DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.03.2009.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

3. dan rada

23.03.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 18:25

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Nikola Savić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 2. Predloga zakona o zabrani diskriminacije i to na njegov 1. stav, gde reč ''osuđivanosti'' treba da se briše. Zbog čega? Ako ostane reč ''osuđivanosti'' onda je ovaj član zakona suprotan Ustavu Srbije, odnosno njegovom 21. članu, gde se jasno kaže u kojim slučajevima se vrši diskriminacija.
I ne samo to, ako bi ostalo ovako ovo bi imalo potpuno kontraefekat od onoga što je zamislio predlagač, jer bukvalno bi ukazivali na nekoga, bežite od njega, znate, on je osuđivan. Znamo da onaj ko je osuđen iz bilo kojih razloga i izdržao kaznu, on je odradio svoje i to je završena priča.
Pogotovo ako znamo da je veliki broj ljudi koji je izdržavao kaznu to izdržavao recimo zbog prekršaja iz oblasti bezbednosti saobraćaja, iz nekih krivičnih dela koja su izvršena iz nehata, ali jednostavno opet ubacujete ovo u zakon.
Naravno, da ne govorimo o političkim osuđenicima, o ljudima koji su izdržavali kaznu zbog političkih razloga. Evo, ovde je stigao i vaš ideolog, ideolog DS, i on je jedan od onih koji je izdržavao kaznu zbog političkih razloga i nikome od poslanika SRS ili bilo kome nije ni palo na pamet da ukaže na tu činjenicu – znate, on je osuđivan ili nešto slično.
Naravno, neki put osuđivanost zbog političkih razloga može biti i afirmativna, to vidimo na primeru našeg predsednika, koji se u Hagu brani od optužbe koja nije...
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Hoćete li privedete kraju? Zahvaljujem.

Na član 2. amandman je podneo poslanik Vladan Jeremić.

Da li želi reč? (Nije ovde.)

Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.

Gospodin Radovanović nije ovde, tako da ne može da obrazloži.

Na član 2. amandman je podnela poslanik Nataša Jovanović.

Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

Izvolite, gospođice Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Tu se govori o pojmu diskriminacije i tražila sam da se u zagradi izbriše reč ''isključivanje'' i objašnjavala sam taj pojam diskriminacije i ravnopravnosti kada sam govorila o amandmanu na član 1.
A sada bih da vam kažem, gospodine Čipliću i gospođo Đukić-Dejanović, da smo diskriminisani kao narodni poslanici i članovi Odbora za odbranu i bezbednost, a to sve vezano za ovaj član, gde se kaže da niko ne može da bude diskriminisan po osnovu političke pripadnosti.
Naime, postoje neka lica u ovoj zemlji koja ne mogu budu pripadnici nijedne političke stranke, navodno, pa tako ni direktor BIA Saša Vukadinović, ali on je sasvim sigurno član DS i vi to vrlo dobro znate, tako da se desilo nešto neverovatno. U procesu vašeg pridruživanja i kandidovanja za ulazak u EU, za koji vam je Angela Merkel rekla da Srbija nikada neće ući, vi ne dozvoljavate civilnu kontrolu snaga bezbednosti u ovoj zemlji. To je strašno.
Danas je trebalo da imamo odbor koji je gospodin Todorović zakazao u 12.00 časova, da se ovde pojavi Saša Vukadinović i da odgovora na naša pitanja, pa makar i na zatvorenom delu sednice, ali da ga propitujemo koja su to lica, a on je rekao da je njih 56, prisluškivana, praćena i obrađivana za vreme operacija ''Mačva'', ''Šumadija'' i ''Kaktus''.
Ta lica su sasvim sigurno deo političkog, kriminalnog, privrednog i ostalog miljea u periodu vladavine Zorana Đinđića i došli smo do saznanja da su ti pojedinci koji su praćeni tesno politički povezani sa ubistvom Zorana Đinđića.
Očigledno je da DS ne odgovara da o tome raspravljamo, a naša su prava suspendovana, jer je ovo jedini parlament u svetu u kojem ne postoji civilna kontrola bezbednosnih snaga. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Jadranko Vuković.

Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

Da li, gospodine Vukoviću, želite da obrazložite amandman?

