ČETVRTA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 22.04.2009.

14. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.
Na član 65, amandman je podneo narodni poslanik Predrag Mijatović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi reč? (Ne)
Zaključujem pretres Predloga zakona, u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 12. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O UPRAVLjANjU OTPADOM (pojedinosti)
Primili ste amandmane, koje su podneli: Srđan Spasojević, Miroslav Markićević, Mileta Poskurica, Veroljub Arsić, Božidar Delić, Oto Kišmarton, Saša Maksimović, Zoran Antić, Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević, Milan Lapčević, Milica Radović, Donka Banović, Željko Tomić, Zoran Nikolić, Miloš Radulović, Aleksandar Pejčić, Miroslav Petković, Zoran Mašić, Milan Knežević, Munir Poturak, Olena Papuga, Radoslav Milovanović, Vlatko Ratković, Biljana Hasanović-Korać, Živojin Stanković, Vuk Dinčić, Ljiljana Zdravković, Bojana Stanojević, Lodi Gabor, Svetlana Stojaković-Milovanović, Aleksandar Janković, Miroslav Marinković, Slavoljub Stajković, Milan Stanimirović, Ivan Jovanović, Srđan Miković, Dragan Čolić, Radiša Ilić, Radica Jocić, Milan Avramović, Vitomir Plužarević, Boris Aleksić, Dragan Aćimović, Elena Božić-Talijan, Milorad Buha, Milan Veselinović, Mirko Munjić, Sreto Perić, Slađan Mijaljević, Dušanka Plećević, Lidija Vukićević, Jadranko Vuković, Slobodan Vuković, Jovan Damjanović, Lidija Dimitrijević, Momčilo Duvnjak, Branimir Đokić, Dragan Živkov, Nikola Žutić, Nataša Jovanović, Vladan Jeremić, Petar Jojić, Srboljub Živanović, Ljubomir Kragović, Zoran Krasić, Milorad Krstin, Tomislav Ljubenović, Vesna Marić, Dušan Marić, Momir Marković, Aleksandar Martinović, Marko Milenković, Vlada Milojković, Dejan Mirović, Goran Mihajlović, Ognjen Mihajlović, Bojan Mladenović, Paja Momčilov, Milan M. Nikolić, Ljubiša Petković, Gordana Paunović-Milosavljević, Gordana Pop-Lazić, Zoran Popović, Vjerica Radeta, Milovan Radovanović, Dobrislav Prelić, Nikola Savić, Marina Raguš, Sulejman Spaho, Filip Stojanović, Dragan Todorović, Dragan Stevanović, Marina Toman i Milan Škrbić.
Primili ste izveštaje Odbora za zaštitu životne sredine i Zakonodavnog odbora.
Primili ste mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1, amandman, u istovetnom tekstu, podneli su narodni poslanik Munir Poturak i, zajedno, narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Milan Dimitrijević i Milan Lapčević.
Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine prihvatili su amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je on pravno moguć.
Gospođa Vojić-Marković želi reč. Amandman je, inače, postao sastavi deo teksta Predloga zakona.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospođo predsednice.
Poštovani saradnici iz Ministarstva, mi smo prešli put usaglašavanja svih tih amandmana i samo bih, u ime Poslaničke grupe DSS-a, koja je spremala ove zakone i zaista uradila prilično veliki broj amandmana, koji su na kraju i prihvaćeni, želela da zahvalim predlagaču, jer smatram da je shvatio da imamo najbolju nameru i da samo želimo da popravimo zakon. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 5, amandman je podneo narodni poslanik Miroslav Markićević.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman je podneo narodni poslanik Mileta Poskurica.
Da li neko želi reč? (Da)
Prijavite se, gospodine Poskurica. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Mileta Poskurica

