OSMO VANREDNO ZASEDANjE, 19.09.2007.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

OSMO VANREDNO ZASEDANjE

7. dan rada

19.09.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:10 do 18:05

OBRAĆANJA

...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Zahvaljujem. Da li se još neko javlja po amandmanu? Po Poslovniku? Izvolite.

Milorad Buha

Dame i gospodo narodni poslanici, radi se o jednom statusno-pravnom pitanju koje moram otvoriti ovde, s obzirom da je vrlo bitno ukazati na jednu činjenicu, a činjenica se odnosi na zakonsku regulativu bivše SFRJ, koja je u svojoj osnovi imala pravne odredbe po kojima su državljani te države imali dva državljanstva. Jedno je državljanstvo bilo SFRJ i drugo države članice.
Pravna snaga jednog državljanstva i drugog državljanstva bila je ista. Šta su Hrvati napravili? Da bi jednom stečeno pravo oduzeli određenim državljanima, a to se pre svega odnosi na Srbe, oni su doneli zakon kojim su oduzeli i jedno i drugo državljanstvo, a da bi dobili novo državljanstvo nove države, oni su doneli zakon o državljanstvu Republike Hrvatske, po kome su svi građani koji su se osećali Hrvatima trebali podneti zahtev, priložiti dokumentaciju i dobiti to pravo.
Šta je sudbina državljanstva bivše SFRJ u Srbiji? Kojim pravnim aktom je građanima bivše SFRJ uskraćeno to pravo na državljanstvo? Nijednim pravnim aktom. Svi bivši građani SFRJ, a sada žive u Srbiji, imaju to pravo.
Molim ministra i sekretara, važeće su odredbe Zakona o opštem upravnom postupku, koje vas obavezuju da postupite u upravnom postupku i rešite predmet u roku od 30 dana.
U vašim sekretarijatima bivšim, sada policijskim upravama, odeljenjima MUP-a i dan-danas imate na desetine, da ne kažem na stotine hiljada predmeta koji nisu dovedeni do kraja, odnosno nije postupljeno u skladu sa odredbama Zakona o opštem upravnom postupku, koje vas obavezuju da u otvorenom postupku od 30 dana, odnosno u dodatnom postupku od još 30 dana, rešite predmet.
Zato izbeglice i svi drugi koji su se obratili po pitanju državljanstva su uskraćeni od strane državnog organa u upravnom postupku da dobiju rešenje, negativno - negativno, sa pravnim uputstvom da se dopuni, dostavi itd. Hvala vam.
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Miroslav Petković prvo, pa Nedimović.

Miroslav Petković

Gospodine predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, poslanička grupa DSS-NS je priložila tri amandmana na ovaj predlog zakona, kao i ostale poslaničke grupe mi smo razmatrali na Odboru za pravosuđe i na odborima ove amandmane.
Pročitao bih amandmane koje smo mi predložili i ukratko ga obrazložio. Amandman koji smo podneli da se dodaje novi član 7a. koji glasi: ''Pripadnik srpskog naroda koji ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije, bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pisanu izjavu, da Republiku Srbiju smatra svojom državom.''
U drugom stavu koji se dodaje u ovom članu, od uslova iz stava 1. ovog člana, u državljanstvo Republike Srbije može biti primljen pripadnik drugog naroda ili etničke zajednice sa teritorije Republike Srbije.
Važeći zakon iz 2004. godine je dosta liberalan u pogledu sticanja državljanstva, međutim mi smatramo da ovim predloženim amandmanima potrebno je da neke institute pojasnimo i preciziramo.
Pored toga, treba voditi računa da u Republici Srbiji žive i pripadnici drugih naroda i etničkih zajednica i ovim amandmanom, takođe, njima je ostavlja mogućnost da u roku od dve godine se izjasne da li žele da budu državljani Republike Srbije.
Ovim amandmanom mi smo jednostavno mislili na sve Srbe, bez obzira da li žive u susednim državama, da li žive u Crnoj Gori, u Nemačkoj, Americi ili Kanadi.
Oni moraju trajno dobiti pravo na srpsko državljanstvo i na srpski pasoš, što je njima ovim amandmanom u potpunosti i omogućeno, pod olakšanim uslovima i zbog toga što se ne traži otpust iz stranog državljanstva.
Takođe, i jednim amandmanom koji smo mi predložili predviđa se da se štite podaci za sva ona lica koja žele da dobiju srpski pasoš. Siguran sam da će ovaj zakon biti prihvaćen velikom većinom glasova u Narodnoj skupštini i još jednom se zahvaljujem ministru Jočiću što je prihvatio amandmane poslaničke grupe DSS-NS.
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Zahvaljujem. Po amandmanu Branislav Nedimović, narodni poslanik. Izvolite.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Branislav Nedimović

| Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Zahvaljujem, gospodine predsedavajući.
Poštovane kolege narodni poslanici, poštovani gospodine ministre, u prethodnih više od dva sata raspravljali smo o amandmanima na izmene i dopune Zakona o državljanstvu i zadržali smo se na ovom jednom amandmanu koji u stvari predstavlja i ključ ovih izmena i dopuna zakona o državljanstvu. Treba nekoliko stvari napomenuti.
Ovaj amandman, koji je kolega Petković predložio u ime DSS i koji je usvojen od strane Vlade Republike Srbije, na čelu sa gospodinom Vojislavom Koštunicom, sigurno da donosi jedno veliko proširenje prava nego što je to bilo u odnosu na prethodni zakon o državljanstvu.
Pre svega, pruža se mogućnost svim Srbima, bez obzira da li oni žive u Crnoj Gori, da li žive u Republici srpskoj, da li žive u SAD ili Nemačkoj, svim pripadnicima srpskog naroda koji žive u dijaspori, pruža im se mogućnost, bez otpusta, sticanja srpskog državljanstva.
Zašto to? Zato što na ovaj način oni mogu, u skladu sa svojom voljom, da prihvate i srpsko državljanstvo, jer imaju tu volju. Do sada oni bi eventualno mogli da imaju problema u svojim državama, odnosno gde se nalaze sada kao državljani, ukoliko bi hteli da prihvate srpsko državljanstvo mogli bi da trpe eventualne konsekvence u državama gde se trenutno nalaze.
Izuzetno bitna stvar u stavu 2. ovog amandmana jeste i što, po uslovima iz stava 1. ovog člana, u državljanstvo Republika Srbija može biti primljen pripadnik drugog naroda ili etničke zajednice na teritoriji Republike Srbije, i to u vremenskom periodu od dve godine.
Dakle, na ovaj način prošireno je na sve narode i etničke zajednice ovo pravo koje je dato srpskom narodu, koje je zagarantovano Ustavom Republike Srbije.
Ovo je veoma važno statusno pitanje i sigurno da je čitava ova rasprava, koja traje ovih dana i koja traje danas vezano za ovaj amandman, a evo složiće se i neke moje kolege, i koje klimaju glavom u prilog tome, da je ovo važno statusno pitanje i dobro je što smo na ovaj način raspravljali o njemu, da dođemo do najboljih mogućih rešenja, jer kažem, mi na ovaj način proširujemo prava koja su data osnovnim tekstom Zakona o državljanstvu. To je veoma bitna stvar.
Konkretizovao bih se na još dve bitne stvari. Pre svega na izbegličku populaciju, jer i sam potičem iz Srema, iz Sremske Mitrovice, gde veliki broj izbeglih i raseljenih lica živi. Sigurno da usvojenim zakonom o državljanstvu nisu mogle biti predviđene sve situacije iz prakse koje se mogu pojaviti.
Na ovaj način, proširenjem ovog prava, mi omogućavamo i ovim licima da steknu državljanstvo Srbije i steknu sva ona prava koja iz njega proističu.
Još jedna stvar, koja možda na prvi pogled nema toliko uticaja, a vezana je isključivo za ekonomiju. Izmene ovog zakona imaće refleksije na mnoge sfere društvenog života.
Vrlo često kažemo da želimo da stigne kapital od strane naše dijaspore. Naravno, njega već imamo, pristiže u Srbiju i veoma je dobro što Srbija ima privredni rast veći od 7% po godini. Sigurno da želimo da ima još veći rast i želimo da taj kapital od stranog srpskog življa dolazi u Srbiju.
Ali, na ovaj način mi ćemo još više podupreti volju naših građana koji žive u inostranstvu, da dođu i da ulažu u Srbiju, jer sigurno će biti ovo jedan stimulativni gest, jedan stimulativan akt koji će sigurno uspeti ovu našu dijasporu da mobiliše da dođe u Srbiju i da ulaže u Srbiju, pored svih ovih koji trenutno ulažu ovde.
Još bih samo jednu stvar, iako nema veze sa ovim amandmanom, vezana je za zaštitu podataka. Usvojenim izmenama Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o državljanstvu i usvojenim amandmanom kolege Petkovića uvodi se na jedan kvalitetan način zaštita ovih podataka o državljanstvu od mogućih eventualnih zloupotreba i sigurno da je to jedna bitna stvar kojom je prožet ovaj zakonski predlog.
Na kraju bih samo hteo još jedno da kažem, obratite pažnju na ovaj amandman i na ovaj zakon, i sigurno da je veoma važan i sigurno da je vama bitan, jer na jedan sistematski način se rešava jedno pitanje iz Ustava Republike Srbije, iz člana 1, a to je da je Srbija država građana srpskog naroda.
Hvala vam puno.
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Zahvaljujem. Po Poslovniku, gospođa Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Dame i gospodo narodni poslanici, evo ceo dan sam čekala da se potpisnik, da ne kažem podnosilac amandmana, pošto je gospodin Jočić priznao da je on podnosilac zapravo amandmana, javi i da se javi neko iz poslaničke grupe DSS, da obrazlaže zbog čega je podnet amandman koji je onoliko drugačiji od amandmana SRS, tek da ne bi ministar i Vlada prihvatili ono što je naš amandman, a što suštinski zaista ima veze sa pripadnicima samozvanog crnogorskog naroda.
I, šta smo čuli? Čuli smo gospodina Petkovića, pogotovu gospodina Nedimovića, koji je ovde uglavnom iznosio stavove koji se odnose na amandman koji sam podnela i ponovio deo onoga što sam govorila. Zaista ne vidim u čemu je onda razlika i šta je nejasno u ovom amandmanu, koji glasi da se državljaninom Republike Srbije u smislu ovog zakona smatra i državljanin druge države, pripadnik srpskog naroda, ako podnese pisanu izjavu, da se smatra pripadnikom srpskog naroda i da Srbiju smatra svojom državom.
U čemu je razlika, gospodine Nedimoviću, vi ste upravo to rekli možda nekim drugim rečima. Vi ste rekli da ovaj zakon, ovako izmenjen, da treba da se odnosi na sve Srbe, pa to sam rekla i ja u amandmanu koji sam podnela u ime poslaničke grupe SRS.
Ta priča o nekakvim ekonomskim efektima, naravno da nema baš mnogo veze sa ovim zakonom. To je pokušao i gospodin Čedomir Jovanović u svom izlaganju da na jedan drugi način objasni, da mi hoćemo što više državljana Srbije da bismo im uzimali porez, što, naravno, nema veze bar sa namerom SRS, najpre zato što, nažalost, imamo u Srbiji milion građana koji imaju državljanstvo Srbije, a koji nemaju posao, pa ne plaćaju porez, nemaju na šta da plaćaju porez, tako da to uopšte nije bila namera.
Sa druge strane, ovo što gospodin Nedimović tvrdi da ćemo imati više prihoda od dijaspore i više ulaganja u Srbiju posle ovog zakona, to je zaista periferno i to je nebitno. O prihodima iz dijaspore bi moglo dosta da se priča. Postoji dosta podataka i vrlo brzo ćemo govoriti i o tome, o izvesnim sredstvima iz dijaspore koja su upućena Vladi Vojislava Koštunice još u onom prethodnom sazivu, sa konkretnim namerama gde ta sredstva treba da se potroše, pa sada ta ista dijaspora, odnosno ljudi koji su učestvovali u tome traže od Vlade Republike Srbije izveštaj gde su ta sredstva potrošena. Vi stalno na taj način razmišljate o dijaspori. Ne, SRS tako ne razmišlja.
(Predsedavajući: Vrijeme.)
Završavam, gospodine Džudževiću. Samo da još jedanput naglasim da je suština amandmana SRS u tome da svi Srbi širom sveta, ma gde živeli, ma gde bili rođeni, ukoliko to žele, ukoliko se pisanom izjavom izjasne i kažu da i državu Srbiju smatraju svojom državom, da im država omogući da se upišu u knjigu državljana.
Jedino je to ono što mi insistiramo i mi, kao i inače, nikada nešto ne tražimo i nikada ne predlažemo nešto zato što se iza toga krije nešto drugo, kao što vi to radite. Ne, ono što jeste stav SRS, mi to jasno i glasno iznosimo, i uvek je to upravo ono što smo čuli. Gospodine Nedimoviću, ponavljam, sve ono što sam rekla, vi ste rekli, samo svojim rečima. Zapravo, vi ste ovde obrazlagali moj amandmana, a ne amandman gospodina Petkovića, koji je nepotpun i nedovoljan da bi se postigla intencija izmena ovog zakona.
...
Bošnjačka demokratska stranka Sandžaka

