TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 21.06.2007.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

21.06.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 14:50 do 22:10

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Dame i gospodo narodni poslanici, poslanici SRS-a su dovoljno govorili o budžetu, govoriće i dalje. Videćete da iz te rasprave proističe naš odnos prema prihodima i rashodima, naša želja da to sve bude apsolutno pod kontrolom Narodne skupštine, i dok smo u opoziciji i kad budemo na vlasti.
Samo želim da ukažem na nekoliko problema koje nam stvarate ovakvim donošenjem budžeta. Nije slučajno Ustavni zakon za sprovođenje Ustava predvideo neophodnost prvog i drugog zasedanja, u kojima se donose mnogi zakoni. Predvideo je to i zbog budžeta.
Očekivao sam da će budžet biti donet ranije, pa da ćemo morati da vršimo rebalans, da prilagođavamo budžet novoj državi koju Ustav stvara. Međutim, mada imate novu državu, vi niste prilagodili aparat Ustavu, a budžet biste da donesete za aparat koji ćete prilagoditi Ustavu.
Zato vam kažem da je nemoguće diskutovati o troškovima predsednika Republike, zato što niste doneli zakon o predsedniku Republike. Samo Bog zna koliko troškova će imati predsednik Republike u obavljanju svojih poslova, pošto su ti poslovi, generalno, predviđeni Ustavom, a nikada razrađeni zakonom.
Vi kažete - za njegov zakonodavni deo, za deo za spoljne poslove. Po kom zakonu?
Koliko će tih obaveza biti, koliko će biti stalno zaposlenih kod predsednika Republike?
Dalje, Ministarstvo odbrane. Ne samo što je pitanje na koji ste način došli do sredstava predviđenih za finansiranje Ministarstva odbrane, već se postavlja pitanje po kom zakonu ste zamislili Ministarstvo odbrane?
Kada vam je Skupština odobrila zakon o odbrani? Tu spada i finansiranje Vojske. Kada vam je Skupština odobrila zakon o Vojsci?
Vi znate kako se budžet pravi - finansirate obaveze nastale zakonom. Kojim zakonom je nastala obaveza finansiranja Vojske, odbrane, predsednika Republike, MIP-a?
Gde vam je zakon o spoljnim poslovima? Po kom osnovu ste izmislili ovde MIP, kada uopšte nemamo zakon o spoljnim poslovima? Koliko će biti predstavništava, koliko će predstavništava raditi za više zemalja, koliko para ima država da nam da za to.
Dalje, u svakoj glavi, u svakoj funkciji, skoro svih ministarstava, imate tu čuvenu, mislim, klasifikaciju 551, u kojoj pominjete (naravno, i zakon o Skupštini, u pravu ste, samo vi se s tim sprdate, a ja o tome razmišljam ozbiljno i u tome je samo razlika između nas), sredstva iz Nacionalnog investicionog plana, pa ćemo tako odbranu finansirati iz Nacionalnog investicionog plana.
Da vas podsetim da ste za finansiranje odbrane odredili 400.000.000 neutrošenih sredstava iz prošle godine. Pa, kakva je to odbrana u kojoj je ostalo neutrošeno 400.000.000 sredstava, a vojska gladna, nenaoružana, gola i bosa. Decu puštaju u petak kući, da se vrate što kasnije, u nedelju, da ne bi jeli dva dana u kasarni.
I, ono što je najsmešnije, odredili ste 18.000.000 dinara za finansiranje nabavke knjiga za bibliotečku delatnost u Srbiji, za sve biblioteke, za sva izdanja i za sva vrhunska ostvarenja u Srbiji u 2007. godini, a nije vas sramota da sledeća rečenica glasi: "a iznos od 90.000.000 namenjen je za održavanje dvorskog kompleksa Beli dvor na Dedinju".
Koga ste vi pitali da li Srbija želi da finansira dvorski kompleks i dvorske lude na Dedinju iznosom od 90.000.000 dinara u ovoj godini? Kakav dvorski kompleks? Zašto to izdvajate od bilo kog drugog muzeja?
Tamo vam živi neki vaš prestolonaslednik, nahvalio se pre jedno mesec dana na televiziji kako nije mogao ni da potroši pare prošle godine. Promenio krovove, promenio fasadu, promenio stolariju i nije mogao da potroši pare.