Napred Srbijo
Mi smo mislili da bi trebalo u članu 5. promeniti smisao tačke 32, brisanjem jedne reči iz te tačke, jer bi ona na taj način dobila neki drugi sadržaj, nešto što bi moglo da garantuje efikasnost sprovođenja zakona. Činjenica je da bi, uvođenjem u tehnologiju termičke obrade otpadnog materijala, one firme, ona preduzeća, oni operateri koji učestvuju u procesu upravljanja otpadom, čitav lanac zainteresovanih lica, mogli da budu, na određen način, skrenuti od mogućnosti da proces sprovedu do kraja, jer je tehnologija termičke obrade nekih vrsta otpada skupa, a posledice takve emisije štetnih gasova, koje bi se javile kao nužne posledice, bez primene odgovarajućih filtera da zaštite sredinu u kojoj se nalaze, bile bi, takođe, pogubne po sredinu.
Sigurno je da bi u ovom periodu koji nastupa to bilo obavezujuće. Možda bi to bilo i predmet rigorozne kontrole nekih posrednika u upravljanju otpadom, nekih ljudi koji su za to odgovorni, a neke bi koštalo i gubitka dozvole, da ne govorimo o činjenici koliko bi to bila opasna pojava kada bi se, recimo, deponije masovno spaljivale, kada bi oni koji produkuju otpad, možda, bili izloženi riziku da neko taj otpad zapali, umesto da plati skupoceni transfer i ostalo.
Onda se istražuje ko je to uradio. Nekada bi to, čak, moglo biti razlog i gubitka radnog mesta za mnoge ljude koji tu rade, vlasnike koji otpad u svom tehnološkom procesu stvaraju.
Ne mislimo da delujemo posebno, ovim našim amandmanom, na određeni vid tretmana otpada, koji se odnosi na spaljivanje otpada u korist različitih produkta drugih vrsta energije. Nismo dirali u našem amandmanu tačku 31, samo smo hteli da popravimo efekat ove tačke, zbog budućih postupaka koji se mogu primenjivati u tretmanu otpada.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 5, amandman je podneo narodni poslanik Zoran Mašić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman je podnela narodni poslanik Radica Jocić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 6, amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Da li neko želi reč? (Da)
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Napred Srbijo
Dame i gospodo narodni poslanici, lepo bi bilo da je moguće da samo predate otpad i dobijete električnu energiju ili toplotnu energiju za spaljivanje. Reč je o jednom izuzetno skupom tehnološkom postupku, koji se već izbacuje iz zemalja EU. Pristupnina za jednu tonu otpada koji se spaljuje je 30 do 50 evra, sa beneficijama koje su davale zemlje EU, a sada ih već ukidaju.
Javlja se i problem – šta se dešava s preostalim otpadom u postupku sagorevanja? Dobijate izuzetno otrovnu koncentrisanu količinu otpada, koji je bogat laktatima, solima, kiselinama i slično. Čuvanje jednog takvog otpada je mnogo skuplje nego održavanje jedne deponije.
Evropska unija, kao što sam rekao na početku svog izlaganja, već postepeno ukida spalionice, prelazi na druge vidove tretmana otpada. Neprihvatanjem ovog amandmana, rizikujemo, zarad politike, nečije želje i volje da se prikaže kao neko ko nas uspešno vodi u EU, da budemo korisnici zastarele tehnologije. U najčešćem broju slučajeva, spalionice koje se u EU isključuju iz upotrebe, biće razmontirane, donošene u Srbiju i montirane i prodavane kao nove.
Ovakav vid tretmana otpada, osim ovih negativnih pojava, nije ni u smislu zaštite čovekove okoline povoljan. Već sam rekao da je to skup tretman, skupo je održavanje, skupi su elektrofilteri i dobijamo otpad čija je biorazgradnja …
(Predsednik: Vreme. Hoćete li od Poslaničke grupe?)
...koristiću malo vremena od Poslaničke grupe, u nekom periodu, mnogo duža nego s klasičnim deponijama.
Znači, Vlada bi trebalo da se u svojoj strategiji odrekne zastarelih tehnologija, da se okrene novim metodama, a čak su iskustva pokazala da su stare metode, gde se deponuje otpad u zemlju, mnogo isplativije, mnogo ekonomski manje štetne nego toplotni tretman otpada, da bi se dobila energija koja je izuzetno skupa u ovom slučaju.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 6, amandman je podneo narodni poslanik Milan Knežević.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima gospodin Knežević.
...
Srpska napredna stranka