Esad Džudžo

| Predsedava
Replika, kolega Nedimović.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Branislav Nedimović

| Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede
Gospodine Krasiću, nemojte toliko žuriti, neću dugo, samo par rečenica.
Gospođo Radeta, apsolutno stojim na svemu što sam rekao malopre. Ako ste slušali pažljivo moje izlaganje, uopšte nisam nešto vama protivurečio. Uopšte nisam pričao na taj način da bih rekao da je vaš amandman loš. Govorio sam da je amandman poslanika Miroslava Petkovića na jedan detaljniji način obradio materiju, a pre svega vezano za materiju bezuslovnog otpuštanja državljanstva, da ima pravo svako lice, pripadnik srpskog naroda, bez otpusta iz drugog državljanstva, da postane državljanin Republike Srbije. Znači, to sam rekao.
Druga stvar koja je vezana za ekonomiju, prepustimo mi vremenu da ono opredeli kako će izmene ovog zakona uticati na neke ekonomske tokove, a nemojte me povezivati sa pripadnicima nekih drugih poslaničkih grupa, jer vi znate da ne razmišljam na način na koji neko drugi razmišlja, tako da pustite meni da razmišljam na način na koji razmišljaju poslanici DSS. Još jednom bih vas pozvao da još jednom pogledate amandman kolege Miroslava Petkovića i onda ćete videti o čemu sam malopre govorio.