Vi njemu još 90.000.000 da bi vas nekoliko puta godišnje pozvao na nekakve prijeme, da se predstavi kao dobročinitelj ove Srbije, ona njegova gospođa da kupi romskoj deci po jednu lutkicu, da se tamo slika sa decom iz Zvečanske i sa drugom decom, a mi da damo 90.000.000 za održavanje, i još kažete - dvorskog kompleksa.
Otkuda nama dvor, otkuda nama kralj? Mi tamo imamo jednu zgradu koju ste dali na korišćenje jednom građaninu Srbije. Pitanje je kada ćete zbog toga da odgovarate. Mogao je da bude smešten i u dvosobnom stanu. Uostalom, mnogim građanima oduzeta je sva imovina, još im ništa niste vratili, kud vratiste baš ovom građaninu Engleske, i to baš ovom građaninu Engleske?
U jednoj zemlji republikanskog uređenja, koju je potvrdio i novi ustav, vi na državnoj televiziji nazivate jednog smešnog čoveka prestolonaslednikom. A koga će da nasledi, Vojislava Koštunicu ili Borisa Tadića, jer to su jedine dve funkcije koje bi neko mogao u Srbiji da nasleđuje?
Taj nacionalni investicioni plan, u kome trošite ogroman novac, zaista sam mnogo drugačije zamišljao. Moram da vas pitam kako će Ministarstvo odbrane da stvori novu vrednost koristeći sredstva Nacionalnog investicionog plana?
Ova vaša ujdurma sa kupovinom mobilne telefonije u Republici Srpskoj predstavljena je kao veliki patriotski čin, a, u stvari, Siti banka finansira to sve da bi dobila sve prostorije Nacionalne štedionice, naše prostorije po Srbiji. Ali, Vlada Republike Srpske je izašla pred Skupštinu Republike Srpske sa zakonom o trošenju i ulaganju sredstava dobijenih privatizacijom mobilne telefonije. I, rekli su - sva sredstva dajemo privredi, sa kamatom od 4% godišnje.
Znači, oni planiraju da to ulože, da im to privreda vrati, da mogu da ulažu i dalje. A u šta vi ulažete Nacionalni investicioni plan? U sva ministarstva u Srbiji, koliko se koja stranka izborila za te pare. Neko dobio 15 miliona, neko dve milijarde, neko 10 miliona, neko milion, nije ni bitno.
Koja je namena tih sredstava, ne zna se, ne zna ni ministar finansija. Onaj koji bi trebalo da brine o državnoj kasi, ne zna kako će koje ministarstvo to da potroši, odnosno da li će da mu vrati taj novac. Da li je to novac namenjen da bude potrošen, ili da bude pozajmljen, da se stvori nova vrednost i da novac bude vraćen?
Znate, najlakše je rasipati. Prodaš dobru njivu i menjaš ogradu kod kuće.
Ministarstvo prosvete - sredstva iz Nacionalnog investicionog plana. Ako nemate para da finansirate prosvetu, recite to ovde u Skupštini - izvinite, budžet je mali, prihodi su mali, ne možemo da finansiramo školovanje dece. Naći ćemo vladu koja može.
A ne da kažete - moći ćemo da finansiramo školovanje dece, ali moramo da prodamo EPS, pa moramo da prodamo NIS. I, šta ćemo posle da prodamo, goli i bosi kao pištolji, potrošene pare dobijene privatizacijom, baš vas briga.
Ministar finansija Božidar Đelić, čim mu je prestao mandat, počeo da zarađuje pare po osnovu prethodnog mandata. Danas ga štiti imunitet u Vladi od svega onoga što je uradio kada nije bio ministar.
Postavlja se lepo pitanje, kad sarađujete sa raznim bankama, da li to spremate sebi zaradu za vreme kada ne budete ministri? Tako su radili Đelić i Pitić.
Gde vam je onaj bivši ministar energetike iz te vrle Vlade Zorana Đinđića? Prodaje pola Beograda. Odakle mu, odakle njemu ta lokacija na izlazu iz Beograda, koju sad pretvara u neke mega markete i prodaje, krčmi? Da li mu je to deda zaradio u Kanadi, dok je prao sudove?
Najlakše je ovako, napišeš knjižurinu, neće poslanici to da čitaju, neće toga da se sete, još ako im je damo 15 sati pred sednicu, hajde, majčini sinovi, da to pročitaju.
Ja vam kažem, vršenje vlasti u Srbiji nije samo način da se zaradi novac. To ste vi, od 2000. godine naovamo, zamislili kao dobar način. Ima vas desetak, nema više tzv. ekonomskih stručnjaka, i zna se i ko vam je tata. Jedno vreme je bio u istoj zgradi u kojoj i Ministarstvo za privatizaciju, išli ste kod njega na sprat da vam izdaje naloge, da procenjuje vaš rad, da kaže ujutru šta je smozgao u toku noći da se proda, preko ovog sadašnjeg ministra, koji tada nije bio ministar, ali je vrlo dobro služio svim dosadašnjim vladama.
