ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 28.11.2007.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

28.11.2007

Sednicu je otvorio: Oliver Dulić

Sednica je trajala od 10:05 do 20:00

OBRAĆANJA

...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Narodni poslanik Vjerica Radeta, po Poslovniku, zatim narodni poslanik Dragan Todorović, po Poslovniku. Izvol'te, gospođo Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Hvala lepo. Dame i gospodo poslanici, koleginica Nada Kolundžija je pokušala citiranjem člana 178. Poslovnika da ubedi narodne poslanike da nema odgovornosti Borisa Tadića zbog činjenice da više od godinu dana bivši ili sadašnji predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić prima platu i nije penzionisan. Rekla sam ''bivši'' zato što je, kada je obavestio Borisa Tadića, ispunio uslove za penziju, a ''sadašnji'' zato što još uvek prima platu.
Poglavlje XII, između ostalog, govori o postupku za izbor i razrešenje funkcionera koje bira Narodna skupština. Član 178. konkretno govori o predlogu za izbor predsednika i sudija Ustavnog suda, o proceduri pred ovim parlamentom, o predlozima gde se otvara pretres na Narodnoj skupštini, gde Narodna skupština odlučuje o izboru, odnosno razrešenju itd., da sad ne citiram ovaj član jer ga je malopre citirala gospođa Nada Kolundžija.
Ali, to se ne odnosi na ove argumente koje je iznosio gospodin Dragan Todorović. Mi govorimo o činjenici da je Boris Tadić ne slučajno saznao, a čak i da je slučajno saznao, onda je, bar u onom momentu kada se ponaša kao predsednik stranke, mogao sa svojim članom Oliverom Dulićem da nezvanično porazgovara o tome. Ne, nego je Boris Tadić zvanično saznao, zvanično je obavešten od strane predsednika Ustavnog suda i od strane Ustavnog suda, a kolege mi dobacuju da je Skupština tu informaciju dobila 2006. godine.
Hoćete da kažete – u vreme kada gospodin Oliver Dulić nije bio predsednik Parlamenta. To je tačno. Ali, dragi kolega, kada je došao i preuzeo funkciju predsednika Parlamenta, onda Oliver Dulić nije smeo da uradi ono što je uradio, a o tome smo govorili prethodnih dana, da je sve što je našao nezavršeno, sve nezavršene predmete iz prethodnog saziva, spustio u arhivu. Pa je naknadno, na našu intervenciju, pronađeno u arhivi da je Narodna skupština obaveštena 2006. godine o tome da je predsedniku Ustavnog suda istekao mandat.
To gospodina Olivera Dulića ne opravdava. Drugi čovek na nekoj funkciji ne znači da ono što je do tada rađeno treba da se briše i da se sada pojavljuje neko novi sa novim ingerencijama. Dakle, postoji Narodna skupština, postoji predsednik Republike. Bez obzira na to ko je predsednik Narodne skupštine i koja je skupštinska većina, moralo je da se nastavi ono što se nije završilo u vreme prethodnog mandata, kao što je gospodin Boris Tadić bio u obavezi da reaguje onako kako mu Ustav nalaže.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Hvala. Reč ima narodni poslanik Dragan Todorović, po Poslovniku. Izvolite, gospodine Todoroviću.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Dame i gospodo narodni poslanici, ovo što je pokušala gospođa Nada Kolundžija da objasni, odnosi se na potpuno drugu stvar, na momenat kada predsednik Republike, u skladu sa svojim ustavnim ovlašćenjima, predlaže sudije Ustavnog suda.
Ovde se radi o potpuno drugoj situaciji. Radi se o tome da je Ustavni sud došao u situaciju da ne može da funkcioniše zato što već dvoje sudija Ustavnog suda nisu članovi Ustavnog suda. Jedan je, čini mi se, dao ostavku, drugi je takođe ispunio uslove za penziju.
Tačno je da je to trebalo da bude konstatovano u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Tačno je i to, ali očito to gospođa Nada Kolundžija ne zna, da je predsedniku Skupštine Predragu Markoviću takođe stigao dopis o tome da nedostaje dvoje sudija i da predsednik Ustavnog suda stiče uslove za penziju, da ne postoji zamenik predsednika suda i da zbog toga predsednik Republike mora da predloži dvoje sudija i predsednika Ustavnog suda.
Zašto to Boris Tadić nije uradio? Ovde se to pitanje postavlja. Zašto nije postupio u skladu sa članom 112? Ne samo da mu Ustav na to daje pravo, nego i obavezu. Kako je mogao, tada, da proglasi i jedan jedini zakon? Jer, on ''ukazom proglašava zakone, u skladu sa Ustavom''. Kako je mogao da proglasi bilo koji zakon kad je bio svestan činjenice da nemamo Ustavni sud i da Ustavni sud ne može da da svoje mišljenje o tom zakonu? Činjenica je da je i predsednik Skupštine znao za to. Pretpostavljam da je i predsednik Vlade znao.
Postavio sam poslaničko pitanje, doduše nekada dolazimo u situaciju da predsednik Vlade nije obavešten, ali ćemo dobiti, nadam se, odgovor na poslaničko pitanje da li je bio obavešten i šta je on preduzeo u skladu sa tim saznanjima.
Ovo govori o tome da je ne samo predsednik Republike, nego i predsednik Skupštine, videćemo da li je još neko bio uključen u ovo – da Republika Srbija nema Ustavni sud i da vi skoro godinu i po dana možete da vršljate i radite šta hoćete i kako hoćete zato što ste svesni činjenice da nema Ustavnog suda. Jer vam je to bio cilj, kako to ovi u Hagu kažu – udruženi zločinački poduhvat. Cilj vam je bio da nemamo Ustavni sud da bi se dešavalo sve ono što nam se dešavalo u državi.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Narodni poslanik Nenad Konstantinović, po Poslovniku.
Izvolite, gospodine Konstantinoviću.
...
Socijaldemokratska stranka

