kolegama nešto vremena da kažu po nekoliko reči o ovome, završiću. Mislim da bi Odbor za pravosuđe i uopšte Narodna skupština Republike Srbije, kako ste ovde proklamovali, da treba da pojača tu svoju nadzornu funkciju, ali da bi se to uradilo, mi smo iz poslaničke grupe SRS spremni, ali da bi to bilo izvršeno, morali biste da date Odboru za pravosuđe da raspravlja malo više o nekim stvarima i o nekim sudijama.
Podsetiću vas da ste vi, ukidanjem Skupštini prava da predlaže sudije, dakle, da predlaže izbor i razrešenje nosilaca pravosudnih funkcija, izbili jedan jak adut iz ruku i ostavili Narodnu skupštinu bez mogućnosti bilo kakve kontrole. Sećate se kakve su histerične reakcije pojedinih lica i organizacija bile kada je i to malo prava koje Narodna skupština ima koristila, a to je da ne izabere eventualno neke od onih koji su predloženi. Do prave euforije je došlo kada nismo izabrali sve predložene kandidate. Onda su se neki pitali, ko su ti u Narodnoj skupštini da ospore naše predloge.
Ukoliko želite ozbiljno pravosuđe, ukoliko želite da se situacija u pravosuđu popravi, da stanje bude mnogo bolje nego do sada, da postoji odgovornost sudija, treba i u nekim narednim momentima da imate malo više sluha za one predloge koje smo mi davali. Već su, nažalost, u ovoj strategiji uključeni neki predlozi SRS, kao što je stalnost zamenika javnih tužilaca i neki drugi.
Kada smo ovo predlagali, u vreme kada su donošeni odgovarajući zakoni, vi ste bili protiv toga, sada ste uvideli da smo u pravu.
Nemojte na naše predloge gledati samo na predloge opozicije. Mi svoju ulogu shvatamo veoma ozbiljno, svesni smo da ćemo za koji mesec biti u poziciji da vršimo tu vlast. Jednostavno, ne želimo sami sebi sutra da otežavamo situaciju, već upravo ovakvim konstruktivnim predlozima želimo da što veći deo posla, koji nas sutra čeka, obavimo već danas.
Dakle, i gospodinu Palaliću, kao predsedniku Odbora za pravosuđe i upravu i svima vama iz vladajuće većine želim da poručim da malo više pažnje pridate predlozima SRS, i da se na Odbor za pravosuđe i upravu malo ozbiljnije shvati uloga i Narodne skupštine i narodnih poslanika, a onda će i predstavnici Visokog saveta pravosuđa potpuno drugačije gledati na nas. Hvala.
...
Srpska radikalna stranka

Stefan Zankov

Srpska radikalna stranka | Predsedava
Hvala, gospodine Šaroviću.
Reč ima narodni poslanik Hranislav Perić, a neka se pripremi narodni poslanik Miljko Četrović.

Hranislav Perić

Socijalistička partija Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi potpredsedniče, danas govorimo o pravdi i pravosuđu. Pravda i pravosuđe ima ih i u ovoj Evropi, gde se zalažete da nas odvedete, pa sam danas hteo da govorim o tome, ali ovde nema nikoga iz pravosuđa. Predsednik Skupštine uvek, kada treba da preuzme neku obavezu, često izađe. Ovo ne govorim zbog njih, ali ću reći, pa neka javnost u Srbiji sazna o ovim događajima.
Juče je jedan sud, u koji se vi kunete, doneo odluku da oslobodi zločince koji su učinili zločin nad Srbima. Valjda vam je sada jasno šta je Haški sud i kome će suditi Haški sud. Haški sud će suditi samo Srbima i Srbiji. Godine 2000. Vlada Srbije je na nezakonit i neustavan način isporučila svoje političke protivnike Haškom sudu ili Haškom tribunalu.
Gospodine predsedniče, a molim potpredsednika da prenese Markoviću, posle jučerašnjeg dešavanja u Haškom sudu, posebno ono što se juče dogodilo na Kosovu, vi ste morali da prekinete ovo zasedanje i na novoj sednicu uvrstite u dnevni red inicijativu koju ste dobili od 25.000 građana Srbije da se Slobodanu Miloševiću omogući lečenje u zemlji.
Da li vam je svejedno da se bolesnom čoveku sudi? Da li svaki naš građanin Srbije ima pravo na zdravlje? Gde su tu ljudska prava za koja se ova vlada zalaže, gde ima mnogo stvorenih organizacija koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije?
Za šta ih plaća ova država, za koja prava, čija prava?
Kada bi ušli dublje u tu analizu ispada da sve te nevladine organizacije, koje primaju dobre pare, bore se za neka tuđa, a ne srpska prava. Puštanjem na slobodu albanskih zločinaca je poruka vama u vlasti šta će biti sa Kosovom, ima li ova država funkcionere koji treba da se oglase po ovom pitanju.
Svima u zemlji je jasno da je zahtev koji bi došao od Karle del Ponte ili Solane, svi bi se vi polomili od žurbe da te zahteve ispunite. Molim državno rukovodstvo da najzad počnu da brinu o Srbima i Srbiji, i ako je glavna muka od svojih, dosta je. Povodom jučerašnjih događaja, gde je pucano u nedužnog mladića kao u životinju i jutrošnjih događaja u Gračanici, gde ima dosta povređenih, tražimo od vas da prekinete sednicu i od nadležnih organa zatražite informacije i informišete poslanike i javnost šta se to događa na delu teritorije države Srbije?
Danas se održava protest Srba na Kosovu i Metohiji u 12,00 časova i mi bi trebalo kao Skupština da se izjasnimo i podržimo taj protest naših građana koji su u životnoj opasnosti. Krajnje je vreme da preduzmete određene zakonske mere i uputite demarš međunarodnim mirotvorcima o ugroženosti Srba na Kosovu.