Da sam ja bio direktor Agencije za privatizaciju, ja bih izašao ovde i rekao - dame i gospodo, prodali smo toliko i toliko preduzeća, Srbija je sada bogatija za toliko i toliko, za toliko i toliko novih radnih mesta, za nove kapacitete, proizvodimo to, to i to.
Čime da se pohvalite vi koji ste privatizovali stotine preduzeća?! Šta radi u Srbiji od tih privatizovanih preduzeća? Sve vaši prijatelji, sve vaši kompanjoni, stranački prijatelji, mecene iz inostranstva, sponzori iz inostranstva, Srbija na rasprodaji. E, tako vi donosite ovaj budžet. Proći će to, sigurno, ima vas dovoljno koji morate da glasate za ovo, ali dobro razmislite čemu služi budžet. Da se pare, teško stečene među građanima, potroše na lak način?!
Baš me briga za avio-službu, vozili ste se avionima i ranije. Više bih voleo da vam svima država kupi po avion, pa da vas niko ne kupi za prevoz. Voleo bih da vam država kupi sve što vam treba. Više volim da je Božidar Đelić rekao - dajte mi 500.000 evra dok sam ministar, nego što je uzeo 11 miliona evra od privatnika. Ali, vas baš briga, vama je ovo teret, gospodo ministri, teret vam je da vršite javnu funkciju.
Najlepše je biti sakriven, sve ti je pod rukom, sve pod kontrolom, a ne pojavljuješ se u javnosti.
Ovo je sada dug, gospodine ministre, ovo je vaš dug prema onima koji su vas postavili na jedno izvanredno mesto na kome ste žarili i palili. E, sada ste došli na skupštinsku govornicu, pred poslanike, koji žele da čuju od vas i ponešto drugo.
Budžet ste skrojili, bilo je rata oko budžeta, svako je vukao na svoju stranu, bogzna kako će doći do realizacije budžeta. Budžet vam je potreban da ne biste i vi upali u zamku vanustavnog privrednog finansiranja od 30. juna. Ja to sve razumem.
Samo jednu stvar da znate, ovo je ogroman novac i znate ko vam taj novac donosi – sirotinja.
Ovo je vaš uvoz robe, koji nas je preplavio i koji je zatvorio naše fabrike. Ovaj budžet je stvoren potrošnjom, a ne proizvodnjom. To tako neće moći dugo da ide.
Još neko vreme će narod za vas da radi i da zarađuje, da odvaja, a onda više neće imati od čega da plati. Taj dan je veoma blizu. Taj dan vi, surovi monetaristi, uopšte ne umete da predvidite i ne znate da kažete - dosta je, sad ću da stanem, preterao sam.
Vi živite u oblacima, vi se družite samo jedni sa drugima. Pođite malo, vi koji tvrdite da se u Srbiji mnogo bolje živi, da Srbija napreduje od kako ste vi došli, među običan svet. Ali, tamo se predstavite.
Recite, pošto ste se dosad lepo sakrivali, niko vam ne zna lik, recite - ja sam ministar finansija koji će sada da vas davi.
Nemojte da nam prosipate priče o pomoći određenim kategorijama građana, kada vrlo dobro znate da Ustav to ne dozvoljava. Nemojte da lažete našu decu da ćete im prvi stan osloboditi poreza, zato što vam to neće dozvoliti Ustavni sud, kakav god da bude. Reći će vam, a zašto ne svakome prvi stan?
Zašto ne onome ko pravi kuću, zašto ne onome ko na selu pravi kuću? Što njega ne oslobodimo poreza? Što samo prvi stan? Pa će onda reći, pa zašto ne i penzionerima? Zašto ne osloboditi penzionere, pa taj stan će naslediti neki mladi bračni par?
Razmislite malo šta u Ustavu piše. Jeste li dužni da nas razdvajate ili ste dužni da nas izjednačavate?
Spuštajte te poreske obaveze na što veći broj građana Srbije, ali, zato, umanjite i otimajte od onih od kojih do sada niste otimali. Nekima niste ni smeli.
Najlakše je oteti sirotinji. Najlakše je nastaviti ono što je nekad bila neminovnost - da ne uplaćujete ni poreze ni doprinose, i sada se to radi. Najlakše je da pobegne neko u sivu ekonomiju, a vi da se natovarite na 10-15 preduzeća.