Nenad Konstantinović

Hvala.
Gospodine predsedavajući, poštovani narodni poslanici, moram da vam kažem da kolega Dragan Todorović apsolutno nije u pravu kada kaže da je predsednik države prekršio Ustav, i to iz dva razloga.
Prvi razlog je taj da, kao što je pročitala koleginica Nada Kolundžija, konstataciju da je prestala funkcija sudije Ustavnog suda donosi Narodna skupština Republike Srbije na predlog predsednika Narodne skupštine Republike Srbije.
U prošlom sazivu, kada je stiglo obaveštenje od Ustavnog suda u Narodnu skupštinu, predsednik Narodne skupštine je bio Predrag Marković, a ne Oliver Dulić. Prema tome, predlog je trebalo da da Predrag Marković, a da to izglasa bivši saziv ove skupštine.
Vi ste rekli, gospodine Todoroviću, da je 16 meseci prošlo od vremena kada je Tadić trebalo da predloži kandidate i da je on obavešten još u oktobru 2006. godine. Podsetiću vas na jednu stvar. Ustav Republike Srbije, koji ste citirali ovde, donet je 8. novembra 2006. godine i vi se pozivate na član Ustava za vreme kada taj Ustav nije bio donet. Prema tom Ustavu, posle toga, donet je i Ustavni zakon o sprovođenju Ustava, koji je propisao određenu proceduru za izbor sudija Ustavnog suda.
Sam Ustav propisuje proceduru za izbor sudija Ustavnog suda. U skladu s tom procedurom, predsednik Republike Boris Tadić je još letos 2007. godine podneo svoj predlog od deset kandidata za sudije Ustavnog suda. Dakle, Boris Tadić je, u skladu sa Ustavom, izvršio sve obaveze koje je imao. Skupština Srbije je donela zakon i mi smo sudije izabrali u jednom delu. Prema tome, apsolutno su ispoštovani i Ustav i Ustavni zakon o sprovođenju Ustava.
A šta je trebalo da bude urađeno da bi došlo do razrešenja bivših sudija Ustavnog suda – za to je bila nadležna Skupština Republike Srbije, a ne predsednik države. I ne može predsednik države da dogovara sa bilo kojim predsednikom Skupštine šta on misli da treba, već svaka institucija u ovoj državi mora da se ponaša u sladu sa zakonom i Ustavom. Nemojte spočitavati predsedniku Republike nešto za šta on nije bio nadležan da uradi. Hvala.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Hvala, gospodine Konstantinoviću.
Replika, narodni poslanik Dragan Todorović, po članu 101. Poslovnika. Izvolite, gospodine Todoroviću.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Dame i gospodo narodni poslanici, očito je da smo mi na tragu, ne samo na tragu nego da su sve ove tvrdnje potpuno tačne, prema žestini s kojom predstavnici DS-a brane predsednika Borisa Tadića.
Gospodine Konstantinoviću, ne znam koliko puta da vam čitam datum kada je primljeno pismo koje je Boris Tadić dobio od Ustavnog suda, od predsednika Ustavnog suda, a takođe i predsednik Skupštine Predrag Marković, i predsednik Boris Tadić je apsolutno bio svestan... Ili vi možda hoćete da kažete da predsednik Republike nije bio svestan činjenica koja se navode u pismu?