Jadranko Vuković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam ispred SRS amandman na član 2. stav 1, gde se reč ''sindikalnim'' briše.
Amandmanom se predlaže izmena navedenog člana Predloga zakona kako bi se osnažila ustavna odredba iz člana 21. Ustava Republike Srbije o zabrani diskriminacije, koji glasi: ''Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije. Zabranjena je svaka diskriminacija, neposredna ili posredna, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu rase, pola, nacionalne pripadnosti, društvenog porekla, rođenja, veroispovesti, političkog ili drugog uverenja, imovnog stanja, kulture, jezika, starosti i psihičkog ili fizičkog invaliditeta. Ne smatraju se diskriminacijom posebne mere koje Republika Srbija može uvesti radi postizanja pune ravnopravnosti lica ili grupe lica koja su suštinski u nejednakom položaju sa ostalim građanima''.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Paunović - Milosavljević.

Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

Da želite da obrazložite amandman? (Da.)

Gordana Paunović-Milosavljević

Srpska radikalna stranka
U ime poslaničke grupe SRS podnela sam amandman na član 2. Predloga zakona o zabrani diskriminacije.
Član 2. odnosi se na pojmove koji se koriste u ovom predlogu zakona. Ustav Republike Srbije daje osnov za sveobuhvatnu definiciju pojma diskriminacije.
Amandmanom sam predložila da se u članu 2. stav 1. tačka 1) reči ''ili grupe, kao i na članove njihovih porodica'' brišu. Ovo sam predložila upravo iz razloga što ovaj amandman pokazuje koliko je ovaj zakon neusklađen i u suprotnosti sa Ustavom Republike Srbije.
U obrazloženju sam navela da se ovim amandmanom predlaže izmena navedenog člana Predloga zakona, kako bi se osnažila ustavna odredba iz člana 21. Ustava Republike Srbije o zabrani diskriminacije, koji glasi: ''Pred Ustavom i zakonom svi su jednaki. Svako ima pravo na jednaku zakonsku zaštitu, bez diskriminacije''. Ostalo neću da čitam.
Veoma su opasne tendencije koje su u ovom zakonu očigledne, a usmerene su na razbijanje porodice. Opstanak našeg društva i države je moguće samo ako ostane zdrava porodica koju nije zahvatila erozija morala. Iz ljudskog telesnog sklopa očigledno je da osnovna funkcija polnosti produženje vrste.
Svi zakoni moraju biti u skladu sa moralom i etikom, pa i ovaj zakon. Neprihvatljivo je transseksualizam stavljati u isti rang sa nacionalnim i drugim...
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, isteklo je vreme.

Na član 2. amandman je podnela Lidija Dimitrijević.

Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da amandman nije u skladu sa članom 21. stav 3. Ustava Republike Srbije.

Reč ima narodni poslanik Lidija Dimitrijević.

Lidija Dimitrijević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, kako čitavom Predlogu zakona, tako i članu 2, narodni poslanici SRS posvetili su puno pažnje i podneli dosta amandmana.
Član 2. stav 1. tačka 1) Predloga zakona, na koji sam podnela amandman, glasi: ''izrazi ''diskriminacija'' i ''diskriminatorsko postupanje'' označavaju svako neopravdano pravljenje razlike ili nejednako postupanje, odnosno propuštanje (isključivanje, ograničavanje ili davanje prvenstva) u odnosu na lica ili grupe, kao i na članove njihovih porodica ili njima bliska lica, na otvoreni ili prikriven način, a koji se zasniva na rasi, boji kože, precima, državljanstvu, nacionalnoj pripadnosti ili etničkom poreklu, jeziku, verskim ili političkim ubeđenjima, polu, rodnom identitetu, seksualnoj orijentaciji, imovnom stanju, rođenju, genetskim osobenostima, zdravstvenom stanju, invaliditetu, bračnom i porodičnom statusu, osuđivanosti, starosnom dobu, izgledu, članstvu u političkim, sindikalnim i drugim organizacijama i drugim stvarnim, odnosno pretpostavljenim ličnim svojstvima''.
Amandmanom koji sam podnela na član 2. stav 1. tačka 1) predložila sam da se brišu reči ''imovnom stanju''. U Ustavu Republike Srbije, član 21, već je jasno definisana zabrana diskriminacije. U stavu 3. već piše da je zabranjena svaka diskriminacija, između ostalog i po osnovu imovnog stanja. Imovno stanje, kao lično svojstvo, ni u kom slučaju ne sme predstavljati osnov za diskriminisanje ljudskih bića. Licima lošeg imovnog stanja mora biti garantovano da će sva svoja prava moći da ostvare pod istovetnim uslovima pod kojima ih ostvaruju oni koji su dobrog materijalnog stanja. Činjenica je da je siromaštvo sve prisutnije i da imamo pojavu sve izraženijeg raslojavanja.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Završilo se dva minuta. Zahvaljujem.

Na član 2. amandman je podneo poslanik Dobrislav Prelić.

Vlada nije prihvatila amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.

Gospodin Prelić ima reč, izvolite.