Oliver Dulić

| Predsedava
Vreme, gospodine Nikoliću.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Evo, završavam, neka mikrofonija se čuje, pa me ometa da razmišljam.
Moram da vam kažem, mnogo je teško voditi državu. Neće to vama biti lako, posebno u ovo vreme za koje mi se čini da neće dugo da traje, zato što ćete vi zbog drugih razloga, odnosno nećete zbog ovog budžeta da padnete i da se posvađate, vi ćete se posvađati zbog ideologije, zbog političkih problema koji nas čekaju.
Zbog toga bih ja, da sam na vašem mestu, gospodine ministre, napravio jedan solidan budžet, ne bih popuštao i ne bih dozvoljavao političkim strankama da se iživljavaju, ne bih prihvatao ucenjivačke amandmane političkih stranaka, posebno, ne tako smešne amandmane.
Ti amandmani, na budžet od 600 milijardi, predvide izmenu na dva miliona dinara u nekoj klasifikaciji. Ja bih rekao – izvinite, ovo je neozbiljan amandman, mi se bavimo mnogo većim prihodima i rashodima.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Hvala puno.
Ima reč gospodin ministar. Izvolite, naravno.

Mirko Cvetković

Samo dve rečenice bih rekao, neću vas zadržavati.
Radi preciznosti, jer je bilo reči oko stana, mogu da kažem da tu nema vremenskog ograničenja. Prvi stan važi i za penzionere. Takođe, kuća je kao i stan.
Hteo sam da kažem još nešto vezano za privatizaciju, pošto je ona bila pomenuta.
Meni je bilo zadovoljstvo sinoć da čujem kako je Centar za bonitet objavio rezultate poslovanja srpske privrede za 2006. godinu i rekao da je 2006. godine, prvi put nakon 20 godina, srpska privreda, u proseku, poslovala sa dobitkom. Profit ostvaren u toj godini iznosi negde oko 1.200.000.000 evra.
Kada se gleda po sektorima, jedino je društveni sektor bio negativan. Ostali sektori su bili pozitivni. Ali, zato što je on daleko manji nego ranijih godina, ovi drugi su uspeli da tu negativnost pokriju po prvi put, u prošloj godini, da čak, u proseku, ostvare suficit.
Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem.
Ima reč narodni poslanik Vladan Batić.
Izvolite. Imate reč po Poslovniku.

Vladan Batić

Zamolio bih gospodina ministra da mi da obaveštenje, to je član 226. Poslovnika, povodom onog mog amandmana. Ostao sam uskraćen za odgovor na to pitanje.
Dakle, koji su razlozi odbijanja, ili Vlada ne želi da poveća rashode za Savet za borbu protiv korupcije, za pravosudne organe, odnosno za opštinske sudove, za Fond za mlade talente, za subvencije u poljoprivredi, za zgrade i građevinske objekte pri Ministarstvu zdravlja. Tu se misli na zdravstvene objekte, koji su u jadnom i bednom stanju?!
Možda je to i zato što se ulažu ogromne pare u renoviranje Vladinog objekta u Tolstojevoj ulici broj 2a, koji treba da služi kao rezidencija premijera i, verovatno, onih koji ga opslužuju. Zato su nam, verovatno, domovi zdravlja i bolnice u tako jadnom stanju.
Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala puno.
Na član 5. Razdeo 3. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Antić.
Izvolite, ministre, odgovorite, naravno.

Mirko Cvetković

Pa, evo, rekao bih sledeće.
Amandman koji ste dali je prilično, rekao bih, glomazan i sadrži jednu masu predloga. Prva stvar kod takvih amandmana jeste da se utvrdi cifarska ispravnost, imajući u vidu da se ne mogu prihvatiti pojedini segmenti, nego amandman u celini, pa ga možete ili prihvatiti ili odbiti.
Kada je izvršena kontrola, ispostavilo se da on brojčano nije uravnotežen. Znači, pre nego što smo uopšte ušli u njegovu supstancu, mi smo zaključili da ga na možemo prihvatiti, jer nema uravnoteženosti, koja je nužna na osnovu Zakona o budžetskom sistemu. Tako je taj amandman, već u osnovi, odbačen kao pravno nemoguć, a nama je ostao kao dobro štivo, da ga čitamo i da, eventualno, iz njega nešto uzmemo da bude korisno prilikom izrade budžeta za 2008. godinu.

Oliver Dulić

| Predsedava
Dakle, definitivno prelazimo na član 5. Razdeo 3.
Ne morate po Poslovniku da se javljate, gospodine Obradoviću. Imate 15 minuta, kao SPS, i možete da govorite.
Naravno da vam dajem reč, izvolite.

Whoops, looks like something went wrong.