Ovo je vrlo ozbiljno što ste vi sada tvrdili. Da li je moguće da vi tvrdite da predsednik Republike nije bio svestan onoga što piše ovde u dopisu Ustavnog suda i predsednika suda? Kako može Boris Tadić da pretpostavlja bilo šta?
Boris Tadić je na, vazdušnom linijom, 10-20 metara od Skupštine Republike Srbije. Njegova je obaveza bila da, u skladu sa svojim ovlašćenjima, uostalom imao je poslaničku grupu u Parlamentu Republike Srbije koja je trebalo da postavi pitanje predsedniku Skupštine, da se ta stvar razreši.
Šta proizilazi iz ovog što ste vi rekli? Molim vas, evo prihvatam, ako ne uzimamo da Boris Tadić nije bio svestan, da kažemo da je bio apsolutno svestan, onda dolazimo do činjenice da mu je to bila namera i da ste mu vi, kao poslanici, u tome pomogli. Ili vas nije obavestio, a da je u tome učestvovao i predsednik Skupštine i možda još neko, to ćemo videti.
Ali, gospodine Konstantinoviću, vi ste sami rekli da predsednik Boris Tadić nije uradio ništa jer je, navodno, čekao. To nije smeo da radi. Morao je da uradi. Morao je da predloži sudije Ustavnog suda, da traži to od Skupštine Republike Srbije i da imamo Ustavni sud.
Kome mi sada možemo da se žalimo – da li je predsednik Republike prekršio Ustav ili ne? – objasnite mi. Kome? Ustavnom sudu? Kom Ustavnom sudu kad taj Ustavni sud nije u stanju da funkcioniše? Kome da se žalimo? Kad neko ima potrebu da se žali, ako toga nema, šta mu znači to pravo?
Iz svega ovoga proizilazi da je predsednik Republike Boris Tadić, svesno, sam, eventualno u dogovoru sa još nekima, prekršio Ustav i da će to pitanje morati da dođe na dnevni red Skupštine Republike Srbije, hteli vi to ili ne.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nenad Konstantinović, po Poslovniku. Izvolite, gospodine Konstantinoviću.
...
Socijaldemokratska stranka

Nenad Konstantinović

Gospodine Todoroviću, razumem da je predsednička kampanja počela, ali nije u redu da dovodite građane Republike Srbije u zabludu. Sramota je da koristite ovu govornicu da dovodite građane u zabludu. Jednostavno, to što vi govorite nije tačno.
Pošto ste se vi dva puta pozivali na određene odredbe, ja ću vam pročitati još jednom član 178. Poslovnika Skupštine Republike Srbije, u kome vrlo jasno piše: ''Narodna skupština odlučuje o izboru, odnosno razrešenju ili prestanku funkcije svakog sudije Ustavnog suda...''. Dakle, Narodna skupština je ta koja odlučuje o prestanku funkcije sudije Ustavnog suda, a nije predsednik Republike nadležan da odlučuje o tome.
Nemojte doživljavati zakone proizvoljno i nemojte shvatati državu proizvoljno. Postoje organi koji su nadležni za određene stvari. Organ koji je bio nadležan za prestanak funkcije je Skupština Srbije i to je Skupština Srbije trebalo da uradi. Ne može predsednik Republike i nema prava, a kamoli ovlašćenja, da se meša u rad Narodne skupštine Republike Srbije.