Milan Knežević

Napred Srbijo
Poštovana predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, ispred Poslaničke grupe Napred Srbijo, podneo sam amandman na član 6. Predloga zakona o upravljanju otpadom. Član 6. se odnosi na načela na kojima se zasniva upravljanje otpadom.
Moj amandman se odnosi na član 6. stav 1. tačku 3, gde se alineja 4. menja i glasi: "iskorišćenje, odnosno korišćenje vrednosti otpada (kompostiranje i drugo, bez spaljivanja otpada".
Moj kolega Arsić je pre mene detaljno obrazložio da ta termička obrada, kao skup, tehnološki zastareo proces, u evropskim i razvijenim zemljama polako odlazi u istoriju. Ovim amandmanima, predlažemo da se ta termička obrada i spaljivanje otpada na odgovarajući način zameni i da se predvidi korišćenje novih tehnologija, pošto u razvijenim zemljama Evrope počinju da se razvijaju nove tehnologije, pored strategije, koja je kod njih dominantna, u smislu ponovnog korišćenja, reciklaže, a u novim metodologijama pojavljuje se kompostiranje, mineralizacija.
Smatramo da ovaj amandman treba prihvatiti i na taj način izbaciti polako tu termičku obradu, koja utiče štetno i na životnu okolinu, kao i druge razvijene zemlje, tj. na vreme predvideti i ulaziti u nove tehnološke procese u upravljanju otpadom koji štetno utiče na životnu okolinu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 6, amandman je podneo narodni poslanik Milan Avramović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 8, amandman je podneo narodni poslanik Božidar Delić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 8, amandman je podneo narodni poslanik Vitomir Plužarević.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 11, amandman je podnela narodni poslanik Olena Papuga.
Da li neko želi reč? (Ne)
Narodni poslanici Milan Dimitrijević, Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić i Milica Radović zajedno su podneli amandman kojim predlažu dodavanje novog člana 11a.
Da li neko želi reč? (Da)
Gospođa Vojić-Marković. Izvolite.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poslanička grupa DSS-a je podnela amandman tako da se posle člana 11. doda novi član 11a, koji glasi: "Autonomne pokrajine donose plan upravljanja otpadom za pojedine vrste otpada od značaja za autonomnu pokrajinu, u skladu sa Strategijom i Nacionalnim planom iz stava 3. ovog člana. Plan iz stava 1. ovog člana sadrži naročito: 1) očekivane vrste, količine i poreklo otpada koji će biti korišćen, tretiran ili odložen u autonomnoj pokrajini; 2) ciljeve koje treba ostvariti u pogledu prevencije i smanjenja proizvodnje, smanjenja otpada čiji se nastanak ne može izbeći, ponovnog korišćenja ili odlaganja takvog otpada, s rokovima dostizanja ciljeva; 3) prioritete, mere ili programe za upravljanje otpadom, sa procenom troškova i izvorima finansiranja, kao i rokovima za njihove izvršenje; 4) druge ciljeve i mere od značaja za upravljanje otpadom. Plan upravljanja otpadom za pojedine vrste otpada od značaja za autonomne pokrajine donosi se za period od pet godina".

Šta smo želeli da postignemo? Ovim amandmanom predlažemo utvrđivanje nadležnosti autonomnih pokrajina, shodno članu 19. ovog zakona, imajući u vidu da u autonomnim pokrajinama postoje specifične vrste otpada, kao što su poljoprivredni otpad, otpad iz prehrambene industrije, recimo, u proizvodnji šećera, proizvodnji piva, preradi mleka itd. Dakle, ono što smo želeli, to je da se utvrdi nadležnost autonomne pokrajine u ovome.